31.8.20

Recenze: Bill & Ted Face The Music - 60%

Než se dostanu k recenzi nového filmu Bill & Ted Face The Music, který měl před pár dny premiéru (a nikdy se neobjeví v našich kinech), musím trochu odbočit k jeho kořenům:

Před dávnými lety, za sedmero horami (konkrétně v letech 1989 a 1991 v USA) měly premiéru komediální sci-fi filmy Bill & Ted's Excellent Adventure a Bill & Ted's Bogus Journey s Alexem Winterem a (tehdy neznámým) Keanu Reevesem v hlavních rolích. Do našich kin se tyto filmy nedostaly z pochopitelných důvodů (museli se tehdy dohánět Rambové a jiné komunisty zakázané filmy), ale - poměrně překvapivě - o jejich existenci dnes neví ani spousta "profesionálních" českých filmových kritiků, přestože jde o nezanedbatelný kulturní fenomén - s Billem a Tedem následně existovaly také dva televizní seriály (jeden animovaný, jeden hraný) a několik videoher.

V prvním filmu se Bill a Ted vydávají zpět časem (v telefonní budce), aby ukradli různé historické osobnosti, které jim mají pomoci s domácím úkolem. Ve druhém filmu umřou, dostanou se do pekla a s pomocí Smrťáka (William Sadler) musí zastavit padoucha z budoucnosti jménem Chuck De Nomolos.

Bill a Ted byli natočeni pro poměrně specifické publikum, kterému například přijde legrační, že se darthvaderovský padouch z budoucnosti jmenuje Chuck De Nomolos. Aniž by nutně museli vědět, že se scenárista filmu jmenuje Ed Solomon (což je "De Nomolos" pozpátku), natož aby věděli, že ten scenárista za pár let bude zeťem Johna Cleese (a tudíž mu dojde, že cestování časem v telefonní budce není tak originální nápad, jak si původně myslel).

Oba filmy jsou "debilní komedie", ovšem zjevně natočené inteligentními lidmi. Takže i když jejich hlavní hrdinové jsou idioti a chovají se idiotsky, objevují se v nich celkem sofistikované narážky na Sedmou pečeť, freudovskou psychoanalýzu nebo oidipovský komplex (tedy věci, které by ve filmu Adama Sandlera nikdy nebyly). Spousta humoru v těchto filmech je ale zcela absurdní - například když se teenageři zdravili zvoláním "Station!", domníval jsem se před lety, že je to nějaká typická kalifornská teen hláška, ale nikoliv. Ve scénáři omylem zbylo osamocené slovo "station" jako konec špatně vymazaného odstavce o policejní stanici, a tvůrcům přišlo legrační udělat z toho pozdrav, který se celým filmem prolíná. Protože proto...

Pro velmi obšírný rozbor kvalit prvních dvou filmů doporučuji toto video od mých oblíbených Red Letter Media.

Jak už jsem psal, první dva filmy s Billem a Tedem byly svým humorem extrémně poplatné své době a už tehdy byly natáčeny pro velmi omezený segment publika. Proto je docela odvážné, že se teď, téměř 30 let po prvním filmu, objevuje regulérní pokračování (opět s Wintersem a Reevesem a se stejnými scenáristy). Původně mělo jít do normálních kin, ale následkem nějakého viru bylo vypuštěno přimo na VOD a různé jiné online zdroje.

Rozebírat děj nemá žádný smysl. Opět se cestuje časem, opět se umře a jde do pekla a opět je v něm zapotřebí složit a zahrát song, který zachrání svět (což znamená, že jde o méně originální námět, než v prvních dvou filmech). Přibyly navíc dvě hlavní postavy: dcery Billa a Teda (Billie a a Thea), které jsou přesnými obrazy svých tatínků. A vraždící robot z budoucnosti jménem Dennis. A je to hrozný bordel (záměrně). K nějakému časoprostorovému paradoxu dochází každých pár minut (různé postavy mnohokrát potkají samy sebe), ale film se nic z toho nesnaží nijak "logicky" vysvětlovat. Což mi přišlo obzvlášť osvěžující po nedávném Tenetu.

I třetí Bill a Ted je velmi laciný film, ve kterém davové scény obsahují maximálně pár desítek statistů a triky působí trapně. Jenže trapné digitální triky (ve trojce) na mě působily jaksi méně stylově než trapné dokreslovačky / modýlky v prvních dvou (čímž nechci říct, že v prvních dvou nebylo vůbec žádné CGI - bylo).

