17.4.21

Recenze: The Empty Man - 80%

Bhútán, 1995: Čtyři mladí Američané objeví jeskyni a v ní hodně divnou kostru. Jeden z nich z toho zblbne a ztratí vědomí. Přijde vánice a všichni se uchýlí do nedaleké boudy. Stanou se divné věci. Stanou se hnusné věci...

USA, 2018: Bývalý policista vyšetřuje zmizení dcery své sousedky a přitom odhaluje podivné věci. Trvá mnoho desítek minut, než začneme tušit, jak jeho příběh souvisí s příběhem těch čtyř Američanů na začátku...


Neznámý (celovečerně debutující) režisér a scenárista natočil s neznámými herci film, který pro mě je nejlepším hororem od Slunovratu. Ale to si vyžaduje obšírnější vysvětlení mé definice slov "nejlepší" a "horor" v tomto kontextu.

"Nejlepší horor" pro mě není ten, který mě vystraší (což se už pár desetiletí žádnému nepovedlo, pokud za "vystrašení" nepovažujeme různá hlasitá "BAF!"), nýbrž ten, který mě zaujme svou originalitou, profesionalitou a konzistentní vizí. Případně i zápletkou. Nejlepší horory jsou pro mě ty, o nichž přemýšlím po jejich skončení (což je opět velmi vzácné a patří k nim kromě Slunovratu i Asterovo Děsivé dědictví). Spousta hororů obsahuje nějaké nečekané zvraty a skryté souvislosti, ale u valné většiny z nich mi nestojí za to o nich přemýšlet. U Empty Mana ano.

Empty Man se skládá z několika celkem jasně oddělených částí. Dvacetiminutové intro z Bhútánu by mohlo klidně fungovat jako zcela samostatný mini-horor a od prvních sekund ve mně vzbuzovalo naději, že tvůrci vědí co dělají, mají nějakou dramatickou vizi, lásku ke starším filmům a umějí navodit atmosféru (všimněte si, jak záběry v úvodu filmu kopírují záběry z Dobyvatel ztracené archy).

Pak se děj přenese o několik desetiletí vpřed a sledujeme depresivní detektivku např. ve stylu Sedm. Pak se začne dít "twisted shit" a nakonec se všechno smísí do prapodivného guláše, který mi hodně připomínal filmy The Box nebo Jakubův žebřík. Především tím, že sledujeme nějakou velmi komplikovanou mytologii, která pravděpodobně má smysl, ale kterou přes všechnu svou snahu nemůžeme pochopit, neboť si nemůžeme být jisti, co se doopravdy děje a co jsou halucinace. Ale nějaký smysl to zjevně má. Včetně dlouhých smyšlených článků na Wikipedii, které se objeví na plátně na dvě sekundy a někdo si s nimi musel dát hodně práce:

Možná bych se i zdráhal označit tento film termínem "horor". Rozhodně to není o mnoho více horor, než Slunovrat. Je to rozhodně nekomerční film, má přes dvě hodiny, většinou velmi plíživé tempo a nemá jasné rozuzlení. Je to ale extrémně profesionální filmové řemeslo ve všech ohledech (včetně soundtracku od Christophera Younga a Lustmord), které je radost sledovat (a poslouchat).
The Empty Man natočili Foxové v roce 2017, pak byl dán k ledu (po katastrofálních zkušebních projekcích) a bez fanfáry uvržen do pár kin a na VOD koncem roku 2020. Což je škoda, protože je to jeden z mála filmů, který bych rád viděl v kině. A budu bedlivě sledovat, na čem dalším bude David Prior pracovat. Bez ohledu na žánr.

28 komentářů:

 1. Recenze me velmi zklamala, zadne vyzrazeni deje? To se jako na ten film mam snad podivat sam? Recenzi hodnotim deseti procenty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyzrazeni deje neni, protoze jsem ho moc nepochopil...

   Vymazat
  2. Takze je to kvalitne pretoze si to nepochopil ale je to dobre natocene. Mkay.

   Vymazat
  3. Anonymný, daj si facku za premárnenú možnosť prgať.

   Vymazat
  4. Strč prst skrz krk. Čučoriedko

   Vymazat
  5. Už mě Fuko nenachytáš. Poté co jsem viděl nového Blade Runnera, Příchozí, Děsivé dědictví a Slunovrat, jsem přestal důvěřovat tvým nadšeným recenzím. Jo, ještě ta blbost s knížkou - Words. A to žes nepochopil děj, rozhodně moc nepomáhá. Líšku vyhubit.

