17.9.17

Recenze: Nerodič - 70%

Jana Počtová natočila volné pokračování svého dokumentu Generace singles, a podívala se tentokrát na život několika lidí, kteří sice mají rodiny, ale nejsou to "rodiny tradičního typu".

Například dva mladí lidé spolu žijí, nechtějí mít děti a je jim dobře.

Nebo dvě lesby spolu žijí, mají dvě děti a chtějí si pořídit třetí - ze spermatu jejich gay kamaráda.

Nebo chlapík, který vychovává malou holčičku ve společné péči a jezdí s ní na dovolené do hotelů, kde se diví, kde má maminku, nebo na pána rovnou volají policii...


Počtová od prvních sekund filmu otevřeně přiznává, že jde o pro ní velmi osobní téma, neboť jí pomalu táhne na 40, nemá rodinu a ráda by s tím něco dělala. Proto je sympatické, že film nevyznívá ani jako její snaha o seznamku (ačkoliv ten chlapík s malou holčičkou vypadá, že by měl zájem), ani jako protlačování nějakého názoru za každou cenu.


Stejně jako u Generace singles oceňuji, že tento dokumentární film dokumentuje něčí názory, které nejsou vždy nutně v plném souladu s názory tvůrců, ale přesto tvůrci jejich zastánce nezesměšňují a nevkládají jim do úst něco, co neřekli (v kontrastu např. s "dokumenty" Klusáka + Remundy, které dokumentují výhradně názory Klusáka + Remundy).Méně než Generace singles se mi to líbilo z toho prozaického důvodu, že byly vybrány méně zajímavé subjekty a přibližně polovina z nich se ničím zásadně nelišila od lidí, které osobně znáte, víte, že jim život připravil nějaké překvapení, ale nepovažujete je ani jejich chování za nijak výjimečné. Rozhodně ne za tolik výjimečné, abyste o nich vyprávěli ostatním přátelům nebo točili film. To, že i o nich Počtová natočila film, na který se dá koukat a neusnete při tom, to je důkaz jejího talentu.

P.S: Zábavná story, která se udála při tiskovce po skončení filmu (a není tudíž obsažena ve filmu, ale hodila by se tam): Jedna z účinkujících (svobodná žena s dvěma adoptovanými batolaty) vysvětlovala naživo, že ji soused vystavoval psychickému teroru kvůli tomu, že její děti dělají rámus, ale její děti jsou naprosto tiché a klidné, ostatní ve vesnici to vědí, a její soused je tudíž nebezpečný psychopat. OK. Pak se půl hodiny mluvilo o něčem jiném, a na konci tatáž žena zmínila (v jiné souvislosti), že jedno z jejích adoptovaných dětí "má z dětstkého domova trauma a tudíž prokřičí často celou noc". Nebyl jsem v publiku sám, kdo se na ni v tu chvíli divně koukal, ale bohužel už se to dál neřešilo. Jsem si skoro jist, že kdyby tohle řekla při natáčení, ve filmu by to bylo a mohlo to zaujmout / pobavit víc lidí. Tak dobrý dokument to je.

24 komentářů:

 1. Tak me napada, kdo by mi na hithitu prispel na kratky velmi spatne animovany film Fuka Full Frontal Futokyu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak pár scén by bylo. Třeba "FF a automat na použité dámské spodní prádlo"...

   Vymazat
  2. Samozřejmě by došlo i na Františkovo fukušimské fullfrontální finále, ale to už možná prozrazuji příliš.

   Vymazat
  3. Frantův fičák fortelně rozfajruje Fudži, atd.

   Vymazat
  4. Fukušimský fullfrontal by toho ovšem moc neukázal, když by byl František v teplácích.

   Vymazat
 2. Fuxoft se natáčení nezůčastnil? Mohlo to být ještě zajímavější. Soulož homopsů, uspokojování psím jazykem a různé další šo/u-kující zajímavosti.

  OdpovědětVymazat
 3. "v kontrastu např. s "dokumenty" Klusáka + Remundy, které dokumentují výhradně názory Klusáka + Remundy". Jinými slovy Klusák je podle Frantovy logiky neonacista, protože názor Daliborka v jeho novém filmu je jednoznačně neonacistický, tudíž to musí být i názor Klusákův. Je směšný, jak Franta slovo dokumenty u nejúspěšnějších českých dokumentárních tvůrců dává do úvozovek. Moc se těším na ten jeho japonský "dokument", kdy nám konečně předvede, jak se to dělá. Jen mi je líto Klusáka s Remundou, kteří až to veledílo spatří, tak se půjdou ze studu oběsit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Daliborka jsem neviděl, ale odvážím se postulovat, ale pokud se drží stylu ostatních dokumentů Klusáka a Remundy, odvážím se postulovat, že je především o názorech K+R na Daliborka, a nikoliv o názorech Daliborka na politiku a Romy. Ale je to teorie, a opakuji, že jsem ho neviděl.

