25.1.11

Recenze: Řetězová zpráva [Chain Letter] - 10%

Student dostane "řetězový dopis", což je takový ten mail s textem "Pokud toto nepošleš pěti dalším, zemřeš hroznou smrtí". Ten začne kolovat, a pokud ho někdo nerozešle pěti dalším, zemře hroznou smrtí - tzn. přijde takový veliký potetovaný ožehnutý chlap s maskou a nějak krvavě ho sejme, většinou za použití řetězů!

Zatímco středoškolští studenti (respektive herci okolo 25 let, hrající studenty) umírají, detektiv pátrá po pachateli  a zjišťuje, že jde o člena extrémní anti-technologické sekty, která se identifikuje vytetovaným čárovým kódem. To je ale jen jednou zmíněno a dále o tom nikdo nemluví a nic z toho nevyplyne, podobně jako u spousty dalších věcí v tomto béčkovém filmu.Řetězová zpráva je velice špatný film. Je amatérsky režírovaný, obsahuje amatérské herecké výkony (občas je nějaká vyhaslá hvězda v cameu docela vtipná, ale je těžké odhalit, zda je to záměr), a především má neuvěřitelně špatný scénář, sestavený nějakým náhodným generátorem hororových textů.

 • Tvůrci rozumí moderním technologiím ještě méně než Marie Poledňáková. Je jim srdečně jedno, jestli se zpráva přepošle přes SMS, přes mobilní e-mail nebo přes normální e-mail. Prostě je v ní supervirus a kdykoliv ji obdržíte na jakékoliv zařízení, vrah okamžitě ví, kde jste, a jestli jste ji přeposlali dál
 • Hrdinka nechce, aby ji padouch vystopoval, takže odpojí svou tiskárnu.
 • Policista řekne "Přepošlete ten e-mail do laborky, tam se pokusí zjistit, kdo byl odesilatelem". Což se stane a nikdo (na plátně) se tomu nezasměje.
 • Když někdo dostane do e-mailu řetězovou zprávu, jeho počítač místo "máte e-mail" řekne "máte řetězovou zprávu". A nemá to být projev viru, prostě mají toho mailového klienta tak nakonfigurovaného a berou to jako běžnou věc...
 • Film vypadá z hlediska technických reálií jako natočený nejméně před 10 lety, včetně spartánské grafické úpravy webstránek a mobilních rozhraní. (Údajně byl natočen v roce 2007, ale nemohu o tom dohledat dost spolehlivých informací.)
 • Studenta zabije nedbale zavěšený automobilový motor, který mu spadne na hlavu (což byla chytře připravená vražda, ale žádná z postav to neví) a v televizních zprávách se o tom okamžitě mluví jako o vraždě.
 • Chytrá studentka zjistí, že vrah je členem nějaké sekty, která tohle provozuje už 200 let... Co se myslí tím "tohle", když před 200 lety nebyly čárové kódy ani e-mail ani telefony, natož možnost sledovat něčí polohu přes jeho nahackovaný GPS telefon???
Největší WTF ale spočívá v tom, že na konci filmu nejenže vrah není zlikvidován, ale není ani odhalen a vůbec nic se o něm nedozvíme! Na konci filmu prostě proběhne další vražda (shodou okolností je to exaktně zopakovaná scéna, která byla na začátku filmu, zřejmě jako "chytrý flashforward") a pak jdou závěrečné titulky! Není možné, že by si divák v tuto chvíli měl nějak vyvodit, která z postav ve filmu ve skutečnosti byla ten vrah, protože vrah je obrovský, má výrazná tetování a znetvořený obličej - a nikdo jiný podobný ve filmu není. Je tam jeden hubeňour, který je - jak se později ukáže - vrahovým společníkem a vydává se za policejního psychologa, ale není vysvětleno, kdo to byl a proč to dělal. Pokud se to všechno má odhalit v dalších dílech, které budou natočeny po megaúspěchu tohoto filmu, tak good luck with that!

