21.9.20

Recenze: Bábovky - 40%

[Z oficiálního presskitu] Film Bábovky natočený podle knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové vypráví o tom, že všichni jsme propojení a díky tomu i malé věci dokážou někdy otřást světem. Příběhy hrdinů Bábovek nám ukáží, že některá setkání dokáží navěky změnit život. Všichni jsme totiž propojeni. Vztahy, prací, náhodami, nenávistí nebo láskou. Jsme součástí té nejsložitější sítě, která je utkána z emocí, mezi nimiž nechybí humor, ironie, bolest, napětí a pochopitelně i láska a vášeň.

K tomu musím podotknout, že se nedomnívám, že všichni jsme propojeni, a že kdybych někdy v budoucnosti zjistil, že jsem nějak propojen s vesmírem Radky Třeštíkové, nejméně jeden z nás by musel zemřít. Ale popořádku.


Film Bábovky má asi 15 hlavních postav, které jsou spolu skutečně všechny propojeny. To znamená, že například:

 • A je politk a otec mladé B
 • B chodí s mladým C
 • D je otcem C a dělá pasáka své milé E
 • F je učitelkou C a milenkou G
 • H je manželkou G a kamarádkou A a jednou se náhodně vyspí se svýmn nadřízeným I
 • J je manželkou I a zdravotní sestřičkou, která pomůže F při porodu.
 • K je dcera J a I a dobrá kamarádka F (aniž by o tom věděli J nebo I)
 • K náhodou pracuje jako recepční v hotelu, kam si E vodí zákazníky a kde bydlí C, protože ho otec nenechá bydlet doma
 • L žije s A a vydává se před B za její matku
 • A tvrdí L, že skutečná matka B je dávno mrtvá, ale je to lež, protože ví, že její matkou je E (ale E ani B to nevědí)
...a tak dále. A upozorňuji, že předchozí věty nejsou náhodně vymyšlená vtipná konstrukce, ale přesný záznam vztahů několika (zdaleka ne všech) postav v tomto filmu. Aspoň myslím.

Všechny postavy pak prožívají problémy, které prožívají tradiční hrdinové románů pro ženy, to jest nevěru, těhotenství, rakovinu mozku, prostituci, problémy s dětmi, problémy s prací, a tak dále.

Ve filmu se sice vyskytuje dost mužských postav, ale je jim věnováno výrazně méně prostoru než ženám. Muži jsou pouze rekvizity, sloužící k tomu, aby ženy měly po kom toužit nebo být z koho nešťastné. Žádný z mužů není víc než nejzákladnější archetyp.

Bylo by velmi snadné Bábovky odsoudit, ale musím konstatovat, že jsou po řemeslné stránce výrazně lepší, než by si zasluhovaly. Nejen, že mají většinou velmi slušnou kameru, střih a téměř non-stop orchestrální hudbu (Ondřej Konvička). Ale také se režisérovi (Rudolf Havlík) podařilo celý spletitý děj natočit tak, že většinu času víme, co která postava právě dělá, co tím sleduje, a co ji k tomu dovedlo! Většinou. Což je u českých filmů tohoto podžánru dosti vzácné.

Jsem ale velmi na rozpacích z toho, že se tvůrcům podařilo dobře natočit příběh, který je strašlivě špatně vymyšlený a naprostou většinu jeho postav považuji za opovrženíhodné zrůdy, které jsou většinu filmu nešťastné zrůdy a nakonec je shodou okolností potká štěstí, aniž by přestaly být zrůdami.

