14.5.18

Recenze: Deadpool 2 - 80%

Začal bych tím (a pravděpodobně to ještě párkrát zopakuji), že pokud jste neviděli prvního Deadpoola a nezaujal vás jeho nestandardní mix humoru a "srdíčka", nemá smysl pokoušet osud a dívat se na jeho pokračování.

Na druhou stranu, pokud se vám jednička líbila a jste zvědavi, jak se dají její motivy dále rozvinout, pak budete s největší pravděpodobností spokojeni. A skoro určitě se nebudete nudit, protože tvůrci "nejeli na autopilota", nýbrž se důkladně zamysleli, co dalšího se dá s touto látkou dělat, aby to pořád byl Deadpool, ale aby to nebyla jen nastavovaná kaše...


První plus je, že druhý Deadpool má poměrně nepředvídatelnou zápletku. A tím nemyslím jen naprosto absurdní náhodné odbočky a bourání čtvrtých a dalších zdí. Myslím ústřední námět celého filmu, který se ubírá nečekanými kličkami (včetně několika velmi dramatických událostí), a když se nakonec opile dopotácí k vyvrcholení, dává logicky a emocionálně větší smysl, než mnohé vážnější comicsové podívané. I když se cestuje časem.


Je vlastně s podivem, jak dobře fungují postavy v tomhle filmu, ve kterém si hlavní hrdina opakovaně stěžuje na neschopnost scenáristů (téhož filmu) a uprostřed scén vyčítá vedlejším postavám, že si nepamatují text. Deadpool (Ryan Reynolds, také spoluautor scénáře) je pořád Deadpool, většina starých postav se vrací, ale přibylo několik nových: Především obtloustlý zakomplexovaný teenagerský mutant (Julian Dennison) Russell / Firefist, kyberzabiják z budoucnosti Cable (Josh Brolin) a mutantka Domino (Zazie Beetzová), jejíž superchopností je nadpřirozené štěstí. Všichni jsou lépe prokreslení a zajímavěji zahraní než většina postav v posledních dílech X-Men. Ve filmu je ještě mnoho dalších mutantů, ale to, do jaké míry tam jsou / nejsou, je něco, co vás má překvapit.Možná je zbytečné o tom psát, ale raději výslovně potvrdím, že ano, skutečně, Deadpool 2 obsahuje opět tunu popkulturních odkazů, meta-humoru i meta-meta-humoru. Tvůrci šli v tomto ohledu ještě o něco dál než v jedničce a dokázali do filmu dostat věci, o kterých by si normální člověk myslel, že se do něj realisticky (a legálně) dostat nemohou (třeba jeden hodně, hodně slavný herec v hodně, hodně divné roli). A udělat si současně legraci z toho, že je tam dostali, a že diváci nečekají, že by je tam mohli dostat. Takže nyní třeba je dost slušná pravděpodobnost toho, že Deadpool 2 dostane Oscara za nejlepší píseň, což svou absurditou dokonale odpovídá absurditě všeho ostatního, co s Deadpoolem 2 souvisí.

Akční scény jsou opět ucházející, i když prioritou tvůrců zjevně nebylo, aby se každá CGI postava pohybovala stoprocentně realisticky (a že je ve filmu CGI postav dost).

Při vší té chvále ale nezapomeňte, že jsem fanoušek prvního Deadpoola a je mi jasné, že ne každýje fanouškem jeho mládeži nepřístupného, infantilního, politicky nekorektního humoru a neustálých absurdních odboček (kamkoliv, při jakékoliv příležitosti). Pokud na tuhle hru nepřistoupíte, bude pro vás Deadpool 2 vyloženě otravný. Pokud na ni přistoupíte, pak vás čeká velmi slušná jízda, u které si nedokážu moc představit, jak by se svým fanouškům mohla lépe zavděčit.

Deadpool 2 je o trochu lepší film než Deadpool. Sice už se nekoná takový kulturní šok jako u jedničky, ale tento film je o něco méně chaotický, jde jasněji za svým cílem a má propracovanější scénář. Je ovšem nutno zdůraznit (znovu), že je cílen výhradně na lidi, kteří viděli prvního Deadpoola, pamatují si ho a líbil se jim. Pokud k těmto lidem nepatříte, dvojka váš názor rozhodně nezmění.

