13.5.18

Recenze: Bohu žel - 30%

Tento český dokument nám nabízí pohled na šest cizinců, kteří hledají útočiště v ČR. Oficiální materiály tvrdí, že "Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště." To tvrdí tvůrci. Já si nemyslím, že Českem otřásá uprchlická krize, ať už virtuální nebo jiná.

Větší část z 6 protagonistů jsou vzdělaní intelektuálové s rodinami. Všech šest má v ČR zaměstnání, dokáže se o sebe postarat, pravděpodobně dokonce platí daně a nikdo z nich nekaká na chodbě svého domu, nechová se hlučně po 22. hodině a nepřepadává náhodné lidi na ulici (nebo to aspoň ve filmu není vidět). Odvážím se tvrdit, že pokud by všichni uprchlíci byli jako šest představitelů tohoto filmu, pak by to s uprchlickou krizí v ČR určitě bylo jinak, než to je (nebo než tvůrci tvrdí, že to je).


Měl jsem již před filmem tušení, že se v něm dočkám jistých věcí, se kterými by se dalo polemizovat. Ale výsledek byl mnohem horší: Ve filmu není téměř nic, s čím by se dalo polemizovat. Film totiž nemá žádný vlastní názor, neumožní nám své představitele ani pořádně poznat a nic pořádného nám o nich neřekne. Nedá se s ním polemizovat, protože nám neříká nic víc, než "těchto konkrétních šest lidí (a jejich rodiny) není nebezpečných pro českou společnost".


V mnoha případech nám totiž chybí ty nejzákladnější informace, abychom si o protagonistech mohli udělat nějaký obrázek. Jeden z nich utekl z Gruzie, protože ho tam obvinili z vraždy. To znamená, že je buď nespravedlivě obviněn, nebo je vrah. Film se nijak nezabývá odpovědí na tuto otázku (která by dost zásadně ovlivnila naše vnímání toho člověka). Onen Gruzínec a jeho rodina samozřejmě tvrdí, že je nevinen a stal se obětí komplotu. To tvrdí Kajínek a Krejčíř taky, a nejsou to kvůli tomu političtí uprchlíci...

Problém není v tom, že by film Bohu žel bez důkazů tvrdil, že onen Gruzínec je nevinen. Problém je v tom, že film Bohu žel se k tomu (bohužel) vůbec nijak nevyjadřuje a nechává to stranou, jako jakýsi zbytečný detail. Nedozvíme se, co tvrdí "druhá strana" (tedy zřejmě gruzínská vláda). Nedozvíme se vůbec nic o tom, co se dělo při soudním přelíčení s Gruzíncem (které sice ve filmu uvidíme, ale jen proto, aby nám obžalovaný zamával!).

Stejně bych se rád dočkal nějakého vysvětlení, proč jeden z protagonistů utekl z Iráku (jehož většina je přece dnes oficiálně demokratická a osvobozená od terorismu). Film totiž ani nerozlišuje mezi "ilegálním uprchlíkem", "ekonomickým migrantem", "politickým uprchlíkem" a dalšími kategoriemi. Nejen, že se nedozvíme, do které z těchto kategorií který z protagonistů "oficiálně" patří. Ale ani se u některých z nich nedozvíme, co o sobě oni sami tvrdí. Proč ten mladý hipster utekl ze Sýrie? Protože je gay? Proč je teď v ČR, když říká, že by chtěl být v Řecku, a donedávna pracoval v Řecku??Dočkáme se pár zábavných okamžiků, jako když si dva Afričané začnou náhodně povídat o gay prostituci, nebo když Iráčanka pronese "Žena v islámu má svou absolutní svobodu" (protože nemusí mít zahalený celý obličej), ale nic z toho nesouvisí s problematikou uprchlictví a většina filmu pozůstává ze scén, které nejsou zajímavé naprosto ničím - například "protagonista vaří", "protagonista leze po lezecké stěně" nebo "protagonista se prochází po Praze".

Film také náhodně rýpe do Zemana, Bloku proti islamizaci a podobných oblíbených terčů, ale opět to dělá naprosto bezzubě (pomocí útržků veřejných projevů, ve kterých neříkají nic, s čím by se nedalo souhlasit) a kdybyste ony lidi / organizace předem neznali, tak by vám asi ani nedošlo, že tvůrci jsou proti nim.

Styl filmu dobře shrnuje jedna ze závěrečných scén: Dva z protagonistů čekají na refýži na tramvaj. Tramvaj přijede. Protagonisté nastoupí. Tramvaj odjede a ukáže se, že za ní jsou vylepeny plakáty Tomia Okamury s heslem "Ne Islámu, ne terorismu". Tato scéna má 55 sekund, tudíž více než procento délky filmu.

Film Bohu žel mě strašlivě nudil. Neprovokoval mě, nebyl v konfliktu s mým přesvědčením, nepřinášel kontroverzní otázky, nenabourával můj pohled na migranty ani na nikoho jiného. Jenom mě strašlivě nudil.

