23.5.18

Recenze: Solo: Star Wars story [Solo: A Star Wars story] - 70%

Nuže, přenesme se spolu opět do dávný časů v předaleké galaxii a vyprávějme si o tom, co prováděl Han Solo, když mu bylo asi 25 let (tedy odhadem asi 10 let po Epizodě III a 10 let před Epizodou IV) a když ještě nebyl Harrison Ford.


Kdyby mi někdo rozkázal, že mám vymyslet děj prequelu o mladém Hanu Solovi, tak bych mu ze všeho nejdřív řekl, že je idiot, že něco takového chce natáčet, ale poté, co by mi slíbil za ten scénář hromadu peněz, během prvních 20 - 30 sekund by mě napadlo, že ve filmu rozhodně musí být:

 • jak Han vyhraje Millennium Falcona nad Landem Calrissianem (samozřejmě v casinu plném ufonů)
 • jak se Han seznámí s Chewbaccou
 • jak Han proletí kolem Kesselu trasou dlouhou dvanáct parseků
 • jak Han v důležité situaci (ne)vystřelí první
 • jak Han (ne)řekne "I have a bad feeling about this"
 • jak Han přijde ke kovovým ozdobným kostkám, které mu pak budou viset v kokpitu
 • jak Chewbacca hraje holo-šachy a někomu utrhne ruce
 • jak Han víceméně mimoděk způsobí něco, co bude mít pro svět Star Wars nedozírné následky (a dosud jsme nevěděli, že to způsobil on)
 • jak se překvapivě objeví někdo, koho známe, ale vůbec bychom nečekali, že se může objevit ve filmu, odehrávajícím se 10 let po Epizodě III (pokud neznáme televizní seriály)
 • a možná dokonce i nějaké pasení nerfů...
A kdybych měl ještě dalších 10 sekund, asi by mě taky napadlo, že by se na to celé dal nějak navěsit příběh Hanovy první osudové lásky, která neskončila dobře a zanechala na něm psychologické následky.No a to všechno je ve scénaři Solo: Star Wars story. A není tam toho o mnoho víc.Nejdřív bychom si měli odbýt dvě nejdůležitější věci:

1) Alden Ehrenreich není v titulní roli špatný, ale nevypadá jako mladý Harrison Ford (spíš mi připomínal mladého Dennise Quaida) a když se snaží imitovat jeho mluvu a gesta, nepůsobí to vždycky úplně přirozeně (viz moje podobná námitka k Oldmanovi jako Churchillovi). Buď se neměl tolik snažit o imitaci, nebo mu měli digitálně přimontovat obličej a hlas mladého Forda.

2) Na filmu není téměř vůbec patrné, že v pokročilém stádiu natáčení byli odejiti jeho dva režiséři a značnou část ho narychlo přetočil Ron Howard. Výsledek rozhodně působí konzistentněji než Rogue One. Zajímalo by mě, co přesně zůstalo z původního materiálu Millera a Lorda (tvůrců Lego Movie). Tipl bych si, že především Landova feministická robotka, která je zdaleka nejvtipnější v celém filmu, a je v něm bohužel příliš málo.

Ron Howard je zručný řemeslník a z jeho snahy vzešlo něco, co rozhodně působí jako celistvý film, a co je zatím asi nejvzdálenější novým Star Wars snímkům. Nekoná se žádná velká osudovost, žádný boj o spásu vesmíru, a nikdo se ani slovem nezmíní o nějaké Síle, levitaci nebo škrcení na dálku.

Solo: Star War Story je spíš příběh "Hanových parťáků", říznutý trochou westernu a jiného retra. Nekonají se žádné velké CGI orgie a většina filmu působí příjemně tlumeným dojmem. Tedy, "příjemně", pokud vám ta neustálá Star Wars mega-epičnost už trochu leze krkem. Většina prostředí vypadá velmi decentně, "pozemsky", a místy jsem si skoro připadal, jako kdybych se díval na nějaký starý díl Star Wars někdy z 80. let, jehož děj už jsem zapomněl.

