8.8.17

BTC / BCH UAHF WTF FAQ

(Tento post není o filmu)

V posledních dnech se mě nezvykle mnoho lidí vyptává na Bitcoin. Jednak kvůli jeho (opět) rostoucí ceně, jednak kvůli nedávnému UAHF "rozštěpení" na dvě měny. Následují stručné otázky a odpovědi na tato témata.

Bitcoin makes you sexy
(Článek byl napsán na začátku srpna 2017. Pokud ho čtete později, je možné, že spousta z následujících odstavců už neplatí.)

 • Co je to za "rozštěpení", ke kterému došlo na počátku srpna? Co z něj vyplývá? - Část uživatelů Bitcoinu (neznámo jak velká) se rozhodla, že jim fungování Bitcoinu (BTC) nevyhovuje, a spustila vlastní měnu, kterou nazvala "Bitcoin Cash" (BCH). Tato událost se jmenuje UAHF ("User Activated Hard Fork"). Pokud jste na počátku srpna (v den UAHF) na svých BTC adresách měli nějaké BTC, nyní máte na stejných BCH adresách stejné množství BCH, které jsou zcela nezávislé na vašich BTC. Ohledně množství a fungování vašich předchozích BTC se nic nemění. Tedy zničeho nic máte dvakrát více digitální měny (a to se vyplatí!).
  • Takže když jsem měl koncem července ve své peněžence 10 BTC, mám teď 10 BTC plus 10 BCH? - Ano.
   • To nedává ekonomický smysl! - Nedává. Deal with it.
  • Takže když jsem měl na BTC burze 10 BTC, mám tam teď 10 BTC plus 10 BCH? - Ne! BTC burza není vaše peněženka. Některé burzy "rozštěpení" uznaly (za různých podmínek), jiné ne. Musíte se zeptat své burzy. Jistotu ziskání BCH máte pouze pokud máte pod kontrolou privátní klíče od adres, na kterých jste v den UAHF měli BTC.
  • Ta jména jsou matoucí... - Ano, velmi. Bitcoin Cash (BCH) bývá také označován jako "BCC" nebo "BCash". "Klasický" Bitcoin (BTC, XBT nebo "Bitcoin Core") je dnes s ním zcela nesouvisející měna, která ovšem používá stejné adresy a stejné privátní klíče. Pro každou z těchto měn musíte používat jiné aplikace, která se ale podobně jmenují ("Electrum" / "Electron"). Pro normálního člověka je to všechno velmi matoucí.
   • Proč to vymysleli takhle blbě? - Nevím. Zcela jistě se objeví podvodníci, kteří se budou snažit využít toho, že si lidi budou plést "Bitcoin Cash" a "Normální Bitcoin". Má osobní teorie je, že buď jsou tvůrci BCH retardovaní, nebo měli zlé úmysly a záměrně chtěli, aby se to lidem pletlo. 
    • To je vážné obvinění! - To je. Osobně to řeším tak, že jakmile někde vidím "Roger Ver", "Jihan Wu" nebo "Satoshi's Original Vision", je to pro mě dostatečná záminka k tomu, abych ten text zcela ignoroval a nevěřil mu. Mám k tomu své důvody, které jsou rozsáhlé, komplikované, a jistě subjektivní. Možná toho jednou budu litovat. 
  • Souvisí nějak UAHF s Bitcoin Unlimited, Bitcoin XT, SegWit, SegWit2x, nebo nějakým BIPxyz? - Nějak ano, ale velmi vzdáleně. Můžete žít v přesvědčení, že ne, a nebude to ničemu vadit.
  • Je BCH kompatibilní s BTC? - Záleží na vaší definici slova "kompatibilní". BCH funguje ve většině ohledů skoro stejně jako BTC (rozdíly jsou nepochopitelné pro normálního člověka). Ale každá z měn má jinou hodnotu, jiný blockchain (který se do dne UAHF "náhodou" shoduje), a pokud někomu máte poslat BTC, nemůžete mu místo nich poslat BCH (nikdy je nedostane a mohou být dokonce navždy ztraceny!). A naopak.
  • Jak je to s kurzem BTC vůči BCH? - V tuto chvíli má jeden BCH asi 10x nižší hodnotu než jeden BTC. Aktuální kurz je například zde, ale může se velmi rychle změnit oběma směry.
