2.9.20

Recenze: Králové videa - 70%

Český dokument o unikátním fenoménu "ilegálně kopírovaných videofilmů", který v Česku (a Slovensku) bujel v 80. a 90. letech minulého století.


Film má podtitul "Příběh československého rychlodabingu", což je poněkud zavádějící. Věnuje se totiž celému fenoménu pirátských videokazet, včetně např. jejich získávání, množení, šíření a technických, právních a kulturních aspektů toho všeho. Rychlodabingu je věnováno (odhadem) méně než 50 procent filmu.

Krále videa natočili lidé, kteří na tento fenomén s láskou vzpomínají a dodnes ho udržují při životě. Ano, skutečně, tito lidé v roce 2020 vlastní analogové videopřehrávače a pouštějí si na nich analogové videokazety ve strašné kvalitě se strašným jednohlasým dabingem z 90. let! A digitalizují je pro příští generace. Proto je tento film jakýmsi nostalgickým "milostným dopisem" oné době a oněm událostem, což je jeho obrovské plus, je to roztomilé a často velmi vtipné.

Film pozůstává především z monologů lidí, kteří se v oné době oněch aktivit zúčastnili. Včetně mé maličkosti, neboť jsem okolo revoluce daboval ilegální filmy pro fanoušky a po revoluci oficiální filmy pro filmové distributory - což je v Králích videa ne úplně srozumitelně nechronologicky promícháno dohromady. Stejně tak v něm ne úplně pochopitelně figuruje profesionální překladatelka Dana Hábová, která měla v celém svém životě s ilegálními VHS společného naprosté minimum, a to jen nevědomky a proti své vůli.

Celý film je prokládán krátkými vsuvkami ze starých videofilmů, většinou ve strašné kvalitě a většinou s rychlodabingem. Když někdo prohlásí, že se komunistickému režimu nelíbily kapitalistické filmy, následuje pár sekund honičky s auty Veřejné bezpečnosti z Living Daylights. Když se mluví o sametové revoluci, objeví se Schwarzenegger v Red Heat. Když je zmíněno, že se na nekvalitní video kopii nedalo dívat, následuje kousek scény z Gremlins 2, která simulovala rozbití divákova videa. Což už je skoro moc meta a nepochopitelné pro 99 procent návštěvníků českých kin, obávám se.

Kromě toho film obsahuje několik scén, které (pravděpodobně?) jsou nově natočené a pouze se tváří jako kdyby šlo o videozáznamy rodin, sledujících v 80. letech Van Damma a Šaolin na videu u misky jednohubek. OK, je to lepší než zabírat jen něčí mluvící obličej, ale přišlo mi to jako námaha neúměrná výsledku (film měl samozřejmě minimální rozpočet).

Vzhledem k tomu, že pro film bylo natočeno mnoho hodin rozhovorů, a že má pouhých 82 minut (včetně dlouhých titulků), přišly mi některé jeho části překvapivě nudné a zbytečně opakující totéž dokola (např. právní aspekty pirátského šíření filmů). Mnohem raději bych slyšel více historek od Hejmy nebo Šarocha (oba prominentní rychlodabéři). Ale zřejmě bylo zapotřebí důkladně všechno vysvětlit i dnešním mladým divákům, pro které je fenomén pirátských VHS něco zcela mimozemského, což chápu.

Rád jsem při filmu nostalgicky zavzpomínal, ale jistě v tom hrála svou roli skutečnost, že jsem měl s onou dobou hodně společného.


P.S: Ten kus věty o "objektivním problému" bylo zapomenuté torzo myšlenky, kterou jsem nakonec dal do jiného odstavce.

30 komentářů:

 1. "A navíc zde máme objektivní problém, spočívající v tom, že" - další část chybí...

  OdpovědětVymazat
 2. "A navíc zde máme objektivní problém, spočívající v tom, že " som napaty, v com ze spociva ten problem?

  OdpovědětVymazat
 3. Františku, v recenzi Ti vypadla část věty "A navíc zde máme objektivní problém, spočívající v tom, že ".

  OdpovědětVymazat
 4. "A navíc zde máme objektivní problém, spočívající v tom, že " :)

  OdpovědětVymazat
 5. "neboť jsem okolo revoluce daboval ilegální filmy pro fanoušky a po revoluci oficiální filmy pro filmové distributory - což je v Králích videa ne úplně srozumitelně nechronologicky promícháno dohromady."