57 komentářů:

 1. Nastalo trapné ticho, během něhož si všichni vzpomněli na deštivý večer, kdy se neznámý muž objevil ve dveřích a zvolal: "Jsem váš strýc Abdul, všechny vás nenávidím a budu u vás žít." Plivl nám pod nohy, vyhodil z okna naši vepřovou pečeni, vyklepal hlavou koberec a šel spát...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechceme tu černý uprchlíky, ani když mají vzdělání VŠ obor papež!

   Vymazat
  2. Kdes vlastně toho papeže vystudoval? V Súdánu? Je mi to nějaké podezřelé. Určitě máš bílou přítelkyni a IPhoneX v kapse.

   Vymazat
  3. Ja nechcu ani Cechy a jine lidi. Hrozna konkurence a smrad vsude. Po epidemiich a valkach jsou kvalita zivota i realna mzda nejlepsi

   Vymazat
  4. > vyklepal hlavou koberec

   :D

   Vymazat
  5. irish...- tak vodpal zpatky do rodny dediny.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Jsem stale zde. Film Bohu zel jsem nevidel.

   Nicmene: Film (dokument) "Bohu zel" je film dokonceny. Narozdil od filmu (dokumentu) FUKAFUTOKYU. Tak to proste je.

   Vymazat
  2. snizuji se k poznamce ze nalepkovat jako politicky ci ekologicky [takto jsem se obcas citil v Irskem povetri] ci ekonomicky migrant je pro obe strany degradujici. Podobne zaostale jsou diagnozy mentalnich chorob dle procent priznaku. Pritom jde o reakce na stres kde je mnozina enviromentalnich pricin.

   Vymazat
  3. Naopak. Zajímat se o motiv nějakého činu je velmi důležité. Taky posuzujete jinak když pro vás někdo něco udělá a chce za to zaplatit, anebo mu stačí "děkuji." Nebo když je žena obviněna z vraždy manžela, taky bude soud zajímat, jestli jí šlo o tučné dědictví, nebo se v afektu zbavila dlouholetého tyrana. Možná ve starověku to soudce nezajímalo, dneska jsme jinde.

   Vymazat
  4. Ty bilbo. Ked uz ta tak trapi ten frantiskov dokument, nechcel by si spravit vlastny? to nemoze byt take tazke... Par zaberov frantiska, nejake gejše, nejake zabery tokia, hentai.... nejaka hudba ako podkres, staci 10 minut a na youtube. Ukazes frantiskovi, ako na to.

   Vymazat
  5. ty jerry a preco by to ako mal niekto robit ?

   Vymazat
  6. Stačí, že Mýval za Fuku sestříhal trailer. Až budou facepalmující tepláci dodělávát zoufalstvím Fukův dokument, můžou rovnou dostavět metro D.

   Vymazat
 3. Hele, když ten dokument o Japonsku Fuky (kterej za něj dostříhaj jeho adoptovaný k pokutě za zesnulýho strejdu odsouzený potomci Forbestie a souseda) bude pozitivní, není to nestranný dokument? Mám věřit tomu, že Japonsko bude úžasné, když pan režisér Fuka nenatočí dost hnijících mrtvol zblízka v lese sebevrahů, nevnikne do doupěte yakuzy a nenasnímá zločinné praktiky nebo nezajde na plicní oddělení nemocnic zeptat se pacientů s rakovinou plic, jak se jim v přetechnizovaném Japonsku dýchá? Podle mě to taky bude čistě jednostranný dokument, který tvrdí, že Japonsko je báječné, ale neukazuje nám názory z druhé strany!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já doufám, že dokument bude na konci obsahovat tradiční japonské rituální odříznutí fuku prstu jako omluvu za způsobené příkoří.

   Vymazat
  2. Tradiční a formálně čistě provedené seppuku bude zcela jistě jedna z mnoha věcí, které budou v onom pitomém videu z dovolené chybět. Stejně jako návštěva zahrady Adachi v Yasugi nebo muzea Byakkotai v Aizuwakamatsu.

   Vymazat
  3. V jaké říši lysohlávek to žiješ, kverulante? Jakej dokument pro-boha :-D

   Vymazat
  4. Porno to podle všeho nebude. Naštěstí.

   Vymazat
 4. jaky je rozdil mezi "ilegalnim uprchlikem" a "politickym uprchlikem" a kde je hranice chtice mit se lip aby uz se dalo mluvit o ekonomickem migrantovi a ne treba ilegalnim uprchlikovi? slo by to vehnat do vennova diagramu?

  OdpovědětVymazat
 5. Za dané situace mi 30 % přijde strašlivě moc.

  OdpovědětVymazat
 6. tricet netricet, hlavne ze se Franta venuje i dokumentum. Navic ja konecne nasla aspon trailer na fukufutokyu. Tak je videt, ze se neflaka nybrz tvrde maka!

  OdpovědětVymazat
 7. V očích muslimů a muslimek jsou muslimské ženy nadřazeny všem ostatním ženám. To zřejmě pro většinu muslimských žen činí dodržování všech náboženských příkazu věc poněkud psychologicky snesitelnější. Už od sedmého století. Lidská hloupost existuje a musí se nějak projevovat. Tím spíše skupinová hloupost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A právě proto říká ta žena tu směšnou větu o naprosté svobodě žen v islámu. Ta věta je tak idiotská, že i některé feministky s ní souhlasí.

