29.2.20

Recenze: Frčíme [Onward] - 60%

Kdysi dávno (vlastně ne, před pár desítkami let!) byl svět plný kouzel a magie. Elfové, trpaslíci a zlobři se spolu vydávali na dobrodružné výpravy, barbaři i čarodějové bojovali s draky, aby získali poklady, a tak dále. Pak ale byla objevena elektřina a spalovací motor, což bylo pohodlnější než čáry, a na magii se zapomnělo.

V "dnešním" světě tedy stále žijí elfové, trpaslíci a zlobři, ale chodí spořádaně do práce a do školy, jezdí v autech, létají v letadlech a stravují se ve fast foodech.

Elfovi Ianovi je dnes 16 let a jako dárek dostane čarodějnou hůl a kouzlo od otce, kterého nikdy nepoznal (a chtěl by). Za pomoci kouzla může otce vyvolat na 24 hodin z mrtvých, ale nepovede se to, a tatínka je jen polovina (dolní). Ian se tudíž se svým starším bratrem Barleyem musí vydat na oldschoolovou fantasy výpravu pro magický krystal, který je zapotřebí k tomu, aby tatínek měl i horní polovinu. A mají na to jen 24 hodin.


Mám rád kvalitní a originální "world-building". Pokud filmaři vymyslí svět, který je jako náš, ale ještě celkem nedávno v něm běžně fungovala kouzla, pak by se dalo říct, že se jim podařilo mě zaujmout a jsem zvědavý, jak ten svět vypadá. A jak vypadá?


Inu, po ulicích se prohánějí divocí špinaví jednorožci a vyžírají popelnice, místo psů chovají rodiny malé dráčky, z typické fantasy krčmy se stala výletní rodinná restaurace, úplně všude je používáno kýčovité "fantasy" gotické písmo, benzinové pumpy mají značku "Swamp Gas", energetický drink se jmenuje "Mount Doom" a víly jsou bajkeři, protože zapomněly létat. A nevlastní otec hlavních hrdinů je policista a kentaur, který ovšem jezdí v policejním autě a neběhá.

A to je zhruba tak všechno. Rozhodně mě poněkud zklamalo, že je tak zajímavý nápad tak málo vytěžen, a že se musím dívat na víceméně standardní rodinné dojímání, sourozenecká pouta a akční scény, které velmi málo využívají ten originální svět. Nebo si Disney / Pixar připravují půdu pro následný (zatím neohlášený) televizní seriál z tohoto světa?Ian a Barley se tedy vydávají ve staré dodávce na cestu (s tatínkovou dolní polovinou), během které Ian poznává, že dospěl v muže, získává sebevědomí a nachází společnou řeč se starším bráchou, kterého měl dosud za podivína. Barley totiž hraje RPG hry a věří v magii, čaroděje, obrovské poklady a tak dále, pročež je před ostatními za blbce. Což je poněkud bizarní, protože podle všeho celá země fungovala ve stoprocentním magickém fantasy módu ještě před několika málo desetiletími. Je to divné, podobně jako je divné třeba to, že se ve Star Wars: Epizodě IV mluví o tom, že Jediové jsou "dávno zapomenutá legenda", i když jich o pouhých 20-30 let dříve (v Epizodách II a III) všude pobíhaly tisíce. A vadí to někomu? Zjevně ne.

Frčíme (opět, jak už je i Disneyho / Pixaru zvykem) úžasně vypadá a úžasně se hýbe. Postavy jsou ručně animované a mají krásnou mimiku a řeč těla (každá jinou). Celá země je plná nápadů vizuálních nápadů (např. různé divoké kombinace gotické a současné architektury), které si rád vychutnám na BluRayi a možná si je dokonce pak vychutnám více než celou zápletku filmu.

