21.8.17

Recenze: Barry Seal, nebeský gauner [American Made] - 90%

Tom Cruise hraje Barryho Seala, normálního pilota, který měl koncem 70. let normální nudnou práci v americké aerolince TWA. Ale pak ho zlanařil agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pro ně občas v sexy rychlém letadle vyfotil nějaké divoké povstalce ve Střední Americe (kteří po něm při tom možná budou trochu střílet).

Barry souhlasil, užil si vzrůšo a peníze od CIA, pak se s některými těmi divokými povstalci seznámil, a aby naplno zužitkoval své cesty zpět do USA, začal pro ně pašovat kokain.

CIA se o tom dozvěděla, a navrhla mu, že by pro ni mohl jiným divokým povstalcům vozit samopaly Kalašnikova. Barry souhlasil, dostal od CIA letiště s několika letadly, najal několik spolehlivých chlápků, a byznys se pořádně rozjel.

A to byl teprve začátek...


Film Barry Seal, nebeský gauner vznikl na motivy skutečných životních osudů skutečného Barryho Seala. Ale aniž byste znali jeho skutečné osudy, při sledování filmu vám musí být jasné, že spouste z toho, co vidíte, se takto stát nemohla, a je to záměrně upraveno za účelem maximalizace komediálního efektu všech těch naprosto šílených zvratů.


A to je jeden z důvodů, proč vám důrazně doporučuji nenavštěvovat Wikipedii a nezjišťovat si před filmem jak to bylo doopravdy (a o kolik tlustší byl Barry Seal než Tom Cruise). Jednak se připravíte o spoustu zábavných překvapení a druhak vás může naštvat, o kolik jiné to je ve filmu.Vlastně si můžu ušetřit dost recenzentské práce, když napíšu, že tento film je něco velice podobného jako nedávná Sázka na nejistotu.

I tentokrát jde o skutečné události, které byly objektivně vzato velmi dramatické, až tragické, ale je z nich udělán humor, a jsou zásadně upraveny.

I tentokrát je hlavní hrdina zmrd se zásadními charakterovými vadami, ale my s ním jistým způsobem soucitíme, když řeší zásadní životní problémy jako "Nemám na svém velkém statku už žádné místo, kam by se mi vešly všechny ty pytle s bankovkami." I tentokrát sledujeme něčí soukromý osud, aniž by byly příliš rozebírány národní a globální souvislosti toho, co se děje (i když to rozhodně je národní i globální).

I tentokrát je film velmi nadupaný, s originální kamerou, se svěžím střihem, energickým soundtrackem, a plný mistrných zkratek, kdy je vtipná pointa třeba jen v tom, že někdo udělá to pravé gesto, nebo řekne "hm" tím pravým způsobem. Samozřejmě pomáhají velmi kvalitní herecké výkony všech zúčastněných, především Cruiseho.

I tentokrát jsou obviňováni jistí konkrétní lidé (Oliver North, rodiny Bushů i Clintonů), ale i tentokrát je mi jedno, nakolik se to zakládá na skutečnosti. Užil jsem si to tak jako tak, protože to je vtipné. A ještě se dozvíte, že se něco podobného tehdy dělo a můžete se o to začít zajímat.

A i tentokrát je mírný problém v tom, že jde především film pro Američany, některé narážky jsou až příliš letmé.

Tenhle film režíroval Doug Liman (Na hraně zítřka) a je to nejlepší Cruiseův film od... od Na hraně zítřka. A nejzábavnější od Tropické bouře.

9 komentářů:

 1. "aby pro občas v sexy rychlém letadle vyfotil nějaké divoké povstalce"
  wut?

  OdpovědětVymazat
 2. nějaká nahá, nebo alespoň mrtvá děvčata? při sexy jsem zbystřil a při letadle zase usnul ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi mumie, máš spát pořád, tak šup zpátky do hrobu.

   Vymazat
 3. - I tentokrát je hlavní hrdina zmrd se zásadními charakterovými vadami, ale my s ním jistým způsobem soucitíme, když řeší zásadní životní problémy jako "Nemám na svém velkém statku už žádné místo, kam by se mi vešly všechny ty pytle s bankovkami."

  Tak, Franto, že zrovna ty s ním budeš soucítit, to se myslím dalo čekat...

  OdpovědětVymazat
 4. Tak Cruiseův, nebo Cruiseho (čti Krujšo?)?

  OdpovědětVymazat
 5. Kde se to dá stáhnout? Klidně zaplatím BigCockCoinem.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento film není ani náhodou ale vůbec ani trochu jako "sázka na nejistotu", je to špatně udělaný BLOW (KOKAIN). A v celém filmu není jediný vtip!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.