29.3.11

Recenze: Vem si mou duši [My Soul To Take] - 20%

Malým americkým městem zmítá hrůza. Několik lidí bylo zavražděno "Rozparovačem" s velkou kudlou. Chlapík je doma se svou těhotnou manželkou a my zjišťujeme, že chlapík má rozdvojenou osobnost a "skrývá se v něm" Rozparovač.Líbilo se mi, že to, co píšu v úvodu, se stalo během prvních pár minut a docela jsem se těšil, jak bude toto drama rozehráno. Bohužel, staly se dvě nepříjemné věci, které jsem možná měl očekávat:

1) Během několika následujících minut "Rozparovač" získal navrch, zabil těhotnou manželku, zabil několik policajtů, nechal se postřelit, cestou do nemocnice zabil několik dalších policajtů a utekl ze sanitky neznámo kam.

2) Objevil se titulek "O 16 let později".

Je právě 16. výročí vražd a současně slaví 16. narozeniny sedm dětí, které se ve městě narodily (většinou předčasně) v noc oněch vražd a obecně se má za to, že do nich vstoupila zlá duše Rozparovače - což se zdá být potvrzeno skutečností, že těch sedm děcek je nějak "psychicky propojeno", mají strašidelné halucinace a občas se jim strašidelně mění hlas. Těchto sedm děcek pořádá každý rok oslavu "Rozparovačova dne", kdy si o něm vyprávějí strašidelné historky. A tohoto dne se Rozparovač objeví (i s nožem) a začne vraždit.

Tento film Wese Cravena má sedm hlavních hrdinů a mnoho vedlejších hrdinů. Jinými slovy, je v něm sakra moc nesympatických uječených teenagerů s psychologickými problémy.

Film se mohl ubírat mnoha zajímavými cestičkami, ale místo toho zdegeneruje v úplně nejdebilnější a nejlínější variantu klasické teenagerské vyvražďovačky, kdy hrdinové (hlavní i vedlejší) postupně umírají, zabíjeni někým, kdo vypadá jako Hagrid z Harryho Pottera (nekecám) a divák má být na trní, kdo je vlastně vrahem.

Možností je hodně. Vrahem může být:
1) Původní Rozparovač, který se 16 let někde ukrýval a teď se vrátil.
2) Některé ze sedmi "jeho dětí" (maskované), možná aniž by o tom samo vědělo, protože má "po tátovi" taky rozdvojenou osobnost.
3) Někdo starší, kdo pamatoval původní vraždy a byl jimi poznamenán.
4) Nějaký nadpřirozený bubák / duch kondora (nechtějte vědět detaily), protože je to všechno magické prokletí / něčí sen / atd...

Jinými slovy, od začátku víme, že vrah může být úplně kdokoliv, takže když se nakonec dozvíme, kdo to byl (a je to jedna ze čtyř výše zmíněných možností), není na tom naprosto nic zajímavého.

K tomu si připočtěme, že vraždy nejsou nijak moc krvavé a už vůbec ne zajímavé (prostě nůž do břicha / do krku a konec).

K tomu si připočtěme, že mezi vraždami se řeší kdo by mohl být vrah, což (jak jsem napsal výše) není ani v nejmenším zajímavé, většina hrdinů je opravdu extrémně nesympatická a musejí kvůli debilnímu scénáři vypouštět z úst neuvěřitelné demence, například: "Něco se musí stát v den našich šestnáctých narozenin, protože nás je sedm a 16 = 1 + 6 = 7!!!"

Je překvapivé, že se nám Wes Craven snaží s naprostou vážností servírovat přesně ta nejdebilnější klišé, ze kterých si dělal legraci ve svých Vřískotech.

P.S: Navzdory českému názvu ve filmu nejde o žádné braní ničích duší, je to verš z dětské říkanky.

P.P.S: Netuším proč je film ve 3D, nic trojrozměrně zajímavého v něm není.

23 komentářů:

 1. Tak to mi tam chýbajú ešte tieto možnosti:
  5. Hagrid osobne
  6. Voldemort, ktorý sa to snaží na Hagrida hodiť.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak nebudem to zbytečně prodlužovat, FF se Švejkem zapálil jaderný, navždy jaderný výbuch v teplácích. A v kopačkách trpí. Tak a máme to odbyto, pod touto recenzí to již netřeba, díky.