Zápletka totiž rozhodně není dementní nebo vysloveně urážející divákovu inteligenci, ale je pro dospělého extrémně předvídatelná a osud a dramatický vývoj každé postavy je jasný víceméně okamžitě poté, co se poprvé objeví na plátně. I tempo filmu předvídatelně osciluje v rytmu "vtip - emocionální scéna - vtip - honička - vtip - emocionální scéna". Chápu, že nemůže "být každý den posvícení", ale od Pixaru jsem zvyklý na jistý nadstandard. Frčíme je pro mě slušný film od Disneyho, ne od Pixaru. Myslel jsem, že je to možná mým věkem, ale překvapilo mě, že z mnoha dětí v kinosále se během celého filmu nahlas zasmálo jen jedno a jen jednou.

P.S: Film má velmi kvalitní český dabing, včetně nápaditého překladu a včetně hlasů, které nejsou úplně stejně zaměnitelné jako 90 procent ostatních českých dabingových hlasů.

P.P.S: Ve filmu je první oficiálně přiznaná disneyovská animovaná LGBTQ postava. Protože má prsa a třemi slovy se zmíní o "mé přítelkyni". Jak pokrokové!

37 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Pojdte se mnou frcet na poppers.

   Vymazat
  2. Nefrcis. Ani nemuzes. Diskuter.

   Vymazat
 2. Co si ma co nejaka animovana prisera od Pixaru brat do huby Fukovo pritelkyni? To je na zalobu

  OdpovědětVymazat
 3. Hm, o tomto jsem neměl tušení... Na Pixarovky jsem chodíval, ale po této recenzi nějak nevím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Františku, nediv se že se z mnoha dětí v kinosále během celého filmu nahlas zasmálo jen jedno a jen jednou, když s nimi v sále sedí divný starší pán s ještě divnějším pejskem. A tvá cedulka na krku "I AM FILM REVIEWER" ničemu nepomáhá.

   Vymazat
 4. Recenze jsou generovány pomocí kombinace umělé a lidské inteligence. Mohou vykazovat nedostatek nápadu, vtipu či inteligence obecně. Snižuje se tím pravděpodobnost, že budou čteny.

  OdpovědětVymazat
 5. Já si myslím, že je tam málo autentického masového vraždění. To by šlo Frantovo hodnocení a koeficient zábavy hned nahoru.

  OdpovědětVymazat
 6. Chybí spoilery, popis, co se honilo recenzentovi hlavou, když sledoval film, a kritika funkčnosti elfí magie. Jako, kdyby to ani nebylo od Franty ..

  OdpovědětVymazat
 7. Nešel bych ani kdyby mi bylo padesát.

  OdpovědětVymazat
 8. Pande Fando, bavi vas tvorit tyto utvary za 0 Kčs?

  OdpovědětVymazat
 9. Tak tohle musel psat Martin Svoboda.

  OdpovědětVymazat
 10. A v Rusku uz tu LGBTQ postavu zcenzurovali :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom stejném Rusku, kde veřejně sezdali transsexuální pár po změně pohlaví? Pozoruhodné.

   Vymazat
  2. Pokud se transsexuovali oba křížem, tak je to furt heteronormativní a cajk

   Vymazat
 11. Což je poněkud bizarní, protože podle všeho celá země fungovala ve stoprocentním normálním módu ještě před několika málo desetiletími. Kde se vzala Greta? Elektromobilita? 50 různých pohlaví? Mimochodem, nějaký fullfrontal dolní poloviny těla mrtvého otce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fukova mrtveho otce? To nechceme videt.

   Vymazat
 12. O 10% míň než Bony a klid 2. Hmmm...

  OdpovědětVymazat
 13. Co má FF za krizi? Proč dává všemu 60%?

  OdpovědětVymazat
 14. Ó nikoliv! Dozajista to psal Kamil Oščádal. Tím jsem si téměř jist vážený kolego.

