22.5.18

Recenze: Na krátko - 80%

Malý Jakub žije v hnusném malém městě (Děčín?) v nepříliš bohaté rodině. Pouze myšlenky na otce (který rodinu opustil a žije ve Švédsku) mu pomáhají přežít doma s matkou, která se příliš stará, a šestnáctiletou nevlastní sestrou, která ho záměrně vytáčí (protože její otec je v USA a "bohatý"). A samozřejmě, Jakuba také šikanují spolužáci ve škole.

Psychoteror zintenzivní ve chvíli, kdy na delší návštěvu přijede sociopatická babička, a kdy Jakub začne zjišťovat, že jeho táta pravděpodobně nežije ve Švédsku, ale na vedlejším sídlišti...Mladý režisér Jakub Šmíd natočil před pár lety film Laputa, u kterého jsem oceňoval jeho atmosféru, ale nebyl jsem příliš nadšený z jeho neexistujícího scénáře. Scénář k Na krátko psala Petra Soukupová (která měla sex a dceru s Tomášem Baldýnským, kreativním producentem tohoto filmu) podle vlastní oceňované novely. A scénář je dobrý.


Na krátko je samozřejmě dalším zástupcem podžánru "Všichni jsou v hajzlu". O zápletku v něm příliš nejde - ta spočívá vpodstatě jen v tom, že Jakub v polovině filmu objeví svého skutečného otce a "uteče k němu". Přitom je ale celou dobu velmi jasné, že se tím nic nevyřeší a že film nemůže mít nic jako "happy end". Zoufalství Jakubovy situace je krystalicky jasné z většiny dialogů, aniž by muselo být něco složitě vysvětlováno. Když se Jakub zaptá mámy, jestli by nemohli jet do Švédska za otcem (v úvodu filmu), je okamžitě jasné, že je to zcela absurdní představa (protože na to rodina nemá, i kdyby matka náhodou chtěla), a že Jakub žije v téměř pohádkově optimistickém interním světě, kde mu to nebude svědčit. Problém je samozřejmě i v tom, že vyrůstá v neúplné rodině, ale to není něco, na co by film nějak explicitně kladl důraz.


Ostatně, zoufalí jsou v tomto filmu většinu času všechny hlavní postavy. Jakub, jeho matka, jeho babička, jeho sestra i jeho pravý otec. Vedlejší dějové linky se točí okolo babičky, která svou přílišnou starostlivostí terorizuje matku, a okolo sestry, která by chtěla s jakýmsi hejskem přijít o panenství, ale miluje ji hodný nerd. Ani jednomu z toho se ale nedá říkat "zápletka" a v obou případech je poměrně jasné kam to povede (vzhledem k tomu, že v tomto filmu nic nemůže dopadnout dobře). Respektive, "happy end" může spočívat leda tak v tom, že nikdo brutálně nezemře...

Na krátko je především filmem o atmosféře a o mezilidských vztazích, které se v průběhu filmu nijak moc nemění. Tudíž, pokud ho má divák v kině vydržet, musí v něm být jiné věci, které udrží jeho pozornost. Což se víceméně podařilo, a ve srovnání s českou konkurencí se to dokonce podařilo velmi dobře.

Dialogy jsou občas velmi kvalitní (často tím, co v nich není naplno řečeno) a herci je většinou zvládají velmi dobře - jen dětským představitelům to občas trochu ujede a nějakou složitější emoci nezvládnou úplně stoprocentně. Ale pořád OK.

Film je málo výpravný, šedivý a depresivní, jako náhodné dokumentární záběry ruční kamerou. Je to bezpochyby záměr a o kvalitách tvůrců vypovídá, že si při této "nenápadnosti" skoro nevšimneme, že záběry mají nějakou kompozici a nějaký výtvarný záměr. Což je něco, co by mělo být samozřejmostí, ale v českých filmech to je skoro zázračná výjimka. Avantgardní hudba od kapely Květy je OK, ale na můj vkus se příliš opakovala (jedna identická skladba na třech různých místech filmu).