   Vymazat
 8. Treba to autor myslel s tou krizi tak, ze jich tu mame malo a chtel by abysme byli obohaceny treba jako v Nemecku. Nemci zacinaj v zakovskejch kategoriich dominovat evropskymu fotbalu. Vyleze cca sestnactiletej cernoch bez dokladu z lodi, prijde na fotbal rekne, ze mu je dvanact a sup s nim do mladsich zaku. Bily spoluhraci jsou mu do pasu kdyz da malou domu tak prizabije brankare a vsichni delaj ze je to ok. Ja bych mu uriz nohu a spocital kruhy. Pro zajimavost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diskuter: máš originální a inovativní myšlení - nechceš se přihlásit do právě vypsaného výběrového řízení na ředitele Lesů ČR? Jsem si jist, že s tím zatraceným kůrovcem bys zatočil jedna dvě.

   Vymazat
 9. Bohu žel!
  Bože, hul!
  Žehu bol.
  Ožeh bul.
  Lože hub.
  Obul žeh.
  Žlebu ho.

  atd.

  OdpovědětVymazat
 10. Jinak ten film ani nestojí za prgu.

  OdpovědětVymazat
 11. Prosím Františka, aby ze svého slovníku vyřadil slovo KAKAT. Není tady nikomu od 1 do 6 let. Až na Chlebce a Diskutéra. Čili "vyměšovat", "vyprazdňovat". Tu KAKOfónii už prosím ne. Není to nerdovské ani metahumorné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nasrat, Franto, nasrat. Jako na dokument o Japonsku!

   Vymazat
  2. Teda, dat me do jedny vety s Chlebcem tos posral!

   Vymazat
  3. Měl tam bejt Aminux. Nebělenej. Sorry jako...

   Vymazat
  4. Co si mě tu berete do huby? Teda chci říct, co si mě tu berete do análu?

   Vymazat
 12. Jinak krize samozřejmě je! František se pravděpodobně NIKDY nesetkal s voliči SPD, komunistů a nedívá se na nejlepšího moderátora galaxie/všech dob Soukupa a jeho pořady! A v televizi by NIKDY nelhali. Franta je mimo rámec. Či mimo mísu a kaká na podlahu. Tím pádem.

  OdpovědětVymazat
 13. Nejdu.

  Jo a vcera jsem vzal malou dcerku poprve do kina na Vcelku Maju. Takze to byla jeji prga.

  OdpovědětVymazat
 14. Bohu žel tento českej film o migraci grant nedostal. Není prej dost pozitivní a poetický:
  https://kultura.zpravy.idnes.cz/lucia-klein-svoboda-jako-v-raji-scenar-d8e-/filmvideo.aspx?c=A180216_102134_filmvideo_vha

  OdpovědětVymazat
 15. Tvl ten Leon to strašně fláká? Leone, gurwa, co je s tebou? To ti Franta šlápl na péro nebo se ti vykakal na nohu? Trochu ofenzívy.
  "Jel jsem za vaše peníze do Japonska, natočil jsem tam 15 hodin videa a udělám z toho film. Tady o tom bloguji." - to tě nechává vklidu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kamarádi, nad Fukou už jsem nejednou zvítězil. Několikrát.

   Vymazat
  2. Ale tak že jste to vy, věrní braši, tak aspoň jednu poznámku: Je docela pěkné, jak věcně, jednoduše a slušně dovede Fuka diskutovat o imigrantech. Škoda, že už věcně, jednoduše a slušně neumí diskutovat o Fukafutokyu.

   Vymazat
  3. Podle mě mu ta diskuze jde asi tak jako stříhání dokumentu.

   Vymazat
 16. Uprchlík je to v zemi původu. Tedy v Gruzii nebo Iráku. My se přidržíme zavedeného výrazu připrchlík, milí žáci ....

  OdpovědětVymazat
 17. Františku, co kdyby ses podíval a zrecenzoval Magnuskův film Kluci z hor?
  Docela by mě to zajímalo.

  OdpovědětVymazat
 18. z kuloaru se ke mne dostal trailer nove vznikajiciho dokumentu o Frantiskove loupezive anabazi v kauze dokumentu o Tokyu jaky svet nevidel http://sendvid.com/8c5eiyh6

  nejsem autor ale i tak se tazi za nas za vsechny: podari se ti Frantisku zhmotnit sve dilo drive nez je planovane release date tohoto noveho dokumentu ktery pujde az na dren (late zari 2018)? muzes to neslibit?

  OdpovědětVymazat
 19. Tak jsem to videl a v titulcich me teda bouchlo do oci "dick ring" nebo to bylo "cock ring" - nevim, ale nebylo by lepsi tam napsat nějaký český ekvivalent - třeba něco jiného, ale aby to vyznělo stejně, třeba "piercing do bradavek" protože pod tím si určitě víc lidí představí konkrétní věc na první dobrou než v originálním případě. Moc postarších pánů jsem totiž v kině neviděl, naopak.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.