3.3.11

Recenze: Správci osudu [The Adjustment Bureau] - 80%

David Norris (Matt Damon) je politik, který v den rozhodujících voleb náhodou potká sympatickou dívku Elise (Emily Bluntová) a osudově se do ní zamiluje, aniž by si stihl vzít její adresu nebo telefon. Volby prohraje, ale dívku po nějaké době znovu potká. Chce to s ní dát dohromady, ale zjistí, že je pronásledují podivní páni v kloboucích, kteří se snaží zabránit tomu, aby s ní něco měl...Tento film je režijním debutem George Nolfiho, scenáristy Dannyho parťáků 2 nebo Bourneova ultimáta. Je to bohužel film, který nemá v současných kinech co dělat: Velmi komorní, nepříliš drahý, téměř bez triků a akčních scén, ale zato s dobrými herci a chytrým dějem, který se divákovi nepodbízí.

A než začnou spoilery (už v předchozím textu jsem některé věci vynechal), ještě upozorním, že film je stejnou měrou romantika jako sci-fi, tudíž není problém vzít na něj něžnou polovičku.

Následuje podrobnější popis děje a tudíž nevyhnutelné spoilery. Doporučuji vám dále nečíst, protože jsem měl v kině vyloženě příjemný pocit, že jsem dost dlouho netušil o co půjde, a současně jsem si nepřipadal jako idiot...

Po nějaké době zjistíme, že "muži v kloboucích" jsou zaměstnáváni nějakým nespatřeným "Předsedou" a mají za úkol ovlivňovat lidské osudy tak, aby se držely "plánů", které mají od Předsedy. Bohužel pro Davida, v jeho plánu stojí, že se nemá dát dohromady s Elise a "kloboučníci" se mu v tom tudíž snaží zabránit pomocí mírně nadpřirozených schopností, z nichž nejzajímavější spočívá v tom, že mohou používat normální dveře jako teleporty.

Ještě později vyjde najevo následující: "Kloboučníci" ovládají osudy lidstva již mnoho staletí, a to v zájmu harmonického a mírumilovného rozvoje civilizace ("V roce 1915 jsme vás nechali na pár desetiletí být a jak to dopadlo!"). Davidovi je "souzeno", aby se stal za pár let americkým prezidentem. Elise je "souzeno", aby se stala světově uznávanou baletkou. Pokud se dají dohromady, jejich vzájemná láska přehluší jejich ambice a i když budou šťastně zamilovaní, pro společnost to v důsledku bude škoda.

Toto dilema je díky hereckým výkonům hlavních představitelů a díky velice citlivé Nolfiho režii ztvárněno způsobem, který není ani trošku trapný a připomíná chytřejší fantastické filmy např. z poloviny minulého století (asi to není náhoda, protože film je natočen podle povídky Philipa K. Dicka) nebo televizní hry Stanislawa Lema.

V polovině filmu pak přijde na scénu "superčistič", který má vše radikálně vyřešit. Hraje ho Terence Stamp a film se tím stane poněkud akčnějším a hollywoodštějším, což je trochu na škodu, protože v tomto ohledu nepřinese naprosto nic nového. Ale ani pak, když film vrcholí a hrdinové se vydají vyříkat si to osobně s Předsedou, se děj nestane zcela debilním a není pro nás problém pochopit, co hrdinové prožívají a jak se těžko rozhodují.

Správci osudu jsou vydařenější verzí toho, čím se snažil být The Box nebo Zakletý v čase. Má to sci-fi motivy, ale je to spíše romantická pohádka. Aby takový film fungoval, musí fungovat jeho hrdinové, musíme s nimi soucítit, chápat jejich motivace atd... A to všechno funguje tak dobře, že ani příliš nevadí, že jde spíš o televizní inscenaci než o hollywoodský trhák.

11 komentářů:

 1. jdu na to zitra takze me potesila ta veta o tom ze to "v dnesnich kinech nema co delat"
  Snad to opravdu bude rozumne a prekvapujici a stravitelne i pro moji polovicku (radeji jsem ty spoilery preskocil)

  OdpovědětVymazat
 2. Ta věta je maximálně trapná. A to i pokud to má být humor. Vyznívá to, jako by FF chtěl říct: "Diváci, kteří chodí do kina, mají rádi hloupé filmy a já jsem lepší než oni, protože se mi líbí filmy jako tento." Temný rytíř - tržby 1 miliarda dolarů, Inception - 800 milionů dolarů, Bournovo ultimátum - 400 milionů dolarů, Black Swan - 200 milionů dolarů. Všechno inteligentní a vynikající filmy. Předpokládám, že i recenzovaný film bude mít tržby slušné. Takže FF by se měl vyvarovat soudů, jaké filmy mají v kinech co dělat.

  OdpovědětVymazat
 3. ak9: Píše, že film je "velmi komorní, nepříliš drahý, téměř bez triků a akčních scén." Temný rytíř ani Inception tedy nejsou zrovna nejlepší příklady, jak podpořit své argumenty.

  OdpovědětVymazat
 4. Typický Dick. Haters will hate.

  OdpovědětVymazat
 5. Verim ze to bude dobry film, ale nema sanci v kinech vydelat

  OdpovědětVymazat
 6. Na film se s manželem moc těšíme, ženská zvědavost mi nakonec nedovolila přeskočit spoilery v recenzi, ale naštěstí tam není o moc víc informací než v traileru...

  OdpovědětVymazat
 7. Televizní inscenace? Tak s tímto názorem nesouhlasím. Naopak, mě se líbilo, jak je to natočené a kamera se střihem podle mě k tomuto filmu náramě padla.

  OdpovědětVymazat
 8. spoilery tentokrat nectu, vydrzim to az pak :-) ten uvod je tak hezky napsanej, ze se na film tesim a na spojlery ale az "potom" taky :-) Dikes.

  OdpovědětVymazat
 9. ano nechte se unaset hereckymi vykony a je to pure rom kom - furt sem slzel a rikal si zda i ja jsem nekdy nekde nemel odvocit ze sveho soucasneho osudu a cert (nebo ktery predseda) vi jaka jina linie by byla.....to musi oslovit preci kazdeho ! wow ! a to jsem jinak ultra cynik

  OdpovědětVymazat
 10. Děkujeme za recenzi a na upozornění na spoilery! Opravdu jsem dál nečetla a na film vytáhla přítele, a oba jsme si ho moc žili. Nejsem úplně běžná drahá polovička, miluju sci-fi a megalomanské akční spektákly, takže těžko říct, jestli film stejnou měrou ocení i romantičtější duše než já. V každém případě, že je film komorní a bez triků mi došlo až když jsem si to znovu přečetla v recenzi. Víc takhle příjemné nedebilní zábavy!

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem fanda Philipa Kinreda Dicka, takže jsem zvyklý, že jemné scifi prvky se prolínají s těžkým filozofickým monologem jednotlivých hrdinů, ale tento film mne bohužel místy nudil a přišel mi o dost delší než ve skutečnosti byl.
  Naprosto nejhorší byla závěrečná scéna, která celý film naprosto srazila a urazila veškeré fanoušky PKD. Něco takového by PKD nikdy nenapsal, protože byl mistrem nejednoznačných happyendů a otevřených konců...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.