19.1.11

Recenze: Nevinnost [60%]

[Oficiální text distributora] Cesta z vrcholu na absolutní dno může být velmi rychlá. Někdy stačí jediná věta a všechno, co jste dosud budovali, se zhroutí jako domeček z karet. Uznávaný lékař, milovaný otec a manžel čelí obvinění z velmi těžkého zločinu. Ze dne na den vyměnil dobrou adresu za celu ve vazební věznici, odkud se nevina prokazuje hodně těžko, zvlášť když protistraně pomáhá člověk, který může být motivován osobní pomstou. Pravda prý nakonec vždycky zvítězí nad lží a nenávistí. Někdy ani to ale nemusí znamenat vítězství. Někdy je to jen přestávka před dalším, mnohem náročnějším zápasem. Zvlášť když ve snaze zachránit se obětujete tajemství, která měla zůstat navždy skrytá, protože jsou pro vás i pro vaše okolí příliš nebezpečná...Takže znovu to, co už jsem napsal několikrát: Hřebejk je výborný režisér. Jím natočené scény jsou působivé. Jarchovský je průměrný až podprůměrný scenárista a brání Hřebejkovi ve vytvoření úžasného filmu. Jím napsané filmy nefungují jako filmy, ale maximálně jako série nepříliš souvisejících scének. Pokud je celý film víceméně sérií scének (U mě dobrý), je to v pohodě. Pokud má mít film nějaký dramatický oblouk a jeho postavy mají prodělat nějaký vývoj směrem k pointě, pak to nefunguje - a to je bohužel případ Nevinnosti.

V traileru nastíněná zápletka s obviněním z pohlavního zneužívání nezletilé zabírá méně než 50 procent filmu (jeho prostředek). Po ní následuje další zápletka, která by měla na ono obvinění dramaticky navazovat, dávat mu pointu a vzbudit v nás dojem osudové odplaty, nebo něčeho na ten způsob (více je vysvětleno dole v sekci "SPOILERY"). To bohužel nefunguje skoro vůbec a působí to jako kusy dvou různých filmů (každý napsaný a natočený někým jiným).

Jarchovský ve filmu potřeboval mít zápletku s falešným obviněním a následným prokázáním neviny, aby si tím připravil půdu pro následující druhou zápletku a osudovou pointu. Celé obvinění ale působí neuvěřitelně vykonstruovaně a nesmyslně. Nevím, co dělali ti policejní poradci, uvedení v titulcích, ale ve filmu to vypadá, jako kdyby hlavní hrdina byl obviněn z pohlavního zneužívání a uvězněn jen proto, že matka jeho malé pacientky najde v jejím deníčku milostné básničky a jeho portréty. Tedy, to děvče nejenže doktora neobviní, ale ani nikomu neřekne jediné slovo, její matka najde deníček, odnese ho na policii, načež jde hrdina sedět a píší o něm bulvární noviny. To vše předtím, než je údajná oběť pořádně vyslechnuta (což by mělo probíhat za přítomnosti dětské psycholožky, ale je to natočeno jako hodně strašidelný výslech na Gestapu). Naopak nejsou pořádně vyslechnuti členové doktorovy rodiny, protože kdyby k tomu došlo, okamžitě by se prokázalo, že obvinění je smyšlené - takže scénář nemůže připustit, aby k tomu výslechu došlo...

To je prostě a jednoduše scenáristická lenost. Kdyby tato zápletka byla vystavěna lépe, pak by lépe fungovala poslední třetina, byť je najednou vyprávěna úplně jiným způsobem (scenárista neví, jak nám stručně přiblížit jisté historické události, tak se najednou objeví dlouhatánský flashback s voiceoverem).

A je té scenáristické lenosti velká škoda, protože režie, herecké výkony a technické aspekty filmu jsou vysoce nadprůměrné. Výjimku tvoří poněkud hodně dryáčnická nezneužitá mladá slečna a hudba. Hudbu složila a nahrála Vladivojna La Chia a to, co slyšíte v traileru (ta rozverná pseudoangličtina) je jeden z hlavních hudebních motivů filmu. Možná to byl dramatický záměr, ale hudba mě téměř celý film neskutečně iritovala.