   Vymazat
  6. ti to shrnu jak predkozku (kdyztak to FF zamitne a predkozku nam nahrne zpet)

   Predfilm: Bubak z kostry z jeskyne skoci chlapka co z toho zcepeni, typed odcepeni a nakuka svy stary at zavrazdi ostatni a sebe.

   Film: nakej depresivni ex fizl co prisel o rodinu pomaha najit dceru znamy co snad picha nebo ne (tu znamou, ne dceru). Cestou nachazi kamosku dceru, dceru, kultisty,lidi postupne umiraj a vzkazy krvi ze za vsechno nemuze kalousek ale nakej empty man. Prazdny muz je naky cosi co vyvolas ritualem foukani do flasky, prvni den ho slysis, druhy den vidis a treti den si te najde. Proste nova doba, uz nemusis cekat tejden po cumeni na videokazetu. Dal uz jen smrt smrt halucinace smrt smrt halucinace az se ex fizl dostane do spitalu kde je umirajici prezivsi z predfilmu. Kultisti mu vysvetli ze on je vlastne empty man, ze on ex fizl je jen naka tulpa nebo spis tulpas jehoz fyzicka existence neexistovala pred zafoukanim do flasky, zadnou kamaradku nepichal a je tu jen jako nova schranka pro emptymana protoze stary uz prochazi zarucni lhuta.

   kanec filma

   Vymazat
  7. dík, nejdu

   Vymazat
  8. Prázdná recenze na prázdný film o prázdném muži - smutné svědectví vyprázdněné doby.

   Vymazat
  9. A toto Fuka nedokazal pobrat?

   Vymazat
  10. Doba naopak je plna! Plná sracek!

   Vymazat
 2. To je všechno hezký, ale kde recenze na Nobodyho? Ať už s vyzrazením děje nebo bez něj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nobody je zvedavý na recenziu príbehu právnika z Breaking Bad. Teším sa na Hidden Away...

   Vymazat
  2. Nobody je sračka, ktorá nemá dej a recenzia sa dá napísať do jedného twíttu: Rambo vs celá armáda. Furt sa strieľa. Tesne pred záverečnými titulkami strelba stíchne. Ďakujeme, že film nemá 2,5 hodiny...

   Vymazat
 3. Nahé ženské prsy ve/na sněhu?

  OdpovědětVymazat
 4. Fuj tajbl, do Propan-Bhutanu ma nikto nedostane! Inak filmy typu Hereditary Midsommar sú archetypálne, takže v nich diváci "vidia" kolektívne/individuálne témy - Hereditary je sofistikovaný psychologický traktát Teorie Tygra, Midsommar je narážka na feminizmus. Lenže z Da Empty man-a si odnášam NIČOTNÉ NIČ - ľudovo povedané hovno, čo je koniec-koncov predmetom nihilizmu resp. tohto filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dvakrat denne sem nihilista.

   Vymazat
  2. Bravó, životná filozofia par excellence. A veganisti všech zemí, vyližte si prdel!

   Vymazat
 5. Ja bych rusaky a slovaky (coz je vlastne totez az na hustotu ochlupeni) vyloucil z diskuze. Jen tak, stejne jsou k hovnu. A kdyz se to povede, reknu jak dopadlo setkani s prsatou prodavackou.

  OdpovědětVymazat
 6. Proč nejdou z ifonu vložit komenty? Musim vždy na počítač.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsi Slovák.

   Vymazat
  2. Nah, diskuter je parasaito shinguru hikikomori (PSH, čítaj pš).

   Vymazat
 7. Dlouhé fake články na jakoby Wikipedii jsou nějaký problém a vyžadují "hodně práce"? Řeknu jediné slovo: Uncyclopedia.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to ani nie je fake článok, ale len fake rozšírenie existujúceho článku "Tulpa".
   Na zistenie tejto infomácie som potreboval prístup k Internetu a menej ako 5 minút času.

   Vymazat
 8. Spozornel som keď ste spomenul horory Ari Astera, že podobná kvalitka myslel som. sklamanie 20%

  OdpovědětVymazat
 9. Ja se u hororu bojim. Proto se na ne radeji nedivam. Ja radsi kozy.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.