28.5.18

Recenze: Já, Simon [Love, Simon] - 70%

Simon je obyčejný americký teenager s hodnými (a celkem dobře situovanými) rodiči, sympatickou mladší sestrou, hodnými kamarády, atd... Ale trápí ho strašlivé tajemství: Je gay a nikdo jiný o tom neví!

Když se na internetu kdosi jiný z jeho školy anonymně přizná k homosexualitě, Simon si s ním začne dopisovat (také anonymně, z falešného GMail účtu) a postupně se do něj zamiluje - aniž by věděl kdo to je! Mezitím jeden méně hodný spolužák odhalí Simonovu homosexualitu a vydírá ho, aby mohl sbalit Simonovu kámošku - kterou ovšem už miluje Simonův kámoš. Mezitím Simona začne milovat jeho nejlepší kamarádka (jiná než ta v předchozí větě), která neví, že je gay. A tak dále, a tak podobně...


Já, Simon je poměrně unikátní film, neboť v dnešní době padesáti odstínů genderu a militanTN9CH neheterosexuálů přichází se zápletkou, která je naivní, roztomilá, naprosto bezkonfliktní a téměř pohádková tím, jak je retro! Což ale musím vysvětlit.


Film se naprosto určitě odehrává v současnosti (děcka mají smartphony a mluví se o prezidentství Donalda Trumpa), ale všichni se v něm chovají jako v romantických komediích minulých desetiletí (například z 50. let minulého století). Všichni jsou neuvěřitelně slušní (zdaleka nejsprostší věta celého filmu je "Get the fuck away from me!" v nejvypjatější scéně), všichni sedmnáctiletí teenageři milují školu a naprosto běžně a neironicky používají košaté věty se slovy jako "touché" nebo "accentuate", poslouchají gramodesky z gramofonu (aniž by si z nich kvůli tomu někdo dělal legraci nebo se tomu divil) a nejsou si úplně jisti tím, jak funguje sex. Kdykoliv se někdo projeví trošičku homofobně, okamžitě je za to setřen všemi ostatními a později se omluví a nějak to odčiní. A jejich zacházení se smartphony je také trochu zvláštní, třeba když si hlavní hrdina založí GMail účet, který má být přísně tajný (je pro jeho gay identitu) a nechá si všechny příchozí maily zobrazovat jako popupy i na zamčeném telefonu.

Možná to souvisí s tím, že jde o adaptaci knihy (z roku 2015), jejíž autorce bylo přes 30 let, ale je to celkem jedno.Pokud mohou existovat romantické pohádky jako Samotář v Seattlu nebo Láska nebeská, pak jistě může existovat i gay variace na podobné téma. Mladí herci (většinou neokoukaní) jsou sympatičtí, film má správné tempo, občas se docela dobře zasmějete a užijete si skoro dvě hodiny mimo starosti všedního dne.

Jenom si dejte pozor, abyste si z toho vy nebo vaše děti (bez ohledu na gender) nebrali poučení ohledně fungování skutečného světa.

43 komentářů:

 1. Prga! Za rovnost LGBT práv a mnohoženství pro ty, kdo na to mají duševní zdraví!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To první ano, Kverulante, ale o mnohoženství se přede mnou ani nezmiňuj.

   Vymazat
  2. To byl sofistikovaný trolling na adresu jistého politika. Samozřejmě je mi líto všech optimistů, co chtějí mít doma více než jednu partnerku.

   Vymazat
  3. Kdo si tady prgnul! A kor když jsem v práci!

   Vymazat
 2. ten uvod svojou zamotanostou trochu pripomina Threesome (1994) https://www.imdb.com/title/tt0111418/

  OdpovědětVymazat
 3. "touché" ve významu "zásah do hnedého"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko říct, kriple. Řekl jsem to jen kvůli tomu zvláštnímu oslovení.

   Vymazat
  2. "Kor" je absolutně v pořádku.

   Vymazat
  3. Mnohem lepcejsi je “hold” za to bych lidi i nasilne trestal.

   Vymazat
  4. Ještě mnohem lepcejsi je bizardní, standartní a podpadek, ovšem vyhrává by jste.

   Vymazat
  5. Podpadek jsem jeste nepotkal.

   Vymazat
  6. Diskuter: Jo, HOLT vs HOLD je peklo...

   Vymazat
  7. Záprdek nebo záprtek? Toď vječná fylozofycká votáska.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. tato prga neplatí a měla by být odstraněna autorem. A pokud se tak nestane, měl by se o ní postarat Bufo Fuko!

   Vymazat
 5. Film JA, SIMON je film DOKONCENY. Protoze mel tvurce SCHOPNE ho DOKONCIT.

