27.9.20

Recenze: Smečka - 40%

Nový český film vypráví o šestnáctiletém Davidovi, který se snaží prosadit jako nový člen mládežnického hokejového týmu "Zlínští vlci". Problém je jednak v tom, že David má cukrovku, takže mu fyzická zátěž dělá problém, a především v tom, že ho téměř všichni členové týmu šikanují.


Film mladého režiséra Tomáše Polenského (narozen 1987) se údajně snaží o realističnost, protože Polenský zná svět mládežnického hokeje i šikanu. Tohoto cíle film zřejmě dosáhl, ale je to současně i jeho problém.

Smečka totiž ukazuje, jak asi opravdu šikana funguje, ale ukazuje to velmi zhuštěně, aby se to vešlo do devadesátiminutového filmu. Takže to působí extrémně schematicky a náhlé proměny chování hrdinů jsou až směšné (děvče, které v průběhu několika minut má/nemá někoho rádo). Tvůrci se snaží rozvinout i další motivy, jako např. "Můj bohatý tatínek si koupí trenéra" nebo "I s cukrovkou mám právo být super hokejista", ale nemají na to dostatek prostoru.

Kromě toho filmu neprospívá, že někteří jeho protagonisté jsou zřejmě hokejisti (nikoliv herci) a hrají strašně. A následkem nepodařeného střihu některé repliky vypadají jako kdyby byly natočeny jindy a jinde než zbytek scény.

Nejzajímavější na filmu je, že sice rámcově realisticky ukazuje, jak funguje šikana, ale je v tom natolik realistický, že z něj nevyplývá žádný způsob, jak šikanu řešit. Film Smečka nám ukáže, že:

 • Hezká děvčata budou vždycky chodit s tím, kdo hraje dobře hokej a je alfa samec (tj. tluče ostatní)
 • Bohatý otec (hokejový fanatik) vždy má navrch nad rozumnou matkou
 • Když má otec dost peněz, může synovi koupit účast na zápasech (ať už přímo uplácením nebo koupí drahé inzulinové pumpy)
 • Kdo "napráská", že ho někdo šikanuje, je opovrženíhodný
 • Když už se existence šikany prozradí, viníci stejně nejsou odhaleni, natož potrestáni


Obávám se, že pokud by se zápletka Smečky odehrála v reálném životě, David by na jejím konci buď byl šikanován dál (a ještě víc), nebo by šel sedět za úmyslné zmrzačení. V tomto filmu ale vše skončí velmi vynuceným a velmi nepravděpodobným happy endem, kdy jeden čin způsobí, že se všichni členové týmu najednou stanou Davidovými kamarády.

Pokud k tomu všemu připočtu skutečnost, že svět mládežnického hokeje mi přijde ještě o několik stupňů dementnější než svět normálního hokeje, musím bohužel tento film ohodnotit záporně i přes upřímnou snahu jeho tvůrců.

28 komentářů:

 1. Je dobře, že v příběhu nefigurují Slováci. Mají větší penisy než Češi bez prdele a proto by tam nakonec zešikanovali i toho českýho borce, co si dělá špeky z diabetika. Prostě by ho sešlehali velkýma penisama a zpívali by "Nad Tatrou se blýská". Moc našinců by to neuneslo, ale já říkám - no problemo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak si ale pak vysvětlit fakt, že Slovenky houfně prchají do Čech? To je ty obří penisy děsí?

   Vymazat
  2. Slovenky vždy přichází se svými kluky ze Slovenska. Je to dobře organizovaná pomalá kolonizace velkými penisy.

   Vymazat
  3. Já zas tolik Čechů bez prdele neznám, takže nemůžu posoudit...

