2.11.08

Madagaskar 2 [Madagascar: Escape 2 Africa] - 80%

Na počátku druhého Madagaskaru se naši hrdinové připravují z titulního ostrova odletět. To mě překvapilo, protože jsem žil v domnění, že z něj na konci prvního dílu odpluli lodí. Omyl! Zapomněl jsem, že v úplně posledním záběru jedničky jeden z tučňáků prohodil, že loď nemá palivo!

Kdyby to ale onen tučňák neprohodil, stejně bych se nedivil, kdyby hrdinové Madagaskaru najednou znovu byli na Madagaskaru. Tahle dobrodružství zvířátek, která jsou schopna zpívat, tančit a stavět letadla, si s nějakou logikou děje nedělají starosti.

Takže - k těm letadlům: Král madagaskarských lemurů Julien našim hrdinům postaví letadlo a oni v něm odlétají zpět do newyorské zoo (i když na konci jedničky chtěli tuším někam jinam). S nimi letí také tučňáci (i když na konci jedničky skončili někde v Antarktidě), král Julien, jeho pomočník Maurice, a malá myš (nebo co to je) Mort. Už si nepamatuji, proč s nimi všichni letí, ale zřejmě proto, že se jim všem diváci v prvním dílu hodně smáli.Letadlo záhy po startu spadne v africkém vnitrozemí a hrdinové se zde setkávají s divokou zvěří, kterou dosud neznali. A následně:

Lev Alex zde nachází své pravé rodiče a je nucen uvažovat o smyslu rodiny, přátelství atd.

Hrošice Gloria si zde najde hrocha, který je velký krasavec (rozuměj: je velmi tlustý), ale nepříliš inteligentní.

Žirafák Melman dále zůstává hypochondrem, ale stane se z něj lékař zdejších žiraf a bojuje se svou nešťastnou (a nevyslovenou) láskou ke Glorii.

Zebrák Marty se skamarádil se stádem zeber a má trauma z toho, když zjistí, že už není unikátní, protože všechny zebry jsou zcela identické jako on (naštěstí ale nakonec zjistí, že on je černý s bílými pruhy, zatímco ostatní jsou bílí s černými pruhy).

Jsou zde ještě jisté další podzápletky (zlý lev, uzurpující si korunu od Alexova otce, boj zvířat s turisty, vedenými brutální babičkou), ale většina z nich je šmahem vyřešena jednou větou či jedním činem ve chvíli, kdy se to tvůrcům hodí. Ale asi už vám došlo, že to všechno je úplně jedno a druhý Madagaskar je (ještě více než první) nelogická praštěná groteska.

Nelogická praštěná groteska, která po technické stránce nemá daleko k dokonalosti. Animace dává všem postávám unikátní charakter. Každé gesto je dokonale propracováno a stylizováno (doporučuji sledovat např. pohledy tučňáků když mluví někdo jiný). Hudba Hanse Zimmera ruluje více než v leckterém historickém velkofilmu (obzvlášť jsem ocenil "I Like to Move it Move it" v depresivní symfonické verzi). Všichni tvůrci filmu byli profesionálové každým coulem a výsledek je dokonalý. Dokonalý sitcom, groteska nebo stand-up comedy. Ale zajímalo by mě, jestli to celé v nějaké fázi natáčení mělo nějaký scénář.

Vpodstatě nevidím nic špatného na tom, natočit film, který je z 95 procent jen nezávazné blbnutí a jeden kulometný gag na druhém. Jenom nechápu, proč už dávno podle Madagaskaru neexistuje dlouhá série dvacetiminutových animovaných večerníčků - pak bych se mohl na blbnutí veselých zvířátek dívat jeden den 20 minut, další den 40 minut dopoledne a dvě hodiny večer, prostě tak jak bych chtěl. A nemusel bych mu věnovat ausgerechnet 90 minut v jednom kuse.

Ci 80% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

9 komentářů:

 1. Soundtrack právě poslouchám a nemohu bohužel říci, že by Zimmer ruloval. Celkově je IMHO o dost slabší než například Kung Fu Panda (nebo Wall-e), tracků je málo a jsou rozfragmentovány v malé stopáži mezi zpívanými písničkami a la Over The Hedge.
  Jediná za něco stojící skladba je titulní Once Upon A Time In Africa..

  OdpovědětVymazat
 2. CDcko nemam, psal jsem o soundtracku jak je ve filmu. Pri samostatnem poslechu na CD to asi nebude ono, protoze jde povetsinou o parvterinove vyrony hudby.

  OdpovědětVymazat
 3. Ano, je to přesně tak. Na druhou stranu si dovedu představit, že po zhlédnutí filmu dostanou ty jingly smysl a požitek z poslechu bude o něco vyšší.

  OdpovědětVymazat
 4. Technická poznámka. Tučňáci neskončili za polárním kruhem. Byli tam v půlce filmu a protože se jim tam nelíbilo, dojeli na Madagaskar. A tou jejich opuštěnou lodí bez paliva právě nikdo neodjel ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Von ten Hans Zimmer už má monopol, nebo co? O filmovou hudbu se nezajímam, ale přesto mám pocit že je za všim.

  OdpovědětVymazat
 6. zdravicko, nevim kam jinam to napsat, tak zneuzivam diskusi k tomuto filmu. Frantisku jen by me zajimal Vas nazor na serial Heroes ;) ted se snazim sledovat treti radu a jsem z ni ponekut zmaten... sledujete? dekuju!
  h:o)nza

  OdpovědětVymazat
 7. Fuka už si s těma recenzema animáků dělá srnadu. Kung-fu Panda byla zoufale nevtipná, Wall-I dojme leda tak nějakou 12 letou puberťačku, normálního člověka nudí k smrti. A teď tohle. První díl jsem viděl do půlky, víc už jsem to nezvládnul a druhý, podle všech možných recenzí o dost horší má 80%. Fuku už by měli vyšetřit v Bohnicích protože nekontroluje svou obscesi 3D animáky a neustále je přeceňuje zhruba trojnásobným hodnocením než si zaslouží. Ještě jsem neviděl 3D film, který by sahal lepším klasicky kresleným nebo loutkovým filmům alespoň po kotníky. Vždycky vítězí forma nad obsahem.

  OdpovědětVymazat
 8. huntrtwasr: za obscesi dík, to budu používat, až si budu hrát na blbečka :)

  OdpovědětVymazat
 9. Huntrtwasr: Proste mas jiny smysl pro humor. Madagaskar - myslim prvni dil - byl naprosto skvely. My jsme ho cela rodina videli snad dvacetkrat a vzdycky se tam dala najit nejaka legrace v pozadi, ktere jsme si pred tim nevsimli. WALL-E byl taky pekny a Kung-fu panda byla rozhodne vtipna. Proste to neni tvuj salek caje, chod na jiny typ filmu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.