  Film FUKAFUTOKYU je film NEDOKONCENY. Protoze jeho tvurce je NESCHOPNY ho dokoncit. Coz film i Fukafutokyu i Fuku samotneho radi do presne stejne kategorie, kam uz patri Posledni z Aporveru a jeho tvurci.

  Takovy pan Jiri Pomeje v pozici producenta DOKONCIL HNED NEKOLIK FILMU. Stejne tak pan Tomas Magnusek, ktery filmy nejen produkoval, ale casto i reziroval!

  Suma sumarum: Panove Pomoje a Magnusek jsou schopni film dokoncit. Fukak je neschopen film dokoncit, navic pouze dokument.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tobě to minulý týden u mě ve sklepě nestačilo?

   Vymazat
  2. No jo, Leone, ale nikdo už nezachrání ty pacienty v Bohnicích, co prosí o smazání vzpomínek na filmy Pomejí a Magnuska. Proto si myslím, že moudré, aby některé brány do pekel zůstaly zavřeny.

   Vymazat
  3. Pan Pomeje... Pan Magnusek... Kde ja jsem to jenom slysel... Kubiku, nejsi to ty?!?

   Vymazat
  4. Triumvirát Pomeje, Magnusek a Kubík drží v rukou klíče od filmového pekla.

   Vymazat
  5. Hele Leone hod se do klidu. Vis, ze Janosika tocili asi 10 let?

   Vymazat
  6. Takže dopisy podepisoval
   Já,
   Simon

   Vymazat
  7. Diskuter: Tak Janosika deset let celkem netocili. Jen tam byla dlouha pauza, protoze jim v prubehu nataceni dosly penize. Ovsem Fukovy dosel mozna rozum, pokud kdy nejaky mel, ale rozhodne mu nedosly penize.

   Vymazat
  8. Ty klíče s jim předal ty, viď, Grime.

   Vymazat
  9. Film JÁ, SIMON je film DOKONČENÝ. Ale symfonie Franze Schuberta č. 8 C dur je NEDOKONČENÁ!!!

   Vymazat
  10. Leon Fuku opet dokopal k reakci!

   Vymazat
  11. Fuko, zase spatne...

   "Další, novější bádání v oblasti Schubertových děl přidělila „Velké“ symfonii číslo 7 místo oné ztracené z Grazu, což zase neodpovídalo chronologii vzniku skladeb. Nakonec tedy obdržela číslo 7 „Nedokončená“ a „Velká“ číslo 8."

   Vymazat
  12. Aminux: teoreticky by šlo "klíče jims předal", určitě "klíče jim předals", ale ne v tomto slovosledu, básnicky "tys předal jim klíče" a možná dokonce i "klíčes jim předal".

   Vymazat
  13. Leone, až doděláš tuhle práci. Vlítneš pak na Posledního z Apoveru?

   Vymazat
  14. Leon - tak to ses vedle. Franta treba vyhodnotil, ze za tyhle penize uz toho udelal dost a dal si voraz.

   Vymazat
 6. A zase jsme nedozvěděli, zda Franta četl knižní předlohu. Ach, ta muka nejistoty.

  OdpovědětVymazat
 7. Do kin už nechodím, nechci hold potporovad bizardní České překlady.
  Tím se k tomu vyjadřuju jako plno Čechů pořád dělá jediným správným a stále platným slovem:
  Howgh!!

  OdpovědětVymazat
 8. Co je tohle? "Jenom si dejte pozor, abyste si z toho vy nebo vaše děti (bez ohledu na gender) nebrali poučení ohledně fungování skutečného světa." Fuka vyhrožuje gayům, že je vyhladí? Nebo co si mám z té tajemné věty vzít, když byl autor líný sdělit, jak ten skutečný svět funguje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě to zaujalo a tipuju, že se to týká:
   a) smartfounů
   b) toho, že gayové mluví slušně, zatímco heteráci jsou rozverně košilatí/sprostí jak dlaždič
   c) toho, že studenti středních škol mluví v rozvitých větách, místo v holých
   d) toho, že autorce knižní předlohy bylo již 30 let a tím se - zřejmě - řadí do stejné generace jako Jane Austenová
   e) TN9CH, což je asi vzorec nějaké halucinogenní látky
   f) čehokoliv jiného

   Vymazat
  2. TN9CH je hledaný novičok vyráběný 5TB Fukou v garáži. Bohužel se tedy nemuze věnovat svemu filmu.

   Vymazat
  3. Já jsem teda nejmilitantnější neheterosexuály v životě potkal v pražském metru, byli to dva za běžného provozu okázale análně-souložící gay psi, jejich majitel je u toho točil a vůbec je neupozornil, že se to nesluší.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.