9.1.11

Mizející zadek Natalie Portmanové

Jako další příklad úpadku českého zahraničního zpravodajství jsem si vybral zprávu "Natalii Portmanové ve filmu virtuálně zakryli pozadí, bylo příliš erotické", která je opět na Novinky.cz (což je skutečně jen náhoda, neznamená to, že by Novinky.cz byly řádově horší než jiné servery). Tato alarmující zpráva se na FFILMu řešila už v diskusi před několika týdny, ale stojí za to uvést ji definitivně na pravou míru.

Nejprve si přečtěte, co Jakub Kynčl na Novinkách píše a shrňme si, co se podle něj stalo: V traileru na film Your Highness je vidět Natalie Portmanová v tangách, ale v samotném filmu jí byl zadeček zakryt většími bikinami, aby film mohl být mládeži přístupný. (Aspoň doufám, že toto je zamýšlený význam, protože v jednom odstavci se píše "tanga byla nahrazena bikinami" a v následujícím odstavci je tatáž událost popisována slovy "bikiny byly nahrazeny plavkami").

Nejen, že to není pravda, ale ani se mi nepodařilo najít žádný anglický server, který by něco takového tvrdil, takže se obávám, že si to pan Kynčl prostě celé vycucal z prstu na základě toho, že viděl dva různé trailery a nepochopil, že v USA má každý trailer svou přístupnost, která nemusí souviset s přístupností avizovaného filmu. Teď už ale k podrobnějšímu rozboru, aby bylo vidět, jak je pan Kynčl špatný vycucávač:

Předně je nutno poopravit několikrát použité slovní spojení "mládeži přístupný / mládeži nepřístupný". Mládeži nepřístupné filmy v USA existují, mají rating "NC-17" ("do kina nesmí nikdo pod 17 let") a je jich naprosté minimum. Rozhodně mezi ně nepatří a nikdy nepatřil film Your Highness. Řeč je pravděpodobně o rozdílu mezi hodnocením "R" (mladší sedmnácti let mohou do kina jen v doprovodu rodičů nebo zákonných zástupců) a hodnocením "PG-13" (do kina může kdokoliv, ale rodiče by měli mít na paměti, že film nemusí být vhodný pro děti do 13 let, takže by jim kino případně měli zakázat).

Pravidla pro určování přístupnosti filmů jsou v USA možná debilní, ale poměrně objektivní. Film Your Highness jsem narozdíl od pana Kynčla viděl. Má přístupnost R a je v něm Natalie Portmanová v tangách. Kdyby měla místo tang bikiny nebo tepláky, nemohlo by to nic změnit na přístupnosti R, protože ve filmu zazní několikrát za minutu "Fuck", případně "Buttfuck", případně "Motherfucker", objeví se v něm mnoho párů obnažených dámských ňader (bohužel nikoliv ňader Natalie Portmanové) a je v něm několik scén, ve kterých se objevuje uříznutý realistický penis (minotauří). Mimo jiné. Aby měl film přístupnost nižší než "R", musel by se zkrátit nejméně na polovinu, takže by pak nebyl celovečerní.

Veřejnost se s filmem nejprve seznámila prostřednictvím "sprostého traileru", který je k vidění například zde. Tento trailer obsahuje mnoho sprostých slov, Portmanovou v tangách a začíná tímto obrázkem, obsahujícím srozumitelnou angličtinu:


Pokud neumíte anglicky, nebo máte špatný zrak, píše se tom, že "Tento TRAILER má přístupnost R", včetně přesně vyjmenovaných důvodů, proč tomu tak je. O přístupnosti samotného filmu se nápis nijak nezmiňuje. Potud vše OK.

O pár týdnů později byl zveřejněn druhý trailer, ve kterém má Portmanová bikiny a nejsou v něm sprostá slova. Tento druhý trailer začíná tímto obrázkem:


Zde se jasně píše, že "Tento TRAILER je přístupný podle uvážení", zatímco "Inzerovaný FILM má přístupnost R", a opět je vyjmenováno proč. Všímáte si? Trailer, ve kterém jsou bikiny, které tam podle p. Kynčla byly přidány proto, aby film mohl být přístupný, explicitně zmiňuje, že film má omezenou přístupnost R (tedy stejnou, jakou měl ten první, "sprostý" trailer).

Pro úplnost dodávám, že s výjimkou tohoto druhého, "slušného", traileru se nikde (na žádné fotce, traileru, ani v samotném filmu) Natalie Portmanové v bikinách nevyskytuje. Všude má tanga. "Slušný" trailer byl vytvořen pouze proto, aby mohl být promítán před přístupnými představeními. (Protože i děti na tento film mohou jít, pokud je doprovodí rodič.) Celá tato strategie a její načasování byla pečlivě připravena předem.