Z toho bohužel vyplývá, že film je o něco méně vizuálně atraktivní, než je u Star Wars filmů 21. století obvyklé, a při své délce (tradiční 2 a čtvrt hodiny) je jeho rozvláčné tempo občas těžko stravitelné, vzhledem k tomu, že jen máloco se v něm dá označit za "překvapivé" nebo "neočekávané".

Naštěstí je v Solovi mnoho dobrého, až výborného! Například:

 • Howardovi se docela dobře povedlo dát postavám (i těm, které jsme dosud neznali) docela slušnou hloubku, takže nás zajímají a něco k nim cítíme.
 • Lando Carlissian je sexy MoFo a pansexuál, který souloží s roboty (což je naznačeno tak jednoznačně, jak to jen v Disneyho filmu jde).
 • Soundtrack je vynikající směsí Williamsových motivů a Powellova instrumentačního a postprodukčního umění. Je v něm spousta hudebních odkazů a vtípků (například imperiální propagační video je doprovázeno "Imperiálním pochodem" v durové tónině) a už po 10 minutách filmu je divákovi jasné, jak zní nový motiv Hana Sola.
Film Solo: Star Wars story je jakási méně významná odbočka ságy Hvězdných válek, která se dá bez problémů přežít, rozhodně diváka neurazí a fanoušky pravděpodobně dostatečně potěší. Ale v žádném případě vás nepřesvědčí o tom, že tenhle mladý, docela sympatický hošík, je ten legendární Han Solo. A že ten atletický superchlupatec je ten mírně letargický Chewbacca z Epizody IV (hraje ho někdo jiný a je to poznat).

61 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Dante Alighieri

   Božská komedie, část II: Prgatorio

   Vymazat
  2. Dante byl první v historii, kdo provařil Prgu. Nejprve mělo být Prgatorio, pak teprve Infrndo a nakonec Prdiso.

   Vymazat
 2. Čet jsem názor, že tenhle film je v podstatě dražší verze Serenity(poslední díl Firefly) a dle týhle recenze to asi nebude daleko od pravdy. Akorát, že na Serenity fanoušci čekali a vyřvali si jí, tohle fanouškům nacpali do krku ať chtěj nebo ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Serenity byla pěkně otravná tím, jak se brala vážně a tou otřepanou, předvídatelnou zápletkou typu " ..proboha, byli jsme to my, kdo stvořil ta monstra!"
   Tohle vypadá spíš na nenáročnou nahláškovanou goodfeeling popcornovku.

   Vymazat
  2. Hmmm, to máš asi pravdu, takhle jsem o tom nepřemejšlel. Já to prostě bral jako aspoň nějaký zakončení něčeho co mohlo vydržet tři skvělý série. Ale když řikáš tohle, napadá mě, že jim řekli: tady máte třicet míčů a třicet dní času, pak nabídka neplatí... nevim. Ale jsem za(aspon)Serenity moc rád.

   Vymazat
  3. Netvrdím, že je úplně špatná - má skvělej rozjezd a řadu hezkejch momentů.

   Potíž byla, že celej ten Fireflyuniverse neměl čas se vykrystalizovat a zjistit, čím chce vlastně být. Ostatně většině úspěšných sci fi seriálů to trvá tak 20 - 30 epizod. Nakousli tam obrovské množství zajímavých motivů a pak měli nakonec jen prostor jednoho filmu, aby to rychle uzavřeli.

   Vymazat
  4. Tiež som fanúšik a súhlasím s výhradami k Serenity. Je škoda, že sa seriál Firefly nemohol rozvinúť. Skvelé epizódy, výborné postavy. Parádny čierny humor. Ešte šťastie že Rick & Morty bude mať ďaľších 70 dielov... za 15 rokov.

   Vymazat
  5. Chlebec R. - RaM mě vubec nechytli.

   Vymazat
 3. Poprosil by som nejakú zmienku o novej Williamsovej téme The Adventure Of Han. Ako vo filme funguje. Je toto fan made, alebo to je real? https://www.youtube.com/watch?v=DFyz8fBQlW0

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je skutečně Hanův motiv, ale ve zjednodušeném aranžmá pro klavír (v téhle podobě nikde ve filmu není).

