30.9.20

Recenze: Corpus Christi [Boże Ciało] - 90%

Mladý Polák Daniel byl právě propuštěn z pasťáku, kde si nějakou dobu pobyl za zabití. Měl by nastoupit do venkovské truhlárny, ale místo toho se začne vydávat za kněze. A protože farář musí odjet na léčení, Daniel se na jistou dobu stane jeho následníkem, což je pikantní, protože o náboženských rituálech neví téměř nic. Ale ve vesnici existuje spousta problémů, které je potřeba vyřešit. Naštěstí má Daniel některé speciální schopnosti, které mu mohou přijít vhod a u farářů se většinou nevyskytují: Například schopnost uvést někoho jednou ranou do bezvědomí nebo divoce pařit s mládeží...


Tento námět by se dal pojmout jako rozvervná komedie. Vlastně jsem si skoro jistý, že jsem něco podobného kdysi dávno viděl jako (evropskou?) komedii, ale zaboha si nemohu vzpomenout konkrétněji. Nicméně, tvůrci tohoto polského filmu pojali tento námět naprosto seriózním způsobem a pokud se dočkáme nějakého humoru, vyplývá tento humor téměř výhradně ze skutečnosti, že hlavní hrdina má občas smysl pro (velmi černý) humor mezi vší tou hrůzou a rizikem, které ho obklopuje (jeho podvod musí dříve nebo později být odhalen).

Bál jsem se, že Corpus Christi bude něco podobného jako nedávná Tvář, ale naštěstí nejde o prvoplánovitou kritiku / zesměšňování křesťanství, ale o něco mnohem složitějšího. Ano, ve filmu jsou křesťané a někteří z nich se chovají jako kreténi, ale není to využito k nějakým laciným odsudkům (jako v Tváři). Vznikají různá složitá dilemata a hrdinové je zajímavě řeší. Velmi se mi líbilo, že mnohá z těchto řešení nejsou tradičně "filmová", nýbrž do značné míry reálná. Tvůrci opakovaně odmítají dohnat scénu k typické hollywoodské pointě (i když tuto šanci mnohokrát mají) a opakovaně se ubírají jinými, svěžími dějovými kličkami, které jsou téměř vždy zajímavé.


Herecké výkony jsou výborné a nejskvělejší je Bartosz Bielenia v hlavní roli, který je skvěle obsazen a skvěle hraje směs arogantního skinheada a někoho, kdo objevil sílu pravdy a lásky. Píšu to poněkud vtipně, ale ve filmu má i toto dilema hloubku. Polovynucené kněžské aktivity pomohou, aby se Daniel stal do jisté míry lepším člověkem, ale přitom stále platí, že je zmrd a všechno to dělá především proto, aby nemusel makat. Když se rozhoduje, jak daleko má v přetvářce jít a čeho tím může dosáhnout, jeho rozhodování je vždy zajímavé a vždy nám dává nahlédnout do jeho unikátní duše.

Film má pomalé tempo, ale nudu zdařile zahání širokoúhlá kamera se zajímavými kompozicemi. Trochu mě zklamal soundtrack ve formě občasného zlověstného hučení, ale dnes už se zřejmě nenosí, aby filmy pro dospělé diváky měly původní hudbu se zapamatovatelnými melodiemi, škoda...

Moje největší (a pořád dost malá) výtka spočívá v tom, že některé zásadní informace jsou divákovi  podány tak stručně, že si jich nemusí všimnout ani když dává nepřetržitě pozor. Přiznám se, že mi například nebylo úplně jasné, jak a kdy hlavní hrdina přišel ke kněžskému obleku (a do jaké míry tudíž jeho následný podvod byl předem připravený), nebo v jakém vztahu k němu byl recidivista s přezdívkou "Bingo" "Bonus" (pokud to řekl ten jiný recidivista při té zpovědi, řekl to ve chvíli, kdy nebylo ještě jasné, o kom mluví).  A co přesně měl znamenat ten úplný konec? Možná to mělo být ambivalentní, možná mi něco uniklo, ale schválně jsem si přečetl pár cizích recenzí a jejich "jediné správné výklady" se od sebe liší.

A také bych nesouhlasil s oficiálním presskitem, který tvrdí, že "Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou". Podle mě je až do odchodu z pasťáku David stoprocentním hajzlem, který nemá problém brutálně ubližovat ostatním "jen tak", neuznává naprosto žádnou autoritu a o křesťanství se zajímá jen z čistě zištných důvodů. Což jeho následnou proměnu činí v mých očích o to zajímavější.

