9.9.20

Recenze: Vyšinutý [Unhinged] - 30%

Rachel (caren Pistoriusová) má špatný den. Soudí se s exmanželem, má problémy v zaměstnání, nestíhá odvézt syna do školy a na semaforu před ní stojí nějaké auto, které odmítá vyjet na zelenou. Rachel na něj zatroubí, což neměla dělat, protože v autě sedí psychopat beze jména (Russell Crowe), který začne psychicky i fyzicky terorizovat její rodinu a přátele.

Vyšinutý je film, který není dobrý, je předvídatelný a přitom nesmyslný a především je záhadou, proč vůbec vznikl a proč si někdo někde myslel, že takováto blbost má právo na existenci. A největší záhadou je, proč se v něm objevuje Russell Crowe (dost připomínající mladého Johna Goodmana), který je snad ještě stále mezinárodní filmovou hvězdou, takže proč proboha...???

Film je od svých prvních sekund přehlídkou extrémně špatných filmařských rozhodnutí. Ještě před úvodními titulky uvidíme, jak Crowe zabije dva lidi, podpálí jejich dům a pak na to psychopaticky zavile kouká ze svého auta. Následují úvodní titulky, prokládané zprávami o tom, že roste počet incidentů, při kterých se vystresovaný řidič naštve a ublíží jinému řidiči.

Tudíž po skončení titulků víme, že vystresovaný Crowe za volantem začne ubližovat lidem kolem sebe. Ale musíme si počkat 30 minut (z 90minutového filmu), než k tomu dojde. Mezitím se musíme dívat na Rachel a její blízké (Crowe se ve filmu nevyskytuje), což není ničím zajímavé, ale utvrdí nás to v přesvědčení, že těm blízkým bude později ubližováno a máme k nim tedy cítit něco jiného než otravnou nudu.

Pak se konečně objeví Crowe a konečně začne onen psychoteror (a později fyzický teror). Ale na své si divák stále nepřijde, neboť scénář je strašlivý a musí si pomáhat neuvěřitelně debilními kličkami a náhodami, aby zápletka mohla nějak pokračovat a film neskončil. K tomu je nezbytně nutné, aby Crowe byl superman s nadpřirozenými schopnostmi (všechno ví, dokáže značně hackerské věci s cizím mobilem, je mistr psychologie, nevadí mu být prostřelen a kdykoliv se objeví kdekoliv) a všichni ostatní neschopní idioti (včetně policie).

Od začátku mi bylo divné, že se hlavní hrdinka neumí vypořádat s psychopatickým vrahem, který ji pronásleduje ve dne ve městě plném lidí, přičemž ona mimo jiné zná jeho poznávací značku a telefonní číslo jeho mobilu. Ale dál je to ještě horší a ke slovu přijde i použití geniální strategie, kterou se hrdinčin syn naučil ve hře "Fortnite". To není můj pokus o humor, opravdu Crowea dostanou pomocí strategie, kterou se hoch naučil ve "Fortnite". Což mi připomnělo, že místo tohoto filmu bych se mnohem raději díval na to, jak někdo 90 minut hraje "Fortnite".

Vyšinutý má podobně dementní scénář jako filmy Michaela Baye. V těch ovšem bývá stupidní zápletka prokládána epickými akčními scénami a infantilním humorem. Což se (ani jedno z toho) v tomto filmu nevyskytuje. Vyšinutý by chtěl být psychologickým thrillerem, ale neobsahuje žádnou psychologii, ani nic jiného, kvůli čemu by stálo za to ho vidět. Nebýt Crowea, myslel bych si, že je to taková ta laciná video záležitost, kterých se každý týden objevuje několik na Netflixu.

28 komentářů:

 1. Na výukové video BESIPu je to poněkud dlouhé... Ale třeba to někdo sestříhá do přijatelné stopáže 45 sekund?

  OdpovědětVymazat
 2. Myslel jsem, ze pani Pistoriusova byla odstrelena vysinutym, beznohym exmanzelem

  OdpovědětVymazat
 3. A dokument z Japonska bude kdy, zmrde?! Nikdy. A ať Ilona Fuková dostane rakovinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty seš duševní mrzák

   Vymazat
  2. Anonymní je kurva

   Vymazat
  3. Františku, ty se snad stydíš za to, že jsi panu Slávku Bourovi přál rakovinu, když jsi tento příspěvek cenzuroval?

   Vymazat
 4. Ty, Franto, víš, co dávajá na Netflixu? Já myslel, že se na televizi nedíváš. Mimochodem, než číst podobné zvratky, radši bych se 90 minut díval na to, jak někdo stříhá dokument.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a brání ti někdo?