   Vymazat
 2. Mladí sportovci a pěkná děvčata, která s nimi randí - není divu že František je plný zášti, protože jeho milostný život už od mládí představují především složité teorie které sám vymýšlí. Přál bych mu aspoň, aby jednou mohl zrecenzovat film z prostředí kterému rozumí a necítí k němu nenávist - např. mladý gymnazista, člen počítačového kroužku je nadaným programátorem, ale okolí mu závidí protože je zván do televize a dává rozhovory do časopisů (Semička pionýrů, Studio kamarád apod.). Když se ve třídě objeví nová spolužačka, dělá si na ni nárok třídní alfa samec. Už už se zdá že děvče podlehne jeho hrubiánskému nátlaku, když v tom v rozhodující chvíli hlavní hrdina přeprogramuje svému sokovi kalkulačku a tím ho zesměšní před celou školou a stane se nekorunovaným králem ročníku. Sympatická spolužačka mu padne kolem krku a na maturitním plese hlavní hrdina všechny ještě víc šokuje, když zahraje na otamatone vlastní ploužák, který složil na ZX Spectru. Příběh vrcholí prvním nesmělým milováním těchto dvou mladých lidí v petřínském parku, čemuž přihlížejí dvě čivavy které se náhodou venčily kolem.

  OdpovědětVymazat
 3. Když má otec dost peněz, může synovi koupit účast na zápasech (ať už přímo uplácením nebo koupí drahé inzulinové pumpy)

  Co jsem slyšel, tak takhle svět mládežnického hokeje funguje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak kde. Je fakt, ze i diky tomu je nas hokej v prdeli.

   Vymazat
  2. Jak funguje svět mládežnického hokeje (nebo obecně populárních sportů) si asi všichni dovedeme dobře představit. Na to není potřeba točit špatnej film.
   P.S. vzpomněl jsem si, jak můj spolužák na střední hrál profi hokej, bylo to namyšlený hovado a učitelé - hokejoví fanoušci - mu nadržovali. Uplynula řada let a já si trochu prošel jeho kariéru. Chvíli byl úspěšnej v juniorech, chvilku to zkoušel v cizině, pak se vrátil do český ligy (asi zjistili že až tak dobrej není), nikdo ho nezná a pomalu aby končil, protože na sport je starej a určitě má i dokurvený zdraví. To za to stálo.

   Vymazat
  3. Ty si zakomplexovaný zlomyselný závistlivý dobytok, anonymný. A to som si myslel, že je to len slovenský národný šport - lenže táto disciplína má evidentne medzinárodnú účasť.

   Vymazat
  4. Možná by atačilo, kdyby nakoupil levnější, vakuový pumpy ...

   Vymazat
 4. To je neco jako byl v TV Onion prvni hokejista bez zapesti a na vozejku.

  OdpovědětVymazat
 5. Ja v kabine se sikanou rychle zatocil. Hezky holky nam tam lezly i bez ni.

  OdpovědětVymazat
 6. Proč Franta recenzuje český kraviny, které na první pohled upadnou do zapomnění dřív, než uklízečka v sále vyluxuje popcorn?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože americký kraviny teď nějak do kin moc nepřicházejí.

   Vymazat
 7. Nie je nič horšie ako happy end. Keby hral vo filme Martin Stloukal, koniec by bol lepší. Happy endy by mali zakázať.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Liška po teplotní úpravě je nejlepší happyend

   Vymazat
  2. Sice nevím, kdo je Martin Stloukal, ale já osobně bych preferoval Romana Skamene.

   Vymazat
  3. Martin Stloukal je český Fletcher z Whiplashu, light verzia. Daj si do jútubu "nastraný tréner dorostu Brna.

   Vymazat
 8. Frantisek je vudce Smecky citajici Pupen a dve civavy. Celkem skvele tento vudce smecky umi utikat pred predatorem zvanym Prace a jeho pribuznym zvanym Zavazky.

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby autoři dali název "Smegma", tak by bylo všechno jednoduší, možná i recenze by byla vtipnější.

  OdpovědětVymazat
 10. Fuka bude vtipnej až my budeme mrtví.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den, pane Fuko. Mohl byste nám prosím napsat nějaký článek, jak funguje šikana? Mohla by to být i taková série, jako ženskologie, taková šikanologie.

  OdpovědětVymazat
 12. Jak proboha může v hokeji fungovat dorostenec kterej nesnese fyzickou zátěž?

  OdpovědětVymazat
 13. No ještě že se ta smečka nevrhla na maminku a schladili si žáhu na synáčkovi. To by neprošlo rejtingem a navíc by musel být mladý nadějný autor velkým fandou Larse von Triera a signatářem Dogma95.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.