  OdpovědětVymazat
 3. Film puvodne nebyl natoceny ve 3D, ze 2D materialu vznikl konverzi. Proto asi PPS.

  OdpovědětVymazat
 4. Ok, zustava otazka: "Proc?"

  OdpovědětVymazat
 5. S recenzí naprosto souhlasím a vůbec nechápu koho napadlo to dávat do kin.

  OdpovědětVymazat
 6. fuka - sociopat a kokot, svejk co v teplakoch utekal za statne z japonska sa dalej sa vysmieva z vybuchu v atomovej elektrarni, kokot navzdy kokotom, zaroven odpoved na otazku, preco mu dala posledna sukacka kopacky, zistila co za kokota v puberte pri sebe vlastne trpi.

  OdpovědětVymazat
 7. Ta 16-ka je spravnacky kryptofasisticka! A Frantiskovych 20 % mi dava jistotu ze v kine bude alespon 60 % macatych sesnactek. Nevim jak vy, ale ja jdu, a koupim si popcorn!

  OdpovědětVymazat
 8. Spis zustava otazka - full frontal ano/ne?

  OdpovědětVymazat
 9. Otázkou tedy zůstává, zda si ve Vřískotech opravdu dělal legraci, nebo jsme to všichni špatně pochopili :-D

  ... a ano, jsem paranoidní

  OdpovědětVymazat
 10. A hele, Franta už se od minulé recenze naučil číslo 6 ! Ještě minulý týden by to bylo
  1 + půltucet = 7
  Jen tak dál, držim palce i na dvanáctku :-)

  OdpovědětVymazat
 11. P. S.: Tomuhle typu dětských říkanek se říká modlitbička. :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Je tam Full Frontal ? V kazde spravne vyvrazdovacce by mel byt ale pokud tomu FF dal dvacitku tak mam pochybnosti

  OdpovědětVymazat
 13. Proč je to 3D? Aby to mělo v kině vyšší vstupné.

  OdpovědětVymazat
 14. Bude recenze Odcházení pls? Dík.

  OdpovědětVymazat
 15. fuka rulez, bavíš mě čím dál víc, nejvíc, když píšeš recenzi na kravinu jako je tahle- to jsi totiž nwjvtipnější, bylo mi ctí s tebou točit ten rozhovor na svatý heleně!

  OdpovědětVymazat
 16. co to bylo za kryptofasisticky rozhovor? mluv!

  OdpovědětVymazat
 17. k 31.3. 00:35 tady bylo šestnáct komentářů, to není náhoda. Můj je sedmnáctý, plus jeden, to bude osmnáct, nahraďte to písmeny abecedy a dojde vám, že to není náhoda. Autor následujícího komentáře bude kryptonacista.

  OdpovědětVymazat
 18. Ano jsem a začínám být také paranoidní.

  OdpovědětVymazat
 19. "Plakat je zbytečné," uvedl jiný. "Jestli jsme teď v pekle, jediné, co můžeme udělat, je plazit se směrem k ráji."

  Spí na betonu, jí sušenky. Atomový superman z Fukušimy

  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=695702

  OdpovědětVymazat
 20. Mohl by mi někdo zaspoilerovat a říct, kdo je ten vrah? Vážně to nechci vidět, ale rozuzlení mě zajímá.

  Dík moc předem

  OdpovědětVymazat
 21. Tak poví mi někdo, kdo je vrah?

  OdpovědětVymazat
 22. fuka=kokot
  uz si sa kokot v teplakoch co usiel z japonska za statne napil zamorenej vody z tokia, ty sociopat a chuj.

  OdpovědětVymazat
 23. film je mi u pr.... protoze stoji za h... ALE TO CO NEUNAVNE ZDE PREDVADI SLOVENSKY SUSED JE MIMORADNE DILO ! VDAKA PANKO VELKOMOZNY ZACINA TO BYT OPAKOVANIM K POPUKANI -OZAJ BOHOVSKE ! MECIARA NA TEBE DEBILE

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.