P.S: Je naprosto životně nezbytné neodcházet při závěrečných titulcích. A když vydržíte až do jejich úplného konce, čeká vás hezký procítěný song, vhodný například jako zvonění do telefonu.

P.P.S: Je velmi užitečné pokud umíte anglicky, protože verbální humor má takovou kadenci, že v českých titulcích opět jeho podstatná část zmizí.

P.P.P.S: Dost se píše o tom, že kvůli Disneymu (který nedávno koupil Foxe, distributora Deadpoola) byl z filmu vycenzurován jeden vtip. Ale není to tak hrozné. Jeho původní znění bylo: "Každý správný rodinný film začíná brutální vraždou. Lví král, Bambi, Saw VII. Vpodstatě všechno od Disneyho." Ona "cenzura" spočívá v tom, že byla vypuštěna poslední věta.

85 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Je to tam! Jak se ted cejtis?

   Vymazat
  2. Kdybys tak věděl, co to ta slavná prga znamená, tak by ses tak neradoval! Proč myslíš, že se jí v poslední době tolik vyhýbám? He?

   Vymazat
  3. Tys byl dycky divnej, Corve...

   Vymazat
 2. Je tam nějaký full frontal na nadpřirozeně šťastného bobra?

  OdpovědětVymazat
 3. naštěstí není přes afro nic vidět

  OdpovědětVymazat
 4. Disney Foxe ještě nekoupil. Řeší to americké regulační úřady. Povolení zatím nedostali.

  OdpovědětVymazat
 5. První díl mi přišel poněkud nudnej, třeba to bylo tim, jak z toho byli všichni v píči nebo v pyči(zdravim normálnější část moravy) , ale pokud někdo viděl(a fakt to nejsou žádný hard core dílka) https://www.csfd.cz/film/275183-ctyri-lvi/prehled/
  nebo
  https://www.csfd.cz/film/189979-zpravy-tv-onion/prehled/
  nebo dokonce
  https://www.csfd.cz/film/4562-ceska-soda/prehled/
  a jako bonus...
  https://www.csfd.cz/film/362346-co-delame-v-temnotach/prehled/
  tak fakt netušim z čeho by měl bejt nadšenej. V těch vejš zmíněnejch je nekoretknosti tolik až by Deadpool mrdal tibetskou kurvu do vybělenýho análu. Teď mluvim o jedničce, páč mě nešokovala ani mile nepřekvapila, ničim. A to pro mě je dodnes x-men nejlepší týmovka dle homixu. Kromě původní "trojky" v podstatě jakákoli.

  OdpovědětVymazat
 6. Film Deadpool 2 neboli Mrtvý bazén 2 je film DOKONČENÝ.

  Filmu Fukafutokyu je film NEDOKONČENÝ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čágo belo šílenče. Co je ti kurva do toho? Kolik jsi přispěl? Franta jen oznámil, že za vybraný peníze natočil film. Jestli to bylo jeho houmvideo nebo film do kina pokud já vim nikdy neřek. Takže natočenej materiál má a jak s nim naloží, do toho ti může bejt leda tak hovno.
   Jsi podobně aktivní proti tomu jak současná vláda utrácí peníze za cestování po republice? Oni tak cestujou, protože nemaj nic na práci, premiéra v prdeli nikam nezvou a nikdo s nim nechce mluvit, protože on mluví s komunistama, a komunisti jsou v EU out. Debile. Nebo kam se loutkovodiči Emana vydali na vejlet do Číny...Takže znova, kolik jsi dal Frantovi na film? Já to nevim, ale STBákovi a komunistovi jsi přispěl mnohem víc. Víš Bilbo, podle mě jsi debil a ještě jsi pořádně nezamrdal.

   Vymazat
  2. Diskutér = Forbestie, je to jasný.

   Vymazat
  3. Diskuter sám sebe jasně povýšil na absolutního análního alpinistu páně Fuky. Gratulujeme!

   Vymazat
  4. Přidávám se ke gratulaci, bratře Corve.
   Myslím, že Diskutér byl nalitej.

   Vymazat
  5. Myslím, že tady jsou nalitý/zhulení všichni...

   Vymazat
  6. Ani ne. Jen takovej prinasranej...

   Vymazat
  7. nvm, ostatní židi (Charouz, Železney, Andréš, Maceq, Rathoy) si nakradli víc

   Vymazat
 7. To bude strašná píčovina - nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsi homosexuál. A navíc ubohej. Viď Petře?