  • Neměla by existence BCH a skutečnost, že najednou vznikla sama od sebe kryptoměna s hodnotou 10 procent Bitcoinu, negativně ovlivnit kurz (normálního) Bitcoinu? - Selský rozum říká, že ano. Skutečnost je kupodivu taková, že kurz BTC od dne UAHF výrazně roste (prudčeji než kurz BCH).
  • Jaký je v tuto chvíli důvod, abych začal BCH k něčemu aktivně používat? - Pokud jste "normální člověk", tak k tomu v tuto chvíli nemáte žádný důvod. Z vašeho pohledu je pomalejší, méně spolehlivý, méně výhodný na těžbu a podporovaný méně obchodníky. Většinu problémů, které má BTC, má v tuto chvíli BCH ve stejné nebo vyšší míře. V tuto chvíli. Může se to poměrně rychle změnit. 
   • A změní se to? Kdy? -  Nevím, a neví to nikdo. Subjektivně se domnívám, že BCH zůstane marginálním, nebo úplně zanikne.
  • Můžu směnit BCH na BTC nebo naopak? - Ano, jde to různými způsoby a různě výhodně (např. přes ShapeShift to jde bez jakékoliv registrace, pokud nemáte desítky BTC). Musíte přitom manipulovat se stejnými privátními klíči a stejnými adresami na dvou různých blockchainech ve dvou různých peněženkách. Pravděpodobně to bude trvat několik hodin (protože BCH je pořád nestabilní a pomalý). Pokud si při tom nejste absolutně jisti, co děláte, můžete nenávratně přijít o své BTC i BCH!!!
   • Měl bych tuto směnu udělat? Kterým směrem? Kdy? - To nikdo neví. Já směnil všechny své nově získané BCH na BTC, a dále se BCH nehodlám nijak zabývat. Možná toho jednou budu litovat.
   • Není mi úplně jasné, jak to funguje, ale chtěl bych tuto směnu udělat. - Pokud jde o dostatečně velký objem BTC a jste ochotni mi zaplatit cca 10,000 Kč (nebo odpovídající hodnotu v BTC), mohu pro vás tuto operaci provést (a samozřejmě oficiálně vyfakturovat jako IT služby). To vyžaduje, abyste mi věřili natolik, že mi svěříte své privátní klíče a bezpečně mi je předáte. (Pokud jste takoví kokoti, že mi např. své privátní klíče pošlete v nezabezpečeném e-mailu, a následně během příštích 10 minut o všechno přijdete, je to jen vaše chyba.) Jsem si naprosto jist, že někdo jiný bude ochoten udělat pro vás tutéž operaci laciněji, ale nikoho konkrétního vám doporučit nemohu.
 • Zpět ke klasickému BTC. Koukám, že opět raketově roste. Proč? - Nevím. Nikdo to neví. Respektive, kdo to ví, ten to nebude nikomu říkat, protože by tím prodělal. Možná proto, že UAHF proběhl hladce. Možná proto, že bude přijat SegWit. Možná proto, že v něm židi perou špinavé peníze. Nebo neonacisti.
 • Má smysl do BTC v tuto chvíli investovat? - Záleží na tom, kolik do něj chcete investovat. Pokud je to částka, u které se dokážete smířit s tím, že potenciálně o celou přijdete, pak ano. Pokud začnete investovat dnes, je to velmi riziková investice. Subjektivně se domnívám, že hodnota BTC bude časem ještě mnohem vyšší, než dnes. Ale jsem smířen s tím, že o všechny BTC mohu přijít.
 • Chci si koupit nějaké BTC. Jak to nejlépe udělat? - Nejlépe koupit je od dobrého kamaráda, který je má.
  • Žádní mí dobří kamarádi BTC neprodávají. - Kolik jich chcete koupit?
   • Musí to být aspoň jeden BTC? - Ne, nemusí. Může to klidně být třeba 0,0937412 BTC.
    • Aha, tak v tom případě asi tak za 10 000 Kč. - Použijte BTC bankomaty, které jsou ve větších městech. Například ten v Alze v Holešovicích má docela slušný kurz (ale ne tak dobrý, jako BTC burzy).
