22.8.17

Recenze: Temná věž [The Dark Tower] - 40%

Ve filmové adaptaci slavné knižní série Stephena Kinga malý kluk z New Yorku Jake zjišťuje, že má nadpřirozené síly, a je vtažen do alternativní dimenze, kde Pistolník (Idris Elba) bojuje s Ďáblem, bohem, tramvají, nebo sedmi ženami, které jsem miloval (Matthew McConaughey).


Pokud z osmi knih uděláte jeden 90minutový film, je zřejmé, že ledacos bude jinak než v předloze. Knihy jsem nečetl, ale podle lidí, kteří je četli, s nimi film nemá společného prakticky nic, kromě toho, že se v něm vyskytuje nějaká Temná věž a nějaký Pistolník.

Ale ani to není tak žhavé.


Temná věž je totiž ve filmu celkem asi 20 sekund (z toho 10 sekund na dětské kresbě), a Pistolník, který v knize prý byl "výrazně inspirován Clintem Eastwoodem", je nyní výrazně inspirován afroamerikanismem, asi aby kromě Ďábla bojoval taky proti xenofobii.Scénář psal můj oblíbený prznič literárních předloh Akiva Goldsman, po něm ho upravovalo asi 5 dalších lidí, režírovat začal Dán Nikolaj Arcel, pak se děly různé dramatické věci, a nakonec se do kin dostalo něco, co sice není tak debilní jako nejlepší Goldsmanovy kousky, ale rozhodně to není zajímavé, nebo dokonce dobré.

Výsledek nejvíce připomíná slabší fantasy filmy z 80. let, které sice měly rozpočet na nějaký ten trik, ale bylo jim vpodstatě jedno o čem jsou a neměly pořádného charismatického hrdinu. A na rozdíl třeba od Zlatého dítěte nabo Kačera Howarda není v Temné věži žádný humor (záměrný ani nechtěný).

Hlavním hereckým problémem je Idris Elba, který je naprosto nezajímavý, necharismatický, nevtipný, ani nic podobného (a nesouvisí to s barvou jeho tělesných orgánů). Satan McConaughey má aspoň občas trochu zábavnou hlášku a sem tam provede něco správně úchylného, ovšem je ho ve filmu málo. Hlavním hrdinou je (prý narozdíl od knihy) malý Jake, který má SPECIAL POWER a většinu času čumí co divného se kolem něho děje, což nebezpečně připomíná různý ty early-teen-postapokalyptické romány a filmy posledních let. (Obávám se, že Kingova "Temná věž" není dětská četba.)

Zapomenutým poloklenotům 80. let se film podobá i svou nic-moc výpravou. Samozřejmě uvidíme nějaký ten digitální efekt, ale na velkorozpočtový se dočkáme nepříjemně dlouhých sekvencí, které se odehrávají v nějakém kusu skal v nějaké kašírované vesnici plné nudných statistů (s domalovanými dvěma planetami na obloze). Kromě toho například:

 • Je zběžně představeno několik ujetých poskoků McConaugheyho s divnými jmény a vlastnostmi, chvíli to vypadá, že se o nich dozvíme něco víc, ale nakonec všichni společně zahynou (pokud jsem to dobře pochopil) a zůstanou navždy nepoznaní.
 • Na dvou filmu místech se na zdi objeví nápis o "Karmínovém králi", který nikdo nijak nekomentuje a o Karmínovém králi celý film nikdo nemluví.
 • Kluk chce matce dokázat, že dva lidé ve vedlejším pokoji jsou ve skutečnosti démoni. Místo toho, aby jí ukázal důkaz (nesednoucí kůži na hlavě), jenom ječí "musíš mi věřit, mami!"
 • Každou chvíli se objeví zběžná narážka na něco potenciálně zajímavého (ruiny pozemského lunaparku v cizí dimenzi, mluvící zvířata, démon ve formě oživlých parket), ale následně se na to zapomene a zbytek filmu už o tom není jakákoliv zmínka.

Na rozdíl od jiných filmových adaptací literárních děl tenhle filmeček nedoporučuji ani lidem, kterým se hrozně moc líbila předloha...

35 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Elba mel naposledy charisma v Lutherovi. A The Wire.

  OdpovědětVymazat
 3. Lidé, kterým se hrozně moc líbila předloha, to s tímhle filmem vzdali nejpozději po prvním traileru. :-(((

  OdpovědětVymazat
 4. Naprostý souhlas. Přečteno všech 3,5 tisíc stran několikrát a trailer zavřen před dohráním.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že někdo něco přečte 2x, protože si to po letech už úplně nevybavuje, bych pochopil. Ale číst několikrát cokoli, natož něco tak dlouhého, je nad mé chápání... ale lepší než zrácet čas třeba sledování Ulice.

   Vymazat
  2. Ale kdyby byl King Proust, tak by sis mohl hrát na intoše.:D

   Vymazat
  3. Tak já četl několikrát Švejka a Haškovy povídky a chystám si je přečíst zas až budu v kimonu sedět v kadibudce.