Opravdu by mě zajímalo, co si o tomto filmu myslí představitelé církve a myslím si, že se to kardinál od kardinála může dost zásadně lišit. Což berte jako výrazné doporučení.

P.S: Ǘvodní titulek tvrdí, že film byl inspirován skutečnými událostmi, což je buď lež, nebo velmi kreativní pravda v tom smyslu, že "Ano, v Polsku se každou chvíli někde na venkově objeví falešný kněz".

46 komentářů:

 1. Ta komedie, nebyl to https://www.csfd.cz/film/8149-fararuv-konec/ ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo to bylo Dobrodružství rabína Jákoba. Tam jenom nešlo o křesťany.

   Vymazat
  2. Nebo Flowers of War, kde hrál Christian Bale. I když to nebyla komedie.

   Vymazat
  3. Nebo Adamova jablka, tam toho faráře hrál Mikkelson.

   Vymazat
 2. Pisu to ponekud vtipne, ale nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čo na to maminka, že nikam nechodíš?

   Vymazat
  2. Teď je koronavirus a má se sedět doma a nikam nechodit. I na Slovensku. Náš Slovák i váš Slovák co dělají premiéry to tak řekli.

   Vymazat
  3. Závidím vám premiéra, lebo používa pěkné farebné grafy a je aktívny jútuber. Škoda, že náš predpremiéra je pracovne preťažený zvládnutím extrémne náročnej situácie s 8000 pozitívymi ľudmi na koronavírus. To neni len tak priatelia, ale našťastie náš Mr. Plačka je skvelý mikromanažér a ešte lepší herec.

   Vymazat
 3. Něco vzdáleně podobného byla i Adamova jablka: https://www.csfd.cz/film/221085-adamova-jablka/prehled/

  OdpovědětVymazat
 4. Píše se ROZVERNÝ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Píš ako pičuješ" je známa catchphrase (ktorú zaviedol istý Pán Líška).

   Vymazat
 5. "přitom stále platí, že je zmrd a všechno to dělá především proto, aby nemusel makat"
  Tesat do kamene...

  OdpovědětVymazat
 6. POlaci maji Coprus Christi, Cesi Babovky a SLovaci nic

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slováci mají aspoň velké penisy ... jak někdo zmiňoval u předchozí "recenze"

   Vymazat
 7. Mozno je to inspirovane skutocnostou v tom, ze niektori zmrdi sa v cirkevnych radach stanu mensimi zmrdmi. Pravidelne, polovynutene aktivity asi pomahaju v tejto reformacii. Pre lenivych kokotov taky lepsi Startovac.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsoz menšími zmrdmi bez prdele. Protože o tu prdel je ta církev připraví. A to je mrga!

   Vymazat
 8. Jestli myslíš toho recidivistu, co si to s ním chtěl vyřídit, to byl Bonus, ne Bingo.

  OdpovědětVymazat
 9. Konecne nekdo zfilmoval zivot a dilo Jana Marii Regazza.

  OdpovědětVymazat
 10. Hele Fuko, psát ti sem vtipné komentáře není jen tak. Dělat humor je dřina. Prosím nezabíjej to moderováním jednou za několik dní nebo až napíšeš další recenzi. Řada zajímavých replik pak zůstane nezodpovězena. Tohle si kluci anonymní nezaslouží. Řada z nich umí pobavit své čtenáře líp než ty. Buď prosím rád, že máš na svém blogu kvalitní obsah zdarma. Nedík.

  OdpovědětVymazat
 11. Názor chebského faráře zde:
  https://www.farnostcheb.cz/blog_clanek.php?clanek=530

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to síce Academy awkward nominee, ale vidieť to až 4 krát, sa mi zdá podozrivé. K tomu "a vy nebudete chtít odejít" a "napotřetí jsem zjistil, že tam lidi vnímají", mm-hmm.

   Vymazat
  2. Nevim proč jsem četl Chlebského?

   Vymazat
 12. Toto vyzerá fajnovo, ale najprv si chcem naplno užiť cynizmus "chlapcov". A pre istotu napíšem (aby úchylní Anonymní neslintali), že nemám na mysli Gaylord, Sternriťterov vláčik ani Božskú trojku.