Je asi nutné konstatovat, že když se mi může líbit John Wick (přestože vraždí lidi a neřídí se fyzikálními zákony), jinému segmentu publika se mohou líbit filmy o hrdinkách, které se střídavě chovají jako krávy a svině a jsou vždy nepoučitelné, za což jsou nakonec odměněny. Nějak. Totiž, v průběhu filmu se stane například toto:

 • Jedna z žen už toho má doma dost, řekne rodině "já končím", sundá vítězně zástěru a odejde z bytu
 • Manželka a milenka současně zjistí, že jim jejich drahý oběma několik let lhal
 • Matka a dcera se náhodně setkají, aniž by věděly o svém rodinném vztahu
 • Manželé zjistí, že je dcera nenávidí a utekla z domova
 • Otec nutí svého syna prodávat drogy
Řešení každé z těchto situací by mohlo vydat na samostatný celovečerní film. V normálních filmech musíme vydržet nějaký "set up", který vede k těmto dramatickým situacím, a jejich řešení pak tvoří jádro filmu. V Bábovkách nevidíme řešení ani jedné z nich. Na konci filmu pouze uvidíme, že se to všechno nějak magicky vyřešilo a všichni se opět se všemi mají rádi, ale netušíme, jak k tomu došlo. Jako kdyby všechna ta řešení krizí (tedy to, co bych považoval za základ filmu) byla pro tento druh filmu nevhodná, nebo se do něj nevešla (Bábovky mají velmi střídmých 97 minut).

Ještě bych si mohl dělat legraci z toho, jak si Radka Třeštíková představuje práci v nadnárodní korporaci, zatýkání drogových dealerů, prostituci nebo emo teenagerku v roce 2020 (s černými kruhy kolem očí, černými lennonkami a tričkem "Pink Floyd: Dark Side of the Moon"). Ale bylo by to asi stejně zbytečné jako rozebírat chybnou fyziku v Johnu Wickovi...

UPDATE: Právě mi volal Kamil Fila, že C možná není synem D, ale jen pro něj dělá dealera, zatímco jeho otcem je majitel hotelu, kde C bydlí (a kterého nikdy během filmu neuvidíme). Pokud je to tak, tak mi pro změnu nedává smysl, z jakého důvodu syn majitele hotelu pracuje pro nuzného drogového dealera a jeho milenku / kurvu označuje slovem "macecha"...

72 komentářů:

 1. jsem rád, že jsi na mé doporučení na Bábovky zašel:)

  OdpovědětVymazat
 2. Mozna to neni uplne dokonceny film ?

  OdpovědětVymazat
 3. Chtěl bych raději vidět dvacet minut na YT, jak se Fuka a Fila hádají o identitu postav, které označují písmeny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je materiál na Oskara, nepochybně.

   Vymazat
  2. Dva bílí heterosexuální muži a Oscar? To asi těžko.

   Vymazat
  3. Pravda. Tak to jeden z nich bude muset změnit orientaci. Nemusí to být nic dramatického, stačí si obléct červené šaty a použít rtěnku a výrazné oční stíny (transky jsou taky legitimní menšina, že?). Předpokládám, že takhle ta nová oskarová pravidla bude obcházet kde kdo.

   Vymazat
 4. Prga! Slovaci do plynu! Nebo aspon jeden!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je ti jasné, že jsi svým výplodem naplnil skutkovou podstatu trestného činu?

   Vymazat
  2. On myslel do rajského plynu, viď Diskutére? Většinou mají nějaké šrámy na srdíčku, potřebují se tu vyplakat, vyzvracet nebo vysmát. Rajský plyn jim to umožní.

   Vymazat
  3. on to vlastne napsal po polski, takze chce, aby sli slovaci do kapaliny, treba si jit zaplavat.

   Vymazat
  4. Ja bych vsechny anonymy zakazal. A ta castka taky nesouhlasi.

   Vymazat
 5. Fuka neumi pocitat do peti.

  OdpovědětVymazat
 6. Ja bych si chtel delat legraci z toho, jak si Fuka predstavuje praci (v nadnarodni korporaci nebo jinde).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak mel telefonicky pohovor v Google. To uz ho kvalifikuje na experta.