A podobná "relativní chvála" platí pro většinu aspektů tohoto filmu. Kdyby Na krátko vzniklo v Irsku nebo ve Švédsku, napsal bych, že je to "další kvalitní evropský depresivní film o současých lidech, kteří na tom nejsou nejlíp". Ale protože vznikl v Česku, jsem nucen napsat, že je to výjimečně dobrý český depresivní film o současných lidech, kteří na tom nejsou nejlíp. I když má hodinu a tři čtvrtě a i když nemá žádnou podstatnou zápletku, dá se bez větších problémů přežít bez nudy. Což je na naše poměry skoro zázrak.

P.S: Před filmem byl údajně dodatečně přilepen nějaký animovaný krátký snímek, který jsem neviděl a nemá s hlavním filmem nic společného. Ale pokládám to za dost zbytečné, protože Na krátko je dost dlouhý (objektivně i subjektivně) sám o sobě.

52 komentářů:

 1. Jsem na to zvědav. Asi budou i nějací čeští lvové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za co lvové? Tohle přece už všichni viděli stokrát. Český film začíná být naprosto nesnesitelný, v podstatě je problém už dokoukat trailer. Stejně tak výběr filmů tady, to se musí umět, úspěšně minout všechno co za něco stojí, dávat sem tohle a tvrdit, že tahle zoufalost za pětikorunu je o 20% lepší než Tarantino, který dostal 60% pravděpodobně za ne tak vydařený scénář, dialogy, zápletku a výpravu. Gratuluju dalším hvězdným válkám k hodnocení 80%.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Risto-les má obzvlášť vydařený názor.

   Vymazat
  4. Risto-les má obvzlášť vydařený nádor.

   Vymazat
 2. Má Soukupová po titulcích fullfrontal? Nebo Baldýnský?

  OdpovědětVymazat
 3. Děčín není ani malé, ani hnusné město!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mandle - Byla otazka casu nez tohle nekdo napise 😄

   Vymazat
  2. Děčín není zrovna nejmenší město a stejně jako všechna města má své hnusné i hezké části. Škoda že ty hnusné dost převládají.

   Vymazat
  3. Děčín je strašnej cikánov :-(

   Vymazat
  4. Něco jak Bruntál, pěkný okolí, děsná díra...

   Vymazat
  5. V Děčíně by chtěl žít každý! Kromě mě tedy...

   Vymazat
 4. Zase jeden zapomenutelný, zaměnitelný, levný a přece předražený, lvůchtivý český film.

  OdpovědětVymazat
 5. Proc bych mel na neco takovyho chodit do kina? Az budu chtit depku, pustim si zpravy v libovolny TV a mam to zdarma.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak jestli je trend takový že jediné české filmy, které nedopadnou úplné sračkózně, bude takovýhlenc podžánr Všichni jsou v hajzlu ((Tm)František Fuka), tak to je trend teda jako ale úplně nahovno a česká kinematografie by zasloužila ránu z milosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pak jsou tu jeste hrebejkoviny...jo aha.

   Vymazat
  2. Ohledně rány z milosti stačí vybrat správného ministra kultury, který zařízne Státní fond kinematografie. Ano, bude líp.

   Vymazat
  3. No to asi jo, jen nevim jestli je to dobre. Pac teda asi vznikne Moviefert a tam z fondu pujde všechno. A vudce zpetne vydela i na svoji brozure o nespavosti, kterou zfilmuje Troška. Kniha tak spatna ze i v "Levne knihy" je zdarma.

   Vymazat
  4. Trademark se dělá takhle, vole! ™

   Vymazat
 7. Frantisku, kdyz jste takovy odbornik na cteni z tvare, kdy jste si vsiml, ze se s vama chce houslistka rozvest?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. povedzme si to na rovinu. vsetky umelkyne su nafukane kozy. frantiskova vina to nebola v ziadnom pripade.

