22.6.09

Dvojrecenze Návrh [Proposal] / Chceš mě, chci tě [The Ugly Truth] - oba 60%

Sandra Bullocková je šéfová v nakladatelství, která neustále péruje svého sympatického (mladšího) podřízeného, Ryana Reynoldse. Když vyjde najevo, že Bullocková (Kanaďanka) bude deportována z USA, přikáže Reynoldsovi, že si ji musí vzít (jen na oko, a pak se rozvést). Protože je ale kontroluje člověk z imigračního (aby zjistil, zda nejde o podvod), musí Bullocková s Reynoldsem vyrazit na víkend za jeho rodinou na Aljašku a dělat, že ho miluje. Samozřejmě zde dojde k "překvapivému" sblížení a odhalení, že vlastně nemohou jeden bez druhého být...A mezitím, na jiném konci Hollywoodu...

Katherine Heiglová je televizní producentka, která má dokonale nalinkovaný život a pro své potenciální nápadníky má připravené dotazníky. Jejím novým podřízeným se stane Gerard Butler, který má televizní pořad o tom, jak jsou ženské blbé a jak se mají balit. Heiglová nesnaší Butlera i jeho pořad a vsadí se s ním, že pokud jí nepomůže úspěšně sbalit chiruga, po kterém ona jede, Butler dá výpověď. V průběhu toho ale samozřejmě dojde k "překvapivému" sblížení a zjištění, že jeden bez druhého nemohou být. A chirurg ostrouhá.
Divák nemůže logicky očekávat, že každý akční film přinese něco nového. Maximálně v něm něco vybuchne trochu jinak, než dosud, nebo kamera při honičce dělá inovativnější prostocviky, než dosud.

S romantickými komediemi je to ještě horší, protože pokroky ve filmařské a trikové technice se v nich mohou těžko projevit, a tak filmařům většinou nezbývá, než pořád omílat totéž dokola a pouze přidávat na sprostotě. Náměty obou výše zmíněných filmů vám jistě budou více než povědomé. A více než povědomé vám bude všechno, co v nich uvidíte / uslyšíte.

Ale jsou i dobré romantické komedie! Vyznačují se především tím, že nám jsou jejich hrdinové sympatičtí a tím, že jejich děj, byť hollywoodsky přehnaný, dává smysl, a současně obsahuje překvapení.

To všechno se v obou zmíněných filmech podařilo tak nějak napůl. Ženské hrdinky obou z nich jsou od začátku velice nesympatické a když se později mají změnit v milující bytosti, není to ztvárněno dostatečně uvěřitelně. Prostě se ti dva, kteří se celou dobu nenáviděli, najednou začnou mít rádi, jenom proto, že se blíží konec filmu.

A každý trochu zběhlý divák samozřejmě ví, že ty filmy tak dopadnou, a dokonce spolehlivě odhalí mnoho minut předem, co se kdy stane. Veškerá dějová překvapení spočívají v tom, kdo kdy řekne jakou vtipnou / lechtivou hlášku.

Návrh i Chceš mě, chci tě jsou typičtí představitelé svého žánru. Nejsou to úplně zavrženíhodné filmy, ale nepřinášejí naprosto nic inovativního. Chceš mě, chci tě je o chloupek lepší, protože Butler je víc cool než Reynolds a Heiglová je hezčí než Bullocková (na které se její věk začíná projevovat způsobem, proti kterému už brzy líčidla nic nezmůžou).

9 komentářů:

 1. nekdy nechapu to hodnoceni - cela recenze je veskrze negativni a hodnoceni je presto mirne nadprumerne - bud je spatne napsana recenze (ktera neoduvodnuje autorovo hodnoceni) anebo je hodnoceni prilis vysoke

  OdpovědětVymazat
 2. Me ta recenze moc negativni neprisla. Jako jedine vetsi minus z ni vyzniva ze scenaristi opetovne moc fantazie nepobrali. Ale nema podle me smysl davat 40% filmu, ktery pouze neni prilis originalni, pokud se na nej dobre diva..

  OdpovědětVymazat
 3. Jó kdybych byl tak omámenej jako anonym z 20:11, svět by byl určitě hezčí...

  Nicméně.
  Líbil se mi třeba Dan in real life.

  Hezký zbytek noci.

  Josef

  OdpovědětVymazat
 4. z Fukových recenzí začínám mít pocit, že každá herečka, která je starší než jeho přítelkyně, nemá co dělat ve filmu.

  OdpovědětVymazat
 5. Anonym: no tak Sandra Bullock byla v dobe meho dospivani moc hezka holka :) ale na starnuti se nic moc zmenit neda, je to mozno trochu oddalovat, ale ne do nekonecna.
  tudiz se nedivim, ze mnoha lidem prijdou jeji mladsi kolegyne dnes uz pritazlivejsi, na tom neni nic spatneho nebo divneho. opak by byl poderzrely :)

  2Fuxoft: tedy, dnes tech preklepu bylo nejak vice nez obvykle ;)

  OdpovědětVymazat
 6. z Fukových recenzí začínám mít pocit, že každá herečka, která je starší než jeho přítelkyně, nemá co dělat ve filmu.

  Taky že nemá ;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Z Fukových recenzí začínám mít pocit, že je píše pozdě večer po lahvince vína nebo pořádně unavený - obsahují čím dál víc překlepů a pravopisných a stylistických chyb. Navíc mi připomínají spíš hovorovou řeč než literární útvar.

  -dsf-

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.