   Vymazat
 7. Tak nam prezrad ako sa lisi Trestikovej predstava o praci v nadnarodnej korporacii od tej tvojej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na film nepůjdu, tak se asi nikdy nedozvím jak si to představuje Třeštíková. Každopádně co jsem si všiml, představa lidí o korporátu je většinou taková, že jenom stačí občas předstírat nějakou činnost a jinak je to ubíjející nuda, krácení dlouhých chvil a jistota postupu když prolezeš ty správné prdele.
   Což nevím jak na to přišli, asi si to pletou se státními úřady.

   Vymazat
 8. Odpovědi
  1. a sakra - zas další kukačka v hnízdečku...:(

   Vymazat
  2. Ale mohlo by být jeho octem.

   Vymazat
 9. Ty kokso, to je celá abeceda protagonistiek. Musím si najprv nakresliť graf. A je vo filme Domestikova trojka, Franto? To je klasická dvojka + neživá vec, pričom jeden tú vec navrhuje a druhý kategoricky odmieta.

  Navrhovateľka by mohla byť naša talentovaná herečka Pauhofová (ktorá všetky role hraje po mŕtvici a s našpúlenou hubou), odporca Langmajer (macher s veľkým penisom, ktorému na narodky zahrala Veselá trojka "Už nám kamarádi bylo padesát") a neživá vec, dajme tomu, Pansexuál.

  Úvod domestikovej trojky by mohol vyzerať takto: Langmajer- Co to do prdele je? Pauhofová- To je Pansexuál bez prdele. Langmajer- K čemu nám bude Pansexuál bez prdele? A kde budeme jako spát? Pauhofová- S Pansexuálem. Ale s ním se vejdem oba. Pojď sem. Langmajer: Já nebudu spát doma s Pansexuálem. Bez prdele. Pauhofová- Ale... To pomáhá. Budeš se cejtit líp, budeš mít víc energie. Langmajer- Ja nebudu spát v jednim pokoji s tímhle. (oponuje neúspešne)

  Záver po dlhšej dobe: Langmajer- Chci, aby ten Pansexuál šel z bytu. Nechci to tady. Nechci s tím spát. Pauhofová- Mm, hmm. A co pak? Langmajer- Jak co pak? Pak budem spát jako normální lidi. (argumentuje zase neúspešne)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádám administrátora, aby panu Liškovi omezil maximální velikost příspěvku na řekněme 200 znaků. To přece Franto musí jít vyřešit jednoduchým skriptem, ne? Pro blaho všech!

   Vymazat
  2. ja povazuji za velky nedostatek recenze, ze nam graf nereprezentoval uz franta. spravne by mel byt ten graf zde na webovce interaktivni s moznosti zapinani/vypinani uzlu a hran.

   Vymazat
  3. tak to vypada, ze Babovky jsou takove Babovresky pro prazske intelekturaly.

   Vymazat
  4. Bacha na želania, trpaslík, lebo s 200 čínskymi znakmi napíšeš menšiu poviedku.

   Vymazat
 10. No, zřejmě je to asi deset až patnáct dílů Ulice slisovaných do hodiny a půl. Nejdu a nepodívám se na to ani dalekohledem z rychlíku.

  OdpovědětVymazat
 11. Odpovědi
  1. Kdyby jenom to! M randila s V, ale nakonec se rozhodla pro T, který opisoval diplomovou práci od O, která dostala pohlavní chorobu od X, který byl v Prostřenu, kde se otrávil jídlem, který vařila Q, která je tetou N, kterou znásilnil P, který je bratrancem R, který půjčil peníze S, který se vyspal s U, která předtím chodila s Y, který sváděl W, dokud se nedozvěděl, že ta už chodí se Z, která je nejlepší kamarádkou B.

   Vymazat
  2. uz to chapu ty dnesni filmy jsou o vztazich mezi jednotlivymi protagonisty L,G,B,T,Q,+..................

   Vymazat
  3. A nakonec přijde Grim a fšechno dobře dopadne

   Vymazat
 12. Takže opět ucházející herci v řemeslně dobře zvládnutém filmu s katastrofálním scénářem. Kdyby se to stalo jednou, je to náhoda, ale děje se to dost často na to aby to byl nějaký zásadnější problém. Jsou na psaní scénářů nějaké školy? Pokud ne? Proč? Pokud jo, co je v nich špatně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom mozna tkvi ten problem. Scenare pisi prave ty lidi, co maj tu skolu, nebo nejaci brakovi spisovatele, co vydali par dobre se prodavajicich slatanin.