   Vymazat
  3. Původně jsem chtěl napsat, že umělkyně má kozy tak akorát, rozhodně ne nafoukané.
   Pak mi to přišlo přeci jen poněkud nevhodné a tak jsem se rozhodl, že to psát nebudu.

   Vymazat
  4. Nafůkané není to správné slovo, spíš se prostě nechtějí vrtat v nepříjemných záležitostech, takže vás postaví před hotovou věc už s nachystaným rozvodovým papírem.

   Vymazat
  5. Nenafoukané kozy se nechtějí vrtat v nepříjemných záležitostech, ale postaví nám hotovou věc?

   Vymazat
  6. Bavit se o nafoukanych kozach umelkyn bez fotek je jako dat prvni prispevek a nenapsat prga. Tahle diskuse saje. Jako ta umelkyne. Takze navrhuju se tu smazat a prejit k dalsimu filmu.

   Vymazat
  7. A Franto, prijde ti logicke hodnotit neci emoce v tvari, kdyz jsi neodhadl, ze se s tebou chce houslistka rozvest?

   Vymazat
  8. Ze Fukove odhady a hodnotenia su irelevantne vieme vsetci.

   Vymazat
 8. Budu se sice opakovat, ale marná sláva, ono to pořád ještě platí a ona je to pořád ještě pravda. Můžete se nad tím vztekat, můžete to humorně zlehčovat, můžete být sprostí, můžete to ignorovat, ale NEZMĚNÍNE TO. Zejména ty, Fuko.

  Takže:

  Film NA KRÁTKO je film DOKONČENÝ.

  Film FUKAFUTOKYU je film NEDOKONČENÝ. Stejně jako POSLEDNÍ Z APORVERU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leone, najdi si už konečně holku!
   Nejlépe ženského pohlaví, ale není to podmínkou.

   Vymazat
  2. Nafoukane kozy ovsem podminkou jsou!

   Vymazat
  3. Zase aby nepraskly v žáru Leonova záchvatu nadrženosti

   Vymazat
 9. Jak píšu, pánové, máte to marné. Můžete mi i nadávat, zesměšňovat mě a tak dále a tak dále. Ale to, že FUKAFUTOKYU je stejně jako POSLEDNÍ Z APORVERU film NEDOKONČENÝ, tak to NEZMĚNÍTE. Smůla.

  OdpovědětVymazat
 10. Hele Leone, neuvažoval jste někdy o sebevraždě? Je to zadarmo.

  OdpovědětVymazat
 11. A jsou teda všechny ty filmy "všichni jsou v hajzlu" krutou obžalobou naší kapitalistické společnosti anebo jsou to obyčejné putinovsko-komunistické agitky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to obžaloba ničeho, je to prostě setrvačnost z doby, kdy tyhle filmy ještě někoho zajímaly. A především se točí snadno - ošuntělých sídlišť je dost, problémů má každej kolem dost, stačí si třebas sednout na lavičku před panelák a koukat na lidi kolem a hned máte inspiraci.

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Film jsem viděl, bez úvodního animáku. Příběh nebyl úplně špatný, nicméně s konstatováním "dá se bez větších problémů přežít bez nudy" nesouhlasím, protože jsem ho přežil s většími problémy a s nudou.
  A mám dva přípodotky:
  1) Gratuluji ke jménu (Fuka) na zvoncích u otcova vchodu! Náhoda nebo kreativita spřáteleného kreativního producenta?
  2) Jako dlouholetého majitele psů mě zarazilo, že práce režiséra s Kojotem byla zoufalá. Pes vůbec nevěděl, čí je a co má hrát. Přišlo mi, že v některých záběrech bedlivě pozoruje drezéra a čeká na pokyn. Jakoby ani nepatřil do rodiny, k jejímž členům byl odtažitý až chladný. Takhle se mazlíčci nechovají! Ale co zrovna vám budu povídat... :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.