   Vymazat
 4. Kdyby ti někdo rozkázal, že máš vymyslet děj prequelu o mladém Hanu Solovi, tak by sis především nechal zaplatit předem a pak by ses mu čtyři roky neozval.

  OdpovědětVymazat
 5. Han Solo je mi fuk, spíš by mě zajímal San na Holo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hans Olo ze susic(solo susice).
   Nebo snad SOL BADGUY streleny nerfem?!?

   Vymazat
 6. Je velmi dobre, ze ten jednoduchy scenar neplatili tebe Franto, lebo by doteraz nikto nevidel ani scenar ani film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlas, takhle shazující recenzi od člověka, kterýho jsem bral jako znalce Sw jsem nečekal, asi nám oanáček stírne...teda stárnem všichni, mám pomalu důchodový roky, ale já to baštil i s chlupama! Tož asi tak, nic ve zlým, ale názory a výlevy pana FF už budu brát o hodně laxneji...

   Vymazat
  2. Hele, a nemohlo by to být tím, že ten film je prostě slabej? ;)

   Ohlasy ze zámoří taky nejsou nijak ohromující. Na Rajčatech v tuto chvíli 71%, a to jsou prosím kritikové a recenzenti - tedy ta samá banda, co dala Poslednímu Jedákovi 91%.

   Co se dá dobrého říct o filmu, jehož světlou stránkou je feministická robotka a Imperiální pochod v dur? Jak asi musejí vypadat jeho temné stránky? :P

   Vymazat
  3. Hele Cerny papezi ty ses takovej ten chytrej, vid?
   Rotten Tomatoes jsou Rajcata, WTC Twin Towers jsou dvojcata, posleze Dvojcata, potom dokonce nejakym perverzne zvratnym prekladem Twins.
   Jsi fakt borec, ty Posledni Jedaku, patris presne k temhle prekladatototvorucum.

   Vymazat
  4. Pane Jehla, nic ve zlým, ale tady to smrdí fanatismem.

   Vymazat
  5. Poslední Jedák, to sedí jak prdel na hrnec. Unknown: strč si hlavu do kýble s vodou, seš moc horkokrevnej.

   Vymazat
  6. Všechno, co přinese humor do této debilní ságy, je vítáno. Poslední Jedlík, Solo Sušice Wars, cokoliv.

   Vymazat
  7. Ajuga když už něco říká se dej si placku na čelo, waterboarding netřeba.
   Poslední Jedak je stejná debilovina jako hambac a plno jiných českých zkurvenin.

   Vymazat
  8. Grimski Kosakove navrhuji Hans Solo Sušice Werks.

   Nebudeš-li vším alespoň po dobu tvorby filmu s nadhledem znuděně pohrdat, pošlou tě na planetu plynné konzistence.

   Vymazat
 7. Taks Franto ukázal, že jsi stejně chytrej/blbej jako hollywoodskej scénárista a mimoděk vyspoiloval půlku filmu. Ještě, že mi jsou SW u prdele.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jasně, každýho, kdo SW zná by to během těch 10-20 vteřin napadlo. No, škoda, film mohl být překvapivý už tím, že by na tyhle věci sral a byl zajímavý sám o sobě, něčím co by nikdo nečekal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Han Solo je syn Luka a Leyi. Překvapen? Udiven?
   SPOILER: Ve SW11 je objeven stroj času :-P

   Vymazat
  2. Sry, stroj času teď bylo v Deadpoolovi 2 a díky němu všechno dopadlo sluníčkověji, než ve filmech podle Rosamunde Pilcher.
   Zkus být originálnější.

   Vymazat
 9. "Avšak jestliže někdy pocítíš, že tvá vůle ochabuje, věz, že impérium tě potřebuje! Jen dekadentní, mírumilovný zbabělec by mohl odmítnout položit život za císaře a víš, co čeká dezertéry a pacifisty?" Hlas se vybičoval do řevu během podrobného výčtu nekonečné řady úděsných trestů, jaké čekají na dekadentní, mírumilovné zbabělce, pomalováván povzbudivou sborovou písní Oprátku těm darebákům.

