26.4.21

CinemArt vs. Ulož.to: Další kolo

Spor filmové distribuční společnosti CinemArt se službou Ulož.to se dostává do další zajímavé fáze. Jako u většiny právních sporů není snadné stručně shrnout celý předchozí průběh, takže pouze napíšu, že soud rozhodl, že žádost CinemArtu o blokování souborů s filmem Šarlatán na Ulož.to nebyla v pořádku. Ovšem důvody tohoto rozhodnutí jsou složité a rozhodně toto rozhodnutí neznamená, že CinemArt nemá právo chránit své duševní vlastnictví.


Ta aktuální "zajímavá fáze" spočívá v tom, že Ulož.to nyní lišácky vyzvalo CinemArt k náhradě škody 800 000 Kč za to, že muselo tři měsíce ověřovat, zda soubory ukládané na Ulož.to obsahují nebo neobsahují film Šarlatán.

Citují z dnešního tiskového prohlášení CinemArtu:

Provozovatel služby Ulož.to doručil CinemArtu výzvu k náhradě škody. Ta měla vzniknout společnosti Uloz.to cloud a. s. tím, že byla soudem přiměna k tomu, aby se zdržela umožnění stahování digitálních souborů s filmem Šarlatán. Tedy, aby zabránila nelegálnímu nahrávání a stahování tohoto filmu v její službě, jak po ní zákon vyžaduje. Dle svého tvrzení s tím měla během jednoho čtvrtletí náklady ve výši téměř 800 000 Kč. S plnou vážností tedy uvádí, že „hlídání“ dostupnosti jednoho filmu v jedné službě prostřednictvím banálního programu napojeného na vyhledávač stojí stovky tisíc korun měsíčně. Zároveň se stejnou vážností uvádí, že by tyto náklady měli nést ti, kdo film vyrobili (celkem by se tak jednalo u tisícovky filmů v pěti službách o náklady v řádu jedné miliardy korun ročně).

Ať tak či onak, tvrzení o vzniklé „škodě“ zcela odmítáme a vnímáme tento požadavek za výhružku namířenou nikoliv proti CinemArtu, ale vůči všem, kteří by se kdy chtěli bránit a legální soudní cestou se domáhat ochrany svých práv a majetku. Ať už se jedná o filmy, hudbu, literaturu či jiné výsledky lidské kreativity, na které i dnes nejednou kořistí ti, co se o ně nezasloužili.

Zde CinemArt (ať už záměrně či následkem nevědomosti) tvrdí značně zavádějící věc, totiž že "banální program napojený na vyhledávač" může zjistit, zda nějaký soubor obsahuje nebo neobsahuje film Šarlatán. CinemArt si pravděpodobně myslí (nebo chce, aby si ostatní mysleli), že pokud se nějaký soubor jmenuje "Sarlatan_2020_BRRIP_1080p_RoubicekCr3w.mkv", vyplývá z toho, že tento soubor obsahuje kopii filmu Šarlatán Agnieszky Hollandové z roku 2020. A že pokud se nějaký soubor jmenuje "Fukovi_soulozici_psi.mkv", tak neobsahuje film Šarlatán.

V tuto chvíli samozřejmě vyvstává související otázka "Jak často přibližně dochází k tomu, že soubor nahraný na Ulož.to pod názvem Sarlatan_2020_BRRIP_1080p_RoubicekCr3w.mkv neobsahuje film Šarlatán?" To ale není pro rozhodnutí soudu a výzvu Ulož.to příliš relevantní, protože spolehlivé zjišťování, zda nějaký soubor obsahuje či neobsahuje film XY se opravdu nedá provádět "banálním programem". Je na to potřeba buď netriviální a výpočtově náročná umělá inteligence, které musí dekódovat nahraný videosoubor a porovnávat ho s referenčním videosouborem originálního Šarlatána (něco podobného používá YouTube / Google) nebo je nutno platit lidi, kteří to ověřují ručně.

Další související otázka zní: "Může toto ověřování stát 800 000 Kč za tři měsíce pro jeden film?" To je jistě zajímavá otázka, ale odpověď na ni závisí především na tom, o jaký počet souborů šlo. Pokud jsou na Ulož.to nahrávány třeba desetitisíce souborů denně (neznám skutečná čísla), pak mi částka 800 000 Kč za tři měsíce prověřování všech těchto souborů (ať už ručně nebo pomocí AI) nepřipadá nijak přemrštěná.

Další související otázka pak zní: "Má Ulož.to morální právo něco takového žádat?", ale pro dnešek už dosti souvisejících otázek...