Masky jsou překvapivě velmi slušné (toto jsou Reeves a Winter)

Zásadní dilema spočívá v tom, že tvůrci filmu chtěli jednak uspokojit fanoušky prvních dvou dílů a jednak oslovit novou generaci diváků. Což je, obávám se, nesplnitelný úkol, a řekl bych, že existuje velmi málo lidí, kterým něco říká jméno "Dave Grohl" a současně i jméno "Kid Cudi" (oba tito pánové ve filmu hrají sami sebe). Natož aby k oběma z nich měli pozitivní vztah.

Bill i Ted jsou v tomto filmu pořád stejní idioti jako v předchozích dvou, což vzhledem k tomu, že je jim nyní okolo 50 let, působí podstatně strašidelněji a méně vtipně než před 30 lety. Ostatně, působí to trochu nepříjemně strašidelně i u jejich třicetiletých dcer (Samantha Samara Weavingová a Brigette Lundy-Paineová, která vlastně není -ová, takže sorry).

Nedá se říct, že by ve třetím filmu nebyl humor, ale je to předvídatelnější humor než před 30 lety. Což je zcela logické, protože jsme mezitím viděli spoustu jiných komedií (často inspirovaných Billem a Tedem) a jsme taky o 30 let dospělejší (možná).

Film natočil Dean Parisot, režisér Galaxy Questu (každý díl Billa a Teda má tedy jiného režiséra), a jeho režie je o něco rutinnější a méně nápaditá / energická než u prvních dvou filmů (Stephen Herek / Peter Hewitt). Některé scény se značně vlečou, i když je předem jasné k čemu směřují, a občasné "pauzy na divácký smích" jsou až příliš okaté v místech, kde se diváci - obávám se - přinejlepších mírně uchechtnou.

Nemohu samozřejmě ignorovat kultovní status, který pro mě (a jiné) mají první dva filmy, takže musím konstatovat, že nový Bill a Ted je jejich důstojným dědicem, nepošlapává jejich odkaz a fanoušky třicet let starých filmů možná i trochu nostalgicky rozněžní. Na druhou stranu, pro dnešního nezasvěceného diváka je to laciná, nepochopitelná a ne moc vtipná bizarnost, ve které z nějakého nepochopitelného důvodu hraje John Wick.

P.S: Všechny tři filmy vyžadují velmi dobrou znalost angličtiny a pokud někdy budou/byly nadabovány, musí/muselo to zcela změnit jejich vyznění. Nemám například nejmenší představu, jak přeložit jejich názvy při zachování jejich vtipnosti.

66 komentářů:

 1. "Film natočil Peyton Reed, režisér Galaxy Questu". To je nějaký sofistikovaný fukometahumor? Galaxy Quest natočil Dean Parisot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oops, pardon. Tenhle film i Galaxy Quest natocil Dean Parisot. Z nejakeho divneho duvodu si porad pletu jmena tech dvou...

   Vymazat
  2. Ja si obcas pletu blondatou placenou spolecnici co ma ctyrky s brunetkou co ma silikonovy sestky. Taky nevim proc.

   Vymazat
  3. A já si obě pletu ještě s jednim transvestitou..

   Vymazat
  4. Tak osudy Aminuxe by me opravdu zajimali. Kolik dioptrii se ti vejde do kukatka?

   Vymazat
 2. "Bill i Ted jsou v tomto filmu pořád stejní idioti jako v předchozích dvou, což vzhledem k tomu, že je jim nyní okolo 50 let, působí podstatně strašidelněji a méně vtipně než před 30 lety."
  Hmm. Asi su malo edgy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a jsme taky o 30 let dospělejší (možná)... je pěkný kontrapunkt

   Vymazat
  2. mumie: je to zdaleka nejvtipnější a nejpravdivější výrok z celé recenze

   Vymazat
  3. To musí být strašidelný pocit psát o filmu, jehož první díl jste viděl v době, kdy jste už nebyl dítě, ale vaše nynější žena ještě v té době zdaleka nebyla na světě.

   Vymazat
 3. "Nemám například nejmenší představu, jak přeložit jejich názvy při zachování jejich vtipnosti."

  A tento nekompetentný čurák sa prekladaním filmov ŽIVÍ, dámy a páni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu, že to musí být pro člověka, který si dá nick "Bača z Maďarska" hrozná představa.
   Ale nevěš hlavu, zamakej a buď prostě lepší, než on.

   Vymazat
  2. To není vůbec těžké. Ty jsi převlečená Fukova manželka, co?

   Vymazat
  3. Byt lepsi nez Fuka je nieco ako spokojne konstatovat ze mame lepsie cesty nez v Somalsku a tym padom hotovo.

   Vymazat
 4. Kdo z vás by se bavil nad filmem, kde by dokončování záleželo na démonovi jménem Akuf?

  OdpovědětVymazat
 5. BačaZMaďarska: Ano, na znalosti tohoto faktu je ona rétorická figura postavena. Dík za poro.