   Vymazat
  2. Nevim z jakeho duvodu nejde lahev, ale ja nejdu protoze jsem nevidel jednicku a Fukovo slovo je neco jako zakon.

   Vymazat
  3. Jednička byla nemožně přehypovaná pitomost. Bude dvojka lepší? Nevím, jestli půjdu, asi si hodím bitcoinem.

   Vymazat
  4. s tebou Aminuxi jedině na romantiku - na něco jako Hvězdy nám nepřály ..

   Vymazat
  5. Nebo Saló - 120 dnů Sodomy. To by vas mohlo dojmout...

   Vymazat
  6. Tím se půjdu utěšit po premiéře Fukova dokumentu.

   Vymazat
  7. na salo aneb 120 dnu sodomy jsem byl v kine narocneho divaka. 1/3 odesla, 1/3 si zakryvala oci a my zbyvajici jsme pohonili.

   Vymazat
  8. nebo "Lidská stonožka" je citlivě rozehrané romantické drama

   Vymazat
  9. To ano, zvlášť když tvůrce stonožky na Japonce vepředu naléhá: "Nakrm jí, nakrm jí!"

   Vymazat
 8. "dokázali do filmu dostat věci, o kterých by si normální člověk myslel, že se do něj realisticky (a legálně) dostat nemohou (třeba jeden hodně, hodně slavný herec v hodně, hodně divné roli)"

  No tak vzhledem k tomu, že jednička trhla 492 milionů po deseti dnech v distribuci, není vůbec překvapivý, že do něj můžou dostat kohokoliv (klidně i Kim Čong Una kterýmu by to vylepšilo rozpočet země).

  Takže jako jo, je to zábava a dokonce dobře natočená zábava, ale pořád to mám ve škatulce komerční jednorázovka. A co se nekorektnosti týká, pořád jsou hranice za který to nikdy nepůjde (a samozřejmě taky viz komentář Diskutera výše).

  OdpovědětVymazat
 9. Deadpool 1 byl pro Fuku kulturní šok :-)))

  Ty prdomile, jsi recenzi od recenze infantilnější a dementnější. Neposlal bych ti ani halíř...a to jsem tě ještě před nedávnem relativně uznával. Fuk off!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nerozumíš tomu, deadpůl je vlastně spyderman, ale ne tolik pro děti. tohle není komerční pro debyly, prostě akce kdy on jako rozdává rány hlava nehlava, ale je jako bruce wilis vtipnej a to je kulturní šok. to neni nikdo kromě fuku schopnej rozeznat.

   Vymazat
  2. Takže Mrtvej bazén hláškuje jipikajej mother fucker?
   To by mohlo pokukovat po nahé zlaté bezpohlavní sošce.

   Vymazat
  3. sošku v kategorii nejlepší výbuch nebo kulturní šok?

   Vymazat
  4. Asi ten kulturní šok.
   Výbuchů je v každým filmu plno, ale kulturně tě zešokovat se každému snímku nepodaří.
   Franta je šťastný člověk, že si to prožil v kině.
   Nás ostatní spíš čekají kulturní šoky porůznu v Německu nebo ve Francii, ale to už je jiná kapitola.

   Vymazat
  5. Já myslím, že tohodle spidermana nakonec soška těsně mine jako v případě Torque: Ohnivá kola

   Vymazat
 10. Mirka tomu dala 55%, uplne tuhle nadhodnocenou recenzi znemoznila!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mirka dala 55? To mělo Fuko Fuko dát aspoň 88, himl!

   Vymazat
  2. Protože Mirka nedělá spidermanům titulky tak může napsat pravdu.

   Vymazat
 11. Dobrý den múžete mi vysvětlit proč je v titulcích všude x-man?? X-men jsem zaznamenal jen jednou a to těsně před koncem ...děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co? Kde je v originále man, tam je česky man, kde je v originále men, tam je česky men. Jak jinak by to mělo být?

   Vymazat
  2. Man nebo men je česky?...děkuji

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Děkuji za skvělou překladatelskou práci, mistře Fuko. Tenhle Deadpool není vůbec nic easy. Palec nahoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mistře Fuko pan Vlček tím chtěl říci že tenhle Mrtvý bazén není vůbec nic snadného.
   Rádo se stalo, vypomohu kdykoli.

   Vymazat
  2. Mrtvý kulečník, vy amatéři, nachytali jste se na překladatelskou past!

