11.11.08

Kdopak by se vlka bál - 80%

Presskit tohoto nového českého filmu tvrdí, že je to "rodinný film, dětský horor, dospělá romance a pohádka o Červené Karkulce", a výjimečně nelže!


KDOPAK BY SE VLKA BAL kino trailer from Bionaut Films on Vimeo.

Základem filmu je vpodstatě banální příběh dospělé ženy, která žije s jedním mužem a se svou dcerou, jejímž otcem je jiný muž - který se právě vrátil ze zahraničí a chtěl by jejich vztah obnovit.

Zajímavost KBSVB ale tkví v tom, že značná část filmu je vyprávěna z pohledu oné malé holčičky - šestileté Terezky. Ta nejenže neví, že její táta není její biologický táta, natož aby chápala některé složitější aspekty celého vztahu, ale navíc právě začíná být skálopevně přesvědčena, že její máma je ve skutečnosti mimozemský robot, který nahradil její skutečnou mámu, a že by se s tím mělo něco rychle dělat, než bude Země dobyta. A i ta Karkulka a vlk tam velmi organicky zapadnou, protože o nich máma Terezce právě čte.

Kvalitně napsat a natočit podobný film je extrémně těžké a nevěřil bych, že dnes u nás existuje tvůrce, který by to dokázal. Maria Procházková to dokázala. Před pár lety natočila zajímavého Žraloka v hlavě. KBSVB má podobnou poetiku (trailer nelže a obrazem i audiem celkem vystihuje styl filmu), ale navíc má slušný děj a slušně vykreslené, pochopitelné postavy.

Jednou větou: Je to něco jako Jak se krotí krokodýli, ale není to ani trochu sračka.

Proč tedy dávám "jenom 80 procent"? Jednak proto, že tenhle typ filmů prostě není pro chlapy (ani pro infantilní chlapy) a ani naprosté nadčasové perly dětských rodinných komedií jako Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo S tebou mě baví svět se nedočkají mého dokonalého hodnocení. A pak proto, že představitelka Terezky (t.j. hlavní role) nehraje tak dobře, jak by se hodilo, a občas kazí skvělý dojem, navozený ostatními herci (včetně dětských).

11 komentářů:

 1. To s tou vidličkou je z nějaké antologie sci-fi. V té povídce jsou ti rodiče skutečně mimozenmšťani. Holčička to pozná tak, že necítí, když je píchne vidličkou. Nakonec to ale sama holčička zatluče a nějakému doktorovu či co, kterému se svěřuje, řekne, že je to bolelo, protože radši bude s umělýma rodičema než s žádnýma. Neznáte někdo tu povídku? Myslím, že byla česká. A hlavně zaplatili filmaři autorovi??? :-)

  OdpovědětVymazat
 2. anonymní: bohužel neznám, ale pokud to nakonec zjistíš, tak to sem dej pls vědět..
  Film vypadá opravdu zajímavě. Jak podle recenze, tak traileru.. Na to si rád zajdu do kina.

  OdpovědětVymazat
 3. 2 Anoonym1: Super, neuděláme na to filmové patenty, například já jsem v jedné povídce použil, že si zapálí hrdina nervozně cigaretu. Teď mi budou všichni platit, když si jejich hrdina zapálí cigaretu. Zlatej středověk....

  OdpovědětVymazat
 4. no, podle traileru mi to jako "dětská rodinná komedie" moc nepřišlo.

  OdpovědětVymazat
 5. Netoci ta pani spis psychiatricke diagnozy nez filmy?

  OdpovědětVymazat
 6. tak podle traileru to vazne nevypada jako pohadka pro deti a vypada to velmi zajimave

  OdpovědětVymazat
 7. detska rodinna komedie? lol. fuka by mel jit do duchodu.

  OdpovědětVymazat
 8. Počkej... tam už dávno je.

  OdpovědětVymazat
 9. Tenhle typ filmů není pro chlapy? Možná... ale ani si nedokážu představit sortu ženskejch, kterým se takový věci líbí.

  OdpovědětVymazat
 10. zralok, vlk.... dalsi bude ? ale v dobrym -toto cesky film potrebuje !

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.