Následují SPOILERY!!!


První dvě třetiny filmu se divíme, proč je ve filmu postava sestry manželky hlavního hrdiny (Geislerová). Poté, co je hlavní hrdina osvobozen (protože se žádného prznění nedopustil ani se o to nesnažil), dozvědí se diváci, že má už mnoho let tajný milostný poměr s Geislerovou (které je ta malá holčička "osudovou shodou okolností" dost podobná). Geislerová to psychicky neunese (tzn. neunese, že se to táhne už tak dlouho a pořád nic z toho) a po další milostné eskapádě se utopí v rybníce.

V průběhu následného vyšetřování se přijde na to, že měla s hrdinou poměr, že s ním těsně před smrtí spala a že ji trochu přiškrtil. Na základě toho policie (mylně) dojde k závěru, že hrdina Geislerovou zabil, a jde za to na mnoho let sedět. Tím se osudový kruh uzavírá. Nebo vlastně možná neuzavírá, ale mělo to asi tak nějak působit...

25 komentářů:

 1. Pozor Spoiler!!!!

  takže

  Geislerová psychicky neunese že má už mnoho let tajný milostný poměr s Geislerovou?

  Pohov spoiler!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. To jsi špatně pochopil, z toho odstavce vyplývá že neunese skutečnost, že se o tom dozvěděli diváci :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Sice mi tam chybí charakterově kvalitní emigrant, ale zaneštěstíčkovaný malý český svině tam určitě budou...
  No nicméně tentokrát se už nachytat nenechám a mrdám celýho Hřebejka do Bokovky...

  OdpovědětVymazat
 4. To se divim, ze tam nehraje Machacek nebo nekdo dalsi mene okoukany Hrebejkuv kun...

  OdpovědětVymazat
 5. Franta má v podstatě pravdu, všechny nejlepší filmy tohoto dua byly v podstatě sledem epizod, Jarchovský asi má své mouchy.
  Ale přeci jenom je podepsán pod filmy: Pějme píseň, Pelíšky, Musíme si pomáhat a také Kawasakiho růže. Což jsou dle mého názoru dobrý filmy. Bylo byl zjednodušením prostě říct, že Jarchovský neumí psát.

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji anonymnímu anonymovi, opravdu je to tak. A já bloud v tom blábolu hledal smysl.

  OdpovědětVymazat
 7. Ten voiceover bych nazval nejnudnějším filmové historie - ale to je dost možná přehánění, takže to neudělám :-D

  OdpovědětVymazat
 8. 2x zvlast kdyz? Tak to uz musi byt neco, nebo je to snad sofistikovana narazka distributora na to, ze osudovy kruh ma ve skutecnosti 2 stredy, he.

  OdpovědětVymazat
 9. Pochyby jsou asi lepší, co?

  OdpovědětVymazat
 10. V podstatě celá recenze je vlastně spoiler - už jen oznámení, že obvinění je falešné, vyzrazuje lecco, co nějakou dobu nemá být úplně odtajněné. Že by osudová Fukova odplata? :-D

  Spoiler:
  Btw... on s ní nespal? Mě to během konfrontace s Geislerovou nebylo úplně jasné. Zeptala se ho nějak takto: "Tys s ní spal? Je jí ostatně tolik, kolik bylo mně, když jsi spal se mnou." Na což on neodpoví...

  OdpovědětVymazat
 11. Anonym (SPOILER!): Myslim, ze z toho sexuologickeho vysetreni je naprosto jasne, ze s ni nespal.

  OdpovědětVymazat
 12. Pravda. Očividně jsem přemýšlel nad takovým detailem, až mi unikl ten hlavní argument :-D. Holt stane se...

  OdpovědětVymazat
 13. !!!SPOILER!!!
  Jestli je to tak, jak píše FF, tak je to ještě větší kravina, než jsem čekal. Z předchozích spoilerovitých recenzí jsem nabyl dojmu, že on s ní spal, ale vyvlékl se z toho, tak mu osud připravil odplatu ve formě smrti Geislerové a následného obvinění z vraždy. Ale pokud s ní nespal, tak to plně ztrácí logiku.

  OdpovědětVymazat
 14. !SPOILER!

