5.9.17

Recenze: To [It] - 70%

Americké městečko na konci 80. let minulého století. Parta kamarádů si začne zvolna uvědomovat, že v tomto městě (už mnoho desetiletí) beze stopy mizí nějak příliš mnoho lidí, a především dětí. A že to asi nějak souvisí s děsivým cirkusovým klaunem, který buď žije v kanalizaci pod městem, nebo se to hlavním hrdinům aspoň zdá...


Tento film podle stejnojmenné knihy Stephena Kinga, která už byla zpracována jako televizní seriál v roce 1990, se nyní - po 27 letech - dostává na plátna kin. Seriál jsem neviděl, knihu jsem nečetl, ale podle souhrnu děje na Wikipedii se film přibližně drží děje knihy - ale samozřejmě s mnoha změnami . Například kniha se odehrává v rozmezí 27 let, film v rozmezí jednoho roku. Tedy, zatímco kniha se odehrává v letech 1957 až 1985, film se odehrává v letech 1988-1989. A pokud bude sequel, bude se zřejmě odehrávat v současnosti, a bude zřejmě obsahovat to, co se v knize dělo v letech 1984-1985. Zřejmě.


To nejlepší na filmu je jeho retro-atmosféra, která hodně připomíná film Stand by Me (shodou okolností také podle Stephena Kinga) nebo filmy ze Spielbergovy produkce z 80. let. A tím nemyslím nějaké hororové výjevy, ale dynamiku vztahů mezi dospívajícími dětmi na malém městě (nebo předměstí). Tu atmosféru, kdy je okolní velký svět plný tajemství (která vůbec nemusí být nadpřirozená), prožívají se velká kamarádství, velké zrady, první lásky, a největší hrůza jde ze starších kluků. Většinu této atmosféry zvládá To na jedničku, samozřejmě i díky kvalitním mladým hercům (to mladé děvče jednou bude úžasně sexy) a díky správně hutné hudbě (Benjamin Wallfish). Všichni dospělí mají vedlejší role (kromě klauna, samozřejmě).Paradoxně, hororové scény mi přišly o něco méně zajímavé. Prostě někdo někam zabloudí (je přilákán), tam má nějaké strašidelné halucinace, a buď umře, nebo se mu podaří na poslední chvíli utéct / procitnout. Je to řemeslně velmi kvalitně natočeno, triky jsou technicky dokonalé (klaun i jiné postavy různě digitálně mutují), ale žádné hlubší emoce to ve mně nevzbuzovalo. Možná i proto, že během celého filmu není nijak vysvětleno, jak a proč to všechno vlastně funguje, odkud pochází zlo, a do jaké míry je co z toho objektivní realita a do jaké míry halucinace / nadpřirozeno.

A to souvisí s největším problémem, který jsem s tímto filmem měl: Pokud jste nečetli knihu, budete pravděpodobně mít pocit, že něco zásadního zůstává nevysvětleno. Například se vůbec nedozvíme, proč ve městě straší zrovna klaun, a jak jeho strašení souvisí s cirkusem nebo s jakýmsi výbuchem v před mnoha desetiletími, při kterém zahynulo mnoho lidí a někdo utrhl nějakému dítěti hlavu a dal ji na strom. Domnívám se, že v knize to všechnno nějak vysvětleno je, a nějak to do sebe všechno zapadá. Ale ve filmu jsou to jen "typické hororové momentky", které se nikdy nesloží do nějaké složitější skládačky.

A jak se (více než dvouhodinový) film chýlí ke konci, začnou převažovat právě ty hororové momentky, které sice potěší každého milovníka žánru svým profesionálním provedením, ale téměř úplně ignorují ty zajímavé charaktery, které byly v předchozích 90 minutách tak pečlivě načrtnuty. Prostě jen víme, že klaun má nadpřirozené schopnosti, a že se mu děcka mohou ubránit tím, že v něj nevěří / nemají strach. Takže vždycky klaun řádí, hrdinu skoro dostane, pak si hrdina uvědomí, že nemá strach, a klaun zase zaleze. A tak stále dokola, pokaždé s nějakým jiným hnusným CGI fórkem. Jako typická hororová vyvražďovačka to funguje, ale nic víc jsem v tom nenašel.

Na novinářské projekci jsme museli odsouhlasit, že "nebudeme v recenzích prozrazovat děj filmu", ale nedokážu si představit, co je tím myšleno. Film nemá žádnou "překvapivou pointu" a pokud bych čistě popisně odvyprávěl celý jeho děj, nijak příliš by se nelišil od libovolného dílu Noční můry v Elm Street...

Pokud nejste fanoušek předlohy (jako nejsem já), asi se budete trochu divit, proč je kolem toho filmu takové haló a čím přesně by měl být výjimečný. Pokud "výjimečný" neznamená "podstatně lepší než poslední Kingova adaptace".