   Vymazat
  2. K čemu by byly školy na psaní scénářů? Zásadní je, proč si někdo vybere tak špatnej scénář k realizaci. Navíc tady bude dost možná problém v knižní předloze ¯\_(ツ)_/¯

   Vymazat
  3. Základní požadavek na kvalifikaci českého scénáristy je být neúspěšný úplně ve všech oborech lidské činnosti, vůbec ničemu nerozumět a nemít žádné životní zkušenosti. Pak dostanete grant, trochu se zhulíte a napíšete scénář.

   Vymazat
  4. Ooops, tak ona scénář napsala autorka podle své vlastní knižní předlohy. A to ještě s krvácejícím srdcem musela některé postavy vypustit.
   "Mé postavy ožívají mými pocity!" tak to hovoří za vše ...

   Vymazat
 13. "všichni jsme propojení a díky tomu i malé věci dokážou někdy otřást světem"
  To je Atlas mraků, ne ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Atlas mraků je výjmečný film. Moc bych si přál, aby si někdo jednou dal tu práci a přestříhal ho tak, aby bylo možno se na některé ty storky podívat vcelku (konkrétně na obě ty z budoucnosti).

   Vymazat
 14. Co je to za dementa, ten Liska? To je nejakej zastiraci manevr, aby tu Fuka nevypadal jako nejvetsi kripl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš se jedna o nějaký Fukův pokus o to, abychom ho prosili na kolenou, aby začal pořádně cenzurovat.

   Vymazat
  2. Víc cenzurovat si bude moct dovolit až většinu zdejších příspěvků budou psát školačky, matky s dětmi a tvrdě pracující intelektuálové. A to bude ... é .. až peklo zamrzne?

   Vymazat
  3. Liska sa vyrovnava s odmietnutim od zeny a premieta si to do filmov. Skor nam majster napise dalsi diel zenskologie aby trpiaceho teplaka povzbudil.

   Vymazat
  4. Fúú odhalil si ma Wilko a za odmenu dostaneš dildo-test na koronavírus, čím sa dostávam ku Gaylord triumvirátu - špeciálny prípad trojky (Sternriťner, Grim Rapist a Diskuter). Ale pozor, v prípade, že by sa chceli zapojiť tragédi s nickom Anonymní, tak sa nepoužíva Gaylord štvorka, päťka, atď., ale Vláčik, kde Rušeň je submisívny Steinriťner.

   Vymazat
  5. Vidim, ze si tejto svojej fantazii venoval vela casu a mas ju premyslenu. To je dobre, mladi ludia potrebuju rozvijat predstavivost. Inac skoncis ako Fuka, zdielanim samovrazd na obskurnej asocialnej sieti.

   Vymazat
  6. Vieš čo mi vŕta v hlave? Že si zameral pozornosť na gaylord vláčik s anonymnými (inak strašná predstava) a o dildo-teste si nenapísal nič. A pritom viem, že to pchajú hodne hlboko do krku a nosa. Zvláštne...

   Vymazat
  7. V hlave ti to vrta zle, niekde inde ti to zjavne vrta vyborne, tvoja fantazia zahrna vsetko od dilda az po vlacik.

   Vymazat
  8. Slovenští gangsta si to rozdávaj! Držím palce a chroupu popcorn. Máte tlustý péra, jak je na Slovensku zvykem?

   Vymazat
 15. Cim to je, ze se na Frantiska Fuku, kinare, lepi krome vtipnych, rozumnych lidi, jako jsem ja a ostatni teplaci, take naprosti imbecilove, jako je Liska, Chlebec nebo Cimrman? Muze mi to nekdo vysvetlit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Líška, ty pičus, čenglish foks. A nesnaž sa to pochopiť, feel it. Alebo to nečítaj. Ale nedá ti to, že...