  OdpovědětVymazat
 15. ahoj, franto. pozves anonymniho v dubnu na svoji svatbu? posledne jsi nepozval, byls proklet a vis, jak jsi dopadl (napoveda: ne prilis dobre)... napravis sve pochybeni? dekuji za odpoved

  OdpovědětVymazat
 16. Tyhle recenze za 60 % každého jenom otravují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to není tak docela pravda, někteří jich totž využívají k tomu, aby se jim posmívali

   Vymazat
 17. Franto je od tebe hezky ze sis adoptoval syna a mas s kym sdilet tyhle radosti zivota

  OdpovědětVymazat
 18. Akorát bys ho neměl prznit, nebo o tobě pan Klusák natočí dokument. A to si piš, že bude dokončený. I bez zbytečného blogování.

  OdpovědětVymazat
 19. ahoj, frantisku, mame tady opet patek. co planujes na vikend?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude stříhat. Jako každý víkend. To je snad jasný.

   Vymazat
 20. Pane Fucka, sledoval jsem vase povidani o kalkulackach na Seznamu a neni pravda, ze neexistuji masove hrane proceduralne generovane hry. Z posledni doby je komercne uspesny napriklad Dead Cells, ktery vam jako herne nepolibenemu cloveku evidentne unikl. Jinak ze je v hrach tuhy panacek, ktery reaguje na nejaky vstup od hrace, to je myslim zaklad hrani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se bavime o "pseudonahodnem poskladani nejakych preddefinovanych kusu bludiste", tak v tomto smyslu existovaly "proceduralne generovane" hry uz pred 35 lety na osmibitovych pocitacich. Ale ani ty hry, ani treba "No Man's Sky" stale nejsou to, co bych si predstavoval. BTW ten rozhovor, ktery ted z nejakeho duvodu znovu zverejnili na Seznamu, je 2 roky stary.

   "Tuhy panacek, ktery reaguje na nejaky vstup od hrace" je zakladem hrani a proto mi prijde nevhodne pro atmosferu hry kdyz se kombinuji takoveto sekvence s filmovymi cutscenami, kde se tentyz panacek chova jako profi herec.

   Vymazat
  2. Proc jste tedy udelil tak vysoke hodnoceni The Last of Us, tedy hre, ktera je postavena na kombinovani filmovych cutscen s hranim?

   Vymazat
  3. Mimochodem, jak si pane predstavujete proceduralne generovanou hru, kdyz vam nevoni, ze se proceduralne generuje podle nejakeho klice? Vzdycky tam bude muset byt neco preddefinovaneho, aby to generovani davalo smysl. Dead Cells je presne ta hra, o ktere tam povidate: ze zemrete jednou a zacinate uplne odznova v uplne novych levelech. Dokonce i titulky po dohrani teto hry se donekonecna proceduralne generuji (vcetne ruznych korporatnich funkci) a vytrolluji uzivatele, kteri si toho nevsimnou a cekaji treba na nejakej potitulkovej obsah (spoiler, kdybyste to pane Fuka nezjistil sam, coz jste ale jiste zjistil, protoze jste na spoilery expert).

   Vymazat
  4. ty vole, hustý

   Vymazat
  5. To mne zajímá, co byste si tedy jako procgen představoval, když ne hry typu NMS nebo Elite: Dangerous?

   Vymazat
 21. Jo a ještě jedna věc. Franto, byl jsem od tebe zvyklý na různé vtipné a zajímavé články z akcí, které jsi navštěvoval. Třeba jak se ožral v Karlových Varech, to bylo moc vtipné a zajímavé. Nechtěl bys napsat něco vtipného a zajímavého z Českých lvů? Moc bych si chtěl od tebe něco vtipného a zajímavého na tohle téma přečíst. Akorát teda nevím, jestli to klapne, protože si nemůžu dovolit ti poslat na účet peníze.

  OdpovědětVymazat
 22. Frčíme je nejlepší pixarovka přinejmenším od Toy Story 4.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.