13.8.15

Recenze: Schmitke - 60%

Schmitke (už si nepamatuji, jesli má nějaké křestní jméno, ale říkají mu "Herr") je německý expert na větrné elektrárny, kterého zaměsrnavatel vyšle opravit starou vrtuli do Krušných hor. Kde ho, pochopitelně, čekají krušné chvíle…


Městečko Chřmelava (které má kupodivu na městském úřadě napsáno "Chřmelavy") Je totiž takovým českým Twin Peaks. Všichni vysedávají v hospodě nebo bloudí po lesích a krajem se nepřetržitě rozléhá strašidelné vrzání obrovské vrtule, která nejde opravit… ale ani zastavit!


Po první nepříjemné noci v odporném hotelu se situace dále eskaluje, když zmizí Schmitkeho mladý kolega a Herr ho musí hledat (mezi marnými pokusy o opravu vrtule). Přitom poznává různé divné postavičky z okolí (včetně pár českých herců, haha) a nahlédne až na samé dno hrůzy lidské duše, nebo tak něco…

Německo-český Schmitke je "pocitový artfilm", ve kterém téměř neexisuje reprodukovatelná zápletka. Jde v něm především o to, jak se titulní hrdina propadá hlouběji a hlouběji do zoufalství, neboť nic kolem něj nedává smysl a nikdo s ním nehodlá konstruktivně komunikovat, což mu nabourává jeho dosavadní každodenní bezpečné rituály.K tomuto podžánru mám většinou rezervovaný vztah, ale Schmitke mě docela potěšil, neboť jeho atmosféra je správně hutná a mezi těmi divnými halucinogenními událostmi se objevují jisté náznaky, že by to celé mohlo směřovat k nějaké pointě. Herci jsou povětšinou kvalitní (respektive "patřičně znervózňující") a krušnohorské erxteriéry stojí za to (především rozpadlé trosky jakési staré velké betonové stavby v lese).

Do naší distribuce jde verze, která byla oproti původní asi o 15 minut zkrácena, což byla velmi správné rozhodnutí, protože o mnoho déle už bych tu uspávací depresi nevydržel.

Na konci filmu kdosi v sále řekl: "No podívej se,  připomíná mi to tu bramboračku, co byla v Jablonci." A proti tomu se ndá nic namítat...

14 komentářů:

 1. Ty "rozpadlé trosky jakési staré velké betonové stavby v lese" jsou bývalý pracovní tábor Rolava u Přebuzi.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1024705-v-opustenem-cinovem-dole-pry-pristava-ufo-historici-mluvi-o-unikatu
  http://www.milansykora.net/2006/rolava1.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuju velice za odkaz, vypada to prudce fotogenicky :)

   Vymazat
 2. pica, curak, pica, curak
  pica, curak, pica, curak
  jeste jednou si to zopakujme:
  pica, curak, pica, curak
  pica, curak, pica, curak

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .a mè se zase lýbý tohle
   http://www.csfd.cz/film/158487-pribehy-vcelich-medvidku/

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. .a mè se zase lýbý tohle
  http://www.csfd.cz/film/158487-pribehy-vcelich-medvidku/

  OdpovědětVymazat
 5. "Herr ho musí hledat?" To není křestní jméno, verdammt nochmal!

  OdpovědětVymazat
 6. http://shop.grexservice.cz/galerie/1_1413/polevkove-ochucovadlo-tekute-6kg-maggi-default.jpg

  .hele dej sy na t0 magY

  OdpovědětVymazat
 7. .souteżte z MAGY - jak vàm chutnà MAGY !
  a) snim 20 kylo MAGY za mèsìc
  b) 40 kylo MAGY
  c) vod ràna do većera aś nàm leze uśyma celý r0dynÉ
  ? :

  OdpovědětVymazat
 8. Schmitke je Julius; kromě propagačních materiálů to zazní v jeho telefonním záznamníku a pak když se mu představuje mladší Julie (ta hospodského dcera/pomocnice či co). Naopak "Herr" ho prakticky neoslovují.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.