Dávám 10 procent, protože vraždy (celkem asi minuta) jsou slušně krvavé a s překvapivě kvalitními triky, a protože jednomu z děvčat jsou na pár vteřin vidět kozy.

25 komentářů:

 1. ''Hrdinka nechce, aby ji padouch vystopoval, takže odpojí svou tiskárnu.''

  Ne prosím, tohle už mi nedělej, málem sem smíchy sletěl ze židle :DD

  OdpovědětVymazat
 2. nedalo mi to, tak som si pozrel "scenaristov"...
  http://www.imdb.com/name/nm2595239/resume

  http://www.imdb.com/name/nm0656003/resume

  http://www.imdb.com/name/nm1938064/

  na toto sa ani nejak rozumne reagovat neda...
  je to pre US decka.

  OdpovědětVymazat
 3. V jakem svete to zijeme, kdyz uz i v takovehle picovine je nakonec dan realite pruchod a kyc popren tim, ze obet nezemre VZDY za pouziti retezu!

  OdpovědětVymazat
 4. Nechápu v čem je problém s tím závěrem. Copak vždycky nutně musí být vrah odhalen?

  OdpovědětVymazat
 5. V horore sa musi odhalit bud vrah, ale zenske prsia. A ako uz franto naznacil, v tomto filme sa odhalilo to druhe ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. Ta prsa jsou tam vidět asi jen půl sekundy. Kdybych to věděl, tak to stahovat nebudu :(

  OdpovědětVymazat
 7. jebat na prsa,nestahuji

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní 23:35/ Skúšal som jedno aj druhé. Nedá sa porovnať.

  OdpovědětVymazat
 9. Samozřejmě, že vrah nemusí bý t za každou cenu odhalen, ale takovéhle pitomosti, která na devadesát procent nemá šanci na pokračování, je nějaký otevřený konec kontraproduktivní. Jenom to posílí nasranost diváka. A jak se zdá z toho, co Fuka píše, se divák nedoví moc ani o motivech těch vražd.
  Ale díky těm WTF momentům spočívajícím v naprosté technologické ignoranci postav (které by asi ve střetu s tou antitechnologickou sektou měly hájit náš "moderní" způsob života) by to snad mohlo být aspoň trochu nechtěně vtipné, ne?

  OdpovědětVymazat
 10. Ale nejvíc mě asi pobavilo, že jedna členka scénáristického týmu tohohle filmu je nositelkou Pulitzerovy ceny :-)

  OdpovědětVymazat
 11. ...a protože jednomu z děvčat jsou na pár vteřin vidět kozy.

  Franto já doufám, že se ses neprodal až tak lacino a těch 10% jsi dal za to, že ti ta slečna přišla ukázat kozy do tvého bytu.

  A ještě technologická otázka - když někomu přepošlu e-mail, tak co se stane s původní hlavičkou toho došlého e-mailu?
  1) vždy se smaže a je nahrazena novou hlavičkou, ze které se dozvím už jenom o tom přeposlání?
  nebo
  2)vždy tam originální zůstane a je pouze doplněna novými údaji o mém přeposlání?
  nebo
  3)to žádné RFC nedefinuje a dělá si to každý klient podle svého?

  OdpovědětVymazat
 12. ...pak to není třeba posílat do laborky, ne? stačí se mu mrknout přes rameno, kdy to poslal :) Případně dát "odpovědět" a napsat: "Nech toho, nebo půjdeš do vězení, syčáku!"

  OdpovědětVymazat
 13. Jak se kouknout přes rameno? Na hlavičky se musí kouknout někdo, kdo alespoň trochu chápe poštovní protokoly. Což asi nebude normální polda (který to zaslání do laborky navrhuje) - film jsem neviděl, předpokládám, že to tam tak nějak je.
  Čili ta logika, že je potřeba e-mail dostat k někomu, kdo hlavičkám rozumí a že ten člověk obvykle nechodí za prací, ale práce je nošena k němu, ta logika je v pořádku a řekl bych, že je to běžný pracovní postup nejenom u policie.
  Já se ptám, jestli se původní hlavička v přeposlaném mailu nechová/zachová/jak kdy?