Někoho z vás možná může překvapit, že:
 • Trailery mají svou přístupnost, nezávislou na přístupnosti avizovaného filmu
 • Na jeden film může existovat několik trailerů, každý s jinou přístupností
 • V zájmu širší přístupnosti mohou být záběry v trailerech zásadně upravovány a lišit se od záběrů v samotném filmu
Všechny tyto věci jsou ale v Hollywoodu běžné už mnoho desetiletí.

Nemohu dokázat, jak Jakub Kynčl přišel na to, co ve svém článku tvrdí, ale domnívám se, že si přečetl tuto zprávu, nebo jí podobnou a špatně jí porozuměl (píše se tam zkráceně to, co jsem obšírně rozepsal v předchozích odstavcích).

Prohřešek pana Kynčla ale nespočívá v tom, že špatně přeložil cizí článek, nýbrž v tom, že si z nějakého důvodu do svého článku vymyslel "fakta", která se nestala a stát nemohla, konrétně větu "Změna byla podle tvůrců nezbytná, jinak by nemohl být snímek určen i malým dětem a promítán bez věkových omezení."

Pokud to náhodou pořád nechápete: Je velmi nepravděpodobné, že by tvůrci tvrdili "Museli jsme provést tuto změnu, aby film neměl omezenou přístupnost", když žádnou změnu neprovedli a film omezenou přístupnost...

A hned následující věta: "I tak by se však měla v některých kinech objevit také necenzurovaná verze, kde si budou moci diváci vychutnat pozadí Natalie Portmanové nezahalené virtuální mravnostní rouškou, stejně tak jako snůšku nemravných vtípků." Zde tedy pan Kynčl tvrdí "Kromě verze X bude existovat i verze Y, nebojte se", přičemž verze X ve skutečnosti neexistuje a nikdy nikdo netvrdil, že by existovala.

Vlastně mě nejvíc štve, že jsem psaním tohoto elaborátu ztratil pravděpodobně více času, než pan Kynčl psaním toho svého, a on za to dostal na rozdíl ode mne zaplaceno. Ale někdo tu špinavou práci udělat musí...


P.S: Definitivní český název filmu ještě nebyl vybrán, ale brzy bude.

39 komentářů:

 1. Hezky napsáno, jen otázka:

  "...jen v doprovodu rodičů nebo jejich právních zástupců"

  Nemá tam být "svých" právních zástupců?

  OdpovědětVymazat
 2. Myslel jsem "pravnich zastupcu tech rodicu", ale mozna pouzivam termin "pravni zastupce" nespravne...? Proste nekdo, kdo nahradi rodice, kdyz ti jsou napr. v zahranici nebo mrtvi.

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že teď už si na to budou všichni dávat pozor, Franto. Když ses takhle rozzlobil.

  OdpovědětVymazat
 4. Z právního hlediska by asi bylo nejlepší "v doprovodu rodičů nebo jíných právních zástupců". Jen pro úplnpst.

  OdpovědětVymazat
 5. Frantisku, jak to pak funguje v praxi? Pred filmem s ratingem PG-13 vubec nesmi byt napriklad trailery s ratingem R?

  OdpovědětVymazat
 6. Ono vsechno souvisi se vsim, neukvapoval bych se, znovu bych pripomnel Terezino: Z nudné šedi rádobyšokantních sexy anekdot ční pouze Brünovo ostýchavé asistování dvojicím na swingers party ("Můžu něco přinést? Nedáte si třeba toast?" ptá se souložící dvojice).

  Pri nejlepsi vuli se to za lemplovstvi ci cucani z prstu proste oznacit neda; snaha, zdroje, vse na svem miste.

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym nad Martinem: Ano, presne tak.

  OdpovědětVymazat
 8. IMHO v českém právu se to označuje jako "zákonný zástupce". Termín "právní zástupce" je nějaký advokát co radí (třeba i dospělému) v právních otázkách před soudem.

  OdpovědětVymazat
 9. chtel bych videt trailer na mega-giga-bukkake japonskou uchylarnu, ale takovy, ktery by byl pristupny detem od 1 roku.

  OdpovědětVymazat
 10. neni ten clanek trochu zbytecny? tohle snad kazdy, kdo kdy videl nejaky trailer vi, ne?

  OdpovědětVymazat
 11. Kdyby taková situace byla v novinařině jenom u filmu, tak by to bylo ještě celkem dobré...

  OdpovědětVymazat
 12. anonymní: už jsem viděla trailerů dost, ale tohle jsem nevěděla.Takže minimálně pro mě je článek přínosný.

