8.3.11

Recenze: Tantra - 40%

Dokument o české tantrické komunitě a jejím anglickém guruovi.Tento "dokument" se snaží být stoprocentně jednostranou reklamní kampaní na tantru. Jeho message je jasná: Když budete dělat tantru, budete mít lepší osobní i partnerský život. Tečka. Je to "dokument o tantře" stejně jako je Triumf vůle "dokument o Německu". Oboje není vysloveně zavádějící tvrzení, ale našla by se v obou případech výstižnější definice, například "propaganda". Přitom Triumf vůle rozhodně je zajímavý film a Tantra také je zajímavý film. Ale v obou případech jinak, než jejich tvůrci zamýšleli.

Mezinárodní tantra expert a jeho spokojená žačka / partnerka

Z filmařského hlediska tento snímek není příliš dobře natočený. Sleduje dva (nebo dokonce tři?) nesouvisející tantrické kurzy, jejichž scény se prolínají se záběry Simony Babčákové, vysvětlující, jak moc jí tantra dala. Základní koncepty jsou omílány stále dokola v drobných variacích a - nezlobte se na mě, tantristé - mnohem více než jako dokument to vypadá jako pokus o vymývání divákova mozku někým, kdo už ho má úspěšně vymytý. Včetně monologů doprovázených záběry na mraky a uklidňující hudbou.

Někteří z vás se možná těší, že ve finále filmu uvidí skupinový sex, což je téměř pravda (ale pozor, nezúčastní se ho Simona Babčáková!), ale nepůsobilo to na mě ani v nejmenším skandálně, šokujícně, eroticky, nebo nějak podobně. Prostě se ti lidé konečně příjemně uvolnili, což jim předtím nešlo a teď už jim to jde a já jim k tomu gratuluji, protože už nějaké to desetiletí vím, že taková věc je v mnoha ohledech fajn.

A to by bylo asi tak všechno, co bych chtěl říct k tomuto veskrze nezajímavému filmu. Následuje zamyšlení nad tím, jak vlastně tantra (tedy to, co je za tantru označováno v tomto filmu a tudíž to nemusí nutně být "oficiální správná tantra") funguje:

Guru na počátku kursu řekne "Nebudu vás hypnotizovat, nebudu vám říkat co máte cítit a dělat" a následně celý kurs dělá přesně to. Nutí účastníky hyperventilovat, aby byli susceptibilnější, říká jim co přesně mají cítit a dělat atd... atd... A oni mu věří, dělají to, jsou z toho šťastní a vyzařují lásku a štěstí všem kolem. Vlastně pardon: Všem kolem, kteří jsou ochotni ji přijímat, tzn. kteří mají stejný světonázor a stejně vytuněné čakry. Pokud stejný světonázor a stejně vytuněné čakry nemají, jsou chudáci pomýlení a je jim ho třeba vnutit nebo se smířit s tím, že jsou zaostalí.

Toto je naprosto exaktně stejná metoda, jakou používají všechny kulty, náboženství, hnutí atd... atd... Od Aštara Šerana přes Scientology až po tuhle partičku.

Tantristé jsou z nich možná ještě nejlepší, protože (pokud vím) nelikvidují fyzicky ani společensky své odpůrce, netahají z lidí přehnaně velké peníze a nemohou napáchat v životech netantristů příliš velké škody. Takže proti nim vlastně nic nemám, dokud mi nezačnou agresivně vysvětlovat, že jejich životní řešení je jediné správné konečné řešení.

Pokud je někdo takový slaboch a stydlín, že k poznání osobního štěstí, partnerského splynutí a tělesných slastí potřebuje něčí instruktáž a koordinovaný skupinový očistec, budiž mu to přáno a vysmívat se mu kvůli tomu nebudu (moc).

P.S: Při pátrání po českých tantra odkazech jsem na této stránce objevil děvče, se kterým jsem před patnácti lety chodil a dnes se s ním dobře kamarádím...

31 komentářů:

 1. ja bych rekl, ze to je vsecko primarne o pevne a svobodne vuli cloveka. kdo ji ma muze jit klidne na tohle a uzivat si uvolneneho sexu, klidne muze jit i na prednasku jehovistu a nic mu to neudela, podobne jako fakt, ze odmitne drogy.

  kdo je nestastny, nesebevedomy, slaby, podrizuje se, tho dokaze zmanipulovat i pohadka o pernikove chaloupce.

  OdpovědětVymazat
 2. Odmítne drogy? Nemělo by to podle logiky postu spíš být: "Bere drogy a nic mu to neudělá?"

  OdpovědětVymazat
 3. Korektura: slovo "omýlat" je omyl, píše se "omílat".

  OdpovědětVymazat
 4. Už před časem jsem tenhle "dokument" viděl na HBO. Dívali jsme se na něj celá rodina a skoro jsme se váleli smíchy po podlaze. Což asi neměl být záměr tvůrců :-) Film se sice snaží dost okatě přesvědčit veřejnost o významu tantry, ale používá k tomu střídavě dost šílené záběry z "vymývání mozků" na kurzech a ještě šílenější výpovědi účastníků kurzů, kteří do jednoho působí jako jedinci s vážnými duševními nebo společenskými problémy - defilují nám tu lidé s chorobně nízkým sebevědomím, lidé, kteří nejsou schopni navázat normální vztah, znuděné paničky nebo erotomani. Alespoň tak mi to připadalo - pokud tomu tak není, pak to tvůrci při sestavování scének a výpovědí do výsledné podoby dost zmrvili. A jako třešnička na dortu ti dva vedoucí kurzů - oba dva dědci z ciziny, kterým bych rozhodně nevěřil, že chtějí pouze ostatním rozšiřovat obzory.

