3.9.20

Recenze: Mulan - 50%

Disney pokračuje v zoufalých snahách o adaptaci svých slavných animovaných filmů do podoby hraných spektáklů. A opět to dopadlo... zoufale.

Mnoho staletí stará legenda o čínském děvčeti, které se vydává za muže, aby místo zchromlého otce nastoupilo do armády (a zachránilo říši), byla Disneyem natočena jako docela slušný animovaný film v roce 1998. Měla tehdy všechno to, co se od Disneyových animovaných filmů očekávalo, to jest písničky, veselé vedlejší postavičky, humor, epickou akci a nějaké to morální poslání.

Nová hraná verze obsahuje jisté drobné náhodné elementy z animované verze, ale nejsou v ní žádné písničky, žádné veselé postavičky, velmi málo humoru, dost akce (která by chtěla být epická) a spousta morálního posrání. A je o 30 minut delší.

Nová Mulan bere sama sebe hrozně vážně a titulní hrdinka má hned od počátku filmu "silně vyvinuté čchi", což znamená, že je super(wo)man a například dokáže zpomaleně uhýbat vystřeleným šípům (v animované verzi nic takového nebylo, tam byla Mulan pouze chytrá a pohotová). Tudíž se její bojové schopnosti nemohou dál nijak pořádně vyvíjet a když se ve finále někdo epicky obětuje a skočí do dráhy šípu, vystřeleného na Mulan, působí to dementně, neboť jsme předtím v témže filmu několikrát viděli, že Mulan tomu šípu prostě může uhnout.

Zásadnější problém je ale v tom, že animovaný film byl odlehčený, stylizovaný (výtvarně i dějově) a nebylo nejmenších pochyb, že se odehrává v pohádkovém světě, nesouvisejícím s reálnou historickou Čínou. Nová Mulan má epickou, převážně realistickou výpravu, všechno je dramatičtější a nad hrdinkou se neustále vznáší potenciální trest smrti, pokud bude odhalena. Všechny feministické elementy i zásadní zvrat "kašleme na předpisy, je to fajn holka, nepopravíme ji" pak v nové verzi působí výrazně trapněji, protože ve skutečné staré Číně by se něco takového zcela jistě nestalo.


K naprostým WTF momentům pak patří scény, ve kterých hraje instrumentální hudba, obsahující stejné melodie, které byly použity v písničkách v animované verzi - aniž by se ty písničky v novém filmu vyskytovaly! A co se týče hudby (Harry Gregson-Williams), nová Mulan neobsahuje nic tak nápaditého, jako třeba takhle použitý soundtrack ve scéně stříhání vlasů (Jerry Goldsmith) v animované verzi.

Nová Disneyova Mulan celkově neobsahuje nic nápaditého (i když je v ní mnohem více nadpřirozena a bojových scén než v té původní). Všechno se od začátku do konce ubírá naprosto předvídatelným směrem, je to velmi zdlouhavé a to, co bylo v animované verzi řešeno jedním záběrem nebo jednou písničkou, je nám v novém filmu tlučeno do hlavy několik minut. Opravdu mi připadá, jako kdyby animovaný dětský film z roku 1998 byl natočen pro sofistikovanější publikum, než tento nový, hraný, který je oficiálně nevhodný pro malé děti.

Film byl určitě velmi drahý a výprava nebo kostýmy stojí za vidění. Ani ty akční scény nejsou vyloženě špatné, ale všechno je natočeno vzácně nevelkolepě, neobratně, s viditelnými kontrasty mezi živou scénou a CGI výjevy. Jako kdyby režisérka neměla žádné zkušenosti s velkolepou hollywoodskou podívanou. A nová Mulan rozhodně takovou podívanou chce být.

Ale není.

P.S: Film je u nás promítán i v titulkované verzi a souběžně s českou kinopremiérou se objeví také na všemožných online zdrojích.

40 komentářů:

 1. "Jako kdyby režisérka neměla žádné zkušenosti s velkolepou hollywoodskou podívanou."

  No však taky nemá. Jejím nejdražším filmem byl Úkryt v Zoo (točený v ČR)

  OdpovědětVymazat
 2. Vždy som mal slabosť na aziatky s malými kozami alebo yakuza tetovaním, aj keď sa pravdepodobne jedná o ďalšiu gender pozitív pytchovinu od Disneyho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to te Frantisek jiste odkaze velice rad na prislusny subreddir. Jeho oblibenym je Too Cute For Porn, kde velmi rad komentuje vaginy o 35 let mladsich lolitek.

   Vymazat
  2. Nezáviď a vráť sa ku svojej Čubírkovej.

   Vymazat
 3. Čchi je prastarý a neustále se měnící koncept. Prakticky každý pod ním rozuměl něco jineho (například Konfucius a Čuang-c'). Proto definice neexistuje a pochopitelně je tedy možno přijít s vlastní interpretací, např. "čím větší prsa, tím větší čchi". Kdo může říct, že to není pravda?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V kung-fu filmech je čchi prezentováno poměrně jednoznačně, jako v podstatě turbo funkce: dává větší sílu a zejména větší rychlost. To největší čchi pak umožňuje i létat. Z toho můžeme logicky dovodit, že velké čchi a velká prsa se navzájem vylučují, protože zkus si létat s velkými prsy - ten problém zátěže a aerodynamiky je prostě neřešitelný.

   Vymazat
  2. A co když platí nepřímá úměra, tedy čím menší pérko, tím větší čchi?

