18.2.20

Recenze: V síti (plná verze) - 60%

Tento stominutový film, nevhodný pro mládež do 15 let, existuje také v podstatně kratší verzi, která je mládeži přístupná a určená především k promítání ve školách (a jmenuje se V síti za školou). Neviděl jsem ji a zabývám se zde pouze plnou verzí.
V síti je dokument (nebo bych přesněji řekl "sociální experiment"), ve kterém se tři plnoleté, mladistvě vyhlížející herečky vydávají za dvanáctiletá děvčata, vytvoří si profily (falešné) na několika online službách a my můžeme sledovat, jaká spousta úchylů je kontaktuje a jaké fotky a videa jim posílají.


Film má několik celkem jasně oddělených částí:

V první z nich sledujeme, jak filmaři na konkurzu vybírají vhodné herečky, přičemž většina z nich prozradí, že se (když byly neplnoleté) samy s internetovými predátory setkaly.

Pak jsou vybrány tři herečky a vidíme, jak se stěhují do realistických kulisy tří dětských pokojíčků (a koupelny).

Pak sledujeme zakládání falešných profilů, první žádosti o kontakt (několik desítek za prvních pár minut) a první diskuse s predátory.

Patřičně hardcore to začne být někdy v polovině filmu, kdy se konečně protrhne hráz a jsme zaplaveni hromadou penisů a masturbace.

No a posledních 20 minut je věnováno tomu, že jsou někteří z "ulovených" predátorů natáčeni při osobním setkání s protagonistkami / tvůrci.


Film má bohužel sestupnou tendenci zajímavosti a těch posledních 20 minut je jen slabým odvarem z "To Catch a Predator", což je - pokud to nevíte - reality show, která věnovala mnoho hodin konfrontacím s online predátory, kteří se ve falešném domě s kamerami nachytali na mladě vypadající herečky. Je to 15 let stará show, mnoho jejích epizod je k vidění online a docela by mě zajímalo, jestli ji tvůrci V síti znají a do jaké míry se jí inspirovali a do jaké míry je "náhodou napadlo totéž, ale méně zajímavě natočené".

To ale mluvím jen o posledních 20 minutách. V síti se podstatně více věnuje tomu, co osobním konfrontacím předchází, a co v "To Catch a Predator" v takové míře neuvidíme. Dočkáme se mnoha videohovorů s nejrůznějšími úchyly, kteří často okamžitě po prvním kontaktu přecházejí k ukazování penisů / výzvám k masturbaci, i když jim protagonistky vždy hned v úvodu sdělí, že je jim 12 let. Po 30 minutách to také začne být mírně nudné, ale naštěstí film obsahuje několik odlehčujících roztomile vtipných momentů, které poskytují pár okamžiků úlevy.
Predátoři sice mají ve videích dodatečně rozostřené obličeje, ale jen málo a oči, ústa i hlasy jsou zachovány v původní podobě. Takže pokud nějaký divák toho predátora nebo jeho byt náhodou zná, okamžitě ho identifikuje.
V síti režírovali Barbora Chalupová a Vít Klusák. Nevím, zda je to zásluha spolurežisérky, ale film obsahuje mnohem více syrové dokumentování reality a mnohem méně prvoplánovité manipulace, než je u Klusákových filmů obvyklé.Několik velmi zajímavých otázek je bohužel jen velmi zběžně nakousnuto. Mimo jiné:
 • Jen 3 až 5 procent online predátorů jsou pedofilové
 • Renomovaný právník je toho názoru, že "poskytovatelé těchto služeb by to měli monitorovat" a nikdo se ho nezeptá, jak by si to proboha představoval
 • 60 procent dětí nemá nijak omezený čas na Internetu
 • I když je divákovi 16 a více, jsou pro něj všechny penisy v tomto filmu "rozkostičkované", zatímco jeho desetiletý mladší sourozenec si je může na svém telefonu okamžitě vygooglit necenzurované
 • Mladá děvčata, která toto prožijí (aniž by se před kamerou svlékla nebo se s predátorem setkala) z toho mohou mít problémy až začnou navazovat první vztahy
Ničím z toho se ale film do hloubky nezabývá, protože nám potřebuje ukázat více úchylů a jejich penisů. Nezamýšlí se nijak nad řešením situace, jen nám sděluje, že takováto situace existuje. Občas až nepříjemně sklouzává k senzacechtivosti a mám problém uvěřit, že je odbornice na dětskou psychiku (odborná poradkyně filmařů) tolik šokována z toho, co se na obrazovkách protagonistek odehrává. Pokud opravdu je, pak se odvážím tvrdit, že by neměla dnes být dětskou psycholožkou a měla by se vrátit do 20. století.