   Vymazat
  3. Tak vám dvěma taky palec nahoru.

   Vymazat
  4. Aktuálně.cz: "Škoda že některé vtipy a reálie překladatel František Fuka trochu vzdal. Nahradit třeba narážku na ranní televizní show Fox and Friends Hitlerem je trochu silné kafe i pro největší kritiky konzervativní pravicové orientace americké stanice Fox, která tuto show - oblíbenou u současného prezidenta Donalda Trumpa - vysílá."

   Vymazat
  5. Kverulant: Přijď s alternativou...

   Vymazat
  6. Fuka, teba za ten preklad platia nie jeho.

   Vymazat
  7. Franto měls tam dát Evu Braun.
   Chce to víc překladatelského jemnocitu, víš ?
   Pana Hitlera si dneska umí vzít do huby každý, to není umění.

   Vymazat
  8. No a o co tam šlo v tom lokálním vtipu?

   Vymazat
  9. jiná alternativa nebyla možná, prostě buď "Logane ty Hitlere" nebo tohle no.

   Vymazat
  10. prosimvas nesahejte mi furt na toho loganova curaka. mne tam sedel.
   navic, patricku stewartovi tam sedel.
   ale co vic, kamilu filovi tam sedel.
   tak se s tim smirte. patril tam.
   dukaz misto slibu zde zhruba v devate minute.
   kejs kloset.

   Vymazat
 14. Dobrý den. Prosim vás, chcel by som sa spýtať. Oplatí sa ist na ten film aj ked som nevidel prvý diel?
  Dakujem veľmi pekne za ochotu.

  OdpovědětVymazat
 15. Dobrý den, Vaše ego. Nejsem sice Maďar, jakým račíte být Vy, ale i tak se pokusím poradit. Neviděl jsem ani jeden z obou mrtvých bazénů a ani neuvidím, takže bych spíš radil nechodit do kina vůbec. Otázka je, jak zabít ten ušetřený čas? Já nevím. Fakt nevím. Přečíst si nějakou knížku? Dát si chianti? Jít na procházku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja bych si strčil ratlika do slipů...

   Vymazat
  2. Chianti? Nice chianti?
   Také bych si dal, chce to ovšem játra a fava beans.

   Vymazat
  3. Rád bych, aby tento nesmysl už jednou provždy zmizel a byl zapomenut. Chianti nejlépe doprovází tmavá masa. K játrům se hodí bílé.

   Vymazat
  4. K některým játrům se už nehodí vůbec žádný alkohol radši.

   Vymazat
  5. Stejně si k játrům dal Amarone, tak je to jedno...

   Vymazat
  6. Grim, podla gramatiky si Madar priamo z Budapesti, znamej ako hlavne mesto neumytych urypanych vagin.

   Vymazat
  7. Ach, Budapešť! Nádherné město! Pokaždé se tam cítím tak dobře! Skoro lituji toho, že nejsem Maďar.

   Vymazat
  8. Nic ti nebrani v stahovani. S tvojimi znalostami jazyka urcite nebudes mat problem sa integrovat.

   Vymazat
  9. Ve stahování? No jasně, leccos jsem si už stáhl. Ale s tou Budapeští to myslím vážně. Z Vídně mám deprese a Blavě se vyhýbám, ale Budapešť je, jak tvrdím, krásnější město než Praha.

   Vymazat
  10. Ved je to pekne mesto a prestahovat sa mozes kedykolvek.

   Vymazat
 16. RR si konečně vyřešil kariéru (druhá potitulková)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On tu František (ani strejda Gúgl) nemají agregát na potlačení spojlování, ale dobrá ... jestli si vzpomeneš, na co nadával v jedničce, když z něj dělali superhrdinu, tak to ve dvojce utnul. Stačil mu na to stroj času a nedostatek sebeovládání ;-)

   Vymazat
 17. Tak zkouknuto - pobavilo, ale nedostal jsem o nic víc než bylo v jedničce.
  Štvalo mě, že tam bylo až moc vážných dojemných scén.
  Jo a Deadpool je tam moc času bez masky.

  OdpovědětVymazat
 18. Františku Fuko, 5. května 2018 jsem nad tebou morálně zvítězil. A nebylo to poprvé. Dokud jsem všechny souboje s tebou vyhrál. Ty nulo.

  OdpovědětVymazat
 19. Jo a to ukradené kolo ti docela přeju :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.