  In short: neznáme slova Imperiálního pochodu, známe pouze název.

  OdpovědětVymazat
 10. Odpovědi
  1. Tam má Fery chybu. Mělo to být PAN sexuál, něco na způsob - Han Solo je PAN pilot.

   Vymazat
 11. Film SOLO je film DOKONČENÝ. I přes veškeré produkční problémy.

  Film FUKAFUTOKY je film NEDOKONČENÝ. Stejně jako POSLEDNÍ Z APORVERU. Stále to platí a nic na světě to nezmění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdy my to spolu dokončíme, Leone?

   Vymazat
  2. delas, jakoby FF byl jedinej na svete, co neco nedokoncil LenSexuale.
   https://www.youtube.com/watch?v=wBSyAPswOvY

   Vymazat
  3. Ne, jedinej neni, kamo, nauc de cist. Vzdyt tam prece zminuju POSLEDNI Z APORVERU.

   Vymazat
  4. To pan Jiri Pomeje vsechny sve filmy dokoncil. I tu Andelskou tvar. Zadluzil se tehdy az po usi, ale DOKONCIL. Je to frajer, pan Jiri Pomeje. Fukak NENI frajer, Fukak je neschopa.

   Vymazat
 12. Frantisku, kdyby ti nekdo slibil hromadu penez, treba 200 tisic v dobach bitcoinu za hubicku, a rozkazal natocit film o mladem Frantisku Fukovi pred padesatkou a jeho davnych cestach po Tokyu, co by te napadlo za prvnich dvacet sekund, ze tam nesmi chybet?

  OdpovědětVymazat
 13. No konecne zase nejaky Star Wars. Uz tu dlouho nic nebylo. Skoda ze taky neco netoci Marvel. Snad brzo. Pochopitelne nejdu.

  OdpovědětVymazat
 14. lando je tam teda brutalne sexy. priznavam ze i kdyby film byl byt treba i o 20 procent horsi nez bony a klid 2 tak bych ho dokoukala quliva landovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohonilas jo?

   Hele koukate nekdo na "Rodinne sidlo" na HBO? Hraje tam agentka Kártrová. Má dost velký kozy! A pěkný!

   Vymazat
  2. Ne, ale bylo by fajn mit ho mezi nima.

   Vymazat
  3. ne, ale by bylo fajn mit ho mezi nima. teda kdyby patril landovi. ze sola. ne z orliku. i kdyz….

   Vymazat
 15. Ano, ale vysvětluj toto ostatním...
  Ale nejsme chytří ve všem.
  Viděls jak Joe Black v nemocnici promluvil potois na umírající černošskou babičku? To byla síla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bylo jinde pro Grima, nicméně zvesela pohoňte

   Vymazat
 16. Story v nazvu ma byt s velkym S. Minimalne u anglicky verze.

  OdpovědětVymazat
 17. V titulkách nebyl zmíněn žádný Hitler, ani se nikomu nenadávalo do čůrák* (cenzuruji kvůli dětem), nevíte, jestli to překládal vůbec František?

  OdpovědětVymazat
 18. Dobrý filmik. Sympatické postavy, vtipny. Scéna kde po sebe jebu lejsrami krížom krážom a hrdinov nikto netrafi je tam len jedna. Žiadna trápna, nudná epická vesmírna bitka. Nieco pre dospelým, nie moc pre deti a dospelých s plienkam.

  OdpovědětVymazat
 19. Nevím jestli nás John Williams trolluje nebo je to náhoda, ale Hanův motiv je v podstatě jazzový in-joke "the lick":

  https://www.youtube.com/watch?v=krDxhnaKD7
  https://www.youtube.com/watch?v=lSXxEdaOqgU

  OdpovědětVymazat
 20. Hele nevím, jak to vychází věkově pro Hana, ale tipnu si, že to bylo spíše před epizodou II. Nikde tam nejsou klony a do armády dělají nábor obyčejných lidí.

  OdpovědětVymazat
 21. Hele, a ten v průběhu textu vždy jinak zkomolený název filmu je reference na co?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.