31.7.08

Temný rytíř [The Dark Knight] - 100%

Je v tom Batman (Christian Bale), je v tom Joker (Heath Ledger), je v tom Harvey Dent (Aaron Eckhart), plus většina ostatních z prvního dílu (včetně Scarecrowa). To by k ději stačilo.Nového Batmana předchází hype a sláva. Trhá všemožné rekordy v návštěvnosti a tržbách, na Rotten Tomatoes má právě teď 94% a na IMDB.com je aktuálně nejlépe hodnoceným filmem všech dob (před Kmotrem) - a věřte mi, že hodnocení na IMDB se počítá velmi složitým vzorcem a není to nějaký přihlouplý aritmetický průměr, který může narychlo ovlivnit pár (desítek tisíc) maniakálních comicsových fanoušků. Nicméně berte na vědomí, že se ničím takovým ovlivnit nenechám a v následujících odstavcích budu hype ignorovat:

Temný rytíř je velice zajímavý film, který de facto přináší nový filmový žánr - Comicsovou kriminálku nebo kriminální comics - přičemž nepotlačuje elementy ani jednoho z těchto žánrů a naopak je používá k tomu, aby jeden posiloval efekt druhého.

Jistě nebudu spoilerovat, když napíšu, že Joker je šílený zločinec a že Harvey Dent se z právníka promění v tragického poloblázna. To ví snad každý, i ten, kdo Batmanovi nijak příliš neholduje. A Christopher Nolan (a jeho bratr, který mu psal scénář) to rozhodně věděl a věděl, že ve filmu musí jít ještě o něco víc. A jaké sousto si ukousl!

Kromě v úvodu zmíněných hlavních hrdinů je ve filmu také poručík (později komisař) Gordon, Batmanova bývalá milá Rachel, Lucius Fox a komorník Alfred, přičemž všichni z nich mají ve filmu velmi logické místo, každý musí řešit složitá dilemata a každý z nich má aspoň jednu scénu, ve které "zazáří" tím, co udělá. A tím "co udělá" nemám na mysli karate kop s trojnásobnou otočkou, ale jeho normální lidské rozhodnutí v nějaké zapeklité věci. Všichni z nich jsou důležité postavy a osud většiny z nich se prolínají nepředvídatelně, originálně, ale ne tak, že by to bylo v rozporu s logikou, přesněji řečeno "s comicsovou logikou".

A to je to nejzajímavější.

Temný rytíř je totiž opravdu "comicsovým filmem" v tom smyslu, že je v něm realita poněkud přemrštěná. Například je logické, že zloduch nepozorovaně zaplní nemocnici a dvě velké lodě náložemi. (V tomto ohledu tedy např. Dějiny násilí nebo Road to Perdition nejsou "comicsové filmy", přestože jsou dobré a vznikly podle comicsů.) Za geniální pokládám způsob, jakým je skloubena tato přemrštěná comicsová realita se skutečnými emocemi a logickým uvažováním hrdinů - jde o zastrašování, vydírání, rozhodování mezi dvěma různými zly, nejvyšší oběti a další podobné "heavy" věci. Neviděl jsem žádný comicsový film, ve kterém by to fungovalo tak dobře a ve kterém bych se tak těšil na každý další dialog kohokoliv s kýmkoliv - ani Iron Mana.

Je to pochopitelně i tím, že do všech rolí (rozhodně do všech výše zmíněných) jsou obsazeni výborní herci, podávající výborné výkony. Nejvíce se z pochopitelných důvodů bude mluvit o Heathu Ledgerovi a jeho Jokerovi (který je - narozdíl od toho Nicholsonova - skutečně strašidelný), ale přednes dialogů kohokoliv jiného také stojí za to. A bohužel se mnohé zajímavé z dialogů vytratí pokud neumíte anglicky, což není nekvalitním překladem titulků, ale tím, že se často mluví velice rychle a záleží na každém slovíčku a stručné narážce.

Výsledkem toho všeho je, že nás zajímá děj filmu, jeho hrdinové a jejich osudy. Což je zatraceně dobře - jinak bych ty dvě a půl hodiny v kině jistě tak snadno nevydržel.

