3.8.08

Sirotčinec [El Orfanato] - 80%

Manželé Laura a Carlos se s malým synkem Simonem nastěhují do rozlehlého domu, kde kdysi Laura vyrůstala (když to byl sirotčinec). Záhy se začnou dít divné věci, Simon porád mluví o nějakých imaginárních přátelích a pak zmizí. Rodiče po něm marně pátrají, jsou zničeni, a pak, po půl roce, se cosi stane...Sirotčinec z produkce Guillerma Del Tora (Faunův labyrint, Hellboy) je trocha Těch druhých a trocha Šestého smyslu. To znamená, že ve filmu sice vystupují duchové a budete se při něm slušně bát, ale nejsou v něm téměř žádné triky, téměř žádné prvoplánově nechutné záběry a většina tíživé atmosféry je budována střihem, hudbou a pohybem kamery.

Většina hororů je dnes natáčena jiným stylem, než Sirotčinec. To ale neznamená, že tento film není s čím srovnávat. A i když je Sirotčinec dobrý film, existuje bohužel vícero velmi podobných filmů, které jsou ještě lepší a ke kterým nemám drobné výhrady jako k Sirotčinci: Hudba mi místy úplně nesedla, toho malého chlapečka bych obsadil někým jiným a tempo je místy poněkud uspávací. Ovšem zajímavá pointa je nečekaná a působivá, aniž by vypadala, že si ji někdo vycucal z prstu, aby byla za každou cenu šokující.

Sirotčinec není tak dobrý film jako Ti druzí nebo Šestý smysl. Je ale dobře, že se takovéto filmy natáčejí a je to dobrý studijní materiál: Dobrý příklad toho, jak se dá natočit působivý, komerční, inteligentní film za nijak závratné peníze.

14 komentářů:

 1. "To znamená, že ve filmu sice vystupují duchové a budete se při něm slušně bát, ale nejsou v něm téměř žádné triky, téměř žádné prvoplánově nechutné záběry a většina tíživé atmosféry je budována střihem, hudbou a pohybem kamery."
  Přesně takovýhle filmy mam rád. Neexistuje pro ně nějaký souhrný označení, abych to furt nemusel popisovat slovy "horor, kde se bojíš kuli hudbě, kameře a střihu a ne kuli krvi a nechutnostem" ?
  karkulka

  OdpovědětVymazat
 2. Karkulko pro tenhle film je označení horor. Protože ty změti krve s vyvražďováním teenagerů až do konce, to žádný horory nejsou, to snad vědí i jejich producenti. A neznám nikoho kdo by se u nich bál, ty jsou jenom nechutný:-) Petr

  OdpovědětVymazat
 3. Karkulka: Obcas se tomu rika "Psychologicky horor".

  OdpovědětVymazat
 4. souhlasím s psychologickým horrorem, sama jsem to chtěla napsat, František je rychlejší :)

  OdpovědětVymazat
 5. mimochodem, už teď se připravuje americký remake. moc nechápu proč, film mi přišel "americký" dost (včetně mírně kýčovitého konce). jenom je španělsky...

  OdpovědětVymazat
 6. Spanelstina mi vadila asi prvni minutu a potom uplne super... koukali jsme na to vecer (tak jak to ma byt) a vyborny... ten pytel na hlave, co nosil vedlejsí "hrdina" byl hustej. Jinac ten konec ma trosicku diry v par scenach, nebo ani ne tak diry jako spis par vcicek enni uplne dobre vysvetlenych.

  OdpovědětVymazat
 7. Aha, psychologický horor, díky.
  Malá potíž je v tom, že když ve svym okolí řeknu horor, tak si lidi myslej, že tim myslim splatter. \c:
  karkulka

  OdpovědětVymazat
 8. karkulka - zmen svoje okolie a skus to znova ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Opravdu velmi kvalitní horor který potěší hlavně milovníky duchařiny a mystéria... Zajímavý příběh a skvělé zpracování je zárukou mrazení v zádech od začátku do konce!!! Na film se podílel režisér Guillermo del Tora od kterého známe např Faunův Labyrint ! Všem doporučuji

  OdpovědětVymazat
 10. Velmi dobrý film,dlouho jsem takto kvalitně film vytvořený neviděla!

  OdpovědětVymazat
 11. Byla jsem na na sirotčinci s "odborníkem" přes filmy, který jej srovnal se vším možným a označil za slepeninu z jiných hororů. Mě se líbil moc :-) Nepotřebuju vidět miliony dolarů ve speciálních efektech. I bez toho jsem se bála jedna radost :-)

  OdpovědětVymazat
 12. A už na to existuji cesky titulky?? Protože spanelsky teda neumim :(

  OdpovědětVymazat
 13. Já sem se na to dívala s přimhouřenýma očima,abych je co nejrychleji stihla zavřít ^.^ Ne,docela se mi to líbilo,ale jít pak sama domů,sem se málem pos*ala xD
  Trochu sem ale nepochopila konec,oni byla v tom sklepě,tam našla toho Simona,potom byla nahoře s těma dětma,on se probudil... a pak?
  Ona umřela?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.