  OdpovědětVymazat
 6. Predvčerom som si to pozrel na "jiných nosičích" a v závere som si aj trochu poplakal od dojatia. Podobne ako slzím pri dobrej oldies muzike z mladosti. Pointa filmu, že hudba, nech je akákoľvek je dôležitou a takrečeno "zachraňujúcou" súčasťou života, a že ju treba prežívať a nechať si ňou naplniť náš život je totálne v súlade s mojím životnou filozofiou. V tomto ohľade som ani ja nedospel napriek tomu že mi pomaly tiahne na 50tku. Dobrý fílmík, aj keď žiadne hlbšie emócie v ňom až do samotného konca nenájdete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jsi nedospěl, znamená, že pořád honíš třikrát denně u porna a netloustneš ze sežrání celý pizzy nebo kýblu zmrzliny najednou? To jsou cikánský lži, Chlebec.

   Vymazat
  2. Mé obavy se naplnily - Chlebec má vlastní filozofii. Jmenuje se "chlebizmus" a její krédo je "koho chlebec ješ, toho pieseň spievaj". Jaj, všetko dobré.

   Vymazat
  3. Ono v zásade jadro mojej filozofie je v tom, že mámvp**i

   Vymazat
  4. To je jediná správná filosofie, Romane. Drž se jí. Já se jí taky držim.

   Vymazat
  5. Hlavne udrzte myslenku! Nebo aspon stolici!

   Vymazat
 7. Fuka ma nulovy cit pro cesky jazyk a preklada filmy z eng do cj. Ja jdu asi operovat lidem tlusty strevo.

  OdpovědětVymazat
 8. Druhy Bill a Ted isiel v slovenskych kinach.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, copak Čobolové. Ti platěj v ojrech a jsou daleko před námi.

   Vymazat
  2. Mají taky větší a tlustší péra, bez prdele, jsou to frajeři, potvrzuju.

   Vymazat
  3. Jakože maj péra a nemaj prdele??? Nejdu, třikrát nejdu.

   Vymazat
  4. Takze maj vetsi pera a nemaj prdele? A jak serou? Co je na tom frajerskyho?

   Vymazat
  5. A na co si myslis, ze maji to vetsi pero, ne?

   Vymazat
 9. Ježíšimarja, zase jsem nečetl recenzi a hned píšu comment, bude se tady zase něco psát o Františkově kvalifikaci? Pane Františku, můžete na svém webu publikovat životopis ve formátu Europass, kdybyste někdy nedejbože chtěl pracovat na pozici v nějaké solidní firmě v oblasti IT aplikace/data mining/variace Tetris?

  OdpovědětVymazat
 10. Mně se tahle recenzce líbila a dost jsem se u ní dozvěděl, díky.
  Mám pocit, že poslední dobou v komentářích převažují převážně anonymní zoufalci, kteří si potřebují pohonit ego na tom, že to "nandali" Frantovi Fukovi.
  Tak těm přeju hodně štěstí, zejména v osobním životě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ochoten zaplatit nenulový obnos za autentické video (třeba na youtube), ve kterém budou František Fuka a jeho fanoušci (Cimrman, Unknown, Vojta, PrA1mek...) diskutovat ...o čemkoliv. Ale nic neslibuji.

   Vymazat
  2. Kde se tihle Fukovi fanošuci (není překlep!) berou, proboha... :)

   Podívej, Vojtíku, až Fuka dokončí dokument z Japonska, tak se teprve můžeme o aspoň nějaké míře respektu k Fukovi bavit. Dokud nedokončí, je míra respektu k Fukovi nulová.

   Vymazat
  3. Skvely nazor, take jsem se toho plno dozvedel a doplnil si filmove vzdelani, bohuzel jsme v mensine - jsme tu takovi jen ja, dale pan Cimrman, vitez souteze Fuktorio, pan Chlebec a Vy, pan Vojta. Ostatni jen utoci na Frantiska, pomlouvaji ho, nadavaji a siri nenavist jako prezident Zeman. A na blogu fukafutokyu.fuxoft.cz je ot jeste horsi! Ackoli je tam zkuseny pravnik argumentacne rozsekal, ostatni si neustale trvaji na svem a obvinuji Frantiska z podvodu. Proste hlupaci!

   Vymazat
  4. Co je "recenzce", cizinče? V našem kraji se mluví jinak. Rovněž "dozvědět se u" je fascinující idiom, naprosto neobvyklý v těchto internetových krajinách. Ale spojení "převažují převážně" se určitě vyskytuje v dialogu nějaké komedie, jen nevím které.

   Vymazat
  5. Sis tady pohonil ego na anonymnich zoufalcich no. A ted chcipni s Covidem.