46 komentářů:

 1. Samé otázky. Franta naštěstí žádný film nevytvořil, protože je chytrý, takže se nemusí bránit a domáhat ochrany své lidské kreativity před těmi co se o ni nezasloužili.

  OdpovědětVymazat
 2. Bravo, Franto. Vtipné a zajímavé jako vždycky, palec hore. Těším se na tvůj film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi chorý?!

   (Těžko posoudit, jestli je to ironie, nebo vážně míněný příspěvek)

   Vymazat
 3. Aby vznikla odpovědnost za škodu v právním slova smyslu, musí dojít ze strany škůdce k porušení právní povinnosti (zákonné, smluvní). To by mě zajímalo, co CinemArt teda podle lumpíků porušil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozrejmne, ze je absurdni, aby nekdo uctoval komukoli jakoukoli castku za neco, co mu prikazal soud. Je to jen takove skadleni, ale realne se ani soudne zadne 'nahrady skody' nedomuzou. Ale jinak je ulozto fajn.

   Vymazat
  2. Asi by bohate stacilo, kdyby hledali jen podle nazvu. Podle toho hleda i uzivatel. Ten naopak nikdy nebude hledat Sarlatana pod nazvem Moje.nestoudna.vochechule.mov, i kdyby byl pod timto nazvem ulozen. Stalo by to min, ale princip(absurdita pozadavku na odskodneni)je stejny.

   Vymazat
  3. Veď spôsobili webu Sťahuj i legálne dot cz náklady, ktoré chcú späť a ja by som sa súdil aj o ušlý zisk, samozrejme lišiacky.

   Vymazat
  4. Předpokládám, že ulož.to bylo soudem nařízeno předběžné opatření, které bylo následně po odvolání zrušeno (odhaduji, kauzu neznám). V takovém případě má ulož.to ze zákona nárok na náhradu škody, takže to zas tak absurdní není. Otázku vyčíslení škody nechávám stranou.

   Vymazat
  5. Aha,tak pokud to je takto, tak to dava smysl. Ale pokud se Cinemart jeste odvola, tak to bude jak? Stejne ai myslim, ze 800 u soudu neprojde.

   Vymazat
 4. že lišácky... V živote by som od nikoho nevypýtal 800 000 Kč za banálnu appku v javascripte! Za prvé je to málo, za druhé chcem ojra a za tretie... koho dnes zaujíma morálka?! A anonymní hejteri všech zemí, vyližte si šestky kozy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osmičky lízat nemůžem?

   Vymazat
  2. Neblázni! Už trojky sú na hranici dobrého vkusu. Teda pokiaľ nemieniš kozy využívať ako útočnú zbraň alebo na stláčanie plechoviek od piva, aby zaberali menej miesta v smetiaku.

   Vymazat
  3. Trojky krát osmičky jsou už slušný kozy.

   Vymazat
  4. Lepší neslušné trojky než slušné osmičky.

   Vymazat
 5. Ake je to narocne a kolko to stoji, vie povedat Rasto Turek (@synopsi), pretoze pokial viem, aj toto robi jeho firma Pex.

  OdpovědětVymazat
 6. Ulož to další kolo do sklepa a neotravuj!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta má další kolo? A to co mu ukradli před NC Harfa (Českomoravská) se ještě nenašlo?

   Vymazat
 7. Otazky bez odpovedi Frantiska Fuku.

  OdpovědětVymazat
 8. Hlavně že ČR nemusi vracet Babisovi dotace EU. Otazka je, vrati Bures penize nam? Nebo utece a necha zavrit Klaru a Alunu. A vsimli jste si ze u Klary i Aluny byste si mohli nahrnout kozy jak velky chcete?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohli, ale nechteli. I kdyz fajnsmekri by se urcite nasli.

   Vymazat
 9. Chtěl jsem spočítat Šarlatány, kteří jsou v tuto chvíli na uloz.to, ale je jich tam tolik, že jsem to vzdal...

  OdpovědětVymazat
 10. Zeptejte se libovolného právníka co je to předběžné opatření - pokud je soudně zrušeno jste zodpovedni za _veškeré_ náklady předběžným opatřením způsobené. Tak to funguje a celkem to odpovída selskému rozumu. Takže, jestli to CinemArt udělal tak blbě, že to soud následně zrušil, tak sorry-jako, ale musí nést následky, a uhradit náklady - stejně jako se hradí naklady řízení když soud prohrajete.

  OdpovědětVymazat
 11. Je to realna vec ale ajtak je myslienka ze by niekto skryval Sarlatana do suboru nazvaneho civava_ve_slipech.mkv, ako keby to bolo domace hebe pecko with NOT daughter usmevna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepodceňoval by som kreativitu Anonymných hackerov.