  Je to tam zrozumitelne dost pretoze o tom hovoria minimalne dvaja ludia a chronologicky to bola vec ktora sa diala dlhsie. Akurat ty az neskor spominas na to ako si pri nejakych tlmoceniach zaspal. Dnes sa pocas filmov hras s mobilom a vysledok je rovnaky, prd si z nich pamatas.

  P.S.: keby si dopisal piaty odstavec budes zlatusik.

  OdpovědětVymazat
 6. Na tenhle dokument jsem přispěl a dočkal se. Přispěl jsem i na jiný, ale na ten stále čekám, už to bude pět let...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pět let to bylo letos v březnu. Ale kdo si počká, ten se možná někdy s trochou štěstí třeba i dočká.

   Vymazat
 7. Prga. A paty odstavec je nedokonceny.

  OdpovědětVymazat
 8. "A navíc zde máme objektivní problém, spočívající v tom, že"

  ??? Nedrž nás v napätí, Františku!! Aký problém??

  OdpovědětVymazat
 9. Už mi to přistálo na FB a do kina se chystám. Tu dobu jsem měl rád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem neměl tu dobu rád, ale filmy byly kouzelný vždy.

   Vymazat
 10. To je tak napínavý... v čem že spočíval ten objektivní problém? Jsem nehorázně napnutý.

  OdpovědětVymazat
 11. Tvůrci na tento dokument vybrali peníze na startovac.cz, dokument dokončili a uspořádali jeho premiéru v kině.

  Pak jsou lidé, co také vyberou peníze na startovac.cz, také na tvorbu dokumentu a vyserou se na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezapomínejte, že jste přispěli i na Poslední z Aporveru. Já si hodlám kompletní dílo zakoupit v dražbě.

   Vymazat
  2. Které dílo máš na mysli? Ale ono je to celkem jedno, žádné z nich nebude nikdy kompletní.

   Vymazat
 12. Příště vyjde Králové dokumentů!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Králové crowdfundingů bude treti dil

   Vymazat
  2. Nestojí Franta i za Wirecard a Theranosem?

   Vymazat
 13. V pohode, klidne si sve myslenky vkladej na preskacku do ruznych odstavcu, nam je to jedno, vzdyt to vsechno delas zadarmo pro nas! Dekujeme!

  OdpovědětVymazat
 14. To bola doba! Mileniáli nemajú šancu to pochopiť - kvalita 128x128 epileptických pixelov, monotónny dabing, CGI s plastelíny. Za mňa jednoznačne Big trouble in little China, keď sa na konci nafukoval Cimrman, až praskol.

  Btw.: Pozrel si niekto trailer? "Byli i tací, kteří neumˇeli řeč a stejneˇe překládaliˇ", heh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky se to dá brát tak, že filmy z 80. a začátku 90. let měly nápaditost a děj odsejpal, takže bylo jedno v jaký kvalitě na to koukáte... zato ty dnešní tupý CGI onanie jsou bez kvalitního obrazu o ničem.

   Vymazat
  2. Anonymní: No zrovna tak se to brát rozhodně nedá :)

   Vymazat
  3. Preto je skoro 40. ročný Blade Runner kultový film (ktorý si pozriem znova a znova) a vyčačkané, $$$ nadopované, v súlade s genderovou ideológiou a politicky korektné okračovanie BR 2049 už po 3 rokoch zapadlo prachom.

   Vymazat
 15. Zajímalo by mě, zda ty nové dabingy jsou i s novými překladatelskými chybami/neznalostmi, jako ty staré. Např. tehdejší Star Wars - "Obivankenaj" - Obi Wan Kenobi ... a další

  OdpovědětVymazat
 16. Zdá se, že "objektivní problém" zmizel. Potom si i PS strč do píči.

  OdpovědětVymazat
 17. Na tenhle dokument se celkem těším... Fenomén rychlo jednohlasneho dabingu mě zajímá... Pamatuju si ho hlavně z Josefíny Mutzenbacher :))) a "chaloupky" - evil dead ;)

  OdpovědětVymazat
 18. Rychlodabing je king: https://www.youtube.com/watch?v=HtbcmD9qkvg

  OdpovědětVymazat
 19. Franto ty pribíráš na váze. Začni makat ať seš zase sekáč.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.