24.4.21

Recenze: Mortal Kombat (2021) - 50%

Nejlepší bojovníci několika světů se musí střetnout... Ale ne, fakt ne. Nebudu psát zápletku filmu Mortal Kombat...


I když rozhodně nejsem velkým fanouškem stejnojmenné videoherní série, starý stejnojmenný film (1995) má dodnes jisté unikátní místo v mém srdci, neboť se mu při jeho téměř roztomilé debilitě podařilo zachytit unikátní pocity tehdejšího zastydlého puberťáka a fanouška videoher. IMHO, samozřejmě.

Nový Mortal Kombat je zajímavý především tím, že se nesnaží kopírovat starý Mortal Kombat, ba dokonce to vypadá, že se od něj chce co nejvíce distancovat a za každou cenu se snaží, aby se tyto dva filmy v ničem nepodobaly.
Pro mě tudíž bylo jednoznačné mínus v tom, že nový film až do svých závěrečných titulků neobsahuje žádnou electronic dance music a žádný řev "MORTAL KOMBAT!!!". Dokonce mám dojem, že v celém filmu nebyl ani jediný song (jakéhokoliv žánru) a instrumentální soundtrack Benjamina Wallfische se spokojil jen s nezajímavým pseudo-zimmerovským tepáním.

Další zajímavé rozhodnutí tvůrců spočívá v tom, že se film bere strašlivě vážně a snaží se dokonce působit realisticky, což pokládám za obrovské WTF. Souboje jsou většinou zaměnitelné se souboji v libovolném drsném městském dramatu z 80. let a když někdo někomu utrhne ruce nebo vypálí laser z oka, je to nečekané vykolejení z tohoto stylu. To, co jsem napsal, ovšem platí jen pro první dvě třetiny filmu. V poslední třetině se Mortal Kombat konečně "rozjede", souboje začnou být patřičně dementní a já se jen divil, proč jsem na to musel déle než hodinu čekat, neboť od filmu s názvem Mortal Kombat opravdu neočekávám nic realistického.

Plus je rozhodně v tom, že film je mládeži nepřístupný, ale není to využito dostatečně. Pár brutálních fatalit, každou chvíli nějaké "fuck", a to je všechno.

Film rozhodně nejsou non-stop souboje, tudíž je výhodou, že neznámí herci (kteří jistě mají podepsané kotrakty na 11 dalších pokračování) hrají docela přijatelně a když už někdy, občas, někdo udělá vtip (především Kano), docela to funguje (např. když Raidenovi řekne "Gandalfe"). Nejsofistikovanější vtip filmu spočívá v hlášce "To je ten, co zvítězil nad Eddiem Tobiasem". Haha, LOL. Not...

Film je příjemně výpravný, ale opět platí, že u filmové adaptace Mortal Kombatu je mi celkem jedno, kolik polygonů má Reptile a jestli má realistickou inverzní kinematiku (spoiler: nemá).

Nový Mortal Kombat rozhodně není katastrofa a plní účel, kvůli kterému vznikl. Většina mých námitek proti němu pramení z toho, že je natočen pro jiné videoherní publikum, než film z roku 1995, což možná souvisí s tím, že před 25 lety hráčům tolik nevadilo, když jim někdo naznačoval, že jsou tak trochu dementi a jejich hobby je tak trochu dementní. Dneska, kdy existují herní profi ligy s milionovým sponzoringem, by z toho asi byli triggered...

30 komentářů:

 1. Zajímalo by mě, zda si to užije nebo zda to pochopí i někdo, kdo MK nikdy nehrál, o postavách a lore nic neví a původní film si nepamatuje. Tedy, jestli to funguje i jako víceméně normální fantasy film.

  OdpovědětVymazat
 2. Ked uz su tam fatality a Fuckovacky, tak co viac by si chcel aby bolo Rko lepsie vyuzite, creampie v kupelni?

  OdpovědětVymazat
 3. Prga...Ale to stejně nebudu, protože ten nový systém komentářů je napíšu. Takže aspoň obligatni "nejdu" a vyzývám diskutera k popisu dalšího vývoje s kozatou prodavačkou.

  OdpovědětVymazat
 4. ...škoda, napodruhý, tak si teda počkám do 68, kdo uhádne kolik mě je let vyhrává bludišťáka !

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentar utrely sestky kozy. Rozlozil se jim po celejch kozac i s bradavkama.

  OdpovědětVymazat
 6. Zápletka není zmíněna, protože ji recenzent nepochopil?

  OdpovědětVymazat
 7. Úchyláci, ktorí non-stop obťažujú svet sťažnosťami, že film nie je podľa knihy (v tomto prípade podľa pičítačovej hry), by si mali uvedomiť, že film je umelecké dielo a teda nemusí byť 100 % kópia knihy (v tomto prípade gamesy). A keďže umenie je z definície subjektívne a TV má odlišné parametre od knihy (v tomto prípade pičítačovej hry), ani to nie je technicky možné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty už jdi taky do hajzlu, líško. Už mě dokonce unavuje tě hejtovat. Se divím, že jsi sem nehodil odkaz na YT. Zalez do své nory a chcípni tam, ty čarovná zrůdo.

   Vymazat
  2. lyško... tvl ty ses hluboka studna moudrosti. dik. fakt originalni pripominka. co za iq tykve ty mas. boze muj to je mi dobre nadavat a mit pravdu.

   Vymazat
  3. Pravda, parametre, hra se hrála na monitoru 4:3 a TV teď máme 16:9.

   Vymazat
  4. Kdyby to byla kopie knihy, tak je to 100% plagiát, což se nesmí. Povolených je tak 15 %. A to ještě jak kde.

   Vymazat
 8. Už prvá scéna vo mne vyvolala dilemu, ktorá lolita je lepšia - či čínska alebo japonská? A prečo japonky pestujú na svojej fufu chlpaté čierne bonsaje?

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby to bylo podle knihy, mělo by to víc, než 50%. To je jisté.

  OdpovědětVymazat
 10. Ja myslím, ze pro dnešní publikum je i takovato adaptacia privela. Už někdo zfilmoval hru Centipede?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz nekdo zfilmoval Lemiky? Na to bych sel.

   Vymazat
 11. Frantisku, co ten dokument o Japonsku? FINISH HIM!

  OdpovědětVymazat
 12. "Plus je rozhodně v tom, že film je mládeži nepřístupný, ale není to využito dostatečně. Pár brutálních fatalit, každou chvíli nějaké "fuck", a to je všechno."

  Tuhle vetu vubec nechapu. Proc je to plus?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to plus, protože kdyby tam nebyly ty fatality a občasné "fuck", bylo by to ještě o něco nudnější.

   Vymazat
  2. Hmm, to je ale fakt divne napsane, protoze ja po pochopil tak, ze plus je v tom, ze to, ze je film mladezi nepristupny, neni vyuzito dostatecne. Ale uz teda chapu jak je to mysleno: Plus je v tom, ze je to mladezi nepristupne, ale je skoda (a to uz neni plus), ze to neni vyuzito dostatecne. Tak?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.