19.9.17

Recenze: Kingsman: Zlatý kruh [Kingsman: The Golden Circle] - 70%

Uplynulo pár let a privátní britská výzvědná služba se vrací do akce, i na plátna kin. Tentokrát se musí utkat s globálním nebezpečím ve formě Julianne Mooreové, a musí proto přizvat i sesterskou organizaci Statesman z USA...


Takže: Po dramatických událostech prvního Kingsmana se skoro všechno překvapivě konsolidovalo. Kingsman dále funguje (šéfuje mu nyní Brumbál Michael Gambon). Eggsy, Merlin a Roxy jsou dále v jeho službách. A Eggsy šťastně žije v domě po tragicky zesnulém Harrym se svou láskou, sexy švédskou princeznou, kterou na konci prvního dílu osvobodil z cely s bezpečnostním kódem 2625...


Všechno se ale změní ve chvíli, kdy se na scéně objeví nejdříve Charlie Hesketh (ten neúspěšný kandidát Kingsmana z jedničky, zdánlivě zabitý) a jeho nová šéfová Poppy (Julianne Mooreová), která šéfuje mezinárodnímu obchodu s drogami, má někde v kambodžském pralese přesnou kopii amerického městečka z 50. let (protože ji to baví) a chce ovládnout svět, samozřejmě.


Poppy svižně a brutálně rozpráší většinu Kingsmana a jeho zbytky se musejí obrátit na Statesmana. Což je americká obdoba Kingsmana, ve které všichni nosí kovbojské klobouky, jsou vyzbrojeni lasy a místo podle rytířů se jmenují podle různých typů alkoholu...Dovolte mi začít recenzi dvěma názornými ukázkami, které mi umožní snáze vám vysvětlit rozdíl mezi Kingsmanem 1 a Kingsmanem 2.

Takhle vypadala gangsterská videohra Saints Row 3:A takhle vypadala videohra Saints Row 4:Oboje je to velmi šílené a záměrně nadsazené, v obojím je spousta gagů, ale čtyřka je oproti trojce výrazně šílenější, takže už není o mnoho víc než série náhodných vtípků. Pro jakékoliv reálnější emoce nezbývá místo a skoro všechno je nutno brát jen jako parodii / citaci / popkulturní odkaz.

A dosti podobně se má druhý Kingsman k prvnímu. Zápletka prvního filmu se rozhodně nedá označit za realistickou, ale dvojka jde ještě o dost dál (ve filmu například bězně existují autonomní inteligentní roboti, aniž by někomu připadali jako technologická novinka, a průstřel hlavy z 20 centimetrů není nijak zásadním zraněním). Tvůrci zjevně chtěli více přitlačit na pilu, ale přitom si tak trochu podřezali pod sebou větev, protože následkem všech těch šílenosti o něco hůře fungují ty chvilky, kdy film zpomalí a my se máme trochu dojmout (které tak dobře fungovaly v jedničce).

Roztříštěnost děje se také nepříjemně projevuje na vedlejších postavách, které jsou až příliš vedlejší. Tři hlavní Statesmani, které vidíme na plakátech (Channing Tatum, Halle Berryová, Jeff Bridges), jsou ve filmu překvapivě málo, pod 10 minut. Zdaleka největší "americkou" roli má ten nejméně slavný herec - Pedro Pascal jako agent Whiskey. Mooreová je jako padouška legrační, ale je to spíš postavička z nějaké televizní skeče, ne hlavní padouška celovečerního filmu. A Elton John je ve filmu pouze proto, že je Elton John a hraje Eltona Johna (i když hrát rozhodně neumí).

Ve druhém Kingsmanovi je mnoho dobrého a skvělého. Vynikající akční scény s nápaditou choreogreafií bojovníků i kamery (závěrečný souboj je celý v jednom šíleném záběru, samozřejmě trikovém). Kvalitní hlášky. Politicky nekorektní humor. Drogy. Jedno z nejúžasnějších hrdinských sebeobětování v historii kinematografie. Jedna z nejlepších parodií na prezidenta Trumpa (aniž by mu byla fyzicky podobná). Má to grády a byl bych nadšený... kdyby neexistoval první Kingsman.

Většina těch scének by se dala přeházet / vyházet, a celkovému vyznění by to nijak moc nevadilo. Chybí ono kouzlo prvního filmu a přebývá mnoho minut (filmá má 2 hodiny 20 a je to opravdu moc).

P.S: Pokud jste neviděli první film, budete z druhého značně zmateni.