   Vymazat
  3. Takže čím menší prsa a penis, tím větší čchi. Škoda, že to Konfuciovi nemůžeme sdělit.

   Vymazat
  4. Když budeš mýt (ano mýt) dostatek čchi, sdělit mu to můžeš.

   Vymazat
  5. Myslíš jako že když ukradnu spoustě lidí jejich čchi - řekněme dohromady tři kila - hodím je do pračky, přidám to svoje a vyperu na devadesát v perwollu, že vyvolám ze záhrobí Konfucia?

   Vymazat
  6. Bude to asi něco podobného, jako když Jára Cimrmann dokazoval, že vyfukováním tabákového kouře do vody nelze vyrobit zlato, ale proč to nezkusit, že?

   Vymazat
 4. Jednou jsem doma silně vyvíjel čchi a pak bylo potřeba týden větrat.
  Za "morální posrání" dík.

  OdpovědětVymazat
 5. ...titulní hrdinka má hned od počátku filmu "silně vyvinuté čchi... A já se ptám, je tam i fullfrontal, kde by to čchi bylo vidět? Od 80. let tu nic takového nebylo,bylo by osvěžující vidět pořádného bobra.

  OdpovědětVymazat
 6. Dopadlo to zoufale, což je ve fukoškále 50 %.

  OdpovědětVymazat
 7. Co teda stojí za vidění - výprava nebo kostýmy?!

  OdpovědětVymazat
 8. Mně tohle přijde jako totálně zbytečnej film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne těší jen, že každý zbytečný je,
   poslední trhan jak muž výtečný,
   že zbytečné je všechno, co tu žije
   i nežije. - Jsem člověk zbytečný. –

   Vymazat
 9. Pro číňani dobrí. Já nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro číňany to bude nejspíš málo nacionalistické a málo patetické. Pro amíky to v současné době bude asi moc pročínské. Pro nostalgické evropany to bude málo pohádkové. Ale kdo ví, třeba se to bude líbit eskymákům ..

   Vymazat
 10. Určitě zbytečnější než třeba Gorila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. aj, aj .. to byla ta diskuze o odporných prsech, ta by neměla upadnout v zapomnění ..

   Vymazat
 11. Animovanou Mulan mám moc rád a vnímám ten animac jako jeden z best od Disney. Dle recenze FF (s nimiž se často plne ztotožňují a mnohdy jsem za spoilery rád) usuzuji, že to bude stát za hovno. Vůbec nechápu, proč Disney přišel s různými variacemi na remaky klasických pohádek formou hraní a CGI, ale dejme tomu... Asi je to zkrátka moderní a letí to... Ale ve skrze ty filmy nemají a nemůžou mít sílu jak pohádky mého (případně našeho) dětství...

  OdpovědětVymazat
 12. "dost akce (která by chtěla být epická)"

  No snáď by ešte nechcela byť lyrická, to by bolo horšie...

  OdpovědětVymazat
 13. Do prdele, neni Mulan ako Mulan. Alebo inak. Mulaniek je, zdá sa, viac. Tak ja si včera pozriem nejaký Mulan, rok výroby 2020, celý čas čakám na sc´eny z traileru a full-frontal kung-fu a ono to bol iný film ako tento. Ale na imdb má o 20cku viac, tak neviem, čo si mám myslieť o tejto pasci.

  Inak čínske filmy sú fascinujúce tým, že každý na druh´eho furt bliaka a všetci sú preafektovaní. Teda Pj´er la Dušek by si určite vychutnal tie neautenticke a preexponovane emócie, až by mu srdiečko zaplesalo. Teraz ku genderu: Mulan, ako inak, zbije, aj zabije každ´eho, klasika. Páči sa krásnej dedinčanke, asi budú lesby (alebo je to sofistikovaným maskovaním Mulanhky, who knows). Hlavná záporná postava -teraz sa posadte- žerie mäso! Asi preto je tak agresívny, dobyvačný a hlavne psychopat. Na druhej strane barikády sú protagonisti dvojica Dumb & Dumb, nejaký ťuťko, bačkora a ňouma. Títo zase žerú zrno a je vedecky známe, že vegani majú malých pindíkov a low testosteron. A ešte je medzi nimi jeden špekulant, zradca a karierista v jednom. Uff...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Včera som si pozrel kreslenú Mulan a to je úplne iná káva. Zrejme v '98 Disney ešte nemal brainwashing vo svojich osnovách.

   Vymazat
  2. Každá káva je v noci černá. Pardon, kráva.

   Vymazat
 14. Odpovědi
  1. Herr Mülan stále čaká na recenziu od talentovan´eho vlčiaka.

   Vymazat
 15. Točit filmy jako úlitbu soudruhům z Číny je zlo ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Točit filmy jako úlitbu soudruhům z Japonska je zlo ...

   Vymazat
  2. Jakým soudruhům z Japonska? Japonské komunistické straně, ty trotlíku?

   Vymazat
 16. Jsou sipy rozkoszickovany jako penisy v asijskym pornu?

  OdpovědětVymazat
 17. A jéje. V Březnu jsem se na Mulan těšil, ale nakonec plány zhatil Koronavirus a nyní jsem se chystal opět, a opět mi situace nepřeje, tak si alespoň pročítám různé recenze. Ta tvá je celkem zajímavá a dávám ji v dosti bodech za pravdu, že ač je snaha snaha adaptace starší animované verze, nedotáhli to do takového velkolepého filmu jak mohli :/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.