24.9.17

Recenze: Wind River - 60%

Indiánská rezervace Wind River, současnost. Odstřelovač škodné zvěře Jeremy Renner při odstřelování škodné zvěře náhodou objeví mrtvolu mladého děvčete. Záhy se dostavuje na obhlídku mrtvoly agentka FBI (Elizabeth Olsenová), která "byla po ruce", tudíž vůbec netuší, jak to chodí v indiánské rezervaci a v hlubokém sněhu.

Při pitvě se ukáže, že mrtvé děvče umrzlo poté, co bylo několikrát znásilněno a utíkalo sněhem naboso. Jelikož de iure nešlo o vraždu, ale o umrznutí, nemohou být oficiálně povoláni další vyšetřovatelé, a všechno musí vyřešit lokální indiánská policie - která má asi 20 lidí na oblast o rozloze 10000 km čtverečních, takže není reálná šance, že by pachatele dopadla. Protože Olsenové jde o dobrou věc, pouští se do vyšetřování sama, za Rennerovy pomoci, i když na to nemá tak úplně pravomoc...


I když by to tak mohlo vypadat z trailerů a popisu děje, film Wind River není detektivka (a už vůbec ne akční film). Samotná zápletka případu je extrémně triviální a rozhodně se nekoná žádné odhalení ve stylu "Aha, tak takhle to bylo, to teda koukám!"


Wind River se dá mnohem lépe popsat třemi slovy: "Seven na sněhu". Scenárista a režisér Taylor Sheridan (napsal Sicario) se příliš nezajímá o kriminální zápletku, ale snaží se především vykreslit depresivní atmosféru pustých bílých plání a lidí, kteří na nich žijí, a většinou na tom nejsou příliš dobře finančně, psychicky, ani jinak.

Proto má Renner trauma z rozvodu a smrti dcery. Proto je Olsenová šokována brutálním znásilnění a absencí "normální" policejní spravedlnosti v indiánské oblasti. Proto je většina postav pořád v depresi a / nebo na drogách.Problém s tímto přístupem tkví v tom, že Sheridan není dostatečně dobrý režisér na to, aby filmu dal potřebnou atmosféru. Je jasné, o co se při záběrech majestátní, strašidelně tiché přírody snaží, ale prostě na to nemá. Střih je často vyloženě rušivý, práce kamery je zmatená a soundtrack je překvapivě rutinní a nezajímavý, vzhledem k tomu, že ho mají na svědomí Nick Cave a Warren Ellis. Tempo je velmi nevyrovnané a v jednu chvíli dokonce přijde zcela nevhodná přestřelka, kdy zasažení létají několik metrů vzduchem, jako ve filmech Johna Woo. Stačí si vzpomenout na filmy Insomnia nebo Mezi vlky, kde atmosféra depresivního bíla fungovala nesrovnatelně lépe.

Tím nechci říct, že se na Wind River nedá koukat. Kdepak. Jak vidíte, dávám mu přeci jen "palec nahoru". Ale bohužel se tomuto filmu nepodařilo naplnit žádný z příslibů, který v něm byl. Není to pořádná detektivka. Není to pořádná obžaloba systému, degradujícího Indiány. Není to pořádná metafora. Není to ani pořádná hutná deprese. Je to od každého trochu a obsahuje to dosti zásadní problémy v různých aspektech produkce. Včetně hereckého obsazení. Hlavní hrdina by podle scénáře měl být mistr stopař, málomluvný, s tvrdě řezanými rysy a smutkem vepsaným do obličeje (a jinam). Ale Jeremy Renner požád vypadá trochu jako CGI postavička z Pixar filmu...

Většina problémů tohoto filmu je způsobena především tím, že Sheridan není dostatečně dobrý režisér na to, aby dokázal patřičně zfilmovat takto ambiciózní, mnohovrstevný scénář (takže ve výsledném filmu spoustě těch vrstev mizí, nebo působí divně). Fakt, že za něj Sheridan dostal v Cannes zvláštní cenu poroty za režii, pro mě zůstane věčnou záhadou.

P.S: Na počátku filmu je titulek, že "vznikl na motivy skutečných událostí". Po pátrání online jsem zjistil, že ty "skutečné události" spočívají v tom, že v indiánských rezervacích se skutečně hodně znásilňuje. Tedy analogicky, Kingsman: Zlatý kruh je také podle skutečných událostí, protože skuteční lidé skutečně užívají drogy...