  OdpovědětVymazat
 5. Jenom podotýkám, že proti tantře nic nemám. S partnerkou to někdy chceme zkusit, ale rozhodně ne v takovém kurzu, jen v rámci samostudia :-)

  OdpovědětVymazat
 6. tipujem ze kamaratka s ktorou fuka pred 15.rokmi .... je Kalman (Kalman Horvath.)

  OdpovědětVymazat
 7. Aštar šeran není žádný kult! Vesmírní lidé jsou tady! Všude! A milují Vás! Františka nejvíc!

  OdpovědětVymazat
 8. Je mi z toho na blití.

  OdpovědětVymazat
 9. kdo je tou tajemnou kamaradkou????

  OdpovědětVymazat
 10. Je to "dokument o tantře" stejně jako je Triumf vůle "dokument o Německu". LMAO

  OdpovědětVymazat
 11. Fuka je tak nestydlivý a sebevědomý, že ještě ve 40 je sám. Ne, nebudu se mu smát.

  OdpovědětVymazat
 12. Myslím, že o smyslu celého tohoto hnutí jasně vypovídá, jak nevzhlední lidé se většinou k podobným věcem propůjčují, coby vůdci etc.

  OdpovědětVymazat
 13. jindra --- a co zucastneni? Ved tam nie je jeden vzhladny clovek. Tie zeny co tam su, by si zasukali len ak by zacali robit kurvy. Nie je to cele len nejake bukkake pre skaredych ludi ?

  OdpovědětVymazat
 14. Anonym 9. března 2011 8:38

  Přiznám se, že video jsem neviděl a vidět nehodlám. Stačí mi fotografie přiložená, Františkův odkaz (což je mocné sousloví o více významech)a to, co jsem doposud zahlédl v médiích. Týká se to více méně každé takové sekty.
  Vrána k vráně sedá.

  OdpovědětVymazat
 15. yo:
  Fuka ma prece ty svoje odporny cokly, ty mu stacej. Na sex, na konverzaci a tak.

  OdpovědětVymazat
 16. Ale prosimvás. František je moderní starý mládenec. Partnerky měl, evidentně si (narozdíl od řady čtenářů) dostkrát zašukal...co na tom, že neni uvázanej v manželství. Má čas, aspoň se pak nebude v padesáti druhomízně rozvádět.

  OdpovědětVymazat
 17. Takže jestli to chápu správně, tak kvůli tomu děvčeti, co se s ním kamarádíš, jsi tomu filmu přidal 20% navíc, že?

  OdpovědětVymazat
 18. Je v tom dokumentu nějaký záběr na pěkný ztopořený penis nebo něco, co ocení homosexuál?

  OdpovědětVymazat
 19. Vzhledem k tomu, ze s timto clovekem (rozhodne bych ho neoznacoval za guru) mam osobni zkusenost, rozhodne nemam potrebu film videt.

  Kazdopadne z jeho seminare jsem vnimal hlavne manipulaci a bohuzel s tantrou (alespon tim co pod tim pojmem chapu ja) to nemelo mnoho spolecneho.

  Takze pokud by to nekoho z vas zaujalo, budte velmi opatrni a rozhodne zkuste najit nekoho, kdo uci opravdovou tantru...

  OdpovědětVymazat
 20. Nejvíc mě sere, že tady už někdo napsal ten trapnej vtip s Kalmanem, kterej jsem chtěl napsat já.

  OdpovědětVymazat
 21. Ten tantroexpert vypadá jak kdyby měl Pavarotti děcko s prasnicí. Ten neučit tantrickému sexu, tak si nezašuká.

  OdpovědětVymazat
 22. Mne pobavilo, ze v odkazu na "tuhle particku" je v diskuzi nejcasteji zminovan Hitler.

  OdpovědětVymazat
 23. Anonymní 9. března 2011 17:20/ V jednom záběru sou tam vidět teplá kamna.

  Anonymní 9. března 2011 20:10/ To neva, dej ho ješte jednou, slibuji, že se zasměju.

  OdpovědětVymazat
 24. Chtel bych se zeptat mistnich odborniku, jak poznam pravou tantru?? Chteli bychom do toho s pritelkyni jit, ale nechceme naletet...

  OdpovědětVymazat
 25. Myslím že Fuka vyučuje pravou Tantru. Ale asi jen se psy.

  OdpovědětVymazat
 26. Prava tantra to je neco jako skutecne emo?

  OdpovědětVymazat
 27. Pravou Tantru poznáte podle toho, že používá vzduchové chlazení a je vyrobená v Konpřivnici.

  OdpovědětVymazat
 28. Ta přítelkyně gurua je spolužačka z gymplu. :-)

  OdpovědětVymazat
 29. jenom frantisek a jeho priznivci nepochopi, ze si tenhle dokument dela z celeho tantra krouzku podvratne srandu.) coz je dvoji vitezstvi autoru.

  OdpovědětVymazat
 30. placacka na koberce rulez
  kurzujici zeny imho pohledne

  OdpovědětVymazat
 31. Už dlouho jsem se tak nenasmála. Ne filmu - ten byl spíš na usnutí - místním komentářům.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.