  OdpovědětVymazat
 13. Este horsie, ze v diskusii pod tamtym clankom to nikomu nedoslo a vsetci cely clanok zhltli..

  OdpovědětVymazat
 14. No, mě tedy připadá, že to nejsou tanga, protože to vypadá železné. Spíš tedy pás cudnosti. Bez shlédnutí filmu o tom, bohužel, mohu jen spekulovat :-)

  Přístupnost trailerů je pro mě taky novinka, protože mě ještě nikdy nenapadlo si to přečíst. Tedy, díky za osvětu ;-)

  Zákonný zástupce dětí, nikoli rodičů.

  OdpovědětVymazat
 15. Četl jsem "Natalie Portmanová v tangách" a pak jsem se přestal soustředit... :)

  OdpovědětVymazat
 16. Pre tých, ktorí spochybňujú zmysel článku: myslím, že tu nešlo o prístupnosť trailerov, ale o praktiky českých médií. Aspoň mňa text zaujal, resp. zarazil práve kvôli nim.

  OdpovědětVymazat
 17. Jak občas brouzdám a hledám zprávy o filmech z různých zdrojů, tak se někdy mrknu i na to, co píše mladá Spáčilová, takže mě jakákoli libovolná míra nevědomosti u novinářů nepřekvapí. Terka například nedávno tvrdila, že Devil režíroval Shyamalan. A asi nikdy nezapomenu, jak Chrisu Nothovi v rozhovoru svou lámanou angličtinou říkala, že u nás se mu v Sexu ve městě říká Pan Božský, a přeložila to jako Mr. God :-)

  OdpovědětVymazat
 18. mumie: deti tam zadneho zastupce nepotrebuji, kdyz tam jsou ;)
  BTW zakonny zastupce imho znamena zastupce zakona (tedy ani rodicu, ani deti).
  Nicmene tam je presne napsano "adult guardian", coz je nekdo, kdo chrani prava a zajmy (tedy napriklad starost o dite) rodice, pokud ten je treba nemocny, mentalne postizeny, atd. (tedy v podstate to co psal Franta).

  OdpovědětVymazat
 19. ...po pohledu na zadek a nohy Portmanové se já nebudu chcít soustředit nejméně celý den :-) kéž by nikdy nezestárla ;-)

  jinak článek i pro mě přínostý, nikdy jsem se nazabýval tím co se píše v začátcích trailerů, teď už to vím

  OdpovědětVymazat
 20. pro ty co o pristupnosti traileru nevedeli jiste skvely clanek, ja aspon vidim jaky je pan Kynčl kokot

  OdpovědětVymazat
 21. Viz legal guardian, zastupuje dítě/mladistvého/nezpůsobilého k právním úkonům před zákonem, v zákonem stanovených případech a zastupuje ho v právním jednání. Může to být rodič nebo soudem stanovená osoba.
  Správně to popsal:
  Anonymní Anonymní řekl(a)...

  IMHO v českém právu se to označuje jako "zákonný zástupce". Termín "právní zástupce" je nějaký advokát co radí (třeba i dospělému) v právních otázkách před soudem.

  OdpovědětVymazat
 22. Grympy: jenze legal guardian (ktery zastupuje nezletileho) neni totez, co adult guardian (ktery zastupuje rodice). Mrkni na web DoJ.

  OdpovědětVymazat
 23. ja myslim, ze dite musi byt pri navsteve kina v doprovodu nekoho dospeleho, aniz by tento dospely musel byt jeho "rodicem nebo zakonnym zastupcem" - viz. napr. SouthPark (Bigger, Longer, Uncut), kde jdou decka na nepristupny film v doprovodu houmlesaka :-) Ale jinak je to pekny offtopic - vlastni clanek je skutecne o "kvalite" ceskych "zurnalistu" a jejich "clanku" a jsem rad, ze na to FF upozornil. Kolik takovych blbosti clovek zhltne za den a ani se nad tim nepozastavi? Blil bych... :-(

  OdpovědětVymazat
 24. Crom: Humor te sceny v South Parku je IMHO v tom, ze toho houmlese vydavaji za sveho rodice a pokladnimu to neprijde divne.

  OdpovědětVymazat
 25. Pokud dite rodice ma a jsou svepravny a schopny vychovy, tak jsou to zakonni zastupci. Takze vyraz "rodice nebo zakonni zastupci" je imho blbost. Adult Guardian mi podle DoJ spis pripada jako obdoba naseho opatrovnika, tedy cloveka, ktery zastupuje dite v pravnich ukonech, pokud dite rodice nema nebo pokud rodice nejsou schopni vychovy.

