25.8.17

Recenze: Hurvínek a kouzelné muzeum - 40%

Česko-ruský (a ještě nějak seversky koprodukovaný) 3D CGI animovaný film o Hurvínkovi a Spejblovi, kteří prožívají dobrodružství v začarovaném muzeu, kde se vyskytují oživlé loutky a taky jejich zlý pán Bastor.


Rozhodně nejsem nějaký staromilec, takže mi opravdu nevadí, že Hurvínek už neností dřeváky a hraje videohry. Co mi vadí, to je skutečost, že Hurvínek i Spejbl nyní mají nyní přes svoje vypouklé oči víčka a když je používají, vypadá to hodně strašidelně:

Hurvínek (vlevo) a Spejbl (vpravo)
(Pokud je Josef Spejbl "taťuldou" Hurvínka, znamená to, že Hurvínkovo plné jméno je "Hurvínek Spejbl"? Mind = Blown.)


Také mi vadí, že Žeryk, Mánička a teta Kateřina nepřipomínají své loutkové předlohy. Mánička je nyní mnohem více sexy a podstatnou část filmu jsem přemýšlel o ní a o pravidlu 34.

Také mi vadí, že animace a celá výtvarná podoba značně zaostávají za čímkoliv z Hollywoodu (a většinou věcí z Evropy), ale to se tak nějak očekávalo, a nevadí mi to až tak moc...Úplně nejvíc mi ale vadí, že výsledný film nemá žádný děj a žádná pravidla, kterými by se řídil svět, ve kterém se odehrává. Možná to souvisí s tím, že se s Hurvínkem (jako spolurežisér) vrací na scénu Martin Kotík, režisér dnes již legendárních snímků Pánská jízdaVšechno nejlepší a Vy nám taky, šéfe. Možná ne.

Ale jsem nucen přejít k různým náhodným útržkům, které jsem si zapsal:
 • Hurvínek hraje doma videohry ovladačem, který vypadá jako standardní joypad od PS nebo XBoxu. O něco později vezme v muzeu do ruky magický kovový kruh, který ani vzdáleně nepřipomíná jeho ovladač (viz trailer), a řekne "to vypadá jako ten můj ovladač". Kromě toho je Hurvínek cool a in, takže ví, že na videoherních ovladačích zespoda běžně bývá "tlačítko Restart, které vymaže hru".
 • Všechny loutky v muzeu jsou údajně přes 400 let staré, ale přesto je mezi nimi kovboj, balerína v tutu sukni a panák s žárovkou na hlavě.
 • Všechny nápisy ve městě i v muzeu jsou v angličtině, jen úplně na konci filmu je pódium s nápisem "Vítejte". Český dabing je velmi špatný a pohyby úst postaviček jsou sice propracované, ale často vůbec neodpovídají tomu, co hrdinové říkají. Texty písní se mají rýmovat, ale jsou bolestné. To všechno mě vedlo k (neověřené) teorii, že film byl původně natočen v nějaké jiné řeči než v češtině.
 • Pod muzeem je tajný podzemní komplex, o kterém 400 let nikdo neví (ani Spejbl, který v muzeu dlouhodobě pracuje), ale přitom z něj vede normální, nijak nemaskovaný výtah do běžně přístupné zvonice muzea.
 • Superpadouch neví, že má ve svém podzemí tajné dveře, a proto jimi nechá hlavní hrdiny utéct.
 • V superpadouchově podzemí jsou zlé loutky (narozdíl od hodných loutek nahoře v muzeu). Jedna z těch zlých loutek ale byla v předchozí scéně na chvíli vidět nahoře v muzeu jako hodná.
 • Hurvínek si nechá od tatínka nadávat, že je "lhář a podvodník", místo aby mu snadno dokázal, že tajné podzemí skutečně existuje (a nachází se pár metrů od nich).
 • Když se zatahuje divadelní opona (ta tradiční, dvoudílná, látková, do stran), je to stejný záběr jako její roztahování, ale je puštěný pozpátku (takže se spodní část opony nesmyslně zatáhne dřív než horní).
 • Uprostřed filmu hlavní hrdinové na loutkovém drakovi proletí (asi náhodou?) tajným portálem do magické země, kde jsou kam až oko dohlédne pestrobarevné kopce s umělými květinami, papírové vodopády, velký hrad, všechno možné... Asi 3 minuty zde mají potyčky se zlými loutkami, pak proletí jiným portálem zpět do reálného světa a po zbytek filmu se ta pohádková země nijak nezmiňuje, ani mi z ničeho nevyplynulo, jaký vztah měla mít k čemukoliv jinému ve filmu (jinak se 95 procent filmu odehrává v muzeu).
 • Celý film Hurvínkovi někdo říká, co má nebo nemá udělat, aniž by bylo vysvětlováno, proč to má nebo nemá dělat, natož aby se někdo pozastavoval nad tím, proč magie v muzeu funguje právě tak, jak funguje, a jaký cíl tím její autor (ten padouch nebo někdo úplně jiný?) sledoval, protože je (ta magie) dost často v rozporu s jeho plány. V tom film dost připomíná Noci v muzeu se Stillerem.
 • Hodně jsem přemýšlel i o obyvatelích města. Všimli si toho, že celé muzeum na chvíli odletělo z města pryč? Všimli si toho, že byli zakletí a proměnění v loutky? Všimli si toho, že před muzeem byla obrovská díra a už tam (magicky?) není? Je jim to na konci filmu jedno? Nebo jim to bylo kouzelně vymazáno z hlav? Ať to bylo tak nebo tak, pro děj filmu je to úplně jedno. Stejně jako většina ostatních věcí, které se v něm stanou.
Vlastně to všechno hodně připomíná relativně nedávný pokus o animovaný Čtyřlístek. Včetně dost kvalitní instrumentální hudby (Jiří Škorpík), kterou bych rád měl na digitálním nosiči. Je to prostě další animovaná, barevná, hodně hlučná, nezávadná, ale také nijak zajímavá blbost pro nejmenší děti. Ale zatím rozhodně nejlepší Kotíkův režijní počin!

