12.7.08

Seznamte se s Davem [Meet Dave] - 20%

Eddie Murphy hrál v životě už všechno možné, ale ještě nikdy nehrál... kosmickou loď! Na Zemi v něm přilétají miniaturní (asi dvoucentimetroví) mimozemšťané, jejichž kapitán (také Murphy) má za úkol najít jakousi kouli o velikosti tenisáku, která jediná může zachránit jejich umírající domovský svět - a náhodou se k ní dostal jakýsi hodný chlapec s hodnou (a svobodnou) maminkou.Na tomto námětu by se dalo vystavět téměř cokoliv, ale tvůrci šli cestou nejmenšího odporu: Mimozemšťané jsou upjatí, mechaničtí a neznají city, což je špatně a pobyt na Zemi z nich zakrátko udělá legrační černochy, gaye a další urážlivé stereotypy, což je (podle tvůrců filmu) dobře. Za povšimnutí stojí, že v zájmu této pointy je zapomenuto na celou zápletku se záchranou domovské planety. Nemá smysl zde rozpitvávat totální nelogičnost a celkouvou "lenost" scénáře. Tento film je opravdu jen blbůstka pro nejmenší děti (tudíž dabovaná) a zdá se být mnohem lacinější, než ve skutečnosti byla (velín kosmické lodě vypadá jako něco z české televizní inscenace).

Nejlepší herecký výkon ve filmu sice podává Murphy, ovšem v roli kosmické lodě (nikoliv v roli jejího kapitána).

Je pravda, že Seznamte se s Davem není tak agresivně nepříjemný film jako Zohan: Krycí jméno Kadeřník, "bijáky" pánů Seltzera a Friedberga nebo Norbit. Také je pravda, že Eddie Murphy už natočil horší věci (Norbit) a stejně tak režisér Brian Robbins (Norbit). Ale je možné brát předchozí dvě věty jako doporučení?

Ci 20% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

4 komentáře:

 1. tak tohle mi hodně připomelo křečka v noční košili

  OdpovědětVymazat
 2. 20 procent je moc, to je pekelně prkenná blbost.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak na tenhle film jsem se strašně těšil a těšim se na něj i teď. Franto, má přehnaná očekávání prostě nezkazíš. I kdybys tomu filmu dal 0%. Já na něj stejně půjdu =)

  OdpovědětVymazat
 4. hrůza! já kvůli tomu du do Slováče, páč nikde jinde to bez toho debilního debingu nehrajou. Sem si mohla ušetřit čas.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.