7.5.18

Recenze: Psí ostrov [Isle of Dogs / 犬ヶ島] - 80%

30. léta 21. století. V Japonsku se přemnožili psi s nakažlivými chorobami, a všichni byli vyhnáni na ostrov nedaleko Megasaki. Sem spadne letadlo s malým japonským hochem, který něco hledá. A společně se psy odhalí zlé spiknutí...


Psí ostrov je nový animovaný film Wese Andersona. A odvážím se tvrdit, že stačí vidět (a slyšet) jakýchkoliv jeho náhodných 10 sekund, aby bylo okamžitě jasné, že je to animovaný film Wese Andersona. Používá totiž všechny jeho unikátní metody a vtípky z Fantastického Pana Lišáka, ale ještě ve větší míře. Takže už nejsou tak unikátní...

Výsledkem je, že jsem si vůbec nezapamatoval, jaká byla ústřední zápletka, a proč vlastně kdo dělal to, co dělal. A když jsem se ji snažil zpětně rekonstruovat, pořád mi nějak nedávala smysl (jak se dostal ten špatný pes dovnitř do zamčené klece?). Ale možná to byl záměr, protože filmy Wese Andersona neexistují proto, aby dávaly smysl. Filmy Wese Andersona existují kvůli nejrůznějším bizarnostem, a těch si v Psím ostrově užijete opravdu dostatek. Například:


Psi mezi sebou mluví anglicky, což má reprezentovat štěkání (tzn. psi nerozumí lidem a lidé nerozumí jim). Japonci mezi sebou mluví japonsky a není to nijak otitulkováno (do angličtiny ani do češtiny). Občas slyšíme tlumočníka, občas je celý dialog nepřeložen a tudíž mu nerozumíme (to není kritika lokalizace filmu, tak to prostě Anderson vymyslel).

Když v tomto loutkovém animovaném filmu vidíme televizní záběry, jsou tyto prezentovány jako klasická kreslená dvourozměrná animace.

Hlavní anglicky mluvící lidská postava je ztvárněna jako "bílý spasitel lepší než Japonci", což je buď Anderosonův rasismus nebo jeho parodie na rasismus, ale každopádně je to vtipné, protože díky tomu vznikají takovéto články.Jak má Anderson ve zvyku, odskakuje si v nečekaných chvílích do flashbacků a jiných odboček, které nijak nesouvisí s dějem filmu (např. někdo někomu otráví suši = vidíme několikaminutovou scénu přípravy suši).

Psy mluví slavní herci a mluví je většinou zcela vážně, což vytváří zábavný kontrast. Dialogy jsou vskutku lahůdkové ("...he beheaded the head of the head of the clan...")

Aby náhodou nevznikla mýlka: Předchozí odstavce jsou míněny převážně jako chvála. Jenom jsem trochu litoval, že Anderson trochu víc nezapracoval na scénáři a nevymyslel příběh, kde by mi na hrdinech záleželo z nějakého trochu složitějšího důvodu, než že "lidi jsou na ně většinou zlí".

Psí ostrov vám poskytne hromadu stylové animace, andersonovského meta-nehumoru, japonské kultury a psů. Takže jsem jeho naprosto ideální divák. A přesto jsem nebyl víc než "na dvě hodiny příjemně pobaven". Není to film, který by mi dlouhodobě zůstal v hlavě.

Ale i to někdy stačí...

P.S: Film rozhodně není vhodný pro děti, Ne že by v něm bylo něco závadného, ale nebudou vůbec tušit, která bije (titulky jsou strašlivě kulometné), a budou se nudit (ve filmu není mnoho scén fungujících čistě vizuálně).

41 komentářů:

 1. uspokojení z prgy je jen poloviční, když tu není žádný slintající závistivec, už mám prgu 20 min a nikde nikdo, sorry jako.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo fešáku a buď rád, že se zrovna nenudíš, páč by ses z nich tady posral. Pak to tu doháněj Lidicema atd. , ale to je jen tim, že se trapně věnovali nějakýmu zaměstnání. Já onehdá se dostal k prze a byl jsem alkáč v pivovaru....nikde nikdo... :-)

   Vymazat
  2. * jak alkáč...se neposerte.

