18.7.08

René - 60%

Dokument Heleny Třeštíkové sleduje téměř dvacet let osudy jistého Reného, který byl ještě jako teenager zavřen za krádež a od té doby prožil delší dobu v nápravných zařízeních než na svobodě.


Samotná postava Reného je fascinující z toho jednoduchého důvodu, že já (a doufám, že ani většina z vás) nikdy nebudu mít příležitost vyslechnout si nějaký delší proslov podobného člověka (když nic jiného, tak ze strachu o vlastní život). René se řídí zajímavým světonázorem "pracovat je nesmyslné, protože když děláš zlodějinu, vyděláš si rychleji a když máš trochu štěstí, nechytí tě", který mu připadá logický. Pochopitelně je nemyslitelné, aby se René někdy začlenil do společnosti, a Třeštíková se o tom v průběhu let znovu a znovu přesvědčuje (mimo jiné jí René vykrade byt a o několik let později ukradne kameru, kterou dostane zapůjčenou).

Přitom je René zajímavým způsobem bezelstný a vypadá to, že mnoha svým kecům upřímně věří. Navíc nemá problémy s českou gramatikou a ve vězeních napsal několik "filosofických" knih, které byly vydány. S anglickou gramatikou ovšem problémy má, protože se mu na krku skví velký vytetovaný nápis "FUCK OF PEOPLE" (sic). Bohužel se v celém filmu nedozvíme, jestli si je René vědom toho, kde udělali soudruzi chybu a co si o tom myslí...

A v tom vidím problém filmu: Nedozvěděl jsem se při jeho sledování mnohé věci, které bych se rád dozvěděl. Například skutečnost, že René vykradl byt režisérky, je zmíněna jen pár slovy v titulku, přestože kvůli tomu musela svědčit u soudu, být s Reném konfrontována atd... Detaily Reného trestné činnosti by mě osobně zajímaly mnohem více, než jeho další pseudofilosofický výlev o smyslu života, lásky, atd... To je ale samozřejmě subjektivní.

Co není subjektivní, to je občas velmi mizerná audiokvalita, díky které místy není rozumět, co vlastně René říká. Nějaké titulky by bývaly bodly.

P.S: René je v současné době shodou okolností na svobodě a měl by se příští čtvrtek zúčastnit premiéry v kině Světozor.

6 komentářů:

 1. čím víc koukám na filmy, tím radši mám dokumenty. René je možná trochu zdlouhvý, ale nevadilo mi to. A zarámování běhu času různými volbami našich prezidentů mi přijde vtipné a originální :)

  OdpovědětVymazat
 2. "FUCK OF PEOPLE" by se teda dalo prelozit "LIDSKA MRDKA". to sedi.

  OdpovědětVymazat
 3. lidska mrdka je zivotodarna tekutina ktera zplodila i tebe

  OdpovědětVymazat
 4. S trochou nadhledu by se to dalo přeložit i jako lidský z*m*r*d. Což sedí taky ;)

  OdpovědětVymazat
 5. ...závěrem bych chtěl Frantovi poděkovat za upozorněnní - rozhodně nepůjdu ve čtvrtek do kina Světozor s větším množtvím peněz a cenností. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Mně se film líbil. Je to dobré dílo. Ostatně jako většina věcí od Třeštíkové. Že nezabředla do vlastního problému s vykradeným bytem, aby tak definitivně diváka poštvala proti němu, bylo velmi profesionální. Že to jen lehce nadhodila, protože to stejně bylo předem známo, se mi právě hodně líbilo. Zůstala v dokumentární rovině, kam patří a dělá svou práci dobře jako málokdo. Nechává prostor pro soudy nám divákům. Neukazuje prstem na všechny jeho zločiny a nechává děj plynout jakoby samovolně bez větších zásahů. Každý si z filmu vezme co chce a to myslím odlišuje výborné od průměrného. Btw. Já tam teda Reného bilancování našel. Loss

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.