  OdpovědětVymazat
 14. Clovece, proc se vubec koukas na takove ptakoviny?
  Existuje spousta zajimavych, nezrecenzovanych filmu.

  OdpovědětVymazat
 15. mily kokutku, preposlani pokud vim hlavicky neodstranuje, a z laborky se na mail server urcite muzou podivat stejne dobre, ne li lip nez tan trotl z fizlarny.

  nu coz, alespon se, jako obvykle, muzeme zasmat TOBE !!!

  OdpovědětVymazat
 16. To že FF napadá nápad poslat mejl do laborky, mě taky zaujalo. Na tom mi nepřijde nic divného. Byť v reálu by asi vzali celou mašinu a šli by k inetovému providerovi.
  Hele, tohle opravdu půjde v kinech?!:-)

  OdpovědětVymazat
 17. Preposlani samozrejme puvodni hlavicky zlikviduje. Takze se, jako obvykle, muzeme zasmat anonymnim kokutkum.

  OdpovědětVymazat
 18. U přeposlání samozřejmě záleží na konkrétním způsobu přeposlání. Pokud se e-mail přepošle tak, že je původní e-mail přílohou toho přeposílacího, tak zůstanou zachovány i hlavičky toho původního. Takhle to defaultně dělá například i Microsoft Outlook, když se přeposílá jedním e-mailem víc e-mailů. Není ale samozřejmě problém přeposlat jako přílohu i jeden e-mail.

  OdpovědětVymazat
 19. Zapomnel jsem zminit, ze to "preposilani e-mailu" se tyka telefonu.

  OdpovědětVymazat
 20. Thumbs up za recenzi, pobavils me! Odpojeni tiskarny je THE BEST..

  bohuzel jsem na to byl v kine, a byl to prvni film, z ktereho lidi hromadne odchazeli po 20 minutach, ja jsem dal 40, a radeji jsem mel zustat v praci nebo nekde v zacpe na silnici, nez si "uzit" tohle veledilo.

  na rottentomatoes to nekdo hezky zhodnotil: Chain Letter is a nonsensical, bloody mess that, well, is missing a few links.

  Uz chapu, proc to v USA melo limited release, ktery prodelal, tak to slo rovnou na DVD. Ale ze zrovna takovouto p...nu budou poustet i u nas? To uz radeji Discopribeh 3x za sebou.

  OdpovědětVymazat
 21. ''Hrdinka nechce, aby ji padouch vystopoval, takže odpojí svou tiskárnu.''

  "Takže" se do té věty nehodí. Navrhuji to slovo vyměnit za jiné, za nějakou vhodnou spojku, např. "a proto". Filip Malý

  OdpovědětVymazat
 22. "Hrdinka nechce, aby ji padouch vystopoval, takže odpojí svou tiskárnu."
  A proč ne? Moderní tiskárny mají wifi, ip adresu, je na nich nějaký ten linux, takže technicky to taková pitomost zase není.

  OdpovědětVymazat
 23. Kozy jsou vidět a kachna ne? Františku, buďte té dobroty a nepište vulgárně. Jak potom má ten svět vypadat?

  OdpovědětVymazat
 24. K tomu datu vydání, jen jsem si v traileru všiml, že jeden z maníků má v ruce něco, co silně připomíná ovladač k Nintendu Wii, takže to snad OPRAVDU nebude starši deseti let...a to neni pochvala tvůrcům:D

  OdpovědětVymazat
 25. Keď je ten film taký zlý, prečo je označený béčkovým hororom a nie céčkovým :P

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.