23.8.15

Recenze: Bláznivá dovolená [Vacation] - 30%

Ed Helms a Christina Applegateová jsou Griswoldovi. Mají dva syny a poněkud nudný život. Tudíž se jednoho dne Helms rozhodne, vyzvedne z půjčovny albánské obrněné auto a vydávají se na road trip přes celé Spojené státy, aby navštívili oblíbený lunapark Helmsova mládí.


Situace okolo tohoto filmu je mírně komplikovaná tím, že jde vlastně o přímé pokračování filmové série "National Lampoon's Vacation" z 80. let, ve kterém prožívali šílená dobrodružství Chevy Chase, Beverly D'Angelová, jejich dcera a syn, a která se česky jmenuje také Bláznivá dovolená!


Tudíž Ed Helms vlastně hraje toho malého synka z 80. let, zatímco staří Chase a D'Angelová se objeví jako camea ve svých původních rolích. Toto propojení ale můžete zcela ignorovat, přijdete tím pouze o několik narážek na staré filmy (rodinný automobil, zábavní park a jeden vtip k krásnou řidičkou na dálnici).


Už před těmi 30 lety mi stará Bláznivá dovolená nepřipadala jako bůhvíjak zábavná taškařice, ale doufal jsem, že se třeba dočkám něčeho, jako byli Millerovi na tripu - V těch ostatně taky hrál Ed Helms a stačilo by v nich provést pár drobných úprav, aby to bylo plnohodnoté pokračování Bláznivé dovolené.

Ale, bohužel...

Film začíná docela vtipnou koláží těch nejstrasnějších rodinných výletních fotografií (většinou reálných). Ale pak by nám měly být představeny hlavní postavy a začít výlet, a to už začne povážlivě skřípat.

Většina herců má komediální talent, ale scénář opravdu strašlivý, s naprostým minimem nápadů a humoru.

To, že strašlivé albánské auto, ve kterém Griswoldovi jedou, má na dálkovém ovládání mnoho nepochopitelných symbolů včetně swastiky, kterou se Helms bojí zmáčknout, to je pravděpodobně nejsofistikovanější vtip celého filmu. Opravdu.Většina filmu pozůstává z úplně náhodně seřazených scének na úplně náhodné téma, které postrádají jakýkoliv náznak kontinuity:
 • Starší syn se během výletu několikrát potká s děvčetem, vypadá to na klíčící zamilovanost, pak děvče zmizí a do konce filmu už se neobjeví.
 • Griswoldovy ve frontě v lunaparku předběhne chlapík, který má férově zakoupenou průkazku, opravňující ho k předbíhání, načež Griswoldovi jeho rodinu zmlátí a předběhnou, tudíž jsou za maximální svině.
 • Řidič strašidelného tiráku rodině vysvětlí, že jí pouze chtěl předat něco, co zapomněli u pumpy. Tak proč do nich předtím na dálnici úmyslně vrážel?
 • Starší bratr je neustále fyzicky terorizován mladším, který je o dvě hlavy menší a celý film mu nedojde, že se nemusí nechta terorizovat, neboť je výrazně větší a silnější.
To poslední byl možná záměrný vtip (špatně zrealizovaný), ale celkově je humor v tomto filmu strašlivě nenápaditý a je zázrak, že se snaživým hercům (včetně camea Chrise Hemswortha) podaří z toho hnoje občas vydolovat něco, čemu se aspoň trochu uchechtnete. Mnohé scény jsou podivně utnuté, jako kdyby byly původně mnohem delší a dodatečně se zkracovaly. Mnohokrát vidíme, jak je složitě budována nějaká situace, která nakonec nevede k žádné pointě, která by stála za řeč.

Noví Griswoldovi jsou (na rozdíl od těch starých) programově zákeřní a zlí. Co je ale mnohem horší, nejsou vtipní.

A ty veselé úvodní fotky jsou převzaty odtud (oficiálně, přiznaně).

P.S: Situaci moc nepomůžou ani české titulky, které nejsou příliš kvalitní a nijak si nepohrály s mnoha složitými narážkami. Například překládají "rim job" jako "rim job" a "Dope as fuck" jako "Na hovno", i když to znamená opak (tedy chválu něčeho). A ne, nevím jak správně přeložit "rim job".

8 komentářů:

 1. fun fact: v jednom z původních filmů hrál Rustyho, syna Griswoldových Johnny Galecki alias Leonard z Big Bang Theory
  https://www.youtube.com/watch?v=sFjmMb24ryA

  OdpovědětVymazat
 2. A rim job jsi už přece v South Parku přeložil jako "Voblouk", Franto.

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. zaslouzis bonbonek, chytra holcicka
   TAHNI NA TELEGRAN RETARDE

   Vymazat
 4. Pravda je, že na některé filmy je škoda papíru (jedniček a nul) na recenze ...

  OdpovědětVymazat
 5. Rim Job? to jsou lita kola, v souvislosti s nejakym humorem to asi bude mit sexualni podtext :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.