  OdpovědětVymazat
 26. ...Film Your Highness jsem narozdíl od pana Kynčla viděl...

  máš štěstí Franto :) Můžes nám aspoň trochu naznačit jestli to je stejně dobré jako trailer?

  OdpovědětVymazat
 27. aby se všichni uklidnili, měli by si vyšít pana Obamu (křížkem!!!)
  http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2009/jan/20/barack-obama-cross-stitch
  Zdraví Sia

  OdpovědětVymazat
 28. Ja jsem vzdy za clanky upozornujici na podobne novinarske demence rad. Nebyt jich, tak bych si rekl ze vymyslene a vyfabulovane novinarske clanky jsou dneska normalni standard a divnej sem ja, protoze to nechapu a nechal bych se odvyzt houkavym autem. No i kdyz diskuze rozebirajici uplnou hovadinu se smyslem clanku naprosto nesouvisejici jsou dnes zrejme uz naprosto normalni, takze proc se vlastne pozastavovat nad tim, co na nas ty internety hrnou ze...

  OdpovědětVymazat
 29. A viděli jste zadek Portmanové když masturbuje ve filmu Černá labuť?

  OdpovědětVymazat
 30. elho_cid: ale predek neni videt celej v lesbickych scenach daneho filmu ... ale tak co, jeste se muzeme v zivote na neco tesit (par let, pak to prestane bejt aktualni) - plnohodnote, inteligentni, horce-usmevne porno s Natalii Portman.
  a bude se to jmenovat "Ante Portman's portas"

  OdpovědětVymazat
 31. "špatný vycucávač" - lol

  OdpovědětVymazat
 32. This entry contains information applicable to United States law only.


  A guardian appointed by the court to represent the interests of infants, the unborn, or incompetent persons in legal actions.

  Guardians are adults who are legally responsible for protecting the well-being and interests of their ward, who is usually a minor. A guardian ad litem is a unique type of guardian in a relationship that has been created by a court order only for the duration of a legal action. Courts appoint these special representatives for infants, minors, and mentally incompetent persons, all of whom generally need help protecting their rights in court. Such court-appointed guardians figure in divorces, child neglect and abuse cases, paternity suits, contested inheritances, and so forth, and are usually attorneys.  Read more: http://www.answers.com/topic/guardian-ad-litem#ixzz1AgrwhS1N

  OdpovědětVymazat
 33. Já teda na tom zeleném obrázku vidím "tento trailer byl schválen pro patřičné publikum" a nerozumím, které to je.

  OdpovědětVymazat
 34. myslím, že minimálně porovnáním obou trailerů vychází síla jakou má trailer na případného diváka... každý vyzní úplně jinak.

  OdpovědětVymazat
 35. Novinky.cz jsou inetovou odnoží Práva, tedy pokud se nepletu. Jinak myslím, že tento server nelze považovat za zpravodajství - viz dnešní titulky: Hillary Clintonová upadla při nastupování do letadla; V Indii se narodilo dítě vypadající jako mimozemšťan, matka ho odvrhla; Na americké dálnici se proháněl invalida, policisté jen přihlíželi ... Novinky otvárám právě pro tento černý humor a překroucená fakta. Ovšem to, že tomu někdo může věřit je trapné - chtělo by to nějaké hodnocení - třeba přístupné jen v doprovodu psychologa atp.

  OdpovědětVymazat
 36. Mohl bych se zeptat, kolik času jste tedy s psaním toho článku strávil? Nechci být vlezlý, ale docela by mě to zajímalo, pokud to pro vás není informace příliš citlivé povahy. :-)

  OdpovědětVymazat
 37. MacMillan: Asi tri hodiny, ale soubezne jsem delal nekolik jinych veci...

  OdpovědětVymazat
 38. Tak se nám objevila na www.novinky.cz další perla z pera mistra Kynčla: http://www.novinky.cz/koktejl/222176-v-sudanu-odvolila-i-nejstarsi-zena-narodila-se-o-tri-roky-drive-nez-hitler.html
  Článek je to tedy zajímavý, až na detail že Adolf Hitler se narodil r. 1889, takže dotyčné paní Kadiové by dnes muselo být 125 let, nikoli 115, jak píše "mistr" Kynčl. Tolik k úrovni zpráv na českém internetu...

  OdpovědětVymazat
 39. dalsi perla od mistra:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/235661-japonci-zverejnili-nove-zabery-tsunami-je-na-nich-videt-totalni-chaos.html

  v poslednim odstavci pise:

  Důsledkem byla nejhorší jaderná havárie od výbuchu reaktoru v Černobylu v roce 1986. Zahynulo při ní nejméně 15 tisíc lidí a dalších 10 tisíc lidí je stále pohřešováno.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.