27.2.20

Recenze: Neviditelný [The Invisible Man] - 60%

Cecilia (Elisabeth Mossová) uteče od svého milionářského přítele, který je psychopat a ukryje se u svého kamaráda a jeho dcery. O pár týdnů později se dozví, že přítel zemřel, ale stále má neodbytný pocit, že kolem sebe cítí jeho přítomnost. Zbláznila se, nebo je na tom něco pravdy?

Mno, zmiňme snad jen to, že ex-přítel byl expertem na optiku, měl ve sklepě svého domu laboratoř s divnými skafandry, a film se jmenuje Neviditelný...


Leigh Whannell umí natáčet slušné filmečky za málo peněz (viz nedávný Upgrade) a proto mu Universal dovolil, aby rebootoval jejich Neviditelného s Johnnym Deppem ještě předtím, než tento film vznikl (což je pravděpodobně nějaký rekord). Místo velkofilmu s megahvězdou tedy vznikl minifilmeček s rozpočtem menším než 10 milionů dolarů. Což nemusí být nutně na závadu.


Neviditelný se ani trochu nesnaží ohromit diváka nějakými triky / akčními scénami. Má to být horor / psychologický thriller a v některých ohledech se mu to docela slušně daří. Kameraman má docela originální nápady, spočívající například v tom, že záběry vzbuzují očekávání, že se v některém koutě místnosti najednou něco stane - ale většinou se nic nestane a začne to být poněkud nudné.

Ovšem za tu nudu nemůže ani tak Whannell - režisér jako Whannell - scenárista. Uvědomme si znovu, že film je nízkorozpočtový a poměrně dlouhý, takže v něm nejsou žádné vizuálně úžasné scény a divák má spoustu času přemýšlet o tom, proč jeho postavy dělají to, co dělají.A není to příliš uspokojující pomyšlení. Značná část filmu se točí kolem toho, že neviditelný ex-partner Cecilii terorizuje a snaží se vše narafičit tak, aby to vypadalo, že ona je blázen a případně se doopravdy zbláznila. A metody, které k tomu používá jsou značně pochybné / neefektivní a Cecilia neudělá žádnou z věcí, která by jí pomohla dokázat těm kolem ní, že není magor a něco objektivně není v pořádku. Například má Cecilia několik dní času, aby svému kamarádovi řekla: "Jsi policajt, tak si zjisti u mobilního operátora, že telefonní číslo XYZ bylo aktivní několik týdnů po údajné smrti jeho majitele a ten telefon se nacházel poblíž domu, kde jsem zrovna byla já." Například.

Ve výpravnějším filmu nebo ve filmu s rychlejším tempem by divák o takových drobnostech nepřemýšlel, ale při Neviditelném je na to spousta času. Nestačí, že jsou jednotlivé scény nápaditě natočené a že herci nejsou špatní. Mělo by také dávat smysl, proč přesně kdo dělá to, co právě dělá, a proč je hlavní hrdinka občas bezmocná troska a o pár vteřin později dokonale zrealizuje nějaký velmi složitý plán pomsty, díky kterému začne trochu dávat smysl něco, co o hodinu předtím nedávalo smysl vůbec. Ale pořád nechápu, jak a proč ten pes přežil několik týdnů v tom domě...

Neviditelný je zajímavý především tím, jak a proč vznikl. Universal má téměř jisté, že na něm slušně vydělá a že se za pár dní může začít s natáčením Neviditelné ženy. Není to debilní film, není to trapný film, a jako žánrová jednohubka je naprosto přijatelný. Je to film, který měl potenciál a obávám se, že ten potenciál nebyl dostatečně vytěžen pouze kvůli tomu, že si Whanell nedal víc práce se scénářem, což je opravdu škoda.

21 komentářů:

 1. Snowflaketisku, vim o jednom dokumentu ktery je taky neviditelny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíte ten dokument z japonska? Typický scam ze Startovače - určitě je to spiknutí pana Koblížka (zakladatel Startovače) a toho druhého pána (ten co hrál v "Byl jsem mladistvým intelektuálem" - nosí brýle!)

   Vymazat
 2. V poslední větě prvního odstavce chybí otazník, slovo "aktnivní" neexistuje, telefon mohl používat kdokoli, kdo se k němu (nebo jeho SIM kartě, nebo jeho zkopírované SIM kartě) po údajné smrti Neviditelného dostal.
  Potenciál této recenze tedy nebyl dostatečně vytěžen pouze kvůli tomu, že si FF nedal víc práce s její kontrolou, což je opravdu škoda.

  OdpovědětVymazat
 3. Hele a napadne jí alespoň jednou za film použít termokameru? Nebo z nějakých důvodů to na něj nefunguje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nenapadlo. film ma tendency te unudit k smrti. nikdo ji to neveri.a akce je az na konci kde vse probehne moc rychle. Jo kdyby to bylo dneska tak ho vymaknou v nemocnici :)

   Vymazat
 4. Kam se vlastně poděl ten teplák, co pořád porovnával procenta s Bony a klid 2? (tohle má o 10 míň)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ten teplak byl bohuzel zabit a sneden jakubem cervinkou

   Vymazat
  2. Od nastupu cenzury… I mean inteligencie sa na to asi dost vysral a ja sa mu nedivim. Nastastie ho v diskusii nahradili skolacky a ich matky ktore si chcu slusne pokecat o filmoch.

   Vymazat
  3. No, v zásadě jsou dvě možnosti. Buď si uvědomil, že film Bony a klid 2 už si nikdo nepamatuje, nebo si koronavius vybral svou daň ..

   Vymazat
  4. Zeptej se Fuxofta, nebo snad Grima?

   Vymazat
 5. Franto, pozves anonymniho na svoji svatbu?

  OdpovědětVymazat
 6. Pane Frantisek, bavi vas porad sepisovat tyto literarni utvary za 0 Kčs?

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj, Franto, pry se budes v dubnu registrovat za nejakeho ucitele. Gratuluji. Ale mas mu ty co nabidnout? Myslis, ze hra pro autisty Factorio je dostatecne pevnym lepidlem, ktery vas vztah udrzi mnoho let pohromade? Dekuji

  OdpovědětVymazat
 8. Mě se to líbilo - zeptat se fízla, ať si bez povolení jen tak lokalizuje číslo mýho mrtvýho bejvalýho přes mobilního operátora (poté, co v podezření z mojí šílenosti utekl z domu se svou dcerou zfackovanou údajně mou rukou), to by mě teda fakt nenapadlo.

  OdpovědětVymazat
 9. franto tohle nema ani 30%...ubohy scenar. Ubohe hrani. Triky jakztakz jdou ale obe vrazdy s nozem jsou ubohe a nedotazene. Radim tomuhle se vyhnout obloukem. Tento rok zatim nejhorsi film. Jeste horsi nez posledni star wars.

  OdpovědětVymazat
 10. Mnohe vysvetleni k filmu je myslim zde: https://www.youtube.com/watch?v=Hn_jzbVPMYM Za mne: .. je film velmi dobre natocen, hlavne jak pracuje s pocity hlavni hrdinky, napr. ze se zblaznila; pripadne se s ni snazi manipulovat skrze blizke, apod.). Ano, asi by to slo natocit lepe, ale ja si nestezuji.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.