  No ale ono by to dávalo smysl, kdyby v tom filmu bylo naznačené, že ho chtěl někdo udat už v době, kdy prznil mladou Geislerovou. Jenže tehdy se z toho Munzarovi (je to Munzar? neviděla jsem ani film, ani trailer)podařilo vyklouznout a někdo osnoval krutou pomstu a čekal celých dejme tomu dvacet let na správný moment. I tentokrát se Munzar vykroutil, ovšem náhoda tomu chtěla, Geislerka se utopila a Munzara dostihl spravedlivý trest. Pokud něco takovýho ve filmu naznačenýho je, smysl to podle mě dává. Prostě Boží mlejny.

  OdpovědětVymazat
 15. voe to mi připomíná film Man who wasnt there. Tam je taky osudový kruh náhod. ale ten film funguje. Je moc fajn a jakoby černobílý. doporučuji STAH.

  OdpovědětVymazat
 16. Děkujeme panu Fukovi, že nám sdělil, jak to probíhá při skutečném zneužítí mladistvé!

  OdpovědětVymazat
 17. Jedna SPOILERová otázka:
  (Film jsem neviděl, jen reaguji na recenzi.)

  Jak by výslech členů doktorovy rodiny okamžitě prokázal, že je celé obvinění smyšlené? Oni s ním byli 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, i v ordinaci, aby věděli, že k ničemu nemohlo dojít? I kdyby ano, jak by policie věděla, že nelžou?

  Mimo to, soulož není zdaleka to jediné, co je s osobou mladší 15 let trestné.

  OdpovědětVymazat
 18. Gloster (spoilery!!!): Doktor je povazovan za vinneho predevsim proto, ze "obet" presne popsala jeho byt, ve kterem udajne nikdy nebyla. Kdyby policie vyslechla vsechny cleny rodiny a zeptala se jich "Byla u vas nekdy tato mlada slecna", tak by se dozvedela, ze ta slecna u nich byla (kdyz doktor nebyl doma, tudiz kdyz ji nemohl znasilnit).

  A ano, sexualni zneuzivani muzou byt i jine veci nez souloz, prave proto je divne, ze policie ve filmu operuje s tim, ze "Pokud ma to devce stale panenskou blanu a pokud se prokaze, ze doktor nema extremne maly penis, tak je doktor nevinny a musime ho pustit". Nacez se ukaze, ze devce ma panenskou blanu, doktor nema miniaturni penis, takze ho okamzite pusti...

  OdpovědětVymazat
 19. Díky, vrtalo mi to hlavou.

  OdpovědětVymazat
 20. Na film teda nepůjdu, ale po přečtení recenze a diskuze mě napadá, jestli nepůjdu psát scénáře k filmům :-)
  Chtěl jsem psát titulky do novin, ale nevzali mě, že prý jsem moc blbej. Tak snad se chytnu u těch scénářů :-D

  OdpovědětVymazat
 21. "Ukaze se" byl jen slovni obrat, se na platne opravdu ukaze?

  OdpovědětVymazat
 22. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 23. Jen skromný dotaz, za co je těch 60%? Za dobře odehrané a dobře zrežírované něco, co nefunguje? Tedy ani trailer, ani recenze mě nepřesvědčily, že bych na to měl jít a nepochopil jsem proč to Franta hodnotí víceméně pozitivně...

  OdpovědětVymazat
 24. Řekne mi někdo, proč ta Geislerová spáchala tu sebevraždu? Z recenze to nechápu a vidět to nehodlám.
  A jakou roli v jejím dávném prznění hrál Munzar?
  Vždyť Vetchý je tam podobně starý, takže jí nic nezákoného neprovedl ne? Nebo tam Geislerová hraje nějakou dvacítku?

  OdpovědětVymazat
 25. „Náš film vypráví o lásce, o lásce, o jejích nejrůznějších tvářích. Motivuje jednání všech našich postav. Je tu láska rodičovská, láska dítěte k rodičům, láska manželská, láska přátelská, láska uražená, láska zrazená, láska nerovná, láska posedlá, vymyšlená, vylhaná, láska zakázaná, láska mimo zákon a láska člověka k člověku," říká o svém novém projektu režisér Jan Hřebejk.

  Co dodat. :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.