30.8.17

Recenze: Loganovi parťáci [Logan Lucky] - 50%

Americký vidlákov, současnost. Channing Tatum je propuštěn ze zaměstnání, takže se rozhodne vykrást sejf při automobilových závodech (protože po závodním okruhem pracoval jako kopáč a zná to tam). Jako pomocníky zlanaří svého jednorukého bratra (Adam Driver), svou sexy sestru (Riley Keoughová), experta na výbušniny (Daniel Craig) a jeho dva retardované bratry.

A rozjedou plán, který je tak složitý, že nemám chuť vám ho vysvětlovat, a stejně dopadne úplně jinak...


Český název Loganovi parťáci není tak retardovaný, jak se na první pohled zdá. Tento film je totiž skutečně svým stylem značně podobný Dannyho parťákům, jen je vidláčtější a nezávislejší. A režíroval ho stejný Steven Soderbergh, tak proč ho takhle nepojmenovat a proč si ho neužít?


Proč ne? Protože není tak dobrý jako Dannyho parťáci.Mám sice rád velkovýpravné filmy, ale rozhodně nemám nic proti tomu, když se renomovaný režisér rozhodne natočit lacinější "bokovku" s dobrými herci a s naprostou tvůrčí svobodou. Naprosto mi nevadí, že ve filmu nejsou mega CGI trikové scény, výbuchy, honičky atd... Fakt ne.

Vadí mi, že velká část filmu působí jako kdyby se až při natáčení vymýšlelo, co se vlastně ve které scéně bude dít a říkat, a jako kdyby režisér spoléhal jen na to, že má charismatické kvalitní herce, a rezignoval na děj filmu: A to jak s ohledem na jeho ústřední zápletku, tak s ohledem na jednotlivé scény a drobné gagy v nich.

Samozřejmě je zábavné koukat na retardovaného vidláka, který tvrdí, že je počítačový expert. Ale ve zbytku filmu pak ani on, ani nikdo jiný nedělá nic s počítačem, tudíž ten úvodní humor jaksi není zúročen. Samozřejmě, že je zábavné koukat na Daniela Craiga, jak hraje psychopata s fetišem na výbušniny. Ale ona se ta postava nevyznačuje ničím jiným, než že je psychopat (a možná klátič, nebo to jenom říká). Dělá šílené kukuče, občas řekne něco nelogicky absurdního, ale nemá žádný dějový oblouk a dokonce nemá ani vtipné vypointované dialogy. Což bohužel v tomto filmu nemá nikdo.

Nechápejte mě špatně. V Loganových parťácích jsou desítky okamžiků, kdy se uchechtnete, a pár situací, při kterých se budete hodně smát. Ale na téměř dvouhodinový film mi to připadalo málo. Zatraceně málo.

Celý plán loupeže je zbytečně překombinovaný a ještě jsou nám jeho detaily odhalovány postupně, dodatečně (takže většinu filmu jsme zmateni, proč lupiči dělají to, co dělají). A to odhalení nestojí za to. Pořád je to jen zbytečně překombinovaný, složitý plán, který není v ničem chytrý (a už vůbec ne realistický, pochopitelně).

Největší Soderberghův hřích ale je v tom, že se v jedné scéně sejdou tři-čtyři vtipně načrtnuté figurky, pět minut si povídají, a výsledkem jsou celkem dvě divácká uchechtnutí a žádný smích.

V Soderberghových filmech se občas dají nalézt nějaké druhé a třetí plány, ve kterých se něco skrývá a je možné to sofistikovaně odhalovat. Ale Loganovi parťáci mají být výhradně letní zábavná oddechovka a nic jiného. A vzhledem k Soderberghovým zkušenostem je až zarážející, jak málo se jim to daří.

11 komentářů:

 1. Navrhuji napsat skript, který každý příspěvek obsahující slovo prga změní na "Jsem debil a mám malý péro". Co ty na to, Franto?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V současné době to funguje tak, že když někdo napíše do komentáře "Jsem debil a mám malý péro", skript to automaticky změní na "Prga"...

   Vymazat
  2. I kdyby to tak napsala Anna?

   Vymazat
  3. i kdyz to napises ty Franto? zas mas nejakou zasranou vip vyjimku, podvod!

   Vymazat
  4. Já chci dycky napsat k.l.á.t.i.č. s. v.e.l.k.ý.m. p.é.r.e.m. a pokaždý to změní na PRGAT!

   Vymazat
  5. Tak počkat. To se tu celé ty dlouhé měsíce různí tepláci přiznávali ke své imbecilitě a nepatrnosti svého pohlavního ústrojí a Franta to vždy milosrdně zakryl prgou? Jak velkodušné!

   Vymazat
 2. Samozřejmě je zábavné koukat na retardovaného vidláka, který tvrdí, že je počítačový expert. Franto.

  OdpovědětVymazat
 3. O 20 procentnich bodu horsi nez Bony a klid 2, hm.

  OdpovědětVymazat
 4. Jinak už se těším, až to poběží na hNojvě jako mega-giga-tera-hexa-film.

  OdpovědětVymazat
 5. recenze na hitman's bodyguard nebude? ja se u toho bezvadne bavil

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.