    • Hm, a co třeba za 100 000 Kč? - V bankomatu takový objem nesměníte. Registrujte se na burze. Např. Kraken není špatný. Počítejte s tím, že při registraci budete muset prokazovat svou totožnost (poměrně důkladně) a celá směna potrvá několik dní (protože se bude čekat na převod standardních peněz přes standardní banku, která navíc může dělat problémy). Také počítejte s tím, že kromě burzovního poplatku proděláte na převodu normální měny - např. Kraken neobchoduje v Kč, takže musíte své koruny nejdřív převést na Eura. Nejsem si jistý, jestli už existuje nějaká důvěryhodná burza, kde se dá obchodovat v rozumném kurzu přímo za Kč. Především ale mějte v patrnosti, že když vaše BTC nebo peníze leží na burze, tak nejsou vaše a jsou zabezpečené jen tak dobře, jak zabezpečená je ona burza.
    • Hm, a co třeba za milion Kč nebo víc? - Napište mi, ale nic neslibuji. Každopádně počítejte s tím, že se budete muset někde s někým sejít, se svědky a advokátem, legitimovat se, a něco podepsat. "Vyprat peníze" se vám dnes již tímto způsobem nepodaří.
 • Chci prodat svoje BTC. Jak to nejlépe udělat? - V BTC bankomatu, případně na několikrát. Viz výše. Pokud jde o objem nad 100,000 Kč, napište mi. Pravděpodobně vám seženu někoho, kdo o ně bude mít zájem. Provizi za to nechci.
 • Když mám někde uložené Bitcoiny, asi bych tam měl mít dobré heslo, že? - Ano. Velmi dobré heslo. Tohle je hrozně důležitá věc, kterou lidi hrozně podceňují. Pokud někdo přijde na vaše heslo, vaše BTC jsou nenávratně fuč. Ale na druhou stranu, pokud je vaše heslo tak kvalitní, že ho zapomenete, vaše BTC jsou taky nenávratně fuč!
  • To je taková Hlava 22... - Ano. Není to legrace. Pokud převádíte větší množství BTC, neměli byste to dělat ze svého normálního počítače, na kterém vám běží vaše normální Windows, nebo ze svého mobilu, který máte haxxxorsky rootovaný.
  • Jak řešíš bezpečnost svých BTC ty? - Dlouho jsem o tom přemýšlel, než jsem došel k přesvědčení, že pro mé potřeby to nejlépe funguje takto: Menší množství BTC mám na adrese, kterou spravuji pomocí mobilní peněženky Mycelium. Většinu BTC mám v "dlouhodobé úschovně" pod privátními klíči, které si generuji lokální kopií webu BitAddress a vlastním skriptem. Ten mi také generuje dvanáctislovné heslo pro obnovu Mycelia, kdybych přišel o svůj telefon. Je to velmi bezpečné řešení, ale není příliš komfortní. Ke své dlouhodobé úschovně BTC ale potřebuji přistupovat jen jednou-dvakrát ročně. Ten skript je tady. Je to jeden soubor napsaný v LuaJIT a záměrně je nezávislý na jakýchkoliv jiných knihovnách.
   • Nechápu, jak přesně ten skript funguje. Můžeš mi to vysvětlit? - Ne.
  • Má smysl kupovat si Trezor nebo jiné hardwarové zabezpečení? - Dle mého názoru pouze pokud potřebujete převádět velké množství BTC, a potřebujete to dělat často (několikrát měsíčně).
 • Co si můžu dneska koupit za BTC? - Je toho hodně, ale ne vždy to funguje hladce. Ze spolehlivých, seriózních obchodů mohu doporučit platby na službě Steam, český webhosting WEDOS, nebo Alza Shop. Alza je dnes asi nejlepší způsob, jak legálně a bezpečně převést velké množství BTC na nevirtuální aktiva.
 • Když jsme u té legality, jak legální je obchodovat s BTC? - Pravděpodobně je to v ČR legální, pokud vycházíme z předpokladu "co není zakázáno, to je dovoleno". Buďte ale připraveni prokázat jejich původ, pokud se fininační úřad nebo policie začne o vaše operace zajímat. Banky jsou stále velmi ostražité, co se týče směny Kč/BTC a naopak. Některé více než jiné. Mají na to plné právo.
 • Má smysl začít dnes investovat do jiných virtuálních měn (Litecoin, Ethereum)? - Nevím. Já to dělat nebudu. Připadá mi to riskantnější, než nechat peníze v BTC, který toho už vydržel neskonale víc a prokázal svou odolnost.