Pro někoho, kdo se běžně pohybuje online, neobsahuje V síti téměř nic překvapivého a nic, co by nemohl (v angličtině) vidět zadarmo online (tím myslím především nejrůznější záznamy "nachytaných" predátorů). Přesto je ale pravděpodobně důležité, že tento film existuje a že se o něm u nás mluví, neboť většina lidí se běžně online nepohybuje a zřejmě netuší, co tam na jejich děti může čekat, nad čímž mi zůstává rozum stát. Skutečnost, že dnešní šestileté děti chtějí být online, považuji za jeden z nejkomplikovanějších aspektů rodičovský výchovy, o kterém by se mělo diskutovat mnohem více, než se o něm diskutuje. Na této "meta-úrovni" tedy jde o potřebný snímek.

55 komentářů:

 1. Frantisku, kdyz jsi na Tinderu lovil nerozkvetle pupeny, posilal jsi penis rozkostickovany nebo v originalu? A po kolikate zprave?

  OdpovědětVymazat
 2. dam diteti tablet a neotravuje, hurray

  OdpovědětVymazat
 3. Zapomnel jsi dodat, ze kdyby tvuj dokument o Japonsku dopadl takhle, spokojeny bys s nim nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Realistické japonské kulisy jako vějička na postarší weeaboos?

   Vymazat
 4. Poskytovatelia tychto sluzieb ich samozrejme monitoruju a nahotu blokuju. Na tom nieje nic zazracne ci zlozite na predstavu. Dovolim si tvrdit, ze pri mnozstve penisov a inych organov online je to dnes uz rutina ktoru vo velkej miere zvladne automat.
  Pokial to samozrejme nieje nejaky pedo friendly portal, tam to je urcite neriesitelny problem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ??? Samotný film je důkaz, že se toto neděje, neboť tam ta nahota vesele proudí oběma směry. Nemluvím o Facebooku, mám na mysli Omegle nebo Skype (ve kterém se odehrává většina komunikace ve filmu).

   Vymazat
  2. Omegle a Chatroulette neblokuji nic... https://www.youtube.com/watch?v=RZLDAVNTBBs

   Vymazat
  3. Omegle ma adult sekciu ktora monitorovana nieje a uzivatel je na to explicitne upozorneny. Non-adult sekcia monitorovana je. Omegle je mozmo dokonca jediny pripad kde je adult sekcia. Ostatne platoformy to momitoruju defaultne.
   Samozrejme ze ked si s niekym volas cez Skype co je ekvivalent telefonu tak to nikto nekontroluje. Asi preto sa vacsina predatorov snazi nadviazat s dietatom kontakt cez platformu kde to je 1:1, je jedno ci Skype, Whatsapp, FB.

   Takze asi tazko je to univerzalny dokaz, ze sa nikde nic nekontroluje.

   Vymazat
  4. William: Tak znovu: Naprostá většina komunikace ve filmu probíhá přes Skype. Pak právník řekne, že "by se to mělo monitorovat" a já se divím tomu, jak by se podle něj měl Skype monitorovat, aby se zabránilo posílání penisů skrze něj.

   Vymazat
  5. Vies ze v Skype si zablokujes ineho uzivatela sam, hej?
   Takze je jedno ci to pravnik myslel vseobecne alebo priamo na Skype. Mozno tam radsej miesto neho mali ukazat ako to uz funguje. Kazdopadne sa ho nemusel nikto nic pytat.

   Vymazat
  6. William: Právník to myslel tak, že by provozovatel Skype měl nějak zajistit, aby skrz něj nemohly děti sledovat masturbační videa. Což byl důvod mého údivu.

   Vymazat
  7. Chapem, viac nez pravnikovi sa divim tvorcom ze neukazali ze Skype ma funkciu blokovat priamo od uzivatela, ked uz to ma mat vychovny aspekt. Proste technicky to uz davno vyriesene je, treba detom vysvetlit ako to spravne pouzivat.