53 komentářů:

 1. Takova neslana nemastna recenze. 70 a vlastne nevim za co.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jaksi automaticky očekávám, že na tenhle film budou chodit především 1) fanoušci předlohy a 2) fanoušci hororů. A ti budou pravděpodobně dost spokojeni.

   Vymazat
  2. Takže i kdyby to byla totál sračka, tak pokud budou fanoušci předlohy spokojeni, tak dáme min. 70?

   Vymazat
 2. Ehm...Noční můra v Elm Street.

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud si dobře pamatuju knihu, do klauna se to monstrum zhmotňuje v podstatě náhodou jen těmdle konkrétním klukům, a v městečku (nebo na jeho místě) řádí už někdy od pravěku v pravidelných intervalech, protože přistálo (dopadlo?) odněkud z vesmíru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu si ji muset zase znovu přečíst :) že je z vesmíru, si už nepamatuju, ale jinak si z té knihy pamatuju strašně moc nedůležitých detailů :D

   Vymazat
 4. Co vim z rozhovoru s autory filmu, zamerne origin sceny vystrihalu aby se na ne mohli zamerit ve druhem filmu. Snad film vydela a dojde na puvodni tvurci zamer

  OdpovědětVymazat
 5. No já do Mekáče nechodím, takže je mi tenhle film celkem buřt.

  OdpovědětVymazat
 6. Už to bylo natočeno jako film dříve, v roce 1990. Hlavní roli klauna hrál Tim Curry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. To bylo sestříhané z toho TV seriálu o kterém se zmiňuji.

   Vymazat
  3. Ne sestříhané ze seriálu; zpracování je televizní, 3 hodiny. Ano, dává se jako dvoudílný film, ale není to seriál. Je to jedna z lepších prací při natočení předlohy Stephena Kinga („Misery“, „Shining“ , „Green Mile“ a „Shawshank Redemption“ jsou vlastní liga).

   Vymazat
  4. Taky si myslím, že to nebylo natočené jako seriál, ale dvoudílný TV film...

   Vymazat
 7. Kniha se mi celkem líbila právě kvůli atmosféře, děj si ale už nepamatuji... Nicméně tuším, že ten klaun je skutečně jen nějaká zástupná podoba čehosi prastarého, jak to už zmiňoval Curtfew. Ono by to i obecně zapadalo do ostatních "démonů" z Kingových děl, málokdy je to něco konkrétního z nějaké nedávné doby, většinou je to spíš nějaké abstraktní zlo beroucí na sebe určitou podobu pro danou příležitost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No... vždyť to říkám. Ronald McDonald.

   Vymazat
  2. https://joindiaspora.s3.amazonaws.com/uploads/images/scaled_full_652268f7fbab6123e103.jpg

   Vymazat
 8. franto, prečitaj si tu knihu. (podla mna je to najlepšia kniha aka bola kedy napisana, ale what do i know?)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takze se ti libila vic nez prvni Harry Potter? Zkus jako treti knizku ve svym zivote precist treba "Masinka Tomáš" zrejme ti to uplne prohazi poradi.

   Vymazat
  2. Nene, podle mě King nikdy nepřekonal „Misery“ a v povídkách jsou topy „Shawshank Redempion“, „Apt Puppil“ a „Nekuřáci s.r.o.“ :-)

   Vymazat
  3. diskuter: napisal som svoj nazor. v živote som prečítal asi 400 kníh..a aj tak je podľa mňa To najlepšie.

   Vymazat
  4. Musím se přidat. Pro mě je taky To to nejlepší od Kinga. Nejde mi ani tak o "kvalitu" textu, ale kouzlo. A vždycky když dočítám To, tak jsem smutnej, že To/to končí. Projevil jsem emoce na fffilmu, tak a teď do mě...

   Vymazat
  5. "franto, prečitaj si tu knihu."

   No ale jestli je s písmenkama tak to asi neklapne, leda komiks s obrázky.

   Vymazat
  6. Franto, nečítaj to, je to nudná, rozťahaná pi.vina.

   Vymazat
  7. Mně se od Kinga více líbily Nezbytené věci nebo 1963. "To" bylo čtivé, atmosféricky pěkné, ale de-facto se tam toho moc nestalo plus konec(poražení zla) se mi až tak nelíbil.

   Vymazat
  8. "Franto, precti si dva tisice stran tlustou knizku." To vite ze jo, hosi :)

   Vymazat
  9. ja som to myslel ako odporúčanie a nie ako výčitku. proste si myslím že by sa mu páčila.

   Vymazat
 9. Neviděl jsem to, ale jedno můžu říct jistě - knížka je lepší.

  Dodnes nevím, proč jsem se já blb díval na Zelenou míli. Ten film je výborný, ale zbytečně jsem se připravil o knížku... :-(

  OdpovědětVymazat
 10. V knize partička poprvé porazí klauna tak, že se všichni vyspí s tím děvčetem. Ale o tom by asi padla zmínka... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vsichni najednou?Dobrovolne?