   Vymazat
  6. No je fakt, že je to tu hodně jednostranné, takže by to měli začít vyvažovat řiťolezci. Jsi tu tedy správně, Vojto.

   Vymazat
  7. Nevím jak Vojta, ale já honím u něčeho uplně jiného. Např. videa s koťátkama.

   Vymazat
 11. Ahoj Vojto, nezapomeň poslat tvému miláčkovi Frantovi Fukovi další peníze, aby nemusel pracovat.

  OdpovědětVymazat
 12. Přinejmenším "Bill & Ted's Bogus Journey" přeložen a nadabován byl a šel před mnoha lety v televizi (snad dokonce na ČT2?) jako "Neskutečná cesta Billa a Teda".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, já vím. Přesto jsem napsal to, co jsem napsal. Tzn. tento překlad názvu nepovažuji za dobrý.

   Vymazat
  2. Dal bych "Haluzná cesta Billa a Teda" a první díl "Hustý šlupíky Billa a Teda".

   Vymazat
 13. Sem si řikal, proč je uvod tak podobnej RLM videu....protože na nej Fuka čumel...

  OdpovědětVymazat
 14. Franta ví, a přesto napsal to, co napsal. Vojto, Cimrmane, PrAJBŘUCHŘUCHKOZYŠUKmku a další lízači Fukova análu, co vy na to? Je to důvod k radosti, nebo ke znepokojení. Píše zoufalec, který v životě nic nedokázal, a teď jen prudí do Mistra.

  OdpovědětVymazat
 15. Kolega, Bača, pomýlili ste si stránku. Tu nie sú žiadne dámy ani páni, ale zopár riťolezcov a... (už si nespomínam ako ostatných ff nazval). A nehovorí sa čurák ale kokot, po latinsky cocotus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, správně - Cocotus maximus. Tvl, a pak že zdejší diskuze nemají vysokou odbornou úroveň.

   Vymazat
  2. Asi narážate na najbližšieho príbuzn´eho moderného človeka - homo cocotus maximus. Lenže homo sapiens sapiens ma konkurenciu u viacerých geneticky príbuzných primátoch napr. homo stupidus ap.

   Vymazat
  3. Cocotus maximalus chuyus

   Vymazat
  4. Stejne jste vsichni homosexualni!

   Vymazat
  5. Každý je latentní gej

   Vymazat
 16. ta herečka se jmenuje Samara Weavingová ne Samantha :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myško, ty kokote, máš dojem, že je vhodné uzavřít tuto diskuzi věcnou poznámkou? Samara byla dycky Lada, ty kunde.

   Vymazat
  2. Myško, jseš si jistej, že se jmenuje Weavingová??

   Vymazat
 17. Film som po 20 min. prestal pozerať. Evidentne sa snažia imitovať Beavis and Butthead, ale pôsobia skôr to ako Dement & Retard. Okrem toho ďalší brainwashing v podobe futuristickej vízie militantných feministiek a fanúšikov gender ideológie - v budúcnosti má celosvetový government zastúpenie zo samých žien, len na jednom okraji (inak super metafora) je černoch a na druhom asi transka alebo shemale, who cares. Dávam zo súcitu 5%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš trochu naopak. Beavis a Butthead kopírují Billa a Teda.

   Vymazat
  2. To máš odkiaľ (link...)? Chronologicky by to aj sedelo, ale aj tak sú podľa mňa lepší a prirodzenejší tí dvaja kreslení - nejako mi táto póza nesedí k Reevesovi.

   Vymazat
  3. Jaky link? Prvni Bill a Ted je z roku 1989. Druhy Bill a Ted je z roku 1991. Prvni Beavis a Butthead je z roku 1993.

   Vymazat
  4. Tak Bill a Ted je dokonca trilógia, dear Lord! Myslel som napr. nejake video, v ktorom sa Mike Judge dobrovoľne priznáva po týždni v tlakovej komore s 5 ATM bez jedla a vody, že opajcoval týchto dvoch. Roky nič nedokazujú, občas sa holt stane, že dvoch napadne rovnaká idea. Potom vznikajú fámy, že Wachowski shemales ukradli myšlienku na Matrix ap.

   Vymazat
  5. Pan Liška selhal a snaží se ze své neschopnosti přečíst si roky probíraných děl na internetu vykecat. To není velmi fantastické.

   Vymazat
 18. Druhý Bill a Ted išiel v kinách, prvý diel som ale v lokalizovanej podobe nevidel, mal som ho nahratý z ORF v nemčine a bol dosť dobrý. Dvojka bola o ničom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mam taky radsi jednicku, ale ve dvojce jsou zase Primus..

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.