   Vymazat
  8. Ehm, jeste jednou. Pravik chtel aby Skype (jakozto tvurce sluzby) automaticky blokoval "nevhodne veci", bez nutnosti uzivatele zasahovat. Coz uprimne receno nechapu jak mohl pravnik myslet... To jakoze zasahujes do soukrome konverzace 2 uzivatelu a kontrolsuje obsah, ktery si posilaji? To jako pravnikovi neprijde zvlastni?

   Vymazat
 5. "mám problém uvěřit, že je odbornice na dětskou psychiku (odborná poradkyně filmařů) tolik šokována z toho, co se na obrazovkách protagonistek odehrává"

  Psycholožka je odbornice na dětskou psychiku, ne na psychiku internetových úchyláků. Kromě toho, Františku, zapomínáte, že ne každý se v hlubinách internetu a jeho edgy uživatelích orientuje tak jako vy. (To nemyslím nijak hanlivě, taková orientace je nepochybně užitečná.) Já jsem třeba v životě nebyla na internetovém chatu, tudíž mě ten trailer taky šokoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odbornice na dětskou psychiku by dle mého názoru neměla být šokována něčím, co v dnešní době potkává cca polovinu všech dětí (podle toho, co tvrdí film) a způsobuje jim traumata.

   Vymazat
  2. Asi holt studovala dětskou psychologii v době, kdy děti ještě neměly mobily (jako většina psycholožek), takže se domnívá, že dítě utrpí trauma jen tehdy, když nevhodně vběhne do ložnice rodičů (jako většina psycholožek).

   Vymazat
  3. A jaké procento dětí se s tím někomu svěří?

   Vymazat
  4. Takže hádám cílem moderních psycholožek už bude učit děti, aby braly predátory jako běžnej jev a buď jejich penisy ignorovaly, nebo se jim vysmály?

   Vymazat
  5. Karel - nic jiného nezbývá..

   Vymazat
  6. To mi zni, jak kdyz 40+ ucitelky na verejnych ZS, poslednich 20 let diktuji stejne zapisy a nijak neresi, ze existuje internet, wiki apod.

   Vymazat
 6. Toto si tu odlozim: lolcams.to .

  OdpovědětVymazat
 7. „Závěrem nutno zmínit, že se v souvislosti s tímto dokumentem v médiích pracuje s informací o více než dvou a půl tisících jakýchsi ‚sexuálních predátorů‘, nicméně nic takového se provedeným šetřením, prověřováním ani vyšetřováním nepotvrdilo,“ říká Daněk. Další případy v souvislosti s dokumentem V síti policisté nevyšetřují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je odkud? Nemuzu to vygooglit

   Vymazat
  2. https://www.lidovky.cz/domov/na-zaklade-dokumentu-v-siti-o-zneuzivani-deti-policie-vysetruje-9-lidi-jeden-sexualni-predator-uz-do.A200218_144407_ln_domov_ele

   Vymazat
  3. Já myslel, že umíš používat google.

   Vymazat
  4. To všude uváděné číslo je 2458 případů (údajně jednotlivců).
   S dokumentem celkem sympatizuju, ale jako nevěřícímu Tomášovi mi toto číslo přijde hodně zajímavý a uvedený článek moje podezření jen potvrzuje. Skoro to vypadá, že se tímto zobecněním ("dvaapůl tisíce sexuálních predátorů") snaží autoři maximálně šokovat a celou aféru zviditelňovat. Zaznělo to už minulý rok třeba na DVTV a mrzí mne, že se Klusáka na detaily kolem toho počtu případů, který deklarují, nikdo neptal (co jsem zaznamenal). Obávám se totiž, že to nebude tak černobílý a pokud se jednalo opravdu o ~2500 jednotlivců, kteří v tak krátkým čase zrovna tyhle tři holky nějak kontaktovalo, tak je docela možný, že velká většina z nich jen tak "něco" odepsala a na ten penis či zoofilní fotky zdaleka nedošlo.

