11.8.15

Recenze: Fantastická čtyřka (2015) [Fantastic 4] - 40%

Foxové se rozhodli provést reboot Fantastické čtyřky, protože... Asi proto, že už ho 10 let neprovedli. A protože každých 10 let musejí Fantastickou čtyřku natočit, jinak se práva vrátí Marvelovi, t.j. Disneymu...


A z nějakého důvodu nechali tento výpravný film režírovat Joshe Tranka, který před pár lety natočil velice zajímavou nízkorozpočtovou Kroniku a NIKDY NIC JINÉHO. Z toho mohlo vzniknout něco velmi zajímavého! A něco docela zajímavého vzniklo, ale bohužel se na to nedá koukat.
Při natáčení došlo k nějakým obrovským problémům, kdy se prý režisér choval velmi neprofesionálně, a současně mu studio házelo klacky pod nohy. Na Internetu je o tom spousta čtení a ve filmu úplně chybí mnoho scén, které byly v trailerech a na fotkách z natáčení.Nicméně:

Hlavní dva hrdiny (Reeda Richardse a Bena Grimma) poznáme už jako malé kluky na základní škole. Už tehdy je Reed génius a vynalézá teleport. Pak děj skočí o pár let vpřed, Reedovi je něco kolem dvaceti a hraje ho Miles Teller. Ben je pořád jeho nejlepší kámoš a hraje ho teď Jamie Bell. Reedovy geniality si všimne profesor Storm a naverbuje ho do svého teleportačního experimentu, kde se Reed seznámí se Stormovými dvěma dětmi, Sue (Kate Maraová) a Johnem (Michael B. Jordan). A také se zde zaměstnaným Victorem Von Doomem (Toby Kebbell), jehož jméno nevěstí nic dobrého. Sue je adoptovaná z Kosova, takže není nic divného na tom, že její otec a brácha jsou čenoši...

Geniálním děckům se podaří zprovoznit plnohodnotný teleport a přenesou se na Planetu Nula (české titulky rozkošně překládají "to another dimension" jako "do druhé dimenze"), kde na ně zaútočí zelený sliz, podaří se jim vrátit zpátky, ale s jejich těly se začnou dít FANTASTICKÉ věci.

Nejsem nějaký extrovní fanoušek papírových comicsů, takže jen mi celkem jedno, že mnohé z historie Fantastické čtyřky bylo pro film radikálně změněno.

První plus mínus polovina filmu se mi docela líbila, protože ti mladí jsou sympaťáci (včetně Von Dooma) a docela slušně jsou nám představeny jejich touhy, traumata a tak dále, občas i s humorem. Vlastně to dost připomíná Kroniku a je to něco značně jiného, než Marvel filmy od Disneyho. Někdo může mít problém s tím, že během první poloviny filmu nejsou vůbec žádné akční scény, ale pokud by to fungovalo jako opatrný rozjezd spektáklu ve druhé polovině, nevadilo by mi to. Ale ono se stane něco mnohem horšího...

Od chvíle, kdy se hrdinové dostanou na Planetu Nula (a kdy by měla konečně začít všechna ta podívaná), jde film zcela, totálně do kopru naprosto spektakulárním způsobem!

Jakýkoliv náznak soudržnosti scénáře zcela zmizí a film se změní v sérii náhodných scén, které vzbuzují dojem, že mnoho scén chybí a mnoho bylo horkou jehlou přešíváno, aby dávaly zcela jiný smysl, než měly dávat původně.

Triky jistě byly drahé, ale jejich kvalita je velmi proměnlivá (zadní projekce na Planetě Nula vypadá jako něco ze sovětského filmu).

Scény jako od Cronenberga se střídají se scénami jako z Kačera Howarda.

Dr. Doom (v českých titulcích "Katisvět"!) vypadá jako strašák z českého lunaparku.

Docela zajímavý soundtrack má jako autory uvedeno: "Marco Beltrami and Philp Glass", což je (pro neznalé soundtracků) něco jako "Michal David a Honza Nedvěd".

