16.8.17

Recenze: Po strništi bos - 60%

Rok 1943. Malý Eda je i s rodiči nuceně přesídle z Prahy na vesnici (k prarodičům a zbytku rodiny). Zde si najde pár nových kamarádů a očekává, až přijde osvobození...


Nejnovější film Jana Svěráka je natočen podle stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka (částečně autobiografické) a má ze všech jeho filmů zdaleka nejslabší scénář, respektive zápletku/děj výsledného díla (bez ohledu na to, co stálo ve scénáři).


Je celkem jasné, co mělo vzniknout: Rozněžnělý pohled starého člověka na jeho dětství, kdy všechno vnímal poněkud nadpřirozeně a zveličeně, a nechápal souvislosti, které mu došly až o nějaké to desetiletí později. Složité pnutí v početné rodině, touha začlenit se mezi vesnické vrstevníky, první nesmělé koketování s erotikou, ozvěny války a politiky vůbec, drsně doléhající do jeho naivního světa.

A možná to i fungovalo jako série minipříhod v knize Svěráka staršího. Ovšem ve filmu Svěráka mladšího to funguje o poznání hůře.

O ději filmu vlastně nemohu napsat nic konkrétnějšího, než jsem napsal výše. Můžu přidat pár konkrétních epizodek: Zatoulá se holub a později je nalezen v rouře od kamen. Tatínka popíchají včely do rozkroku. Hlavní hrdina se naučí chodit bos po strništi. Přijde krupobití. Někdo umře. Někdo jiný umře. Do potoka spadne britská letecká palivová nádrž. Ředitel školy (Svěrák starší) nemá rád Němce, ale nesmí to dávat příliš najevo, tak jen naznačuje. Tatínkův bratr se vilně podívá na hrdinovu polonahou maminku. Hlavní hrdina se vilně podívá na svou polonahou maminku. Hrdinova spolužačka se vilně podívá na hlavního hrdinu. Hlavní hrdina se vilně podívá na jinou spolužačku. Ještě jiná spolužačka dá hlavnímu hrdinovi pusu a on se na ni vilně podívá...

Valná většina z toho se ani nedá nazvat epizodkou. Jediné, co je nějak plus-mínus rozvedeno, je jednoduchá podzápletka s tatínkovým bratrem (Oldřich Kaiser), kterého zbytek rodiny nenávidí, a má to trochu jiný důvod, než se zpočátku zdá (celkem asi 10 minut). A ještě jednodušší podzápletka s beznohým klukem, který by rád jezdil na své motorové tříkolce, ale nemá benzín (celkem asi 5 minut).Svěrákovy filmy (už od Ropáků) se kromě řemeslné zručnosti (a zjevného obdivu Hollywoodu) vyznačovaly i tím, že rozuměl stavbě děje a ať byla záplekta jakkoliv absurdní, měla nějaký směr a směřovala k nějakému rozuzlení (bez ohledu na míru své iracionálnosti).

Film Po strništi bos je řemeslně zručně natočen, tedy řemeslně zručněji než většina české produkce - vytkl bych jen občas nevyrovnané dětské herecké výkony a občasný nepovedený střih (dva sousední záběry na sebe špatně navazují, dialogy jsou slyšitelně prostříhané). Což je možná vedlejší efekt toho, že ve filmu toho bylo původně mnohem víc a zkracovalo se to (aby měl pod dvě hodiny). Kromě divného střihu to má ale především ten negativní důsledek, že je většina podzápletek zredukována na minutové miniscénky, jejichž přítomnost ve filmu ztrácí jakékoliv opodstatnění. Konkrétně mi utkvěla v paměti scéna, kdy Eda přijde do kuchyně, kde babička cosi dělá s moukou a sítem, zeptá se jí, co to dělá, babička odpoví, že v mouce jsou červi, a ukáže mu, jak mouku prosívá. A tím scéna skončí, aniž by někdy později něco vyplynulo z toho, že v mouce byli červi, nebo že babička mouku prosívala. Obávám se, že scéna byla ve filmu jen proto, aby si divák zapamatoval, že postava babičky existuje - neboť se jinak ve filmu téměř nevyskytuje.

A tohle je věc, která mi na většině českých filmů velmi vadí a dodnes jsem si myslel, že Jan Svěrák si tyhle věci umí ohlídat. No, tentokrát se mu to nepovedlo.

Přes všechny ty kritické odstavce je Po strništi bos snesitelný film s několika emocionálně silnými okamžiky a slušnou retro atmosférou. Něco podobného, jako třeba Nežné vlny. Problém je v tom, že jsem zvyklý od Svěráků očekávat mnohem víc.

36 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Máš to bez diakritiky, takže se to nepočítá.

   Vymazat
  2. A ty ses cernoch, takze tvuj nazor nic neznamena.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Nie, Obecná škola je dvojka. Star Wars číslovanie.