   Vymazat
  3. Pořád je tu varianta, že neunesu zodpovědnost a slávu prgy a propadnu alkoholismu, zničí mi to život.

   Vymazat
  4. Vítej v klubu prgoholiků.
   Mimochodem. Nevíte někdo, jestli se na tenhle japonský film taky vybíralo na startovači?

   Vymazat
  5. Nebud slaboch! Ty to zvladnes!

   Vymazat
  6. Dan Tomik: Ne ne, to je jinej. Na startovači je Jak jsem nenatočil FUKAFUTOKYU. <- nemetáhumor.

   Vymazat
 2. No konečně, už jsem se chtěl dobrovolně vzdát prgy.

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. vyměnim prgu za recenzi na nějaký film co není kreslenej, PG-13 a nejsou v něm spidermani.

   Vymazat
  2. V žádném filmu nejsou spidermani ;-)

   Vymazat
  3. V jednom jo, je tam červenej a černej.

   Vymazat
 4. Dneska jsem prga já. Nebo někdo ujel dnes na kole 113 km ?

  OdpovědětVymazat
 5. A bude recenze Veroniky?

  https://www.csfd.cz/film/527003-veronika/prehled/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film z lonska byl vcera. ted jsem se prsatou servirkou zasmal a jdem hrat sachy po pameti...bude to o fous pat.

   Vymazat
  2. Tento komentar ma potencial! Bude vyvoj k bohate proprsenemu fullfrontalu?

   Vymazat
  3. ...pokud se ze servirky nevyklube Leon Bilbo

   Vymazat
  4. Kdo potáhne s pindíkem?

   Vymazat
  5. To říkáš ty. Kdo ví jak se to líbilo prsaté servirce.

   Vymazat
  6. Jak se říká na Domažlicku: "Pics or didn't happen!"

   Vymazat
  7. Neptal jsem se, navic s plnou pusou by se ji blbe mluvilo.

   Vymazat
 6. .. celý den pryč a Leon stále nikde. Přiznejte se, kdo jste mu udělal neodolatelnou nabídku a potom si ho zatáhnul do sklepa?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se všichni díváte furt na mě?

   Vymazat
  2. Já se na tebe nedívám....

   Vymazat
  3. To je pravda. Vidím Ajugu, jak se dívá na Rýži, která se dívá na Aminuxe, který se dívá na mě. Ale Leon ve sklepě není, to bych ho musel vidět.

   Vymazat
 7. Leon není! Asi byl odstraněn. Čili aby podstatné nezapadlo: kdy bude dokument o Japonsku? Stačí hrubým odhadem. 10 nebo 20 let. CCA?

  OdpovědětVymazat
 8. "Výsledkem je, jsem si vůbec nezapamatoval, jaká byla ústřední zápletka, a proč vlastně kdo dělal to, co dělal. A když jsem se ji snažil zpětně rekonstruovat, pořád mi nějak nedávala smysl (jak se dostal ten špatný pes dovnitř do zamčené klece?)."

  No, snad ti to mezitím pomohl někdo pochopit, ale asi na tvém místě radši přestal chodit na filmy, když mě trápí Alzenheimer a neschopnost udržet pozornost.

  OdpovědětVymazat
 9. Zajímavá a zcela odlišná recenze zde: https://a2larm.cz/2018/05/japonsko-jako-fetis/

  Karel Veselý není žádnej žabař a umí dávat do souvislostí různý aspekty současného kulturního a politického dění. Na konci recenze cituje filmové kritiky z amerických deníků (zatímco František se chlubí tím, že nepochopil hlavní zápletku). Také je zajímavé, že Franta chválí film za to, že je plný japonské kultury, zatímco celej svět nadává, jak je přesně toto téma ve filmu vágně pojato...

  Když pak člověk porovná tyto dvě recenze a také analytické schopnosti obou kritiků, vyjde nám, že Franta je regulérní marvelovská guma.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.