41 komentářů:

 1. Ach ne... já se na to strašně těšil. :-( Teď mám jedinou šanci - že se mi to bude líbit. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Docela se divím těm slabším dojmům zde a na moviezone. Mě osobně přišla dvojka nachlup stejně dobrá jako jednička (9/10). Pedro Pascal je skvělej (mám ho rád od Game of Thrones), ale je fakt že Tatumovo proležení filmem mě překvapilo (ale očividně bude hodně ve trojce, na což se těším). Jeff Bridges měl pár scén, ale kradl si je pro sebe schopně. Firth je boží jako vždy.
  Je fakt že je tady šli hodně do scifi, je to přepálený a neodehrává se to v našem světě. Ale co, je to skvělý.

  A pokud mi něco neuniklo, tak Juliane Moore nijak zvlášť o "ovládání světa" v tradičním smyslu nešlo. Chtěla jenom zlegitimizovat svůj business :)

  OdpovědětVymazat
 3. Která švédská princezna to tehdy v tom vězení mohla být? Victoria, vévodkyně Västergötlandu, anebo spíše Madelaine, vévodkyně Hälsinglandu a Gästriklandu?

  Oba díly Kingsmana jsou spotřební sračka hluboko pod 50%. Ale co jiného by ti nebozí herci asi tak dělali? Někdo v tom hrát musí. Já bych jim to odpustil.

  OdpovědětVymazat
 4. Byla to ta, která to chtěla do (vyběleného?) análu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jistě, ale která. Když pošleš Google do Västergötlandu s dotazem na anal bleaching - or should I say anal blekning - vrátí se smutně s prázdnou. Tedy pokud jde o královskou rodinu.

   Vymazat
  2. Protoze je to tajnej anal. Kralovsky tajnej

   Vymazat
 5. Kingsman jsem koukal kvůli místní recenzi a byla to tedy ukrutná sračka! Franta má dobré recenze, ale někdy se v něm projeví dítě a rozdává procenta jak šílenec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František je dítě. Třeba to jeho dětinské strkání honičů do slipů.

   Vymazat
  2. Ukrutná sračka je trefný termín. Dvojku vidět rozhodně nechci.

   Vymazat
  3. Petře D, ty jsi neskutečná, smradlaná pyča.

   Vymazat
  4. Kadibukkakimono, ty jsi neskutečná, smradlaná pyča.

   Vymazat
 6. kod 2625 jde dekodovat jako COCK, takze svedska princezna je MHT.

  OdpovědětVymazat
 7. Zas pokračovaní něčeho, co už předtím byla nudná rádoby kůl ptákovina.

  Jo, tady je ta kniha, kde mám povídku. http://www.gorgona.eu/zakazane-slovo/
  Když si to koupíte, nebudu z toho mít ani korunu, ale pospoříte tím snahu toho vydavateství hledat nadějné autory, protože naše literární scéna je stejná bída jako ta filmová.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naše literární scéna je bída? Možná, že je. Ale pokud je tomu tak, nevykálel ses právě do vlastního hnízda?

   Vymazat
  2. Asi tahle, podpora jakéhokoli umění v naší úžasné a geniální společnosti téměř neexistuje a dělá se většinou jen to, u čeho se počítá s tím, že se to prodá (kvalita, nebo originalita s tím nemá nic moc společného). Jiné soutěže jen vyberou nejlepšího a na zbytek kašlou, i když má dotyčný potenciál a sělá třeba jen nějakou ptákovinu špatně. Tihle lidé věnovali čas něčemu jinému. Pokusili se pomoci začínajícím autorům a to včetně těch úplně nejhorších... i těm to přečetli a napsali podrobnou zpětnou vazbu. Takže i tihle lidé mají možnost se sebou něco udělat.
   U nás vychází mrtě knih, ale většinou těm, co si vydání zaplatí, nebo mají známé jméno a proto je všude hromada sraček. Kloudná kritika téměř neexistuje a prostě je to celý v prdeli... a tohle je prostě imho celkem dobrej projekt.

   Vymazat
  3. S tou podporou umění je to těžká věc. Umění může být podporované (státem, vládcem, mecenášem, sponzory apod.) ANEBO skutečně svobodné. Tak to vždy bylo. Nebo ne?