   Vymazat
  2. Já jsem Daliborka viděl, ale rád si nechám vysvětlit, o čem vlastně je od někoho, kdo ho neviděl. Jinak dám pár příkladů: Český sen: nastavené zrcadlo české honbě za slevou, ano, je v tom názor autorů, ale názorový dokument je dnes naprosto běžná věc. Autoři pozorují lidi zmanipulované reklamní kampaní. Český mír: Autoři sledují "boj" o radar v Brdech. Prostor dostanou jak odpůrci, tak příznivci, názor si může udělat divák sám. Remunda: Blízký daleký východ - naprosto skvělý dokument, kdy se Remundovi podařilo dostat i do míst, která vyhlásila nezávislost na Kyjevu. Znovu zazní oba pohledy na válku v Ukrajině, jak ten kyjevský, tak ten moskevský. Víc k tomu asi nemám co dodat.

   Vymazat
  3. Někteří "prostí lidé reagující na otevření supermarketu" v Českém snu jsou kamarádi K+R, a jejich scény "reakcí na supermarket" jsou natočené několik měsíců poté, co se ten supermarket otevřel. Tak mi to aspoň tvrdil jeden z těch lidí. Takže ano, je to asi "nastavené zrcadlo", ale neoznačil bych to slovem "dokument". Český mír jsem nedokoukal do konce a Blízký daleký východ jsem nikdy neviděl, takže o nich polemizovat nemůžu.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. K a R z ideových odpůrců dělají trochu debily. Třeba tím, že je uvedou do tak trapné situace, že se z toho dá horkotěžko vybruslit se ctí. Nebo jim pokládají cíleně takové otázky, aby odpovědi zněly kreténsky. Uvedou je často do trapných situací, a pak je v tom nechají rochnit. Pomáhají tomu i střihem (trapné pauzy - ticho po odpovědích). To jejich tiché posměváčkovství tam úplně cejtím. Je to jejich copyright, tak Vojtěchu nevím, proč to tak zarputile vyvracíte. Mně je to částečně i sympatický, když z debilů udělají ještě větší debily, ale ta manipulace tam je od A do Z. (Viděl jsem asi 4 filmy a je to tam vždycky).

   Vymazat
  6. Pro neznalé co znamená K+R:

   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/K%2BR

   Vymazat
 4. Ale Frantisku, Vy dost prekrucujete, tak jsem rada, ze to mohu uvest na pravou miru - rekla jsem, ze deti, kdyz JSEM SI JE PRINESLA DOMU (bylo jim 10 mesicu), byly kldine a tiche. Soused reagoval tak, ze cely den prokrici a tak to prezentoval sousedum, z nichz jedna sousedka prisla na navstevu, a ta se divila, ze nebreci. Syn neproplace cele noci, ale ma nocni zachvaty place, kdyz se deji velke zmeny, takze ne porad, a muj dum byl vzdaleny od sousedoveho aspon 10 metru, takze opravdu nemohl pres dvoje zavrena okna slyset nic. O synuv plac tedy neslo. Dcera naopak dost casto krici pres den, to jsem take rekla, ale nebyl cas rozvijet, ze se to deje treba pred spanim, a v podobnych situacich; kdyz byla venku, tak ji zajimaly jine veci. Skoda, ze jste se nezeptal hned... Jinak jsem souseda psychopatem nenazvala, rekla jsem, ze neni neobvykle v zivote potkat zleho cloveka, ze me ale velmi zklamala lhostejnost sousedu, kteri se jeho vtipum a la "ja ve sve vesnici cikany nechci" jeste smali... Stana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mno, škoda že jsem si to nenahrál... Takhle můžu jenom napsat, že si to pamatuju jinak.

   Vymazat
  2. To je úplně jedno, Franto. Ale -jsou to dvě malé děti z dětského domova, sourozenci, a soudě podle kontextu, romské. Je to tak?

   Vymazat
  3. Nikoliv. Jedná se o dvoubuněčný organismus, přičemž jedna polovina je podobná zapalovači a má narozeniny každý třetí úplněk, ovšem pouze pokud vesnicí akorát projíždí dva či více autobusů. Druhá polovina organismu se jmenuje Ludovík a bude malíř.

   Vymazat
  4. To je lež! Nikdo se nejmenuje Ludovík!

   Vymazat
 5. Rozhovor s Počtovou na téma tohoto dokumentu je v předminulém čísle časopisu Téma (z 8. září). Mj. tam říká, že na podobné téma bude točit ještě třetí díl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemohl by ten třetí díl být třeba o vlivu vynálezu turbodmychadla na smysl a naplnění života muže?

   Vymazat
 6. Taky si dávaji ratlíky/krysaříky/honiče do slipů?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.