Film "vyvrcholí" krátkou akční scénou (vlastně jedinou v celém filmu!) a po ní okamžitě přijde jakýsi "nouzový" konec. V tuto chvíli už všechno působí dojmem, jako kdyby se všichni zúčastnění snažili, ABY PROBOHA BYL FILM CO NEJKRATŠÍ (má jen něco okolo 100 minut).

Viděl jsem hodně špatných filmů a rád si z nich dělám legraci. U Fantastické čtyřky to nějak nejde, protože přinejmenším v její první polovině je vidět hodně talentu a pak se začne dít něco tak strašně bizarního, že musíte všechny zúčastněné před i za kamerou litovat.

Z Twitteru pana režiséra (dnes již smazáno)

A je škoda, že si Josh Trank nejméně příštích pár desetiletí nic velkorozpočtového nenatočí...

22 komentářů:

 1. "Scény jako od Cronenberga?" Pod tím si představím šíření ujetých pohlavních chorob, vyrůstání nových končetin nebo pohlavních orgánů, snad ještě nezvykle vysoký apetit rozdat si to nějak zvrhle v troskách teleportu nebo na místě havárie kosmických lodí... fakt jako nevim, co z toho by mohlo bejt ve Fantastický čtyřce...

  OdpovědětVymazat
 2. "Michal David a Honza Nedvěd"?? More like "Michal David a Iva Bittová".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně to mě taky napadlo...

   Vymazat
  2. tak tak, stalo by za to nalinkovat frantovo recenzi watchmenu a napastovat pasaz o uzasne scene s modrakem; 90% te sceny ma na svedomi p. glass

   Vymazat
 3. Další zbytečný film. Ale na co mají ti nebozí náctiletí chodit? A hele, Franta pořád ještě píše internet s velkým i. Tak počkat, co je špatného na Beltramim a Glassovi? Ten první dělal The Hurt Locker a... dobře, z toho soundtracku si pamatuju jen závěrečnou pecku Khyber Pass od Ministry.

  OdpovědětVymazat
 4. Opravdu se jmenuje hlavní záporák Katisvět? Nebo je to jen překlep....a měl se jmenovat Kadisvět?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to překlem, jmenuje se Klatisvet.

   Vymazat
  2. zřejmě to měl být Kazisvět III., z boží vůle král,
   ten by tam zapad jako víno

   Vymazat
 5. Tak zas za 10 let.
  Kadisvět? To už rovnou Kadimrd.

  OdpovědětVymazat
 6. Takže kolik procent si má připočíst divák, kterému se líbil Kačer Howard?

  OdpovědětVymazat
 7. Je naozaj taký strašný problém si po sebe tie články ASPOŇ RAZ prečítať, pane Fuko? Človek by si myslel, že ak už vás nezaujímajú čitatelia (alebo ich prachy?), tak aspoň z vašej lásky k filmom by ste mohli vyplodiť článok, ktorý aspoň vzbudzuje dojem, že ho nepísal dysgrafik.

  A skutočný "kazisvět" je Marco Beltrami. To hovädo sa nenaučí skladať, ani keby na tom závisel jeho život. Som rád, že túto sračku prihodili práve jemu, hoci Glassa je na spoluprácu s podobným hudobným teroristom škoda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... ale pak už by to nebyl ten pravej Fuka. Bez toho "Knihu jsem nečet a seriály nevidél" by to hergot přece nebylo ono.

   Vymazat
 8. Rozhodně bych chtěl vidět dokument o tom, co se dělo v zákulisí.

  OdpovědětVymazat
 9. a neni lepsi fantasticka svedska trojka ?

  OdpovědětVymazat
 10. .hele rijA
  https://youtu.be/1p5T-KxlF8Q

  OdpovědětVymazat
 11. Rija vypadá jak vyběhaná antilopa...a to ještě před 5ti lety..to dneska bude ještě vojetější

  OdpovědětVymazat
 12. Vážně jsi označil Glasse za Honzu Nedvěda?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.