   Vymazat
  4. Tak třeba v renesanci bohatí lidé umělce podporovali, bylo to tehdy in, a přesně proto vznikala užasná díla. V antice je určitě taky dost podporovali a hledali. Dnes je u boháčů móda koupit si fotbalový klub, nebo jinou píčovinu. Stát podporuje jen něco a to ještě prapodivně, protože všeobecná víra v to, že co je dobré se uživí samo je jako jed. Uživí se jen různí Troškové a podobní "umělci"...holt jsou asi geniální, dle téhle hloupé víry.
   ...co je to skutečně svobodné? Když má někdo hlad, těžko může něco tvořit a vyvíjet se, protože musí jít hákovat. V dobách, kdy se umění nepodporovalo, šlo do pokaždý do kopru... viz třeba války. Dokonce i ti komunisti dávali určité procento (mnohem víc než teď) na výzdobu a jen z toho důvodu tu je z té doby například dost kvalitních soch i na kdejakém blbém sídláku.

   Vymazat
  5. Jak poznáme, která z těch povídek je tvoje?

   Vymazat
  6. Mimochodem jsem nedávno četl o tom, jak jde do prdele i Národní knihovna. Holt jsme jí skvěle osvododili. Je prostě blbá a dost nevydělává... asi úplně zbytečný ustav.

   Vymazat
  7. Ajuga: V té mé budou labutě.:)

   Vymazat
  8. Kabukimono - máš asi dost pravdu. Problém vidím v tom, kdo bude rozhodovat co podpořit a co ne, protože mám pocit, že když něco/někoho podpoří státní fond, tak z toho často vznikne kupa hnoje.

   Co se týče toho, že umělci nemůžou pracovat v zaměstnání, protože jinak by neměli čas na tvorbu, tak dneska už je to taky jiné než v minulosti, dnešní člověk už nemusí od nevidim do nevidim hrabat na poli. Dnes mají lidé mnohem víc volného času a tvořit se dá i při zaměstnání, resp. po zaměstnání když mám volno.

   A pokud člověk netvoří zrovna mainstream, tak mu stejně nic jiného nezbyde, než mít ještě klasické zaměstnání, protože těch pár lidí co si koupí jeho výtvor, ho stejně neuživí. A netýká se to jen umění, stejná či dost podobná situace je i u odborné (treba technické) literatury. To si taky koupí jen pár lidí, to musí mít člověk jako koníčka a živit se necim jinym.

   Vymazat
  9. Chyba je i na druhé straně, dnešní umělec nehodlá tehdejší podporu v podobě chleba a vody přijmout.

   Vymazat
  10. Chléb, voda a faktura za vodu, elektriku, teplo, komunální odpad a sociální a zdravotní pojištění.
   A to předpokládám, že chodí všude pěšky a přátelům volá akorát tak z okna.

   Vymazat
  11. Nebut labut kadibudko.Nouze naucila Dalibora housti.A vsechny penize dostane Hrebejk.Debile.

   Vymazat
  12. Kabukimono: Jestli ono to nebude tím, že každej považuje ten svůj žánr za ten zásadní. Já mám zase pocit, že se v ČR krom zavedených autorů vydává právě jen sci-fi a fantasy, takže zrovna v tomto žánru si nikdo stěžovat nemůže. Teda, může si stěžovat, že se tím neuživí, ale tak to si měl rozmyslet dřív. U nás je jasný, že ti nikdo sci-fi povídky nezfilmuje a 20 tisíc kopií sci-fi románu se taky nikdy neprodá. Já bych třeba fakt ocenil spíš podporu autorů, kteří píšou obyčejnou fikci, protože kolem vidím jen samé sci-fi a fantasy.

   Vymazat
  13. Kadibukkakimono, ty jsi neskutečná, smradlaná pyča. Oh, wait...

   Vymazat
 8. Já si myslím, že když je potencionální dílo opravdu dobré, tak musí ven a cestu si najde. Pochybuju o tom, že kdybychom umělce podporovali horem dolem, že začnou vznikat veledíla - pořád to bude pár super věcí mezi hromadou sranců.
  Jasněže jiné to bude ve filmech, které potřebují velké rozpočty. Ale v literatuře anebo výtvarném umění? ...pche.

  OdpovědětVymazat
 9. Samozřejmě, že Elton John umí hrát.
  Na piáno.
  A n a a n a l.

  OdpovědětVymazat
 10. Dovolím si nesúhlasiť s recenzentom. Elton John je vo filme veľmi dôležitá postava a som rád, že tam je. Že má toľko priestoru, aj keď nevie hrať ;-)

  OdpovědětVymazat
 11. 2625:
  Unicode Character 'ANKH' (U+2625) http://www.fileformat.info/info/unicode/char/2625/index.htm

  OdpovědětVymazat
 12. No. On to vlastne vysal NeBuresuv fert. A zaridil to krz Covid. Tak at zijem!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.