   Vyvolává to třeba otázky, jak se tyhle tři holky zvládly v tý mase 2500 predátorů zorientovat z vybrat si pro další komunikaci zrovna ty pravý úchyly, který se nakonec vytasili s penisama a fotkama? : ) To je cca 800 predátorů/penisů na jednu holku - to jako odepisovaly všem nebo to nějak pre-selektovaly? Nebylo třeba ~2400 z těch zmiňovaných predátorů ve věku 12-18 let??? Pokud proběhlo tolik pokusů o navázání kontaktu za 10 dnů, kolik se toho nasbíralo za měsíc nebo jak dlouho ty profily holek na lidé.cz udržovali??? Byla některá z uvedených holek zvlášť protěžovaná/preferovaná oproti ostatním (nejhezčí mi připadá ta zrzka:)???

   Zazní odpovědi na některý z těchto otázek v dokumentu Františku?

   Pokud ne, nemá tu někdo s dobrýma konexema možnost interpelovat v tomto směru Víta Klusáka? Jak jsem napsal, dokumentu opravdu fandím, ale vadí mi ta přílišná automatická nekritičnost v přijímání těch závěrů o stavu společnosti a celého toho PR ve jménu morálky a konání dobra...

   Vymazat
  5. Deckard242: Ono je to schválně sestříháno tak, aby to bylo poněkud zmatené. Například tam jmenují na začátku ty konkrétní komunikační systémy (Facebook, Omegle, Skype a ještě asi 2 další), ale pak je 95 procent komunikace přes Skype a třeba Omegle jsem si nevšiml ani jednou. Na neznalé rodiče to jistě bude působit dojmem "Proboha, když je moje dcera na lide.cz, tak jí tam jistě ukazují videochaty s nahými penisy" a obávám se, že tak to tvůrci chtěli...

   Vymazat
 8. Jak film vnímáš z pohledu hebefila, Františku?

  OdpovědětVymazat
 9. Útočník dívku použije jako kus hadru, říká psycholožka o filmu V síti. Zranitelnost dětí je obrovská

  Péči o traumatizované děti se věnujete dlouho, a to i těm, které svá „zranění“ utržily v kyberprostoru. Byl i tak pro vás film V síti něčím překvapivý, až šokující?

  Ano. Navzdory našim zkušenostem mě šokovalo, s jakou rutinou muži útočí. Žádné tápání, žádné hledání, žádné dlouhé oťukávání. Jdou rovnou na věc. Zdají se být velmi zběhlí. Když si představím jedenácti- dvanáctileté dítě, na které někdo s takovou samozřejmostí nastoupí se svými manipulacemi, s jasným záměrem uspokojit své vlastní potřeby bez ohledu na něj a zcela na jeho úkor, je to děsivé.

  Tušili jsme, že pokusů o kontakt dospělých mužů s dospívajícími dívkami i chlapci je hodně, ale tady se ukázalo, že jde opravdu o neuvěřitelné množství. Dívky-herečky oslovilo dva a půl tisíce lidí, většina těch kontaktů měla sexuální podtext.

  Donedávna jsem doufala, že setkání s nátlakem a zneužitím v kyberprostoru je spíš nahodilé, ale nyní jsem přesvědčená, že téměř zákonitě na něco takového děti – v různé míře a intenzitě – narazí, jakmile se v kyberprostoru začínají samostatně pohybovat. Sotva si účet založí, sesypou se na něj predátoři. Zranitelnost dětí je obrovská.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak snad me v tom filmu nikdo nepozna.

  Pikacu z Vrbcan

  OdpovědětVymazat
 11. Nešel bych, na Klusáka nemá cenu chodit...

  OdpovědětVymazat
 12. Wait, takže v tom filmu se komunikace odehrává přes Omegle a Skype? :-D
  1. Který dvanáctiletý dítě dneska používá Skype?
  2. Omegle je chatovací platforma používaná téměř výhradně pro posílání penisů a každý to ví.
  To se nedivim, že měly během prvních 10 minut desítky žádostí, protože šlo s velkou pravděpodobností o první 12letá děvčata, co se na té službě ten rok objevila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to tam výslovně vysvětlováno, ale VYPADÁ TO tak, že si děvčata založí profily na lide.cz, tam proběhne první kontakt přes text chat, úchylům pošlou svoje telefonní číslo a dále komunikují skoro výhradně přes Skype.