P.S: V angličtině se Hurvínek jmenuje Harvie, zřejmě aby si ho lidi snáze pletli s tímto.

P.P.S: V kinosále bylo hodně malých dětí, a celý film jsem si nevšiml žádné jejich pozitivní audioreakce.

29 komentářů:

 1. Fuko ty si fakt hovado. Ale v poho. Jo a prga

  OdpovědětVymazat
 2. Petre ty ses hovado.Franta - Spejbl je skutecne Josef.V jednom predstaveni i na LP nosici mu Katerina pise dopis a nahlas rika Josef Spejbl a myslim, ze to bylo i ve vecernicku.Je fakt, ze souvislost s jmenem Hurvinek Spejbl me nikdy nenapadla.
  P.S.Ma Manicka full frontal?

  OdpovědětVymazat
 3. Možná by bylo dobrý, kdyby Fuku přestal chodit na filmy pro děti.

  OdpovědětVymazat
 4. "Hodně jsem přemýšlel i o obyvatelích města. Všimli si toho, že celé muzeum na chvíli odletělo z města pryč? Všimli si toho, že byli zakletí a proměnění v loutky?"

  František Fuka (48 let)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 48? Bych tipoval o 25 míň s tím, že tu vizáž jsem přičítal hýřivému životu (za naše prachy).

   Vymazat
  2. Je vtipný, když někdo takhle hloubá o logice detailu něčeho, co je blbost už od základu.

   Vymazat
  3. On si celkovo Franta detailne vsima picoviny a potom mu uplne ujde dej a pise tie zabavne odrazky, neni vysvetleno alebo na nic to nenavazuje ...

   Vymazat
 5. S touhle vaší logikou by filmy pro děti měly dělat zase jenom děti, protože to dospělejch není hodno. Fuka recenzuje novinky v kinech, proto sem Hurvajs patří, navíc recenze na špatnej českej film (= většina) je vždy zábavnější čtení, než na něco, co se (relativně) povedlo. A neodpovídejte mi volové, nezajímá mě, co si myslíte, nebudu to číst.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani já tě nezajímám?