   Vymazat
  2. jo. Všichni. I děvče dobrovolně. Po pořadě.

   Vymazat
  3. To je nepřesné. Oni poprvé porazí TO a teprve potom, když se vracejí z jeho doupěte, tak ztratí cestu a najdou ji díky tomu, že se s ní všichni vyspí.

   Vymazat
  4. Aha, aha. Ona po souloži obroste na jedné straně mechem, a tam je sever.

   Vymazat
 11. "to mladé děvče jednou bude úžasně sexy"...Franta sa bojí napísať:"to mladé děvče je úžasně sexy"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to jsem se bal napsat, protoze jsem nevedel, ze uz ji je 15. :)

   Vymazat
  2. Myslím, že to, že ti pripadá úžasne sexy môžeš napísať aj keby nemala :)

   Vymazat
  3. Jediný, co riskuješ je, že si o tobě lidi budou myslet... oh wait.

   Vymazat
  4. Soudě podle fotek čím starší, tím méně pěkná, takže nevím nevím :)

   Vymazat
 12. Osobně myslím, že je kolem toho takové haló, protože ta knížka je prostě kultovní klasika. Navíc je podle mého názoru v podstatě nemožné ji přenést na plátno se všemi detaily, které knihu dělají tak skvělou. Takže když se objeví někdo, kdo to chce zase zkusit, tak to přirozeně vzbudí velkou odezvu u lidí, kteří předlohu považují za jednu z nejlepších knížek vůbec.

  OdpovědětVymazat
 13. Podle Wikipedie je tento film v podstatě první částí a bude následovat druhá část se stejnými hrdiny jako dospěláky. Stejně jako kniha. A stejně jako v knize, až v dospělácké části bude více vysvětleno, co To vlastně je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tipuju, že je to beztak nějakej chuy.

   Vymazat
  2. Ale tak to přece v knize není. Obě dvě časové linie se tam prolínají a celkem pravidelně střídají. To je jeden z důvodů, proč si osobně myslím že TO nejde pořádně převést na film. Prostě to nejde natočit tak aby se to vešlo do dvou nebo tří hodin a zachovat přitom všechny tyhle detaily, které dělají knihu tak výjimečnou.

   Vymazat
 14. Vážně by mě zajímalo, proč pořád píše, že nečte. To všichni víme a tak nějak automaticky předpokládáme, že to nečetl. To je zbytečné plýtvání písmenky a prostorem, v podstatě neekologické
  a neekonomické chování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je v tom kus hrdosti, prostě aby bylo každýmu jasný, že to je skálopevný.

   Vymazat
  2. Jo ták. Tak hlavně aby stejně skálopevně dokončil ten svůj film.

   Vymazat
 15. Dvojfilm "To" (1990) se mi dost líbil i když v něm žádné hnusné CGI triky nebyly. Klaun mi připadal jako dobrá antireklama na mcdonalds, který shodou okolností bojkotuji ... i když na rozdíl od KFC mají cocacolu a nikoli pepsi, kterou shodou okolností bojkotuji také :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A prečo bojkotuješ McDonalds a Pepsi a KFC a CocaColu nie?

   Vymazat
  2. Myslim, ze se tomu rika "potizista".

   Vymazat
  3. KFC zere protoze voli ANO a podporuje tim velkeho Burese neagenta.

   Vymazat
 16. No vidíš, kdybys četl knihu, nepřišel bys o 10 stránek teenage gang-bangu s tou holkou, co bude jednou děsně sexy ;)

  OdpovědětVymazat
 17. Od Kinga mám nejraději To a Temnou věž, to druhé zdá se zničili, tak snad alespoň tohle bude dobrá podívaná. Na knize je super právě spousta vedlejších příběhů a atmosféra dětství na maloměstě, to je fakt (podobně to King naznačuje i v Policajtovi z knihovny nebo v Prokletí Salemu). Klaun se nezjevuje jako klaun jen těmto dětem, ale je fakt, že je to jen jedna z mnoha jeho podob, obvykle se mění na to, čeho se člověk nejvíc bojí, a skutečného klauna s touto podobou To kdysi dávno sežralo, mám dojem. S Kingem je ten problém, že ve všech věcech skvěle buduje atmosféru (což je dost založené právě na určité nedořečenosti a absenci vysvětlování a nejistotě, zda se různé věci ne/dějí v hlavách postav), a pak se v závěru shodí tím, že je zlo velmi okatě demaskováno a vysvětlováno. Bohužel je to případ Toho, Temné věže, Nezbytných věcí, Policajta z knihovny, prostě všeho, kde bylo cokoli nadpřirozeného. Stejný problém má Lovecraft. V hororech by kus tajmetsví měl vždy zůstat.

  OdpovědětVymazat
 18. Dobrý den nevíte kdy by měl být Cz dabing filmu?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.