Všimněte si, že jsem se doteď nezmínil o takových zásadních comicsových elementech, jako jsou akční scény, honičky, rvačky, triky... Ano, to všechno ve filmu je, a je to povětšinou bezchybné. Ale už jsme si jaksi zvykli, že tyhle věci v hollywoodských velkofilmech často bývají bezchybné. Kromě toho, akční scény rozhodně nepředstavují většinu filmu.

Za zmínku ale stojí zvuk filmu, a to ve všech svých podobách. Zvukové efekty jsou mírně přehnané, přesně v souladu s mírnou přehnaností akčních scén a fyzikálních zákonů. Hudba Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda (po sluchu bych řekl, že většina ja od Zimmera) není něco, co bych chtěl poslouchat na koncertě (Batmanův motiv má dva tóny, Jokerův motiv jeden tón - šíleně modulovanou vrzající strunu houslí, kombinovanou se sirénou), ale její neúnavné tepání dává téměr mytickou atmosféru mnoha dialogům. V kriminálním filmu by to působilo přehnaně. V comicsovém kriminálním filmu to působí dokonale. A v jedné z nejpůsobivějších Jokerových scén nejenže hudba zmlkne, ale slyšíme každé zašustění šatů a vrznutí podlahy - jako bychom se chvíli dívali na dokument. Tohle už není jenom dobré řemeslo. Tohle je opravdu nejvyšší umění zvukařů i skladatelů, dokonale zapadající do složité vize režiséra.

Takže už jste asi pochopili, že jsem z Temného rytíře unešen a že na něj půjdu znovu, kdy si - ozbrojen znalostí komplikovaného děje - budu moci vychutnat nejrůznější nuance.

Trochu záhadou pro mě ale zůstává, že se film těší takové oblibě u "řadového diváka" (viz tržby a IMDB). Měl jsem totiž dojem, že tohle je přesně ten typ filmu, kterého se studia bojí jako čert kříže, protože je "příliš dobrý pro masy".

38 komentářů:

 1. jaktoze je ten film lepsi, nez vsechny ty vseobecne 'supr' filmy jako Pulp Fiction, Big Lebowski, Aliens, Shawshank, ... nejde mi to do hlavy.
  Cekam, az ho tady vyradi z blockbusteru a az pak na nej asi pujdu se slevou, takze ne, nevidel jsem ho.

  OdpovědětVymazat
 2. The Godfather je Kmotr 2 odkdy přesně?

  OdpovědětVymazat
 3. Ne, že by nebyl před Kmotrem II, to jistě je, ale dokonce je před Kmotrem - a to už je co říct. :)

  OdpovědětVymazat
 4. A jelikoz Komtr II je povazovan za jeste lepsi film nez Kmotr, tak to uz je teprv co rict. :)

  OdpovědětVymazat
 5. To jsem zvědavý, jak bude hodnotit Mirka Spáčilová...

  OdpovědětVymazat
 6. fuka:
  co je tak logickýho na tom, že zloduch nepozorovaně zaplní nemocnici a dvě velké lodě náložemi?

  OdpovědětVymazat
 7. anonymni:
  v nemecke kriminalce v noci na nove nic.
  v komixu to nejen ze neprekvapi ale tak nejak to do nej patri.

  OdpovědětVymazat
 8. FF: mozna by namyslena filmova studia mohla prestat tu obycejnou masu podcenovat...

  OdpovědětVymazat
 9. Vcera jsem videla na predpremiere v Praze a ackoliv jsem unesena, presne jak pises v poslednim odstavci, stale jeste premyslim, proc jsou kolem toho takove manyry (byt opravnene). No zajdu znovu a uvidime.

  OdpovědětVymazat
 10. Čekal jsem Franto jestli se zmíníš o titulcích, přišlo mi že už jsem dlouho neviděl tak příšerné titulky, převracející dokonce občas přímo to co postavy říkají. Tobě to tak nepřišlo?

  OdpovědětVymazat
 11. 2 Rostej: V německé kriminálce v noci na Nově se skáče na dálnici z auta na auto a v evropských velkoměstech se úkladně raždí o 106. Co je na TOM logického??

