2.4.21

Recenze: Otec [The Father] (2020) - 90%

Anthonymu (Anthony Hopkins) je 80 let, žije se svou dcerou a jejím manželem a trpí stařeckou demencí nebo něčím velmi podobným. Není to explicitně řečeno, ale dojde nám to velmi záhy, neboť naprostá většina filmu je snímána z jeho pohledu.

Tudíž jeho dcera a její manžel vypadají každou chvíli jinak (hrají je různí herci), jeho byt se mezi scénami mění a některé dialogy se v různých částech doslova opakují. Pro diváka je to (aspoň zpočátku) matoucí, což je přesně to, o co tvůrcům filmu šlo.

Debutující režisér Florian Zeller zfilmoval svou vlastní úspěšnou divadelní hru podle scénáře, se kterým mu pomohl slavný Christopher Hampton.

A výsledkem je film, který je dokonalým příkladem toho, jak by měly vypadat filmové adaptace divadelních her.

Film je samozřejmě komorní, hraje v něch pár herců a odehrává se převážně v jednom bytě (vypadajícím střídavě jako několik různých bytů). Herci ale hrají filmově, nikoliv přehnaně divadelně, vyžívají se v detailech mimiky a vědí, co po nich režisér chce. A samozřejmě jsou všichni skvělí (nejen Hopkins). Kamera občas udělá něco, co pomůže vyprávět příběh a hudba je někdy výrazná a jindy jen nepostřehnutelné hučení v pozadí.

Ve filmu se od počátku dějí tak divné věci, že by divák logicky očekával nějaké rozuzlení à la Matrix nebo Identita, ale velmi brzy nám dojde, že se "jen" díváme na několik úplně normálních dnů očima někoho, kdo už bohužel není normální, a komu upřímné snahy jeho okolí o pomoc připadají jako zákeřné pletky a záměrné pokusy o matení smyslů.

Je to bravurně napsané i natočené a i když je divadelní předloha označována za "komedii" a diváci se při ní smějí, filmová verze je především totální deprese s pár sekundami hodně černého humoru.

Vzhledem ke konstrukci děje by nebylo reálné očekávat na konci filmu nějaké logické "rozuzlení", ale přesto se něčeho takového dočkáme a má to logický smysl i emocionální sílu.

P.S: Po filmu jsem otevřel ledničku a našel v ní prázdnou krabičku od olejovek, kterou jsem tam před filmem strčil místo toho abych ji vyhodil. Tak to začíná...

32 komentářů:

 1. Ze by prga? Jsou v byte naha devcata s vybelenym analem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja som si nedávno užil Curiosu. Full frontaly, bush, Grim si v jednom zábere môže vychutnať pinďasa...

   Vymazat
 2. Myslíte, že stihnete dokončit a publikovat film o Tokiu, než Vaše demence pokročí natolik, že toho už objektivně nebudete schopen?

  OdpovědětVymazat
 3. Ano ano, tak to začíná. Já zase neustále hledám klíče, které mám na šňůrce na krku.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže jak to začíná, už víme. Ale já se ptám - zjistíme také, jak to končí? Třeba na příkladu dokumentu z Japonska? Nebo to zase bude muset zachránit Diskuter dokončením vyprávění o kozaté prodavačce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kozata prodavacka vyhrozuje, ze po Velikonocich si udela cas. Minulej tejden mela pruhledny zeleny triko a cernou podprdu. Byl to narez.

   Vymazat
  2. Ještě je šance, že ji uvidíme - pokud tedy nehraje v tom Frantově dokumentu (mohla by mu třeba před cestou prodat housku se salámem). Třeba se s námi Diskutér podělí.

   Vymazat
  3. Franto, doufám, že jsi tu plechovku od rybiček chtěl vyhodit do kontejneru s kovy, ne do směsného odpadu, ty dobytku??

   Vymazat
  4. Jáááj, to boli sardinky? A ja, že František maluje obrazy :(

   Vymazat
  5. Skonci to tak, ze vyjde nejaky paradni dokument o Tokiu a Franta s pokrocilou demenci se slinou u pusy zablekota, ze presne takhle by to za mlada, kdyz mi bylo 40, udelal, ale nechtelo se mu.

   Vymazat
  6. To je napinave! Jsem zvedavy, jak ten serial s kozatou prodavackou dopadne! Budou full frontaly, beleni, vystrasujici slune? Nebyl by aspon trailer?

   Vymazat
  7. Setkani uz probehlo Grimme. Z druhyho tel. se mi nechce načíst odpověď.

   Vymazat
 5. A jste si jistý, že se stěhujete do vlastního domu na předměstí a ne do domova důchodců? Tak to končí.

  OdpovědětVymazat
 6. Třeba si František myslí, že dokument z Japonska už dávno dokončil. Dost by to vysvětlovalo.

  OdpovědětVymazat
 7. Chtělo by to doplnit SPOILER ALERT!, ideálně hned na začátek. :(

  OdpovědětVymazat
 8. Proslycha se, ze pan Hopkins je lidozrout! Proto take nejdu. Lidojedstvi nehodlam podporovat! Je to nemoralni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak to byste podporovat měl. Zapojte se i vy do potírání projevů intolerance a diskriminace vůči lidojedům! EU se také snaží o ochranu a podporu rozmanitosti kulturních projevů. Bylo na to již úspěšně čerpáno mnoho grantů. Extremistické názory nerespektující lidská práva lidojedů se již v nové, lepší Evropě nebudou tolerovat!

   Vymazat
 9. Začíná to tím, že se vám zmenšuje penis


  idnes.cz/xman/styl/penis-velikost-ftalaty-pfas-chemikalie-spermie-plodnost-vyhynuti.A210325_103301_xman-styl_fro?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tiež mám jednu dilemu: majú Votrelci penis alebo vagínu? Babo raď.

   Vymazat
  2. Pane Líška, Vetřelci jsou před lidstvem vývojově napřed a sami se identifikují jako non-binary bytosti. Proto není relevantní, jakými pohlavními orgány disponují.

   Vymazat
  3. Ja bych tedy s vetrelci nechtel soulozit, at je to jakkoliv. Ale proti gustu...

   Vymazat
  4. A co mám dělat, když se mi penis zvětšuje? Mám to někde hlásit? Na Ministerstvu zdravotnictví? Přímo panu ministrovi? Já se ptám jen pro jistotu, abych neporušil nějaké nařízení.

   Vymazat
  5. A pamatujete na arkturiánský sex?

   Vymazat
 10. Olejovky? Co je to za slovo? Vysočanský dialekt?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V 90s se s tim na ZS i malovalo na ctvrtku. Nezralo se to, ani nedavalo do chladnicky.

   Vymazat
  2. A hlavně to byly voskovky. Jste kundy.

   Vymazat
 11. je tento film kultovní prosím? já již sleduji pouze kultovní filmy, čili...

  OdpovědětVymazat
 12. Dobrý film, trochu som sa strácal, čo je realita a čo fantázia, ale zrejme to bol zámer. František, myslíš, že to dostane Oscara?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.