   Vymazat
  2. Takže v mouce jsou červi?

   Vymazat
  3. Je to tedy prequel, sequel nebo zesruel?

   Vymazat
  4. Kdyby jenom v mouce, občas mi hlodá červíček v hlavě, když na vás myslím...

   Vymazat
 3. Frontaly?

  A kde je Coorvus a Corvus jsme se opět nedozvěděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen takový ty decentní náznaky jako obvykle, ono je to celý jako obvykle vlastně. Chvílema to vypadá jako sebevykrádání.

   Vymazat
  2. Díky. Takže takový rebůt/rýmejk.

   Vymazat
  3. Nabízí se něco jako český Amarcord od Felliniho, ale fakt to vypadá jako nějaký bonusový materiál z těch předchozích filmů na konci zalepenej hymnou.

   Vymazat
 4. O 10% méně než bony a klid 2, hey!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale o 30 více než Život je život. A o 40 méně než ZNK - Život není krásný.

   Vymazat
 5. Keď sa tak nad tým zamyslíte, tak Obecná škola tiež nemala nosný príbeh. Tiež to bola epizódna séria spomienok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což samo o sobě nevadí, pokud ty epizodky maji samy o sobě co říci či jsou třeba ftipné.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Nj, je tam zas válka a je to v Čechách a od Svěráka, tak se to důchodcům líbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...navíc tam na sebe všichni nudně hetero vilně čuměj, nebo si Fuka představoval, že na sebe vilně čuměj, protože se nudil.
   Takže důchodci si možná taky vzpomenou, že existuje nudná hetero erotika a budou happy jak grepy.

   Vymazat
 8. Podle všeho, co o tom nevím, bych soudil, že je to reboot - znovu si nasadit boty, když Hugo chvíli chodil po strništi Boss. Pak se oholil, oholil i strniště, vymyslel uniformy a nabídl je svému bossovi se sloganem "Jakmile si je obléknete, budete tak kühl, že prostě budete muset přepadnout Polsko."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ještě chybí ta pasáž, jak se zadumaně oddával poslechu Wagnera

   Vymazat
 9. Prosim vas, je ve filmu vysvetleno, co za ucel plni prapodivna pokryvka hlavy hlavniho hrdiny? A pokud to neni ozrejmeno ve filmu, je mozne tuto informaci nekde dohledat. Dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve filmu jenom říkají "To je křížek". Netušil jsem, co to má být....

   Vymazat
  2. Čím prapodivnější pokrývka hlavy (křížek, mitra, hovno nebo staniol), tím lépe chrání před chemtrails, ještírky, telepaty a finančním úřadem.

   Vymazat
  3. Hrdina si na hlavu natahuje kalhotky svých vilných spolužaček. Je to podáno s laskavým humorem.

   Vymazat
  4. Je po chemu a krizek mu drzi paruku pri roztodivnych rostarnach.

   Vymazat
  5. Karel Zich v tom vystupoval...
   https://www.youtube.com/watch?v=hT8WH5n2U6c

   Vymazat
  6. Ti z nás, kteří již nemají vlasy, to prostě nechápou.

   Vymazat
  7. "Vlastně to je dobový gel, aby vlasy nelítaly například při sportu. Maminka synovi ulízla patičku, ta pak pod křížem držela. I můj tatínek ho nosil, takže to asi bývala v té době běžná věc."

   http://reportermagazin.cz/a/ivcdx/jan-sverak-je-to-muj-posledni-film-ostatne-jako-vzdycky?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=sverak#LDlQXYczVl0LKgx7.99

   Vymazat
  8. Je to prostě normální čelenka a protože nebyly elastický materiály musel tam bejt ten kříž aby to nepadalo.

   Vymazat
  9. Je to tam proto, že to stejné nosil Eda v Obecné škole.

   Vymazat
  10. Frontály = 0.

   Někdo psal, že tam jsou dvě scény s Terezou Oříškovou, kvůli kterým tam byla obsazena, ale v jedné je v plavkách a ve druhé se převléká do noční košile tak, že není vidět ani bradavka. Takže celý film = dvě hodiny ztraceného času.

   Vymazat
  11. Oříšková je zmrzka anebo čokoška, Terkle je Voříšková, jako kdyby byla z Votrokova...

   Vymazat
 10. V knížce o tom mluvil, ale nepamatuju si to. Je to něco mezi čepicou a čelenkou. My to nosili na hokeji pod helmu, když byla velká kosa.
  Jinak audiobook mě fakt bavil, ale tam to bylo spíš Svěrákovým projevem a hodně mluvil o pocitech. Film určitě omrknu, ale moc od toho nečekám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tos hral hokej za valky?!
   Je to takovy udelatko pro deti aby drzel uces, dospeli to nenosili.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.