  OdpovědětVymazat
 13. Jako chvíli to bylo hezké osvěžení, ale teď si prosím někdo tu lišku chyťte a vraťte zpátky do teplaků. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrejme si ma pletieš s dvorným šašom, ktorého úlohou je zabaviť ťa na počkanie. Ak chceš osvěžení, daj si kofolu.

   Vymazat
 14. Méně léčivého konopí pro filmové recenzenty, prosím.

  1) ten oblek ukradl v pasťáku

  2) skinhead přijde na to, že chce být knězem už v pasťáku (zjevně ho okouzluje kázání skutečného otce Tomáše), ale jeho vzor mu sdělí, že trestance církev nevezme, takže se knězem stává i z trucu - ale zjevně to nedělá čistě z vychcanosti nebo pro snadný přísun nevinných úst ministrantů

  3) Slováci možná mají velké penisy, ale znám jednoho, kterého kvůli příliš malému penisu opustila partnerka, takže bych to nebral jako nemilosrdnou pravdu boží. Nejmenovanému Slovákovi přeji hodně štěstí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romanko ale není Slovák, ale Maďar jak poleno. A asi i Rom, ale ne tolik, protože i Romové mají velké penisy.

   Vymazat
  2. Neni mozne, film reviewer predsa pisal, ze daval nepretrzite pozor.

   Vymazat
 15. tak jsme se nasmali a ted z vaznejsiho soudku; Franto, nechteli byste s Pupenem zkusit bizarni soutez Vymena manzelek? ano, existuje to, ano opravdu se najdou divnolidi, kteri se tam hlasi, ale zjevne nikdo inteligentni. byla by tedy legrace, kdybyste se tam objevili vy a prohodili si partnery. po zkusenostech tv s vyvolenymi, kam te nejdrive nevzali a pak si rvali vlasy a premlouvali te zpetne, by vas nyni zcela jiste prijali. myslim to vazne. dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli to je něco jako swingers párty, tak to už jsme zkoušeli...

   Vymazat
  2. Moc ten pořad nesleduji. Ale existují tam díly s "rodinami", které nepovažovaly za nutné přivést na svět děti? U siwngers párty je bezdětnost v pohodě. Ale u výměny manželek? O čem by točili, když by odpadly starosti s rodinou?

   Máma od čtyř dětí by přijela do Vysočan a jen by koukala jak Fuka mastí videohry. Pět minut by mlčky nevěřícně zírala a pak co?

   Vymazat
  3. to mozna vecer mimo zabery kamer... je to naprosto uchylna a stupidni reality show, ale bohuzel velmi sledovana a popularni - proto o ni vim a ctu si o ni. mam podezreni, ze musi byt dost skriptovana, podle toho jak hloupe se tam lide chovaji. bylo by zajimave, kdyby nekdo s iq vetsim nez sacek arasidu prinesl nejaky vhled do principu fungovani teto bulvarni komedie. prihlasit se tam s detmi podle me hranici s trestnym cinem, proto oslovuji vas, kteri detmi (zatim) nedisponujete a nemuzete jim timto znicit zivot nebo alespon ohrozit jejich mravni vyvoj.

   Vymazat
  4. A kdo te na ni Frantisku ojel do zadku?

   Vymazat
  5. A ma ta swingers party neco spolecneho s vyletem s Cervem a Pupenem na Slovensko, kde Vas, celebrity, tolik neznaji?

   Vymazat
  6. No vzhledem k tomu, že nedávno se při natáčení jeden z manželů oběsil (díl se vysílat nebude), tak tam asi moc pevný scénář nebude.

   Vymazat
 16. Třeba byl malý pouze na slovenské poměry. Nemohl za to, že jeho partnerka má repliku Grand kaňonu.

  OdpovědětVymazat
 17. Nevím o jiném takovém evropském filmu, ale podobný námět (zločinec se vydává za duchovního a řeší problémy místních) má klasický íránský film Marmoulak (2004).

  OdpovědětVymazat
 18. Nechapu, proc by inspirace skutecnou udalosti musela byt nutne lez. Kor kdyz to lez neni:

  Film je inspirován skutečným příběhem. Patryk Błędowski, devatenáctiletý mladík, se asi tři měsíce vydával v jednom polském městečku za kněze. Jak to, že na to místní věřící nepřišli? Režisér odpovídá, že jednak mladí kněží občas přicházejí s inovativními prvky.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.