  2 griga: Právě jsi uhodil hřebíček na hlavičku!

  OdpovědětVymazat
 12. zaráží tě, že film se líbí "řadovému divákovi"? nejsi náhodou intelektuál, franto?

  OdpovědětVymazat
 13. Mladistvý intelektuál :)

  OdpovědětVymazat
 14. Já jsem byl tedy hlavně unešen z Jokera. Takhle dobře zahraného padoucha jsem už dlouho neviděl. Celkově má film hodně temnou atmosféru a konec určitě není klasický holywoodský happy end. Neustále se něco děje a divák se nenudí. Kařdopádně souhlasím, že se nejedná o "mainstream" filmek pro konzumenty, přesto se mu ale daří v oblibě. Záhada :)

  OdpovědětVymazat
 15. Já bych jenom Františka Fuku upozornil, že na IMDB se již NEPOČÍTÁ podle jím zmíněného vzorce, od toho se již asi před 2 lety upustilo, takže dneska každá druhá dobře přijímaná novinka může skočit do TOP 30 jen to fikne. Bohužel.

  OdpovědětVymazat
 16. Anonym: Nikde netvrdim, ze IMDB pocita TOP 250 podle stejneho vzorce jako pred 2 lety. Tvrdim jenom, ze to neni aritmeticky prumer a ze neni mozne, aby par tisic kladnych hodnoceni dostalo film na TOP1. Na cemz nadale trvam. Ten vzorec je dole na strance http://www.imdb.com/chart/top

  OdpovědětVymazat
 17. Film jsem včera zkouknul (trošku stručnější pohled jsem postnul sem - http://cz-gameblogger.blogspot.com/2008/08/film-batman-dark-knight.html)

  Asi jsem ten typ masového diváka. Film se mi líbil ale zase přímo nenadchnul. Děj byl určitě propracovanější než bývá u komixáku zvykem. Ale buď jsem slepý, nebo příliš rozmazlený - nějakých myšlenek a tka jse msi všimnul. ALe že bych z nich byl odvařený se říct nedá. Propracovanost a komplikovanost děje taky takoý průměr. Rozhodně se v tom človkě neztratí jako v Mementu. Nebo nebo zamotaný jako třeba Podfuck, kde človkě ještě při pátém shlédnutí naráží na nové souvislosti a drobné detaily.

  OdpovědětVymazat
 18. Nejhdražší umělecky film vsech dob. :)

  A jistě, par ignorantu, ktery si mysli, že od 90. let se dobre filmy uz netoci, vam bude Dark Knighta rozmlouvat, ale na ty nedejte.

  OdpovědětVymazat
 19. Jakub Hradiský: Temný rytíř očima Mirky Spáčilové alias Hodnocení MF DNES: 80 %. (Ostatně, dávají tam vůbec něčemu plný počet?)

  FF plus anonym: ten vzorec na průměr drobet převážený ostatními konkurenty není nijak složitý (maximálně možná jeho odvození z bayesovské pravděpodobnosti). Já tedy mám pocit, že když jsem na něj koukal posledně, byl stejný, a že to bylo před víc než 2 lety. Nicméně v postu jste tvrdil, že ho nemůže "narychlo" ovlivnit pár desítek tisíc fanoušků; což je podle analytiků přesně to, co se stalo.

  OdpovědětVymazat
 20. Teda bud se u me zacina projevovat nejaky druh demence ci co, ale TR je podle me jeden z mnoha filmu, ktery kdyz uvidim, tak na ne behem par dni zapomenu. Prumerna dejova linka (a to hoooodne hmourim vsechny oci), zadny humor, zadny sexy zeny, bojovy sceny priserny, Batmanovsky oblek zjevne zpusobuje prechodnou rakovinu hrtanu ci co. Jediny zasadni plus je Joker, ostatni je proste prumerna sed. Pokud srovnam napr. s Ironmanem, tak TR dosahuje stezi poloviny jeho kvalit. Suma sumarum - "don't believe the hype".