Pokud máte další dotazy, doporučuji vám kliknout v pravém sloupci na "Discord chat" (bez nutnosti registrace) a v něm navštívit místnost "#bitcoiny", kde se vyskytuji.

26 komentářů:

 1. Matěj Pukník přenechal za 70 kop BTC Janu Pukníkovi, zřejmě svému synovi.

  OdpovědětVymazat
 2. Ta černovláska vlevo bere jenom btc nebo i bch?

  A co na to všechno Jan Tleskač?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obě umí udělat rozštěp, jsem si jist. (Článek jsem šťastně přeskočil, jen něco o rozštěpu v gymnastice jsem zahlédl.)

   Vymazat
 3. Jen tak pro zajímavost.. Mám-li právě teď 1 500 v BTC, kolik by si na tom vzal bankomat v Alze? Kolik bych realně zaplatil v poplatcích? Díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bankomat v Alze by měl používat přesně tento kurz: https://bitcoinpay.com/cs/bitcoin-exchange-rates (to už je včetně všech poplatků)

   Vymazat
  2. Neee, kecám. To je kurz pokud NAKUPUJU v Alze za BTC. Pokud je chci směnit, pravděpodobně to bude méně výhodné... Ale stačilo by zjistit kdo jim provozuje ten bankomat, a u něj na webu pak by měly být aktuální kurzy nákupu / prodeje.

   Vymazat
 4. "nedava ekonomicky smysl" ... samozrejme ze dava; odrazi se v cene tech starejch a novejch bitkojnu (ano, i presto, ze rostou)

  kdybych vysral hovno a rekl si za nej milion a nekdo mi ho dal, pak to dava ekonomicky smysl

  OdpovědětVymazat
 5. Asi by stálo za to zmínit i web Simplecoin.cz, se kterým mám dobré zkušenosti. Nákup BTC je tam velmi jednoduchý a kurz celkem solidní.

  OdpovědětVymazat
 6. ten rast je zrejme sposobeny tym, ze vsetci znali veci spravili to co franta a zamenili si BCC za BTC. viac operacii = vacsi dopyt= vyssia cena. mna to nenapadlo, ani by som to spravit nevedel a tak nemam o 40% viac BTC ako pred 1.8.. sakra.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale vraj cinani tlacia na niektore weby aby uznali BCC tak mozno este porastie.

   Vymazat
 7. TVL ať už se konečně někdo v Číně nebo jinde kde má slovo váhu probere a spláchne tuhle blbost do hajzlu. Stačí pár slov a nezávislá a decentralizovaná měna zmizí a bude pokoj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko, anežko. Čínani a rusové se přece nepřipraví o ten nejlepší korupční nástroj ever.

   Vymazat
  2. Výmysl asi jako stravenky. Kterej retard vymyslí prostředek směny, který někde nepřijímají nebo nevrací zpátky? Podobný je tenhle bitcoin.

   Vymazat
 8. By mě zajímalo, jestli se dá BTC používat skutečně anonymně, kvůli tomu to, myslím, bylo taky vynalezeno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když někdo bude moc a moc chtít tak to vystopovat lze. Ale výhodu to samozřejmě má, protože v normálním trafficu se sledují už banálně nízký částky kolem tisíc EUR a ještě si to státy vyměňují povinně v rámci centrálního registru úplně bez důvodu. Tady u bitcoinu, když se to zamixuje tak alespoň ten první level, kde konkrétní platbu někdo přímo nehledá cíleně odpadá.

   Vymazat
  2. od anonymity tu je Monero

   Vymazat
  3. Anonymně se dají používat například bankovky. A mince, ty už pěkných pár tisíc let.

   Vymazat
  4. anonymni to je presne do te doby dokud neexistuje vedomost o vztahu mezi tebou a tvym uctem; jakmile existuje maji naopak vsichni totalni prehled o vsech tvych transakcich odjakziva navzdy

   Vymazat
  5. Až na to, že platba hotovostí - bankovkami je omezena do nějaké výše - http://www.skolkovne.cz/limit-hotovostni-platby-2017/

   Krom toho, nějak ty bankovky musim získat a to už tak anonymně nejde (neberu teď v úvahu možnosti jako vyloupení pošty v převleku za klauna ala Belmondo apod.).

   Vymazat
 9. V článku je pěkný námět pro další "FF kurz pro zelenáče" ("... nedělejte to z normálního počítače s Windows ani z rootnutého telefonu"). Franto, nechceš napsat popularizační článek na téma "Instalujeme a konfigurujeme bezpečný počítač"? A nejen pro BTC operace...

  OdpovědětVymazat
 10. Co se týče české burzy, tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit Coinmate, podporuje CZK i EUR. Referral: https://coinmate.io?referral=ZVcxNVoyVnZOakp5U3paU2RUSlFkRTVGV0Y4NFVRPT0

  OdpovědětVymazat
 11. Rust je zpusoben poptavkou.cim vic lidi kupuji tim vic roste cena :) neco si o to zjisti pak tu clankem mates lidi (cechy)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem někde napsal něco jiného? Nebo na koho je to reakce??

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.