   Nejaké obdobie som pozeral Dr. Phila a čudoval sa, prečo bol obraz len v strede, zvuk znel ako z plechovky a okolo sa vlnil dúhový šetrič Windows v LGBTQ farbách.

   Vymazat
  2. Tak ono se to občas reálně děje. Třeba u pornografie, jejíž pirátské kopie jsou boty vyhledávány dosti aktivně, takže ty soubory se často nejmenuje třeba Bangbus_Naive_busty_teen_is_destroyed_by_BBC.avi, ale třeba dbvbjew.avi a lidi se k nim dostanou přes odkazy ve fórech.

   Vymazat
 12. Zdravím pane Fuka, prosím vás, na Radio1 zmizel veškerý archiv odvážných palců. Máte nějaké informace, jak se k rokům vašeho vysílání 2003-2018 dostat? Některé vaše díly jsou legendární (viz: Lovci dinosaurů, Sex ve městě 2, skoro všechny české filmy,...) a rád jsem si je, když to šlo, opakovaně poslechl a rád bych si je poslechl znova, jen nevím kde. Předem vám děkuji za radu. Mějte krásný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pis dotazy na Radio 1. Ja s timbohuzel nemam vubec nic spolecneho a nic o tom nevim.

   Vymazat
  2. Všiml sis, ty burane, že ti ten člověk vyká? Tak že bys mu třeba v odpovědi taky vykal?

   Vymazat
  3. Presunuli to na sťahuj i legálne. A za odmenu napíš zoznam legendárnych dielov.

   Vymazat
  4. No jo, smradi. Je tam jen 52. dílů.

   Vymazat
 13. kdyz vyhledate "sarlatan" na uloztu, tak v jedne kopii je Frantuv vylet do Tokia

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten je pod nazvem "Skoda mini mikro Honda vy kund😊y.io WC wc"'

   Vymazat
 14. To jsou jen takové ty Freudian slips...

  OdpovědětVymazat
 15. Jenže, než to prošlo soudem tak už to stejně každý viděl,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem to neviděl a neuvidím, páč netuším, proč bych se měl dívat na chlapa, co čumí do lahviček moči. Uniká mi, proč to bylo vůbec natočeno a co mimořádného to chtělo světu sdělit.

   Vymazat
 16. Na druhou stranu, pokud se film Šarlatán bude na ulozto jmenovat jako "Fukovi_soulozici_psi.mkv", kolik bude mít takový soubor stažení a kolik lidí ho zvládne najít?
  Něco mi říká, že takto uložený film by cinemartu nevadil (alespoň ne tolik) a selský rozum (když es na to nebudeme dívat autisticky) prostě říká, že jim jde o odstranění souborů, které běžný uživatel dokáže najít vyhledáním klíčového slova "šarlatán" a pak odfiltrovat podle délky případně thumbmailu. Protože to jsou ty, které přinášení největší údajné ztráty.

  Ty instance filmu, které uživatelé takto snadno najdou a stahují lze určitě najít a smazat během pár minut. Ty instance které mají dvě stažení a člověk je ve vyhledávači nenajde, asi nebylo třeba tolik řešit. Přístup "buď to nebudeme řešit vůbec a nebo musíme prohlédnout umělou inteligencí každý soubor na serveru a nic mezitím neexistuje" je imho dost mimo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni prostě musí ukázat, že si to můžou dovolit.
   Kdyby alespoň předstírali, že warez budou mazat, přišli by vo spoustu platících zákazníků.

   Vymazat
 17. kdyby "Fuka ftokyu" tocila Agnieszka Holland, tak uz je davno na Ulozto. (Fuka ftokyu, ne Holland)

  OdpovědětVymazat
 18. Už se těším, až si jednou stáhnu soubor nazvaný Sarlatan_2020_BRRIP_1080p_RoubicekCr3w.mkv a zjistím, že ve skutečnosti obsahuje film Fukafutokyu.

  OdpovědětVymazat
 19. Hlavne pisste dotazy. Na koho chcete! A volte!

  OdpovědětVymazat
 20. a stoji za to sarlatana vubec stahovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nestojí. Kup si originální DVD od CinemArtu - je tam zajímavý kontent navíc včetně bonusových scén s lahvičkami moče.

   Vymazat
  2. DVD s lahvičkou moči? Nesmysl, to by si nekoupil ani ten největší Trojanův fanda.

   Vymazat
  3. Je vubec legalni sirit filmy s pissing tematikou? Ja se radeji na Sarlatana divat nebudu, chtelo by se mi pak celou noc chcat. A to nechcu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.