  OdpovědětVymazat
 21. satan:

  tak to si asi videl jineho ironmana nez ja... není nejlepsi film vsech dob, ale je nejlepsi komixovou adaptaci, a to bez debaty...pokud si to nepochopil a nebo nemas rad DC/Batmana, to uz je vec jina...tento kousek si minimalne 90% urcite zaslouzi... a s opakovanym skouknutim se jeste nekolik % prida... naprosto s FFF souhlasim...

  OdpovědětVymazat
 22. V jedné věci musím se Satanem souhlasit: ten Batmanův hlásek je fakt docela směšnej (a Batmobil se mi taky nelíbí), ale to jsou věci už z Batman Begins. Motorka je cool. Film je super, ale musím ho vidět aspoň třikrát, abych byl schopen o něm něco říct

  OdpovědětVymazat
 23. No, viděl jsem včera, a musím říct, že je to pecka. Den předtím jsem si na rozjezd šoupnul B.Begins a ta návaznost to docela umocnila.
  Bale dobrej (i když ho jinak nemusim), Ledger výbornej, jen tomu Eckhartovi jsem to až tak úplně nevěřil, od začátku bylo znát, že to sním skončí trochu jinak.
  Trochu přitažená mi přišla scéna na trajektech, ale ta měla sloužit jako zásadní message Jokerovi i Batmanovi, takže budiž.
  Jo, a naprostý souhlas s anonymem z "1. srpen 2008 10:25" - ty titulky jsem od třetiny filmu používat jen místy pro orientaci.

  OdpovědětVymazat
 24. Pane Fuko, jak hodnotíte poslouchatelnost samostatného soundtracku z cd?

  OdpovědětVymazat
 25. newt17: Nic moc. Poslouchat ho samostatně nebudu, ale ve filmu funguje fantasticky

  OdpovědětVymazat
 26. to anon: teda tvuj argument, ze nejaky film je absolutne nejlepsi, protoze si to myslis, pricemz ostatni, kteri jsou proti, ho proste nepochopili, je natolik humorny, ze si dovolim predpokladat, ze byl vznesen v zertu

  OdpovědětVymazat
 27. O ops... vsude na tento film ctu chvalu, tak jsem si ho stahl (jako velky fanda komixu) a... po cca pul hodce to naprosto znudeny, vypnul. Druhy den jsem tomu dal sanci, ale vysledek sic byl, ze jsem to - flagelantsky - dokoukal, ale nudou jsem si ohlodal malicek...... Z zanru zfilmovany comics toho moc nezbylo, spise jde o akcni thriller, ale pak po tom pro me hlavni hrdina, v bat obleku pusobil - pardon - jako kokot, co patri do jineho filmu.... a mrzi me to, pac batman byl jako film muj - v ramci zanru - oblibeny, hudba Prince dtto.... :-(

  OdpovědětVymazat
 28. Anonym: Mladý muži: Vzhledem k tomu, že vím, jak vypadá nejkvalitnější kopie tohoto filmu, která se "dá stáhnout", tak musím pouze konstatovat, že pokud sis na základě ní dělal obrázek o kvalitě tohoto filmu, jsi kokot.

  OdpovědětVymazat
 29. "O ops... vsude na tento film ctu chvalu, tak jsem si ho stahl (jako velky fanda komixu) a.." Ty budeš velký fanda komisku asi tolik jako ti, kteří jsou velcí fandové fotbalu, ale v životě nebyli na stadionu. Když jsi tak velký fanda, tak by ti asi nemuselo být lítu dát mizerných 150 korun za lístek do kina...