26 komentářů:

 1. Franta patral. Frantisek Fuka. Povolani detektiv

  OdpovědětVymazat
 2. A jinam...jakoze je Renner tak smutnej, ze mu nestoji?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejede po Olsence, zjevně. Ale to může být i dobrým vkusem.

   Vymazat
  2. Tak ja myslim ze tahle Olsenka je dost pichatelna.Treba je snutnej, protoze mu nestoji a vepsalo se mu to do xichtu :)

   Vymazat
  3. Mě Olsenka připomíná ovci. Nic proti tomu, pokud má někdo slabost pro ovce, pochopitelně ..

   Vymazat
  4. Cim ti pripomina ovci?! Na ovce je Chlebec, ja urcite ne.

   Vymazat
  5. Dal bych si ovčí, teda jehněčí s chlebcem, teda s chlebem.

   Vymazat
 3. Jeremy Renner požád co? Požád má vyražené zuby?

  Nelze srovnávat tento film s "The Grey", tak jako nelze srovnávat Wyoming s Aljaškou. ... anebo lze, ale není to k ničemu.

  OdpovědětVymazat
 4. ahoj fuko prosím zrecenzuj asterixe a obelixe dva děkuju fiko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se též přimlouvám, po Občanu Kanejovi můj druhej neoblíbenější film.

   Vymazat
 5. Tady je potřeba zvýšit pozornost. Franta se nudí u samozřejmě perfektní hudby, film má nevyrovnané tempo, připomíná to seven, ale nemá to atmosféru, není to pořádná detektivka, není to metafora. Tuším dílo hodné návštěvy kina, konečně něco kde nejsou random skřeky jamese hornera, pavouci, logani, avengerové, kung-fu pandy, panáčci z lega, blondýny se superschopnostma, mluvící opice, transformeři, Dwayne Johnson, Vin Diesel a kreslený zmrdoviny pro děti a retardy. Selection sundance a Cannes...

  OdpovědětVymazat
 6. Fucking A, man!
  90% toho, co Franta recenzuje mě sere.

  OdpovědětVymazat
 7. "Lovec dravců Renner přišel a vyhrál" se píše u konkurence...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obavam se, ze FFFILM primou konkurenci nema.To co pises je spoiler uz v nadpisu a Frantovi tady nadavate kdyz napise trosku vic o deji.

   Vymazat
  2. Vyrovnám to antispoilerem: v tomto filmu nezneškodní Jeremy Renner ani jednu bombu. Což je opravdu škoda, protože je v tom opravdu dobrý. Měl by dělat jenom to.

   Vymazat
 8. Celým národem milovaná a všeobecně uznávaná kritička paní Mirka Spáčilová tomu napálila 75 %.
  https://kultura.zpravy.idnes.cz/wind-river-recenze-0nh-/filmvideo.aspx?c=A170925_124953_filmvideo_ts
  A co fčil s tím?

  OdpovědětVymazat
 9. Teď koukám –
  CSFD 87 % od 513 hlasujících
  IMDb 8.0/10 od 15,937 'votesů'
  Předpokládám že je to již téměř ustálený stav.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Votes je staré české slovo. Je to pařez v lese, rituálně zpracovaný sekerou do podoby totemu dřevorubci na konci jejich šichty. Také pomočený. Na Domažlicku se tato tradice udržuje dodnes. Zeptejte se nějakého místního rodáka.

   A ano, Votesánek (hyperkorektně Otesánek) je z toho slova odvozen.

   Vymazat
  2. Votes/totem - myslíš něco takového?
   http://vool.cz/0ntkX

   Vymazat
 10. Ze všeho nejvíc to vypadalo jako něco co zadal Federální department pro vyrovnání deficitu rovného zacházení s původními obyvateli, aby se to v polovině zvrhlo v okresní přebor v jízdě na sněžných skútrech. Když postavy řeknou že je mínus dvacet, chci vidět omrzlý nosy a páru u pusy a že si i ten největší frajer zapne bundu. Nejlepší byl ten pavouk co běžel po sněhu. V těch mínus dvaceti. Asi místní otužilec. Příjemný překvapení Elisabeth Olsen.

  OdpovědětVymazat
 11. kdy zasažení létají několik metrů vzduchem, jako ve filmech Johna Woo....to neni nic nenormálního, lítaj vzduchem, páč maj neprůstřelný vesty, jinak by lehli ani by to s nima neškublo.

  Olsen dobrá a Rennerova ex je moc hezká, líbilo se mi to.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.