5.2.20

Recenze: Birds of Prey - Podivuhodná proměna Harley Quinn [Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn] - 50%

Po rozchodu s Jokerem ztratila Harley Quinn (Margot Robbieová) svou nedotknutelnost, takže ji všichni chtějí sejmout, mimo jiné sadistický majitel nočního klubu s přezdívkou Black Mask (Ewan McGregor). Aby Harley přežila, musí získat typického MacGuffina, v tomto případě diamant, v jehož struktuře jsou zakódovaná hesla ke švýcarským kontům mafie, nebo něco podobně nesmyslného.

Diamant víceméně "náhodou" ukradla mladá asijská zlodějka (Ella Jay Bascová) a jdou po něm mimo jiné Black Canary (zpěvačka v McGregorově klubu - Jurnee Smollett-Bellová), postarší policajtka (Rosie Perezová) a sexy střelkyně s kuší Huntress (Mary Elizabeth Winsteadová).


Nejdříve si vyjmenujme klady filmu (což bohužel nebude příliš dlouhé):

 • Margot Robbieová (také producentka filmu) se v hlavní roli velice snaží a dává do svého šklebení a akčních scén, co může.
 • Některé kostýmy a kulisy jsou celkem nápadité, ale ne vždycky. Z neznámého důvodu je většina scén šedivá, špinavá, hnijící, skoro jako v nedávném "realistickém" Jokerovi. Což je u filmu, jehož hlavní hrdinka bojuje pomocí humoru, třpytek a legračního kladiva, dost zvláštní. Když se film doškobrtá k akčnímu finále v rozpadlém lunaparku, nebyl jsem nijak ohromen a nostalgicky jsem vzpomínal na Batmany Tima Burtona a na novější videohry s Batmanem.
 • Akční scény mají fajn choreografii a nevypadají jako kdyby postavy byly digitální nebo pověšené na drátech. Ale je jich málo a nedosahují dostatečného šílenství. Scéna s auty (v traileru níže) je akčním vyvrcholením filmu, těsně před koncem.


(Ta legrační hyena je ve filmu celkem jen asi jednu minutu)

Harley Quinn odjakživa existovala především proto, aby předváděla interakce s Jokerem a dělala stupidní vtipy. Bylo odvážné rozhodnutí udělat z ní hlavní hrdinku filmu, protože její blbnutí - i když je věrně zkopírované z komiksů - začne být po pár desítkách minut docela otravné. Víme, že se nebude nikdy chovat logicky. Víme, že jí nikdy nehrozí žádné nebezpečí. Je v komiksu oficiálně řečeno, že superchopnost Harley Quinn je "má neuvěřitelné štěstí"? Ve filmu to tak vypadá.

Ve filmu Harley Quinn předvádí především interakce s asijskou kapsářkou a Black Canary, což jsou veskrze ploché postavy (čímž nemyslím velikost jejich ňader). Vůbec je s podivem, jak nezajímavá a ve všech ohledech předvídatelná je většina postav tohoto filmu. Skoro to vypadá, jako kdyby si tvůrci mysleli, že hlavní hrdinky budou zajímavé jen proto, že jsou ženské a mají GIRL POWER, bejby, fuck the haters! To bohužel není pravda a například postarší čestná lesbická policistka je definovaná pouze tím, že je postarší čestná lesbická policistka a chová se jako normální předvídatelná postarší čestná policistka (libovolné sexuální orientace) v libovolném policejním krimiseriálu z libovolné dekády, jen je stručně zmíněno, že kdysi chodila s ženskou. Musím sexisticky konstatovat, že nejzajímavější postavou po Harley Quinn je McGregorův Black Mask, který se samozřejmě také chová nelogicky (jako všichni v tomto filmu), ale aspoň je trochu komplexnější a nepředvídatelný psychopat. Největší potenciál v mých očích měla legračně zahraná netriviální Huntress, ale ta je ve filmu méně než 10 minut (a polovina z toho jsou akční scény bez dialogů).