   Vymazat
  4. S vícečetným čtením Haška si taky nemůžeš hrát na intoše. S tím si můžeš hrát leda na důchodce.

   Vymazat
 5. Četl jsem všech 8 dílů a jde o jednu z nejlepších fantasy co jsem četl. Kouzlo je v tom, že všechny hlavní postavy jsou perfektně prokresleny a naprosto chápeme proč dělají co dělají. A u samotného Rolanda to platí dvojnásob, například celý 4. díl (cca 600 stran) je věnován jeho dětství, vztahu k rodičům a kamarádům. Nedokážu si představit, jak to zredukovat a udělat z toho jeden film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spis puberte, nicht wahr? No jinak souhlas

   Vymazat
  2. Fór je v tom, že se nemá jednat o adaptaci knih, ale o sequel. Píšou to na internetech.
   Vyčítat tomu tedy to, že se to nedrží knižní předlohy, je trochu mimoňské. Tedy jestli na těch internetech nekecali.

   Vymazat
  3. Pokud má Roland na začátku filmu za opaskem u pistole na pravém boku prastarý mosazný roh pak je to sequel, pokud ne pak je to adaptace knih.

   Vymazat
  4. Omlouvám se všem, kterým jsem prozrazením konce této knižní serie sebral chuť do dalšího čtení. Myslím ale, že ikdyž teď už víte jak to celé dopadne, že stojí za to číst dál.

   Vymazat
  5. King mě zklamal v To. Číst od něj cokoli dlouhého, aby se v závěru objevil nějaký trapný sex a totálně nestašidelný pavouk už rozhodně nehodlám.
   Pokud rádi čtete scifi, fantasy a bubu knihy, tak se 23. září v městské knihovně v Praze koná CONiáš. Což by mi bylo dost u prdele, ale asi tam budu, protože by tam měla mít křest kniha, kde bych měl mít svou povídku a taky tam budou vyhlašovat povídku vítěznou a tak.

   Vymazat
  6. Tak se pochlub v jaký knížce bude tvůj výplod. Docela bych si to přečetl. Čekám haldu homosexu a strašidelný pavouky, ty jeden kritiku Kinga.

   Vymazat
  7. Ještě není hotová (doufám, že bude toho 23 a že mi do té doby neoznámí něco na způsob, že se jim do té antologie nakonec nehodila... protože možný je fšechno), takže ani neznám název. Homosexy píšu rád, ale v téhle žádný není. Není tam ani pavouk a natož strašidelný.

   Vymazat
 6. Viděl jsem trailer v kině a málem jsem se poblinkal. Tohle opravdu nemá s předlohou nic společného a toho kripla Goldsmana bych nechal sežrat humroidama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych ho nechal těma hemroidama znásilnit do ...

   Vymazat
  2. Hemoroidy jsou, na rozdíl od děje tohoto filmu, který má 16% na RT, realitou. Jak by pravil Konfucius, na cestě ke smrti je lehké vyhnout se kreténskému filmu, ale jen skutečně šťastný teplák se vyhne hemoroidům.

   Vymazat
  3. Jsem rád, žes mezi námi, neviděls po cestě Corvuse?

   Vymazat
  4. Pod temnou věží mluví dva tepláci o hemoroidech? Inu, proč ne. Takže nezapomeňte: hodně vlákniny, hodně pít, nečíst si na záchodě a hlavně: pohybovat se! Doslova zvednout prdel od počítače every once in a while! Ne, Corva jsem neviděl. Doufám, že ten čubčí syn někde posiluje, běhá nebo tak něco. A to platí i pro vás ostatní!

   Vymazat
  5. V lidském světě je spousta temných zákoutí skrývajících často různá tajemství. Třeba ve věznicích by mohli vyprávět, co všechno se může ukrývat v temných lidských zákoutích, zejména zákoutí lidských duší.

   Vymazat
 7. Nejsem znalec hororů - můžete mi vysvětlit, co jsou to zmířata? To jsou zvířata, co zemřou či už je po nich?

  OdpovědětVymazat
 8. "Knihy jsem nečetl,..."

  Jaké to překvapení...

  OdpovědětVymazat
 9. Kačer Howard měl charismatického hrdinu.

  OdpovědětVymazat
 10. Předlohu neznám, ale na traileru mě totálně znechutilo jak pistolník přebíjí. Takže film hodlám vyignorovat.

  OdpovědětVymazat
 11. film nesel dokoukat. pri veskere snaze. odesla sem asi po hodine. scena kdy klucik nerekne matce ze demonum nesedi kuze na hlave byla bolestiva, ale nasledovaly dalsi este horsi momenty. a jediny frontal tam byl v podobe čelního utoku na divaka.

  OdpovědětVymazat
 12. nemelo to byt tak, ze na film navaze dlouhy serial jehoz prvni serie je zakoncena filmem (dalsim) a po nem nasleduje druha serie uzavrena konecnym filmem ?

  OdpovědětVymazat
 13. takze misto vmestnani do jednoho filmu to melo byt vmestnano do tri filmu a dvou serialu .. teda zil jsem v tom domneni

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.