   Vymazat
 16. Pustil som si rajský plyn z rajských jabĺčok a nechal na seba pôsobiť trailer. Z neho je na prvý pohľad zrejmé, že sa autorka snaží o hlbinný pohľad do ženskej duše. Žiaľ si odkusla príliš veľké sústo. Namiesto jedného archetypálneho príbehu, čo by mohlo byť zaujímavé (napr. I smile back so Sárou Silverman), snaží sa vykresliť všetky možné kombinácie, variácie, integrály, derivácie a faktoriály, ktoré ju napadlli: Prvá chce dieťa, ale nemá s kým. Druhá ho zase nechce, ale naprcá ju tréner. Tretiu nechutne ojebal henten, štvrtú pojebal tamten. Šiesta je vždy vážna transka Paulhofová. Siedma domina má doma bačkoru a ňoumu. Osma je emapncipovaná a deviata spirituálna faninka Pjér la Dušeka...

  Krutou pravdou je, že ženy sa hľadajú cca posledných 150 rokov a stále sa nenašli. A v duchu "neviem, čo chcem, ale nedám pokoj, pokiaľ to nedostanem" fantazírujú, na koho by zvalili vinu za ich prázdnotu a nenaplnenosť.

  Takéto filmy púšťajú vezňom na samotke za trest.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvl, to vydej knižně, to bude bestseller. Mohlo by se to jmenovat Ženskologie podle ovcomrda.

   Vymazat
 17. Bude příště recenze Dědkovky?

  OdpovědětVymazat
 18. Oproti knize je zde jen polovina hlavních ženských představitelek.

  Práce na scénáři Bábovek probíhala skoro čtyři roky.

  OdpovědětVymazat
 19. Doufám, že Fuka už přemýšlí témata, o kterých bude v příštích 2-3 měsících psát, protože filmy stačit nebudou anebo vůbec nebudou. Jedna ženskologie, pár herních výronů, několik retrorecenzí a trocha úvah o politice. Cokoli zábavného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To záleží, zda lockdown bude Mára Prchal blokovat podobně jako blokoval roušky. Pokud jo, bude pan Fuka psát pár neveselých článků. Přeci jenom jeho kámoši z počítačového kroužku mladých pionýrů jsou už v letech a životospráva nebude nic moc.

   Vymazat
  2. Dockas se recenzi Clovece, nezlob se s figurkama z Diabla pro kratne zimni vecery, pripadne nejake textove hry na upira pro jednoho hrace, protoze Frantisek evidentne nemusi delat nic, kdyz mu lidi poslou 171 tisic korun, a ma dost casu na podobne debility pro deti.

   Vymazat
  3. Nejzábavnější by byl článek na téma svobody slova.

   Vymazat
  4. Mohla by bejt recenze koz ceskejch herecek. Diskuter.

   Vymazat
  5. Kozy a vsetko Fuka poctivo hodnoti v subreddite Too cute for porn.

   Vymazat
 20. Náhodou pán Líška je borec, který umí rozesmát i v této těžké době. Jen tak dál, pane kolego!

  OdpovědětVymazat
 21. Odpovědi
  1. Váš komentář svědčí o nedostatečném respektu k osobě autora. Prosím moderátora diskuze o smazání tohoto dehonestujícího příspěvku!
   Děkuji

   Vymazat
  2. A nebo o jeho psychické poruše. Ta je zde poměrně častá. (btw. dehonestácia na internete je hybnou silou 4. priemyselnej revolúcie)

   Vymazat
 22. Liška po tepelné úpravě je fantasticky jedlý pokrm..

  OdpovědětVymazat
 23. STOP CENZURE!!! AT ZIJE SVOBODA PROJEVU!!! FUKA VEN!!!

  OdpovědětVymazat
 24. Pokud Kristýna Podzimková nehraje trojroli B, E a F a zároveň Langoš hraje I, tak na to kašlu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.