9.11.08

Oni [The Strangers] - 40%

Kristen (Liv Tylerová) a James (Scott Speedman) přijídějí několik hodin po půlnoci do osamělé chaty. Nálada je pod bodem mrazu, protože Kristen právě odmítla Jamesovu zádost o ruku. Brzy ovšem nálada klesne ještě někam hlouběji. Kolem chaty (a také v chatě!) se totiž pohybuje partička lidí v maskách, která hodlá hlavní hrdiny terorizovat - nejdříve psychicky a nakonec i fyzicky. A proč? "Protože jste byli doma."Základní kostrou by Oni mohli připomínat nedávné Funny Games, ale naprosto v nich absentuje nějaké vysvětlování a dokonce se v nich téměř vůbec nemluví. A je to jasný záměr. Mladý debutující scenárista a režisér Bryan Bertino se vrací ke klasickým principům laciných hororů, nestydí se za to a dokáže slušně vylekat (na novinářské projekci starší divačky občas hlasitě vyjekly strachy).

I když je film dosti slušně natočen (povětšinou ruční kamerou, bez hudby a s působivými ruchy), jeho děj je bohužel strašlivě plytký, s úvodní dlouhou sekvencí o problémech hlavních hrdinů. Celé by se to úplně stejně dobře vešlo do třiceti minut a v některých scénách jsem se značně nudil a začalo mi docházet, k jak úžasným náhodám muselo dojít, aby to terorizujícím všechno takhle krásně vycházelo...

Pokud máte náladu na něco trochu lepšího v podobném nízkorozpočtovém syrovém stylu, pak vám doporučuji Motel smrti (Vacancy).

P.S: Tvrzení, že jde o "film na motivy skutečných událostí" je naprostý bullshit a Bertino ho odůvodňuje tím, že u nich doma kdysi dávno opravdu v noci zaklepal někdo neznámý a hledal někoho, kdo tam nebydlel - a ráno byl vykradený vedlejší dům - ta hrůza!!!

15 komentářů:

 1. Tyjo, pět tu je poměrně velký recenzentský rozdíl, že by tzv. Fukův paradox? (pokud se to FF nelíbilo, většinou jde o dobrý film a naopak). I když ne moc často, sem tam se vyskytne :). No uvidíme až uvidíme.

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím, tenhle film byl velice slabý. Trailer, který mě nalákal byl mnohem lepší a navíc obsahoval "nejlepší" scény z filmu, tudíž zbytek byla "bezmyšlenkovitá" kaše bez děje, smyslu a nápadu. Podobných "vyvražďovaček" bych mohl být po zbytek svého života ušetřen. Já bych dal filmu spíše 30 % :-)

  OdpovědětVymazat
 3. "inspired by", ne "based on" true events... btw

  OdpovědětVymazat
 4. No, že trailer obsahuje kompletní kvalitní záběry z filmu, kde ve zbytku už nic není, je celkem normální stav :)

  Ale jestli FF místo toho doporučuje Vacancy, tak to musí být opravdu, ale opravdu slabé... Protože u Vacancy jsem měl celou dobu utkvělý dojem, že ze mě dělají blbce.

  Jo, přijídějí -> přijíždějí, v první větě recenze.

  OdpovědětVymazat
 5. Vsiml si nekdo zasadni chyby toho filmu? Slo o ten telefonat na zacatku, jak vola nejaka borka na tisnovou linku, cekal jsem do konce, kde nastane ten okamzik a on nenastal!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Ad Miroslav B.: zcela jistě záměr tvůrce - tzv. frustrační kompozice :o)))

  OdpovědětVymazat
 7. tak tohle se tvurci povedlo dokonale, bohuzel to byla jedina vec!

  OdpovědětVymazat
 8. Starší divačky na novinářský projekci --- někdo konkrétní z MfD? :-

  OdpovědětVymazat
 9. Vacancy (Motel smrti) je daleko horší než Strangers... Mysleli si to i diváci, kteří do kina chodili daleko víc na Strangers než na Vacancy

  OdpovědětVymazat
 10. zrovna včera jsem si dal k večeři anglický snímek pro obdobný segment diváctva - EDEN LAKE. Občas rušivě vykonstruované a občas nelogické, ale každopádně vysoko čnící nad bídnou horrorovou produkcí posledních let.Přítelkyně po domácí projekci prohlásila: "je mně těžko"...souhlasil jsem.

  OdpovědětVymazat
 11. zapomněl jsem napsat důležitou informaci - u výše uvedeného filmku se dá vysledovat celkem silný myšlenkový přesah

  OdpovědětVymazat
 12. nejedná se o remake "kvalitnějšího" francouzského hororu "Ils"??? to by vysvětlovalo to "založeno na skutečné události"...film jsem neviděl, ale podle traileru to vypadá podobně - každopádně Ils doporučuju a dodávám, že po shlédnutí mi do Rumunska jen tak někdo nedostane :-)
  http://www.csfd.cz/film/223460-ils/

  OdpovědětVymazat
 13. Jo, i u nás na předměstí... :) DefterIls jsou docela dobrý a syrový ( http://www.imdb.com/title/tt0465203/ ), tohle (TS) jsem ještě neviděl, ale řekl bych, že námět je více než totožný. BTW: Rumunsko... no myslím, že tohle se stejně tak dobře může stát i u nás na předměstí... :) Defter

  OdpovědětVymazat
 14. a neni to nahodou inspirovano spise Straw Dogs?

  OdpovědětVymazat
 15. Tak to se s Fandou opět těžce rozcházím. Nevím. jestli jsem v tom viděl to, co v tom není, nebo jestli on neviděl, to co v tom je.
  Recenze:
  http://po-tichu.blogspot.com/2008/09/strangers.html

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.