   Vymazat
  2. Tyvole "lidé.cz" :DDDDDDDD

   Dobře, opravuji svůj poznatek: Nešlo o první 12letá děvčata, co se tam objevila tenhle rok. Šlo o první jakékoliv uživatele, co se tam objevili od roku 2007.

   To mě poser, "lidé.cz" :DDDDDDDDDDDD

   Za dva roky se můžem těšit na sequel, až Klusák objeví MySpace.

   Vymazat
  3. Ano, více smajlíků prosím, pořád jich je málo.

   Vymazat
  4. Vždyť je to přece úplně jedno. Na tak je dnes loví na Tik-toku. Způsob lovu bude velice podobný. Že použili zastaralou chatovací službu mi nevadí.

   Vymazat
 13. "do jaké míry je "náhodou napadlo totéž, ale méně zajímavě natočené"."

  Teda mistře Fuko, psaní kódu Vám jde evidentně lépe, než formulování smysluplných vět v češtině.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moment, já myslel, že o cestopisech z Japonska se tady mluvit nesmí...

   Vymazat
 14. "Skutečnost, že dnešní šestileté děti chtějí být online, považuji za jeden z nejkomplikovanějších aspektů rodičovský výchovy, o kterém by se mělo diskutovat mnohem více, než se o něm diskutuje."

  Za tohle plus, FF. A taky nasledek soucasne vychovy a rozvodovosti - oba rodice chteji byt tim "oblibenym", takze pak jejich 9ti lety syn beha po venku s iPhonem a do nazvu profilu si dava zasadne cislo 69 apod.

  OdpovědětVymazat
 15. Fuko, proč v recenzi tajíš, že sám jsi hebefil? To totiž tvoje hodnocení filmu V síti značně ovlivňuje a čtenář by to měl vědět!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poněvadž už několik let hebefil nejsem, přestalo mě to bavit.

   Vymazat
  2. Sudiac podla toho mladeho chlapca po tvojom boku, not really …

   Vymazat
  3. Hebefilie je, stejně jako pedofilie či homosexualita, nevyléčitelná, takže Fuko jsi hebefil, ať se ti to líbí nebo ne.

   Vymazat
  4. Tak v tom pripade jsem asi nikdy hebefil nebyl

   Vymazat
  5. Fuka hlavně šuká psy, proto si pořizuje výhradně čivavy, který se nemůžou bránit.

   Vymazat
  6. Takže jsi hebefil, ale nelíbí se ti to, že jím jsi. Rozumím! Konečně jsme si to vyjasnili.

   Vymazat
  7. Jsi vůl! Anonym ale naštěstí nikoho neurazí.

   Vymazat
 16. Děti dnes nejvíce jedou Tik Tok. Ale stejně svoje děvčata vezmu na tu soft verzi.

  OdpovědětVymazat
 17. I kdyby to byla půlka případů, i kdyby to bylo za 2x tak delší dobu,než je uvedeno, nic se nemění na tom, že ten, kdo se takto ukájí, je nechutný.

  A mimochodem nízké tresty za tyto a samozřejmě daleko horší činy jsou proto, že to jsou většinou chlapi a ti zákonodárci by s nimi trpěli, kdyby jim někdo stoupl na varle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karya: Presne, nechapu, ze Fuka za tu hebefilii uz davno nesedi!

   Vymazat
 18. Problem podle me je ze by se hlavne meli vychovavat rodice. Kdyz jsme byli maly tak nam rodice rikali ze nemame na ulici mluvit s cizma lidma, nebrat si bonbony, neverit kdyz nekdo rika ze ho poslala maminka, kdyz nas nekdo bude nekam lakat tak hned oslovit jineho dospeleho, respektive hned odejit na misto s vetsim poctem lidi,....
  No a dnes je to uplne to same, jen se pouzivaji jine prostredky (anonymnejsi a dostupnejsi), takze neprijimat pratelstvi od nikoho koho nezmam, mobil nebo nejakeho kecalka nikomu, zadne soukrome informace neposkytovat (potencial k vydirani), mluvit s detma co je na webu muze potkat aby pak nemeli zabrany to rict rodicum kdyz se neco takoveho stane, naucit je blokovat kontakty,.... PROSTE MLUVIT SE SVYMA DETMA
  Zadny zakaz a blokovani nepomohou, vzdy se najde nejaka jina sluzba.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.