27.8.15

Recenze: Pride - 70%

Polovina osmdesátých let. Ve Velké Británii stávkují horníci. Současně jsou v Londýně perzekvování gayové a lesby. Proto dospějí k jedinému logickému rozhodnutí: Budou vybírat peníze ve sbírkách a dávat je těm horníkům.

A přesně takhle to tehdy bylo!


Film Pride (což je anglicky, nikoliv Příde bez diakritiky) je dalším z britských "hřejivých sociálních drama-komedií". Když to vyšlo s Do naha! a s Billym Elliotem, jistě to vyjde znovu, že? A celkem to vyšlo...


Je to zásluha především skvělých herců, které se podařilo obsadit. Jsou sympatičtí a dokáží zahrát i slabší scény tak, že fungují.

Je ale škoda, že si tvůrci nedali více práce se scénářem. Film totiž funguje jako série dojemných / vtipných scének, ale nefunguje jako celková story a především vůbec nefunguje z nějakého hlubšího sociálního hlediska, o což se snaží.


V 80. letech se v Británii jistě děly dramatické věci, které jistě nebyly jednoduché. Ve filmu Pride ale jsou velmi jednoduché a souvisují spolu následovně:
Gayové jsou nespravedlivě utiskováni a jsou v právu, TUDÍŽ horníci, kteří se s nimi kamarádí, jsou automaticky taky v právu, TUDÍŽ vláda Margaret Thatcherové, která horníkům "bere" práci a "bere" "jejich" peníze, je zlá a možná je i proti gayům.
TUDÍŽ mi dost vadily scény, kde se film snaží o nějakou dramatickou sociální kritiku a ukazuje Thatcherovou jako o něco horšího Hitlera, který by horníky (a možná i gaye) nejradši poslal do plynu a zatančil si v jejich prachu.

Naštěstí ale těchto scén ve filmu moc není, takže si můžeme slušně užít všechny ty odlehčené legrační epizodky ve stylu "Upjatý venkovský buran poznává, že být gay je cool". Které opravdu, neironicky, jsou odlehčené a vtipné.

P.S: V USA se s citlivým námětem tohoto filmu vyrovnali vskutku chlapácky.

12 komentářů:

 1. dramaticka socialni kritika; hm, to je, kdyz se FF dvouvetne zamysli nad tim, zdali kvalifikovany a jiste z vyberoveho rizeni vzesly menezment nejvyznamejsi ceske univerzity (tm wikipedia) ridi tuto instituci uvazlive?

  a takhle presne to tehdy bylo, mile deti..

  OdpovědětVymazat
 2. Pokud Thatcherová nezvládla poslat gaye ani horníky do plynu, proč je o něco horší Hitler? Long live the betachat flesh!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neumíš číst? právě proto, že to nezvládla, ne? tzn. je horší co do výsledku, nikoli morálně horší. a takhle to tehdy bylo, milé děti.

   Vymazat
  2. Takhle to ale chápeš ty, co když to Franta myslel naopak? Ďáblův advokáte!

   Vymazat
 3. kdybych mel ucet na telegranu, tak bych tam psal, kdyz du kadit
  ze du kadit, aby to lidi vedeli
  ale ja ho nemam

  OdpovědětVymazat
 4. Hitler byl určitě lepší ekonom než Maggie, Německo by si 3 miliony nezaměstnaných nemohlo dovolit. Ale potopit ponorkou cizí loď plnou lidí bez vyhlášení války šlo dobře oběma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Britové někdy potopili ponorkou cizí loď plnou lidí bez vyhlášení války?

   Vymazat
  2. Svět opravdu není v pořádku, když už ani levičáci neumějí lhát. Ale zkusím zprávy Rádia Jerevan říkající ho si skromně Nejvyšší Vládce Vesmíru uvést na pravou míru:
   Britská ekonomika byla v zoufalém stavu PŘED Tchatcherovou, nikoliv po ní. Nekonkurenceschopná, zadušená všemocnými odbory, vysávajícími státní kasu nekonečným udržováním prodělečných podniků při životě. Tchatcherová se odvážila řešit problémy, které labouristé desetiletí zametali pod koberec a - což levičáci zvlášť těžce nesou - vyhrála s touto politikou několikrát za sebou volby a dostala Británii z pozice "nemocného muže Evropy" zpět mezi ekonomické velmoci.
   Křižník General Belgrano byl válečnou lodí, tudíž se nelze divit, že byl "plný lidí". Byl sice potopen v nevyhlášené válce, tu ovšem začala Argentina napadením a obsazením Falkland. Srovnávat to s případem Louisitanie může jen historií naprosto nepolíbený elév.

   Vymazat
 5. Jo ty myslíš RMS Lusitania. Jenže tahle britská loď šla ke dnu dlouho po vyhlášení války (7.5.1915). Já myslím, že NVV myslel parník Athenia, který Němci potopili, údajně omylem, 3.9.1939, právě v den vyhlášení války Británií Německu. Ale vnuk má pravdu, že lehký křižník General Belgrano si své potopení plně zasloužil (přestože neplul do britské Total Exclusion Zone kolem Falkland).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oops. Chtěl jsem odpovědět vnukovi, ne komentovat. Nevadí. A mimochodem, opravdu se nedá srovnávat potopení nic netušícího civilního parníku s potopením válečného plavidla, které bylo argentinskou admiralitou posláno do válečného konfliktu a sakra dobře si to uvědomovalo.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.