Celý film je tedy o tom, že se různé postavy navzájem chtějí najít / zabít / okrást / pomstít, až se konečně na úplném konci dá dohromady těch pět žen z plakátu a dají přes hubu asi sto padouchům, kteří je obklíčili a mají neznámo proč klaunské masky. Protože to nestačí, filmaři se pokusili film ozvláštnit různými nepodstatnými kudrlinkami, které více či méně úspěšně maskují skutečnost, že film nemá žádný zajímavý příběh a žádné zajímavé postavy. K těmto metodám patří například:
 • Brutálně psychedelický klipový střih s vyprávěním na přeskáčku, převíjením děje vpřed i vzad, zrychlováním, zpomalováním, bouráním čtvrté zdi a tak dále. Viz Deadpool.
 • Extrémně hlasitý soundtrack s různými říznými songy a zvukovými efekty, kdy každá facka nebo kopnutí dělá zvuk, jako kdyby vybuchlo kilo semtexu
 • Až překvapivá brutalita. Film je mládeži nepřístupný, takže se mluví velmi sprostě, ze všech stříká krev, odlétávají končetiny a vidíme například i uřezávání obličejů zaživa. Ve filmu, který je většinou na mentální úrovni desetiletého diváka, to místy působí značně bizarně.
Birds of Prey se rozhodně nedají označit za katastrofu, ale je to do značné míry zbytečný film, který nějak dokázal vyplnit svou stopáž, párkrát jsem se při něm mírně uchechtl, mnohokrát podíval na hodinky a neobsahuje nic, co by mě donutilo o něm přemýšlet 5 minut po jeho skončení. Ať už v kladném nebo záporném smyslu.

P.S: Spolek nazvaný "Birds of Prey", podle kterého se film jmenuje, vznikne až na úplném jeho konci a jsou v něm jen tři z hlavní pěti dam.

23 komentářů:

 1. Nejdu. Recenzi jsem pro jeji zdlouhavost nedocetl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nešel bych, avšak recenzi jsem dočetl. Získávám bludišťáka!

   Vymazat
  2. Čtení musí být dokončené!

   Vymazat
 2. Superschopnost "neuvěřitelné štěstí" má (pokud vím) Domino z Deadpoola 2. 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechtěl bych působit jako hnidopich, ale domino má schopnost manipulovat s pravděpodobností a říkat tomu neuvěřitelné štěstí je značné zjednodušení.

   Vymazat
 3. Jako kdo dokáže přechýlit Robíjejová, nemůže bejt příčetnej. A taky nejdu, Petře.

  OdpovědětVymazat
 4. V cem spociva "podivuhodna promena"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi má spočívat v tom, že na začátku je Harley nihilistka a na konci jí záleží na malé tlusté asiatce. Asi...

   Vymazat
  2. Ta "proměna" je v originálním názvu "emancipation". Tím se to vysvětluje.

   Vymazat
 5. Hned v první větĕ, proč ne Harley Quinnovà, Fuko?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proč ne "Girl Powerová"?

   Vymazat
  2. Fuka je MENTÁL. Urcite rika i paní Černýová.

   Vymazat
  3. Protože to je přezdívka. Její pravé jméno, Harleen Quinzelová, samozřejmě přechýlené je.

   Vymazat
 6. Nejdu. Viděl jsem v kině trailer a z toho drsno-estrogen festivalu se mi udělalo zle. Ať už si to strčej někam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Margot Robbie je sympatická ženská / herečka, ale jediný pohled na ni v tomhle traileru mi nedělá fyzicky dobře. Jo, zlatej Tim Burton.

   Vymazat
 7. Nemuze byt vysoka frekvence pohledu na hodinky spise nez priznakem nezabavnosti snimku zpusobena skutecnosti, ze Frantovy modni hodinky Dynawa jsou sunt, jehoz operacni system programoval zcela neschopny programator v lua, tudiz nefunguji, jak maji? Dekuji za odpoved

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky to muze byt tim, ze Frnda nepatri do cilove skupiny 15 az 50 let.

   Vymazat
 8. proč se nepřechyluje Harley Quien-ová?

  OdpovědětVymazat
 9. Já bych šel na ten Frantovo film, ale to mám holt smůlu. He he he.

  OdpovědětVymazat
 10. S tim napisem si nekdo vyhral B=skraboska/kozy, IR=sip, D=pusa, O=palka, P=diamant, R=palice, E=boxer?, Y=roztazeny nohy (to uz jsem se asi nechal unest)

  OdpovědětVymazat
 11. Blázni mají vždycky neuvěřitelné šteští, logicky smýšlející lidi mají logicky vždycky jen smůlu :D protože si tu smůlu jsou schopný spočítat. A kouzlo je v tom, že blázni jsme všichní žáleží jen na jaké úrovni šílenství se aktuálně nacházíme.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.