   Vymazat
  2. Mě takový disko jako power-speed taky nezajímá. To je hudba pro hurvínka. Lidi s vkusem poslouchají doom, death, nebo black.

   Vymazat
  3. Nebo Hip Hop. Ale vo tom umaštěný vlasáči nikdy neslyšeli.

   Vymazat
  4. Hiphop je pro uhrovatý umaštěný puboše.

   Vymazat
  5. A propos, když už je řeč o hiphopu...

   https://www.youtube.com/watch?v=mha7pAOfqt4

   Vymazat
 6. Dokonce i takové dřevo, jako je Harvie Spable, ví, že Petr je hovado. Ne, beru to zpět. Hurvínek už není dřevo. Změnil se ve stupidní pixely a zvuky.

  OdpovědětVymazat
 7. Hurvajz a spol je ze dřeva a hotovo, převod do 3D světa je úlet dnešní doby.Radši vemte děti do místního loutkového divadla než na podobné pokusy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak divadlo je zas něco jiného, ale vzniknul vůbec někdy s Hurvínkem loutkový celovečerák, když už jsme u filmu?

   Vymazat
  2. Jen to ne. Tyhle celovečeráky bych zakázal.

   Vymazat
 8. Jo a co je s vlasy co má Hurvajz na hlavě?To vypadá jak uplácaná sračka.Vždyt on měl pár vlasů.Další věc, ty oči Spejbl by už měl s ním zajít na vyšetření štítné žlázy nebo ho zavřou za zanedbání výchovy.

  OdpovědětVymazat
 9. To dítě je evidentně vážně zdravotně postižené, je dost nemorální sem dávat jeho fotku v podobné konsekvenci (a samozřejmě je to i trestné).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokaž, že je Harvie Spable vážně zdravotně postižený.

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, s celým dlouhým komentářem jsem souhlasil, jenže pak jsem se dostal ke slovu "hold."
   Jdi se vycpat, troubo.

   Vymazat
  2. Nerozumim tomu. Ten film stal určitě spoustu peněz. Přitom kdyby ty stejné peníze nacpali třeba do zeleného pozadí aby vytvořily nějaké exteriéry a Hurvínka nechali dřevěného. Navíc logika věci Hurvínek je 100 let loutka která se stane 3d ananaci vleze do muzea kde ozivnou loutky??? Už toto samo je zhovadilost kdyby vlezl třeba do zoo kde zvířata mluví nebo vletěl do nějakého světa ala Alenka v říši divů. Navíc mohli udělat část filmu loutkového a tento 3d nesmysl mohl být třeba jeho sen nebo tak něco. Navíc nechápu proč vymýšlí nový příběh když jich Hurvínek na LP deskách má mraky stačilo jich třeba pár spojit dohromady. Rozhodně by se mě líbil třeba "pozor tatulda kouše". Který by tedy ve 3d se nějak uplatnil Navíc děti koukají na Simpsonovi kteří spoustu témat vyčerpali. A ještě jsem si všiml čím větší promo akce tím větší bejkarna.

   Tak jsem ti to smazal

   Vymazat
 11. Stejné,ne li horši než panda a krtek.Hnus po pár ukázkách,další propadák pana "režiSERA" Kotíka.

  OdpovědětVymazat
 12. Uvědomte si, že je to film pro děti. 5-7 letým dětem se to líbí. Vše, co Fukojeb píše, může být pravda, pak ale nemá být tak retardovaný a lézt na to do kina...a Vy ostatní si strčte své moralizování do řiti.

  OdpovědětVymazat
 13. ke jménu hurvínek a jeho rodinné situaci:
  1) Má jen taťuldu (matka nikde) a nějakou tetu, která trochu dohlíží, jak se mu daří
  2) má podivné jméno, jehož původ je však nasnadě: podle německého die Hure se lehkým ženám u nás říkalo hurva (viz https://cs.wiktionary.org/wiki/kurva#etymologie).

  1 + 2 =

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.