11.2.20

Recenze: Judy - 50%

Téměř k nepoznání strhaná Renée Zellwegerová v titulní roli životopisného filmu o Judy Garlandové...

Mno, víte vůbec, kdo to byla Judy Garlandová? Já věděl pouze o tom, že hrála hlavní roli ve starém Čaroději ze země Oz. Takže jsem si schválně nic dalšího nezjišťoval a těšil se, co zajímavého se dozvím.


A byl jsem nepříjemně zklamán, neboť z tohoto filmu se o Judy Garlandové dozvíme velmi málo. Naprostá většina se ho totiž odehrává na sklonku jejího života, kdy se snaží vydělat nějaké peníze zpíváním v londýnském kabaretu (protože v Anglii byla populárnější než doma v USA). To je proloženo několika krátkými flashbacky, především do jejího dětství, kdy byla bezmocnou dojnou krávou společnosti MGM. Dozvíme se, že je téměř na mizině, že se s jedním z mnoha manželů handrkuje o své dvě děti, a že je extrémně nespolehlivá umělkyně následkem svých neuróz, konzumace drog a / nebo alkoholu.


Nedozvíme se nic o jejích mnoha manželích, mnoha skandálech nebo o mnoha filmech, ve kterých hrála. Nedozvíme se, jak došlo k tomu, že se z mladé superhvězdy stala důchodkyně na mizině. Jen sledujeme, jak je na tom po všech stránkách špatně, a jak je pro všechny těžké s ní spolupracovat (i když by jí chtěli pomoci), protože je neuvěřitelně náladová a iracionální.Většina filmu je tudíž o tom, že stará Garlandová buď stojí na pódiu a zpívá, nebo je náladová a iracionální. Není to špatně natočeno, ale poměrně brzy to začne být fádní a předvídatelné. Dočkáme se pár vydařených epizodek, jako třeba když se po představení nechá Garlandová pozvat ke dvěma svým starým gay fanouškům domů, protože nemá nikoho blízkého. Ale megadojemné finále je zase stoprocentně předvídatelné (tedy, ono je předvídatelné asi od poloviny filmu).

Obrovskou devizou filmu je ovšem Zellwegerová, která se kvůli roli zásadně fyzicky proměnila (ve skutečnosti vypadá podstatně lépe, viz letošní Oscary), dává do ní opravdu všechno a údajně všechny písničky také sama zpívá. A je na plátně téměř nonstop. Pokud chcete obdivovat její herecký výkon, je tohle ideální film. Pokud se chcete dozvědět něco o Judy Garlandové nebo vidět film se zajímavou zápletkou, tak se poohlédněte jinde.

11 komentářů:

 1. žádné?
  opravdu?
  kde jsou všichni tepláci?

  OdpovědětVymazat
 2. Vsetci pozname aspon jednu byvalu detsku hviezdu ktorej zivot je na starobu nudny a predvidatelny. Judy aspon zaspievala ked povedala ze bude spievat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja znam Frantiska Fuku. Splnuje tahle kriteria?

   Vymazat
 3. Duchodkyne? Judy zomrela ked mala 47 rokov... toz drogy...

  OdpovědětVymazat
 4. Tak proto ta kvanta plastických operací už před pěti lety! Klobouk dolů, takhle důkladně se připravovat na jedinou roli tak dlouho!

  OdpovědětVymazat
 5. Nejdu. A Oskary za zivotopisne filmy bych neudeloval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, já taky ne. Jednak je v tomhle žánru základní plot, směřování i konec vždycky jasnej, druhak je vždycky předem danej charakter a styl chování hlavní postavy. Prostě tvůrci i herci mají s životopisnejma filmama práci hooodně usnadněnou.

   Vymazat
 6. Nejdu, Judy mě nazajímá a ošklivá Renée ještě míň.

  OdpovědětVymazat
 7. Nevím, ale asi bych nešel... Zvedne Petr hozenou rukavici?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, už zvedl... opožděné cenzurované příspěvky jsou na nic...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.