   Vymazat
  2. Mlč a běž poslat Frantovi další peníze.

   Vymazat
 5. františek (s malým "f") má špatný den. Sedi v kině a nudí se, protože si musí počkat celých 30 minut než ve filmu dojde na ubližování lidem, což především byl důvod proč se sem vůbec vydal. Pak konečně začne onen psychoteror (a později fyzický teror), takže film reviewer může tajně ejakulovat (a posléze to svést na čivavy) a po zbytek filmu přemýšlet nad věcmi jako např. řešení zapletky pomocí geniální strategie, kterou se naučil ve hře "Factorio". Doma pak rychle hodí na web pár spoilerů s gramatickými chybami a je zvědavý kam ho pozvou příště.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vida, a pořád je na tom líp než ty. to nasere, co?

   Vymazat
  2. V čem je na tom Franta líp než pisatel tohoto postu?

   Vymazat
  3. Horsie nez Fuka su na tom iba backeri ktorych okradol o peniaze.

   Vymazat
  4. Wiloóó, odídeš si na dovču na Balatón, ty mamonár jeden, a diskusia kvôli tebe skoro upadla do kómy. Toto poznáš? Aka Fuka funda luka, funda káva kevenduka, ak Fuk – funda luk, funda káva – kevenduk. (srry, len testujem formátovanie, nech si anonymní nemyslí, že je čávo...

   Vymazat
  5. Wiloóó, myslel som, že si odídený a ty si pri tom odišiel na Balatón na dovču, ty mamonár jeden, a diskusia kvôli tebe skoro upadla do kómy. Toto poznáš? Aka Fuka funda luka, funda káva kevenduka, ak Fuk funda luk, funda káva – kevenduk.

   Vymazat
 6. No, pořád čekám na recenzi Tlaková patrola: Ready, Race, Rescue. Je tam podobný motiv jako ve Vyšinutém, starosta Humdinger terorizuje sousední město, víme kdo to je, ale nikdo mu nic neudělá, pak je tu rajcovní Cheeta/Geparda a předkloněná závodnice-rockerka na srázu - a v neposlední řadě slovní hříčka Race, tedy závod, ale klidně i rasa, protože závodník Vžum je inspirovaný Hamiltonem.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejdu. P.s. Dobry prase pan Gladiator

  OdpovědětVymazat
 8. Jak jsem četl: "Film je od svých prvních sekund přehlídkou extrémně špatných filmařských rozhodnutí." To jsou slova znalce, který několik roků pracuje na ambiciozním projektu. No, uvidíme .

  OdpovědětVymazat
 9. Včera som si dal Tenet a dnes z neho od rána cúvam. Nalial som si kávu a šálka je prázdna.

  OdpovědětVymazat
 10. Nevím, proč tady recenzenta urážíte. Každý má svůj názor a tenhle film je opravdu špatný, plný stupidních rozhodnutí, které hlavní hrdinka dělá a nesmyslného násilí. Jestli je tenhle film ale naopak pro vás top a považujete ho za vrchol umělecké tvorby, tak je mi vás líto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi tu nový, viď? Poslední dobou se tu objevují mladí levicoví aktivisté, kteří se horečnatě zastávají Františka a naprosto jim chybí znalost historických a sociálně-kulturních souvislostí. Až dokážete v autě nastavit streaming hudby přes bluetooth, napsat zálohovací LUA skript bez zbytečného utrácení, setřídit kartičky vetřelců, shlédnete Promesea a film s odpornými prsy a hlavně přispějete Františkovi aspoň 100 Kč na jeho chystaný dokument, tak se tady můžete začít projevovat. Roman Chlebec vás zaškolí.

   Vymazat
  2. Chlapci, podpisujte sa aspoň tromi krížikmi (ideálne adresou trvalého pobytu a rodným číslom), nech vieme, kto má na svedomí čo. Každý si aspoň rezervujte ASCII znak, keď už nie ste mentálne vybavený na vymyslenie nicku. Koniec hlásenia.

   Vymazat
  3. chybí ti v seznamu souvislostí tepláky a Lidice.

   Vymazat
 11. Anonymní, anonymní, anonymní. To se to pak nadává! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, zato ty anonymní nejsi, protože máš nick a tim o tobě hned víme všechno, včetně tvojí adresy a rodného čísla.
   Bohajeho...

   Vymazat
  2. Buď tu prisieva protagonista z Tenetu, ktorý cúva v čase alebo si to písal ty František. V každom prípade si nepochopil pointu môjho hlásenia: keď každý Tragéd píše s option "anonymný", tak to vyzerá, ako by to písal James McAvoy zo Splitu. Makes sense?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.