  OdpovědětVymazat
 30. Obvykle tedy komentáře na webu nepíšu, ale teď prostě musím. Tolik amerických klišé v jednom filmu jsem už pěkně dlouho neviděl. haha uhuhu ehe u u i haha. Jak ten černoch na lodi - trestanec, co je lepší než všichni ostatní - vyhodil tu dálku z okýnka - uf, no uf, vlastně jsem se docela zasmál, Airforce one se svojí stíhačkou je překonán. A Batman nakonec ani toho mlaskajícího slintajícího alkoholika nerozšlápnul - asi nějaké poselství nebo co. A neříkejte mi že ten jeho jazyk byl záměr, prostě životní role. Jestli bych tohohle "jokera z reality" někde snesl, tak v epizodní roli úchyla na odstřel v detektivce s Eastwoodem a jeho pětačtyřicítkou - bum. Pár vložených amatérských záběrů z videokamery, to je teda realita jako blázen. Zachráněný obrýlený klouček na závěr a štastná rodinka v objetí mávající do kamery - může být lepší konec americkýho filmečku? Nemůže. Snad desetkrát a dokolečka celý film opakovaný scénář únos(přepadení)/zpackaná policejní akce/batman na konec - to je trochu mockrát i na mě, to teda jo, něco jako telenovela o únosech na sto dílů. Kdyby ten film byl poloviční, tak je to pořád moc dlouhý. Nekonečný rozhovory hlavních postav o nesmrtelnosti brouka. Konečná centrální akce a převrácení americkýho náklaďáku na závěr - to už jsem někde viděl ne? Že by Terminator? Slovy Miroslava Čápa - Je to tak. Batman by tím svým směšným hlasem mohl ještě citovat americkou ústavu (nakonec to v jednom záběru téměř udělal). Komiksových věcí je ve filmu málo a jsou nahrazeny něčím, co do komiksu podle mě nepatří. Jediný co se mi na tomhle filmu docela líbilo byla úvodní scéna přepadení banky a Fichtner v ní - ten byl hustej - úplně vidím ty obrázky s bulbinama a brokovnici mezi nima. A co s ním udělal scénář? Posměšnil ho. A pak taky maska Eckharta byla dobrá, ale ta jeho druhá půlka role už byla dosti nedotažená. Tak nějak souhlasím se Satanem - na tuhle záležitost rychle zapomenu, Ironman byl mnohem lepší. Tenhle Batman a 100% - to bych se musel hodně praštit do kebule. No jo, já už toho nechám, jsem se nějak rozkecal, už končím, už mlčím..

  OdpovědětVymazat
 31. "Obvykle tedy komentáře na webu nepíšu, ale teď prostě musím.".. hmm.....radsi se vrat ke svemu obvyklemu chovani......

  OdpovědětVymazat
 32. Škoda, až na ten konec (jednu chvíli jsem fakt už věřila, že toho blonďatého chlapečka fakt sejme, ale bohužel vyměkli:( + umřel Two-Face (škoda nebude ve druhým díle) + ten debilní epilog - to mohlo být takřka dokonalý. Neřikám že je to nejlepší film všech dob ale rozhodně je to požitek ho i opakovaně znova a znova sledovat:-)

  OdpovědětVymazat
 33. Hype roku. Kdyz jsem slysel, ze je to lepsi nez Shawshank redemption (!), ne-li nejlepsi film vsech dob, tak jsem neodolal a vyrazil na tu "udalost" do kina. Nechapu, co na tom neni pro "masy"? Je to dobre remeslne zvadnuty film, ale jinak blockbuster, bez hlubsi myslenky (takova scena s trajekty byla spis pro smich), s jasnym a trapnym koncem, jak vysity. Zacatek byl slibny, ale pak to slo hodne z kopce. Cely film mi prisel takovy studeny, nedokazal jsem se szit s zadnou postavou, proste me to nevtahlo do deje. Aspon to, narozdil od B. Begins, rychle uteklo.

  OdpovědětVymazat
 34. Pro me je to nejlepsi komiksova adaptace a mozna i nejlepsi film. Me se to proste dotklo a uplne jsem hltal kazdy zaber. Prekonalo to mou nejoblibenejsi Vranu

  OdpovědětVymazat
 35. Výborná recenze. Autor se v ní úspěšně dokázal odprostit od toho hypu a všeobecného oslavování a rozumně vysvětlit jeho kvalitu. Dobrá práce :)

  OdpovědětVymazat
 36. BTW Soundtrack je podle mě výborný a poslouchám ho i zvlášť

  OdpovědětVymazat
 37. Rozhodně souhlasím, poslouchám oba díly soundtracku pravidelně:-) Soundtracky nestárnou, zatímco i ty nejlepší filmy se okoukávají:-)

  OdpovědětVymazat
 38. budem strucny - ten film stal za picu a fuka je tazky kokot ak tomuto dal 100 pozdravuje ta joker ...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.